Šta kupac kragujevačkog Punta dobija za 5.990 evra

Šta kupac kragujevačkog Punta dobija za 5.990 evra

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
zastava%20punto%2011.jpg

Pogoni „Zastave” uveliko se opremaju za sklapanje modela „punto klasik” sa dizel motorom. Dnevna proizvodnja narasla je na sto vozila. Sve ide po planu i svi su zadovoljni osim, možda, kupaca koji bi da dođu do novog automobila po sistemu zamene „staro za novo”. Oni se, obično, odlučuju za osnovni, odnosno najjeftiniji model – „punto klasik“. U slučaju da se za stari automobil dobije povlastica Vlade Srbije od 1.000 evra, taj model „punta“ bi koštao svega 5.990 evra.

Ali, takvi kupci su iznenađeni činjenicom da njihov novi automobil, najjeftiniji model „punto klasik“ nema veći deo opreme koja je ugrađivana u „zastavu 10“, model koji se u Kragujevcu sklapao do oktobra prošle godine.

Osnovna verzija modela „punto klasik“ se nudi bez ratkapni, antene, zvučnika i priključka za radio, a instrument tabla je bez indikatora broja obrtaja i uređaja za indikaciju voznih parametara (takozvanog bord kompjutera), nema ni klime, električnih podizača stakla, centralnog zaključavanja brave, kao ni servo volana. Od kraja aprila, kada je montaža navedenog automobila počela da se zahuktava, gume na osnovnoj verziji tog modela su uže od onih koje je imao model „zastava 10”. Umesto od 14, gume na najjeftinijem modelu „punto klasik“ su od 13 cola.

Pomoćnik ministra Mlađana Dinkića u Ministarstvu za ekonomiju i regionalni razvoj Aleksandar Ljubić kaže da samo „Fijat“ donosi odluku šta će i pod kojim uslovima prodavati na srpskom tržištu. U izjavi za „Politiku” Ljubić kaže da je najvažnije to što su Italijani domaćem kupcu ponudili više verzija „punto klasika”, od najosnovnije i najjeftinije, do najskuplje i najopremljenije.

– Kao i svaki drugi veliki proizvođač automobila, i „Fijat“ razmišlja komercijalno. Shodno uslovima tržišta na kome plasira svoj proizvod, on nudi različite varijante jednog istog automobila. Neki imaju manje, a drugi modeli više opreme. Za srpskog kupca je najvažnije što, kad ode u salon, može da bira šta će da kupi. Da li onaj sa manje ili više opreme, što zavisi od toga za šta je zainteresovan i koliko ima para. Kupac kupuje automobil u viđenom stanju. Takođe, za ovu priču je važno da „Fijat“ sve svoje modele „punto klasika“ nudi po sistemu zamene „staro za novo“ – objasnio je Ljubić i dodao da je „Zastava” do pre nekoliko meseci u ponudi imala samo „jugo“ koji je koštao oko 4.500 evra.

Za jednog od kupaca ova priča izgleda drugačije. Zbog građevinskih poslova koje je vodio u „Zastavi“, naš sagovornik je želeo da ostane anoniman.

– Kupio sam najjeftiniji „punto“ za svastiku u Beogradu. Dala neku svoju staru krntiju, pa sam morao da odem u „Zastavu promet”. Ali, kad sam preuzeo automobil, vidim da mu nedostaje mnogo toga. ’Ajde što nema klimu i neku elektroniku, nego što mu, bar, nisu stavili ratkapne. Morao sam da svratim u prodavnicu autodelova da ih kupim. Bilo me je sramota da ga takvog vozim za Beograd. Nije mi jasno da nema antenu i pripremu za radio. Inače, automobil ide odlično. Samo, nisam ga platio 5.990, nego 6.025 evra – priča navedeni kupac.

Budući da je više puta napomenuo da će fabrika u Kragujevcu biti ista kao i u Torinu, gradonačelnika Kragujevca Veroljuba Stevanovića smo pitali da li mu je poznato da između „zastave 10“ i sadašnjeg osnovnog modela „punto klasik“ postoje razlike.

– Znam da se razlikuju u pojedinim elementima, ali ne mogu da kažem šta „Fijat“ podrazumeva pod „osnovnim“ modelom. Mogu samo da kažem da bi bilo nelogično da se kragujevačka verzija osnovnog modela „punto klasik“ razlikuje od istog modela koji se pravi u Torinu. Za mene bi bilo bilo logično da su to dva istovetna automobila – rekao je Stevanović za „Politiku“.

Za objašnjenje šta se to kupcima u Srbiji nudi za 5.990 evra, koliko po zvaničnim informacijama košta najjeftiniji model „punto klasik“, pod uslovom da u kupovinu uložite i svoje staro vozilo, obratili smo se i Đuzepu Zakariji, portparolu kompanije „Fijat automobili Srbija“.

– Pokazujući još jednom nedovoljnu pažnju prema stvarnim činjenicama, pitanjima pokušavate da sugerišete poređenja koja nisu moguća. Ne shvatamo iz kojih ste izvora dobili informaciju da su „Fijat automobili Srbija“ ikada izjavili da je „punto klasik“ isto vozilo kao „zastava 10“ ili druge verzije istih vozila koja se prodaju na stranim tržištima. To iz prostog razloga što se radi o srpskom nacionalnom vozilu „punto klasik“, koje time time dobija širi značaj – odgovorio je Zakarija.

