Skraćivanje opruga?

Skraćivanje opruga?

Član
jedni uvijek jedno, drugi drugo.... ali opet i opruga djeluje "jednostavno" mada nije, mislim valjda su sve ove kw, weitec, eibach i sl opruge uradjene po "mjerama",spec. da trpe torturu i normalnu voznju bez problema... a ti kad rezes mjenjas osobine opruge, za sta nije bas predvidena, naravno zavisi i od auta do auta te opruge do opruge... i sam sam htio rezat, pa su mi rekli sto da i sto ne, uglvanom odlucim bolje dat malo vise za kw i biti miran, siguran...
 
Član
Slobodno ih skrati, poslusaj mene. Vozao sam se na svemu (od skracenih opruga, preko HR-a i Eibacha, do KW gewindi) Naravno da ti necu reci da nema razlike, najbolje jeste kad kupis novo i po mjeri napravljeno za tvoj auto, ali isto tako ti necu reci da ces skracivanjem opruga izgubiti glavu negdje. (Ja jos nisam cuo ni za jedan takav slucaj, a znam ih koliko hoces koji se i dan danas vozaju na sjecenim oprugama i nista im ne fali).
Naravno, i za kracenje opruga moraju se ispostovat neki preduslovi. Moraju ti amortizeri biti potpuno ispravni (ali to je uslov i za aftermarket opruge, tako da...) i ne smijes previse skratiti oprugu.
Dalje, opruga se uvijek krati sa gornje strane i to samo pod uslovom da je "otvorena", tj. da nije svedena na uski krug koji ima svoje leziste i da nije jajasta, jer i tada poslije kracenja nece dobro stajati na autu.
Ne smijes je skratiti previse, jer onda drasticno mijenjas nesto sto se zove "spring rate" (mijenjas ga skracivanjem svakako, ali ako kratis malo, nije toliko znacajno).
Skracivanje za 1 krug spusta auto 3-4 cm (zavisno od auta), a kad skratis oprugu, moras skratiti i klip amortizera (1 krug opruge = 3 cm amortizera) i ako je potrebno dorezati jos navoja na vrh klipa amortizera. Time sprecavas da ti se na rupi ili vagacu amortizer previse sabije, pa ti moze propisati.

Da rezimiram ...
Najbolje jeste da ako mozes kupis original opruge za tvoj auto (znaci ne odoka ocijeniti "mogu od Omege" pa naruciti za Omegu, nego da nadjes bas za tvoj auto. Ako to vec nisi u mogucnosti, slobodno otfikari jedan krug sa opruge i skrati klip amortizera za 3 cm i vozaj se bez brige.
Izgubices malo na udobnosti (ali to gubis spustanjem auta na bilo koji nacin), a vozne karakteristike se nece nesto osjetno pogorsati. Ne pricam ti "rekla kazala" nego sam licno isprobao, a i dosta raje znam koji su tako odradili i jos se vozaju, cak im ni amortizeri nisu otisli prije roka.

Pozz...
 
Član
:lol:
mislim komentari ovih strucnjaka sto kazu da ce puci,iskriviti i sl,ja ne shvatam...
opruga se pravi od opruznog materijala,tacnije od materijala 4230
naravno,godinama dodje do zamora materijala pa se skupi opruga...
ali da tako lako puca opruga,pa onda bi nosivost automobila bila maksimalno dva putnika i nosivost 50kg tereta :icon_smile:,a ne 4 covjeka i po 400-500kg tereta u gepeku
pa i crvena opruga na obicnom amortizeru(koliko god bila niza) je obicni ludost,a svi 90% tjunera u BiH tako ima
a i budala zna da je najbolje komplet opruga i amortizer recimo od KONI-a
 
