Sto donosi novi saobracajni propisi!!!

Sto donosi novi saobracajni propisi!!!

MTR

Član
U normalnim drzavama se ogranicenja odredjuju prema gustoci prometa , opasnim mjestima , blizini naselja , broju pjesaka pored ceste itd itd . Dok je kod nas to malo drugacije , evo jedan primjer : da bi se utvrdila sigurna maksimalna dozvoljena brzina bez ostalih aspekata ( ovo gore ) mjeri se na asfaltu otpor klizanja i dubina hrapavosti koja ide ovako 0,22 mm - max 40 km/h , 0,70 mm - max 120 km/h , pa sad dodajite ili oduzimajte . Druga stvar je , opet jedan primjer : guma u kojoj je pritisak zraka 2,20 bara na temperaturi asfalta od 5 stepeni se povecava do 2,70 na temperaturi asfalta od 35 stepeni , dodajte na to : opterecenje vozila , otpor kotrljanju , trenje , velicinu gume , ispravnost gume , ispravnost kocnica itd itd... Kad bi bilo normalno i da nam kakav svabo uvede zakone mi u BiH ne bi vozili vise od 40 km/h ni na auto putu , ma mi smo katastrofa
 
Član
A gdje su znakovi na cesti koji pokazuju da je ogranicenje 50 km/h..jel mi trebamo sad zamisljati da je ogranicenje brzine manje ili sta???
 
Član
Samo me zanima na koliko onda sad kamere slikaju, na 60km h ili???.. I usput odlicna zamisao nasih MOZGOVA steta samo pa ne znaju da su nase saobracajnice u Sarajevu projekotane za voznju od 60 Km/h tacnije neka idealna brzina bi bila 57km/h po glavnoj cesti.. eto to sam se cak ja potrudio da se raspitam ali eto njima je i to tesko bilo
 
Član
audi_s2 je napisao(la):
eto svi smo mi fini vozaci jednino je policija u qrcu nevjerovatno je kakve gluposti citam " dajte nam pistu da se ispusemo" samo bolestan covijek moze napisati
ne vidim razliku izmedju 60 i 50 km/h malo je i komicno to sto si vidio da je 40 a ti vozis 6o prijatelju moj

a sta sam trebao smanjiti na 40 tacno jel u pola 3 ujutro....:icon_rolleyes::icon_rolleyes: da sam vozio 100,120 nebi mi krivo bilo,nego *ebenih 60km/h
 
Član
ma kuzim sto hoces reci al ti eto znas da je tu policija i ti vozis 60 sam si kriv prijatelju
dok pljujete po politicarima svako moze dostaviti delegatu nekom primjer zakona koji on eventualno moze prihvatit a prihvatit ce jer je vas zakon idealan :p
 
Ma naša mala zemljica jadna hvata slamčice za EU, pa donosi nova pravila tu i tamo, većinom u saobraćaju, dok u ostalim oblastima vječito šepamo...

Kazne za vožnju u alkoholiziranom stanju trebaju biti još veće, ne mogu nikako biti male, takve vozače svakako treba isključivati automatski iz saobraćaja... Ovo sad 50 km/h, ovo ono... Ne znam... Po meni bi to trebalo određivati na osnovu još nekih faktora, slično kao što je objašnjeno u postu prije, a kod nas je to automatski, na osnovu same činjenice da se radi o naseljenom mjestu, a kako znamo svi nisu ni sva naseljena mjesta ista, u nekim ne smiješ ići ni 25 km/h, a u nekima možeš ići i brže od 50 km/h...

Sve ovo lijepo izgleda na papiru, visoke kazne služe za osvještavanje puka i imaju prvenstveno preventivno dejstvo, pa onda korektivno, ali je problem dvostrukih aršina, odnosno nejednakog tretmana, obično nas obične smrtnike peglaju za sve i svašta (imal sijalice, imal ovo, imal ono), a pojedinci prolaze, u njih se ne smije ni gledati, da ne govorimo o zaustavljanju... Ali, tako je kako je...

Što se tiče znakova, ko će sad znati da je 50 a ne 60 km/h, nema to nikakve veze... Zakon kad se usvoji, oni će vjerovatno provesti neku promociju tih pravila kroz medije... A kad se propiše ograničenje brzine u nasaljenim mjestima u zakonu i ne moraju imati baš svugdje znakove, znakovi ograničenja brzine su više podsjetnici... Kad ulazite u drugu državu (npr. HR), fino poslije grane ima info tabla o ograničenjima brzine na putevima, naselje, put za MV, autoput...
 
Top