slotport kutija ili kutija sa okruglim portom?

slotport kutija ili kutija sa okruglim portom?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Eh ovako raja.....radim muziku u svojoj sobi.....i wooferi su mi pioneer 307d2.....i hoću da imaju iste kutije oba.......e sada me interesuju vaša mišljenja....koje su bolje kutije....naravno u bass reflex su kutijama....e sada koje su bolje kutije za slušanja....slotport ili sa okruglim portom kutije??Evo i primjer slotport kutije u kojoj trenutno svira pajo......a evo usput i slika sa okruglim portom...
HVALA UNAPRIJED SVIMA KOJI POMOGNU...
 
Član
Slicna tema vec postoji!
Kako god da uradis oni ce tebi svirati sve ti je do pojacala koje imas ;)
I jos samo nes odmakni malo zvucnik od kucista racunara ipak oni imaju magnet pa malo razmisli
 
Član
tu kutiju sto ti imas bi mozda mogo koristit za woofer 16,5cm, za woofer od 30cm ta kutija ne da je premala vec je preprepremala .... slot port kutije se rade dosta dosta vece pa bas zbog tog i imaju tako lijep i nizak ton, ta kod tebe neznam ni sam za sta je al ukratko nije ni za sta .... ako ti je prostor problem, radi aeroport nekih 40-55litara bi bilo OK, a ako prostor nije problem onda slot port sto veci to bolji, tuniran na nisku frekvenciju .... fs tog zvucnika je 33,9Hz, ti kutiju tuniraj na nekih 35-38Hz sa nekih 80-100 pa navise litara (sto vise to bolje) .... i da ti naglasim jos nesto, kada racunas volumen kutije, kao prvo racunas unutrasnje dimenzije kutije, NE VANJSKE, pri racunanju ne racunas prostor koji ce zauzet driver i ni u kom slucaju ne racunas prostor porta (nebitno bio to aeroport ili slot port ili shaban port) .... i stvarno mislim da ako neko planira sam sebi radit ovakve stvari, treba se malo vise informisat jer nemogu da vjerujem da si napravio tolpasnu kutijicu (koja daj boze da je i za sealed enclosure a kamoli za port) i jos na to nabio slot port mislim daaaaj ba ....

dovoljno ti je da pogledas tu sliku pored i da vidis kolka kutija treba bit za obicnog porta a kamoli tek za slot porta da bi shvatio kolko si pogrjesio ....

P.S. nemoj se ljutit ako sam reagovo malo preimpulsivno, nisi jedini koji pravi greske ;) ....
 
eddo je napisao(la):
tu kutiju sto ti imas bi mozda mogo koristit za woofer 16,5cm, za woofer od 30cm ta kutija ne da je premala vec je preprepremala .... slot port kutije se rade dosta dosta vece pa bas zbog tog i imaju tako lijep i nizak ton, ta kod tebe neznam ni sam za sta je al ukratko nije ni za sta .... ako ti je prostor problem, radi aeroport nekih 40-55litara bi bilo OK, a ako prostor nije problem onda slot port sto veci to bolji, tuniran na nisku frekvenciju .... fs tog zvucnika je 33,9Hz, ti kutiju tuniraj na nekih 35-38Hz sa nekih 80-100 pa navise litara (sto vise to bolje) .... i da ti naglasim jos nesto, kada racunas volumen kutije, kao prvo racunas unutrasnje dimenzije kutije, NE VANJSKE, pri racunanju ne racunas prostor koji ce zauzet driver i ni u kom slucaju ne racunas prostor porta (nebitno bio to aeroport ili slot port ili shaban port) .... i stvarno mislim da ako neko planira sam sebi radit ovakve stvari, treba se malo vise informisat jer nemogu da vjerujem da si napravio tolpasnu kutijicu (koja daj boze da je i za sealed enclosure a kamoli za port) i jos na to nabio slot port mislim daaaaj ba ....

dovoljno ti je da pogledas tu sliku pored i da vidis kolka kutija treba bit za obicnog porta a kamoli tek za slot porta da bi shvatio kolko si pogrjesio ....


nisam ja ovo pravio....nego dobio....a privremeno je samo dok nedođe druga....;).....
 
Član
ma salim se ba ;) .... samo kad budes sebi radio kutiju, obrati malo paznju na moj gore prvi post i sretno sa radom ;) ....
 
Član
Bahro ona kutija je 70KM ima portove,tapacirana, juce sam bio u skladistu...
slotport je za auta, nemojte se prepucavati oko toga, ja bi ovo u kompresiju za kuće...
i ako niste znali, slot port je za niske frekfencije...e sad postoje neki subovi koji bolje sviraju niske frekfencije i oni su za slotport-a, a postoje neki koje bolje sviraju na visim frekfencijama i definitivno nisu za slotport-a...
pa sad malo razmislite....
 
Član
E nebi se slozio sa tobom da uradi kompresiju.
Jer za kompresiju mu treba vise snage da bi woofer svirao(a on ce da spaja na kucno pojacalo koje ima nekih 100rms a pitanje je ima li toliko dok su wooferi po 400 rms tako da po meni to otpada),dok za otovrenu(okrugli otvor bass reflex) koju bi ja radio u ovome slucaju treba znato manje snage da svira dobro u odnosu na kompresiju.
I naravno posto kutija ce da svira u kuci tjunirao bi je na nizim frekvencijama:D
 
Član
Bekir_SA je napisao(la):
Bahro ona kutija je 70KM ima portove,tapacirana, juce sam bio u skladistu...
slotport je za auta, nemojte se prepucavati oko toga, ja bi ovo u kompresiju za kuće...
i ako niste znali, slot port je za niske frekfencije...e sad postoje neki subovi koji bolje sviraju niske frekfencije i oni su za slotport-a, a postoje neki koje bolje sviraju na visim frekfencijama i definitivno nisu za slotport-a...
pa sad malo razmislite....

e nek si nam se malo i ti javio nije te stvarno dugo bilo i u potpunosti se slazem sa tobom .... :cool:
 
Član
mislim da nije najbolja ideja za kompresiju,u mene je tako bilo,uopste se ne cuje zbog relativno male snage pojacala,moram na ampu pojacavat bass-ove,mislim da je bolje s portom,puno bolje se cuje,e sad,slot il okrugli,ne bih znao,u mene je okrugli:cool:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top