Član
ljuboje je napisao(la):
:lol:
mislim komentari ovih strucnjaka sto kazu da ce puci,iskriviti i sl,ja ne shvatam...
opruga se pravi od opruznog materijala,tacnije od materijala 4230
naravno,godinama dodje do zamora materijala pa se skupi opruga...
ali da tako lako puca opruga,pa onda bi nosivost automobila bila maksimalno dva putnika i nosivost 50kg tereta :icon_smile:,a ne 4 covjeka i po 400-500kg tereta u gepeku
pa i crvena opruga na obicnom amortizeru(koliko god bila niza) je obicni ludost,a svi 90% tjunera u BiH tako ima
a i budala zna da je najbolje komplet opruga i amortizer recimo od KONI-a

Potpis ... pogotovo na boldano!
 
kad vec pisu,pazi sad ovo haha,experimentisao ja ne drugovom vozilu,imao slican problem kao i ti,pa sam uradio sljedece (da napomenem da smo imali rezervne ako nesto krene naopako ) prednje opruge skratili za krug u donjem dijelu,opruga nam nije nalijegala na amortizer kako treba,te sam isti usijao i savio,tj oblikovao kako mi odgovara,klip amortizera nismo kratili jer nije bilo potrebe
zadnje opruge izvadili skroz,uzeli prednje od golfa III,okrenuli ih naopako i skratili gornji dio (sada siri jer je uzi dosao dole) donji dio opruge usijali brenerom i savili jos vise (ostavili da sa sama hladi,bez vode ulja itd) isto radi nalijeganja na most

vozi tako vec 2,5 godne a rezervne mu jos uvijek stoje u garazi,nece ove da skine,amortizeri mu ispravni,nisu procurili,vozilo stabilno i nezali se..naravno samo mana kao i na svakom spustenom ovjesu,neudobna voznja po makadamu i rupama
rijac je o fiJatu :D :lol:
 
ima ima Ljuboje,samo nije fazon to montirati na vozila od 3000 u koje je ulozeno 6000,mora ici sve orginal,kontas...nije svejedno :lol:
 
Član
samo vi fleksajte i savijajte bas bi volio vidjeti tako pripremljen ovjes na nekoj stazi ili zescoj voznji na brdskim stazama...
 
Član
bmwscaner je napisao(la):
samo vi fleksajte i savijajte bas bi volio vidjeti tako pripremljen ovjes na nekoj stazi ili zescoj voznji na brdskim stazama...

Da, bas i ja isto kontam, kako li bi se takav auto ponasao u krivinama, kada je upitanju zahtjevnija voznja.

Mada s obzirom da lik hoce samo da mu auto bolje izgleda, nece biti problema...
 
Član
he,he
bas me interesuje,kada ces ti,ja ili neko sa BHtuninga otici na tu stazu(koliko znam,ima je samo banjaluka,ZALUZANI) i da se trkamo...ili jednostavno da se vozamo...

a dellas hoce auto za normalnu voznju,a ne auto za 24h le mans
 
Član
sve to stoji ali znam sta se meni desavalo mojom voznjom :) i iskakanje odrezane opruge i pucanje fk smeca tako da nikad vise... ovako kupio sam HR nove opruge i bilstein b6 miran a sad imam i gewinde tako da opet MIRAN jes da kosta ali jbg.. ako oce pravu stvar valja i platiti a za vozaanje svaki dan nisko i relativno udobno eibach pro street majka ja se zajebo sto ih nisam kupio ove HR ubise bubrege..
a meni je svako sjedanje u auto ko na brdskoj trci :)
 
Član
a to se podrazumjeva...
gewinde,ili sportski amortizer i opruga su zakon...
ali evo moj primjer:
mercedes 240d
auto ide maksimalno 130km/h i ubrzava malo brze od zalaska sunca...
a samo sportske opruge kostaju oko 650km!
ja sam ga spustio rezanjem opruge(naravno umjereno,ne pretjerano) i mogu reci da je auto maaalo izgubio na udobnosti,ali je zato dosta atraktivniji,i stabilniji...
a sa njegovih 53kw,tesko da cu ga ikada natjerati da zadrifta i da se prevrne,kada mi iskoci opruga :lol:
 
Top