Sport-Quattro i novosti o RS3

Sport-Quattro i novosti o RS3

Član
Sire gume obicno povecavaju understeer, a ne smanjuju ga. Vecina jako brzih auta zato ima uze prednje gume od straznjih.
Sta li su to oni smislili, ko ce ga znati. Nebi me cudilo da ta informacija uopste nije tacna.
 

MTR

Član
VR6Boki je napisao(la):
Sire gume obicno povecavaju understeer, a ne smanjuju ga. Vecina jako brzih auta zato ima uze prednje gume od straznjih.
Sta li su to oni smislili, ko ce ga znati. Nebi me cudilo da ta informacija uopste nije tacna.

jel sad kod cvatra :D 60:40 u korist straznjih ?? Moze se desiti da kalibriraju ESP i rade neka podesavanja na trapu pa da su stavili tako nesto
 
Član
MTR je napisao(la):
jel sad kod cvatra :D 60:40 u korist straznjih ?? Moze se desiti da kalibriraju ESP i rade neka podesavanja na trapu pa da su stavili tako nesto

Jest kod vecih modela, A4 pa na gore, onih koji imaju uzduzno smjesten motor.

Ovi manji modeli, A3 i TT imaju poprecno uguran motor i Haldex spojku, skroz drugi sistem pogona. On je FWD vecinski, a nazad gura samo po potrebi. Imaju posebni ventili da se uzmu i kontrolori za Haldex, pa se i njemu moze narediti da nesto vise snage salje nazad. Al to ne dolazi serijski u tim Audijima...
 

MTR

Član
Haldex mi je poznat , rastavljao sam ga u Volvu XC90 :icon_biggrin: , zar kod audija nije Torsen ?
 
preljep je nam sta, sto rekose sex zivi jos s toliko konja uhhh...samo prednji kraj malo vuce na novi Mitsubishi EVO X dok zadnji vuce na Dodge Chargera ili cak Mustanga novog....ali nista ne zamjerim preljep je i svidja mi se sto zadnji kraj nije uradjen u ovom novom standardnom fazonu koji rade na vecini modela....samo naprijed :)
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Sire gume obicno povecavaju understeer, a ne smanjuju ga. Vecina jako brzih auta zato ima uze prednje gume od straznjih.
Sta li su to oni smislili, ko ce ga znati. Nebi me cudilo da ta informacija uopste nije tacna.

:icon_question:

sira guma=vise gripa
Vise gripa naprijed=manje understeera vise oversteera
 
Član
Ne znam, mislim da malo znamo o toj temi da bi pricali, vjerujem da ima i do postavki ovjesa i mnogo drugih stvari.

Ja sam isto citao da sire gume smanjuju understeer, al u praksi mi se vazda pokazalo obratno. Mozda je i do stila voznje...

Npr. imas Opel Speedster, naprijed dolazi na gumama 175, a nazad 225?! Zasto tako tanke gume sprijeda?? :icon_question:
 
Super Moderator
MTR je napisao(la):
Haldex mi je poznat , rastavljao sam ga u Volvu XC90 :icon_biggrin: , zar kod audija nije Torsen ?

jest u svim modelima osim u A3 i TT
pa sad vjerovatno ce haldex biti i u rs3
 
Top