Skraćivanje opruga?

Skraćivanje opruga?

Član
samo grijanjem materijala 4230,samo se ozari i na tom mjesto ta opruga vise nije opruga,vec obicna zeljezija
ono bi trebalo sva da se ubaci u pec,popusti materijal,i onda se skupi na zeljenu visinu ,ali POSLIJE mora opet u pec da se okali materijal,tj. da se vrati elasticnost opruzi
naravno ovo treba da rade kalionicari,koji znaju tacno na koliko ide temperatura,da li se cementuje i sta ja znam sta vec

znaci:OPRUGA SE NE SMIJE SAMO USIJATI I SKUPITI!
 
Član
dellas je napisao(la):
Da li je pametno skratiti opruge, auto ne da je kao koza nego kao kozetina napred? Nazad mi je ok, voleo bih samo da se nagne malo napred, a opruge i gewinde za njega je NEMOGUĆE naći. (daewoo leganza)

http://www.bhtuning.com/attachment.php?aid=37158
http://www.bhtuning.com/attachment.php?aid=3716

EDIT: Ne bih da to bude samo radi šminke, a da izgubim vozne karakteristike.

Citirao sam svoj prvi post, jer neki misle da mi je bitno samo da ga spustim,pa daju savete, bitnije mi je da mogu normalno da vozim, što podrazumeva i neko oštro ulaženje u krivine, ali ne baš rally normalno.
 
Početnik
Ja ne bih a ti kako hoces ja sam ti u prvom(mom postu) koji je Aldin potvrdio rekao svoje! Jer se stvarno znalo desavati ljudima kao i scaneru da izletii opruga! ;)
 
opruge koje sam ja licno grijao (bilo ih je par doduse) nijedna do danasnjeg dana nije pukla,,nit sam kalio,hladio na silu itd,jednostavno usijao odredjeni dio cm opruge,montirao,vidjeo koliko je auto spusten,ako nije bilo dovoljno ponovio bih postupak grijuci jos veci dio dok nepostignem ono sto hocu tj zeljenu visinu. Nekazem da preporucujem da se to radi,momci koji su to trazili od mene nevoze neka jaka vozila,jednostavno htjeli da su blize zemlji haha ... znam samo da se usijavanjem opruge gube njena prijasnja svojstva,materijal postane jos meksi na tom mjestu te se opruga vise savija...da nedosadjujem vise,prije bih skratio oprugu rezanjem,montirao anti roll bar (http://www.showoffimports.nl/promo/ultra_static/anti-roll-bar-after.gif ) ili deblju balans-stangu i imao nize i stabilnije vozilo,nego samo grijao opruge
 
Početnik
pa eto to bar nije tesko shvatit...stock opruga je hajmo rec mekana,i lako se sabija..ti kad nju odrezes nemjenjas uopste njena svojstva,vec samo imas manji hod rad opruge i amortizera,ali ona i dalje ostaje opruga ko sto je i prije bila,sto se tice tvrdoce i svojstava..a "SPORTSKE" opruge se tvrdje i logicno teze se sabijaju,i stim da su malo nize a i nemoraju biti..znaci ja neznam ovi koment tipa NMJ BOLJE OVO;ISPAST CE..to pretezno daju LJUDI koji neznaju uopste sta je opruga,neznaju njenu ulogu itd.vec culi su po kafama da je neko kupio CRVENE opruge,ili da su ovome ispale opruge...

sve zavisi od verzije,ali ako je opruga na AMORTIZERU sto jest u svih auta na pr ovjesu,i ja sad neshvacam kako ona moze ispast..?? volio bi da mi neko od pametnjakovica objasni...
na zadnjem mostu je u nekih auta (tipa Opel..) je opruga izvan amortizera i tu jedino moze ispast i to samo ako je suzena na krajevima,ako nije i tu se moze osjec barem za 1krug..jer one imaju svoje leziste..

Dellas de da zavrsimo ovu pricu,uzmi pregledaj kakve su tu opruge-..ako su suzene na krajevima NEMOJ SJEC,ako nisu sjeci,i to je sva logika...imat ces nizi auto,udobnost ista,svojstva ista sve je isto..
 