Komentarišući montažu tog modela u Kragujevcu, portparol „Fijat automobila Srbija“ kaže:

– Vozilo je ponuđeno srpskim kupcima u više verzija, od najekonomičnije do one najopremljenije, sa motorima na benzin i dizel, da bismo izašli u susret raznim potrebama, po ceni koja je jasno definisana u odnosu na opremu koju pruža. Na drugim tržištima, uključujući i italijansko, po istoj ceni po kojoj se u Srbiji prodaje „punto klasik“ mogu se nabaviti samo mala vozila sa osnovnom opremom.
 
Član
Osnovna verzija modela „punto klasik“ se nudi bez ratkapni, antene, zvučnika i priključka za radio, a instrument tabla je bez indikatora broja obrtaja i uređaja za indikaciju voznih parametara (takozvanog bord kompjutera), nema ni klime, električnih podizača stakla, centralnog zaključavanja brave, kao ni servo volana. Od kraja aprila, kada je montaža navedenog automobila počela da se zahuktava, gume na osnovnoj verziji tog modela su uže od onih koje je imao model „zastava 10”. Umesto od 14, gume na najjeftinijem modelu „punto klasik“ su od 13 cola.

Pa sta ima onda:lol:
 
Član
nodiash je napisao(la):
Osnovna verzija modela „punto klasik“ se nudi bez ratkapni, antene, zvučnika i priključka za radio, a instrument tabla je bez indikatora broja obrtaja i uređaja za indikaciju voznih parametara (takozvanog bord kompjutera), nema ni klime, električnih podizača stakla, centralnog zaključavanja brave, kao ni servo volana. Od kraja aprila, kada je montaža navedenog automobila počela da se zahuktava, gume na osnovnoj verziji tog modela su uže od onih koje je imao model „zastava 10”. Umesto od 14, gume na najjeftinijem modelu „punto klasik“ su od 13 cola.

Pa sta ima onda:lol:

Ma nema nista, go k'o lipa :lol: Isto k'o stojadin, pardon on je imao antenu i kasetofon :) Mislim ako vec pucaju na prodaju zar ih nije sramota da isporucuju auta bez ratkapa? Ili bez antene? Prikljucka za radio? Mislim WTF?
 
Član
Dino je napisao(la):
nodiash je napisao(la):
Osnovna verzija modela „punto klasik“ se nudi bez ratkapni, antene, zvučnika i priključka za radio, a instrument tabla je bez indikatora broja obrtaja i uređaja za indikaciju voznih parametara (takozvanog bord kompjutera), nema ni klime, električnih podizača stakla, centralnog zaključavanja brave, kao ni servo volana. Od kraja aprila, kada je montaža navedenog automobila počela da se zahuktava, gume na osnovnoj verziji tog modela su uže od onih koje je imao model „zastava 10”. Umesto od 14, gume na najjeftinijem modelu „punto klasik“ su od 13 cola.

Pa sta ima onda:lol:

Ma nema nista, go k'o lipa :lol: Isto k'o stojadin, pardon on je imao antenu i kasetofon :) Mislim ako vec pucaju na prodaju zar ih nije sramota da isporucuju auta bez ratkapa? Ili bez antene? Prikljucka za radio? Mislim WTF?

Ja evo citam jos uvijek i ne mogu da vjerujem...mislim to je ipak 6k eura hebote...zar je bilo ko tolika budala da iskeshira tu kintu za vozilo koje nema ovo sve gore navedeno...nevjerovatno...pa mislim bas WTF???
 
Legend
Pa sta hocete, dobije FIAT-a :cool:

Ko hoce neka doplati za ratkape i ostale stvari, za 12.000,00 KM dobije auto 2009 godiste, i neko ko je navikao na stojadina njemu je to prva klasa. Bolji je od onog picanta. Sljedece sto cjenovno idu su oni Chevroleti iz kinder jajeta, pa Dacia-e, i onda dalje kako sljedi.
 
BHT Ovisnik
prije bih uzeo daciu sandero base,sa samo jedin racnim jastukom,bar ima felge 15" :D i prostranija je
 
Član
Kao sto nekio rece ipak je to novo auto i za 6kE i nije puno ali je naravno morao proci kroz skidanje
 
Početnik
jojjjj dobrovoljaca za BAN....otima te se......daj dijeli te im banove...:icon_twisted:


Fiat zabiljezava porast prodaje...a vi se mozete nasadit na glavu...a vratimo se par godina nazad,gdje je bio..a gdje ce bit za par godina u buducnosti....

:cool::cool::cool:
 
Početnik
ma sve je to ok,treba se zezat i tacno je da se nekad i previse pretjera,,,i treba sankcionisat...


valjda smo do sad mogli svi zakljucut da je vw samo komad smeca i nista vise

a fijat krsh,,,,:D

i nema potrebe reprizirat u svakoj temi i spamat temu, koja se otvori...;)

a hyudai se jos ne svrstava medju auta...:D
 
Član
Ja mislim da sam procitao da ima 5 nivo opreme u zadnja 2 ima i klima u ponudi.
Pa dobro za 6k eura i nemozes nista dobiti, tata nano kad dodje u evropu bice tu negdje:D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top