Lija ,drugovi i drugarice pod ''ispadanjem'' opruge vjerovatno smatraju ispadanjem iz njenog lezista npr. kao sto neko spomenu na golfu odsjekao oprugu ostala mu samo dva kruga (mogO si ga vala i zavariti da ih nemas nikako),u tom slucaju opruga,na vecoj rupi itd iskace iz lezista amortizera,a ostane na istom,desi se da onaj dio koji je ispao pa viri van,lagano probije pneumatik na vasem vozilu...sto znaci,rezi ali nek opet ostane napregnuta i kad podignes vozilo na dizalicu
 
Početnik
ma skontao sam ja i to,ali i ovo sam napomenuo..bas sto kazes mogo je i zavarit :D ali ako si normalan i malo razmisljas glavom,mislit ces na to da ona treba ostat napregnuta kad se amortizer izvuce..razumijemo se mi
 
Član
tocno tako kako si naveo aldine
meni se to desilo pri brzini od cca 150-160 na prebacivanju iz jedne krivine u drugu naletio sam u malo vecu uvalu za koju nisam znao jednostavno je jedan tocak zavrsio u zraku i na toj strani opruga je ispala iz lezista sta je rezultiralo gubitkom kontrole nad vozilom :D srecom nisam se razbio uspio sam uhvatiti auto na cesti i kad smo stali ima sta vidjei upruga i u godnjem i donjem dosjedu uopce nije dje treba biti stoji ukrivo i srecom nije rasjekla gumu . kazem srecom jer mozda sad nebi ovo pisao da je rasjekla :D
a isto sam imao FK opruge na auto i zadnja je pukla doslovno popola to se desilo u drugoj situaciji doduse naletio sam na rupu i slomio felgu ali opet opruga nebi smjela tako da pukne..
tada sam fino otvorio jebaj.de i narucio nove HR opruge i evo 2 godine nikakvi problema , sad imam gewinde i tek sad vidim sta znaci biti nizak i vozljiv
 
Lija je napisao(la):
ma skontao sam ja i to,ali i ovo sam napomenuo..bas sto kazes mogo je i zavarit :D ali ako si normalan i malo razmisljas glavom,mislit ces na to da ona treba ostat napregnuta kad se amortizer izvuce..razumijemo se mi

neznas ti kakav je meni belaj kad spustam auto sa dvostubne nakon zamjene selena pa mi trebaju 4 momka da drze svako po jednu oprugu da fino padne golf dvica :D pa dok ga izbacim iz servisa zvoni k'o crkveno zvono prilikom motanja :lol: al hajd' trpi i suti
 
Početnik
AldinShpura je napisao(la):
Lija je napisao(la):
ma skontao sam ja i to,ali i ovo sam napomenuo..bas sto kazes mogo je i zavarit :D ali ako si normalan i malo razmisljas glavom,mislit ces na to da ona treba ostat napregnuta kad se amortizer izvuce..razumijemo se mi

neznas ti kakav je meni belaj kad spustam auto sa dvostubne nakon zamjene selena pa mi trebaju 4 momka da drze svako po jednu oprugu da fino padne golf dvica :D pa dok ga izbacim iz servisa zvoni k'o crkveno zvono prilikom motanja :lol: al hajd' trpi i suti


malo je falilo da i ja to znam..hehe :D:D ;)
 
scaneru,ok to,kupi i gotovo,nisam ni ja pristalica nekih vanserijskih prepravki,ali gdje se moze i smije ok...mnogi se varaju s tim da nizim autom dobijaju stabilnost vozila,nema to nikakve veze sa stabilnosti,samo mu je smanjeno naginjanje sasije u krivinama i to je to,ali ''burazeru da vidis kako sad lezi''.... a gdje su stabilizatori za nizi ovjes,a gdje su seleni lafeta za isti,pomenuti anti roll bar-ovi (prednji,zadnji)...ma milion stvari...posebna optika trapa,tj spura za nizi ovjes (sam softver za moju masinu,za takve ovjese,kosta ihihiiii),jer spustanjem istog remeti se kompletna geometrija,pogotovu kod BMW-a :D ...odoh ja predaleko,al staces,mora i te konje (mislim kw-ate :D) nesto prenijeti na podlogu i drzati ih izmedju zute i bijele linije
 
Član
pa eto sad imam gewinde , naruceni polyuretanski powerflex seleni , jaci stabilizatori balans stangi , stavljene najjace moguce balansice sta su isle nakocku 325ix karavan zadnja i od cabria prednja , tocovi ce otici klasicno u minus kad to sve smontiram :D
jos ako budem raspolozen uradim da se moze stelati optika i na zadnjem trapu kod kocke durav posao ali isplati se i naci nekoga da to sve fino slozi na optici da nista neide tamo dje netreba. to kosta ali to nikako nije klasicno ''zabijanje'' u pod vec ovjes dostojan trkace staze :)
 
Top