Skraćivanje opruga?

Skraćivanje opruga?

Početnik
ma to smatraju samo ovi bosanski cuneri sto kontaju daj mi najtvrdje sto imas i eto mi lezanja ko bolid F1...u svemu ima granica,pretvrd ovjes nije sjajno rijesenje,jer auto puno poskakuje preko nervanina,i ide bjezi preko nosa..opet premekan ovjes veliko naginjanje,gubis teziste i opet auto preko nosa..znaci neka granica normale i to je to..
..a to sto kazes sve je tacno..nas narod misli stavio pruge i eto lezanja,a seleni raspadnuti,stabilizatori raskuckani itd itd..vecini kad spomenem unibal sustav..:icon_eek: sta je to..?? Ovjes je zajebana stvar,trbea tu malo vise pameti nego sto mnogi misle,da bi se nesto dobilo...uzimam za primjer Rally prvenastvo hrvatske...i Micek EVO 9 ovjes podesen za asfalt,nisko teziste i tvrdje vjesanje,tvdji anti roll bar itd itd...sljedeci rally za 7 dana vozi se makadamu,i nije se prijavio..Zasto.?? jednostavno nemoguce u malom vremenskom roku podesiti auto za optimalni makdam setup...

..evo par savjeta za nekoga ko hoce.... "BALANS STANGE"(po bosanski)nadjite,dajte da vam izrade tvrdje cvrsce i koristite mekse opruge i amortizere,i imat cete vozljiviji auto nego u obrnutom slucaju..pobrinite se o selen blokovima,narucite tvrdje,nosace balans stangi..itd itd..tlak u gumama podesite da je svugdje ravnomjeran,i optimalan,vjerujte da ima velike razlike...

ja se napisa,malo izoftopicari al eto nek se nadje hehe...Aldine nadam se da nisam sta pogrijesio,ispravljaj me,nedaj da se sramotim :lol: ;)
 
Član
@ ogy hoda ona naveliko :) to se sprema za proljetni setup sve na ovjesu NOVO svaki saraf svaka gumica svaka mrvica
@ lija nisi se zajebunio u nijednoj stavki ali glavno sta nasi ćuneri kazu PA TO KOSTA JBT pa ako oces ćunirat i vozti se kako treba onda i plati
 
Član
vecina bih cunera gleda kao sta on ima davat na selene i te stvari koje se ne vide, bolje crvene opruge koje su rezane i da bude zakucano do poda, uz spiku, ma buraz 120km/h kroz "L" krivinu :D
 
Početnik
Lija je napisao(la):
ma skontao sam ja i to,ali i ovo sam napomenuo..bas sto kazes mogo je i zavarit :D ali ako si normalan i malo razmisljas glavom,mislit ces na to da ona treba ostat napregnuta kad se amortizer izvuce..razumijemo se mi

ja sam imao dva kruga, skoro dva :D rezo ih 6 puta, sve po 2 kruga :D
 
Član
odosmo daleko... :icon_exclaim:
covjek je rekao da bi samo malo spustio auto i da ga koristi normalno,a ne za rally i da jurca makadamom...
ja stojim iza svojih rijeci da se opruga smije umjereno skratiti,ali treba voditi racuna da opruga ostane nategnuta u lezistu(da se ne desava da kada dignes tocak,ona landara) i da fino nalegne
;)
 
AldinShpura je napisao(la):
scaneru,ok to,kupi i gotovo,nisam ni ja pristalica nekih vanserijskih prepravki,ali gdje se moze i smije ok...mnogi se varaju s tim da nizim autom dobijaju stabilnost vozila,nema to nikakve veze sa stabilnosti,samo mu je smanjeno naginjanje sasije u krivinama i to je to,ali ''burazeru da vidis kako sad lezi''.... a gdje su stabilizatori za nizi ovjes,a gdje su seleni lafeta za isti,pomenuti anti roll bar-ovi (prednji,zadnji)...ma milion stvari...posebna optika trapa,tj spura za nizi ovjes (sam softver za moju masinu,za takve ovjese,kosta ihihiiii),jer spustanjem istog remeti se kompletna geometrija,pogotovu kod BMW-a :D ...odoh ja predaleko,al staces,mora i te konje (mislim kw-ate :D) nesto prenijeti na podlogu i drzati ih izmedju zute i bijele linije

Jbg glupo mi je Aldinu proturjecit kad je u pitanju trap, al se ovdje moram neslozit.

Kako se ne dobije na stabilnosti kad se spusta auto, koliko znam primarne stvari za dobro lezanje jesu raspodjela mase, siri trag tockova i nizi centar mase, dakle da se najtezi dijelovi automobila nalaze sto nize, sto se dobije kad se auto spusti kracim oprugama.

Ispravi me ako grijesim :)
 
Početnik
dobijes nize teziste,manje naginjanje u krivinama,manje prebacivanje tezista itd..ali to nemora znaciti da ce ti auto biti stabilnije,jer procitaj par postova iznad,TVRDOCA,krutost,seleni balans stange itd to utice na stabilnost,a nize vozilo neznaci da je i stabilnije,jer i ono lako moze klizit preko nosa ili biti nevozljivo..ali da pomaze to stoji
 
Razmijem, al ipak se ne slazem da samo spustenja auta ne pomaze stabilnosti, boljem lezanju, nista puno znacajno, al ipak doprinosi.

Jer, kad su motor i mjenjac (kao najtezi dio auta koji se nalazi izmedju lijevih i desnih tockova) smjesteni visoko sila inercije ove teske mase kod ulaska u krivinu tjera jos vise opterecenja na vanjske tockove, dok u suprotnom kad je ova masa (smjestena izmedju tockova) nize zemlji ona "raspodjeluje" opterecenje na obje strane, naravno i dalje je vanjski tocak vise opterecen, al u ovom slucaju sila inercije manje djeluje na njega.
 
erol,u daljem textu stoji ''samo mu je smanjeno naginjanje sasije u krivinama'' i to je ista stvar o kojoj ti pricas. Skracivenjam opruga dobijes manje gibanje vozila,a nesprecavas uvijanje sasije,nisi dobio njenu krutost koja se dobija roll bar-ovima,uniballima i cim sve ne...to ti je nesto slicno zakonu poluge o cemu ti pises,sto je motor dalje od mosta ima vecu inerciju,ok to,ali ima vise stvari koji se moraju podesiti,i bez nizeg ovjesa da vozilo bude stabilno u svakoj prilici ....G sila je cudo,ali bandera kraj ceste jos cudnija '' ko je ovdje postavi majku mu'' :lol:
 
Početnik
AldinShpura je napisao(la):
erol,u daljem textu stoji ''samo mu je smanjeno naginjanje sasije u krivinama'' i to je ista stvar o kojoj ti pricas. Skracivenjam opruga dobijes manje gibanje vozila,a nesprecavas uvijanje sasije,nisi dobio njenu krutost koja se dobija roll bar-ovima,uniballima i cim sve ne...to ti je nesto slicno zakonu poluge o cemu ti pises,sto je motor dalje od mosta ima vecu inerciju,ok to,ali ima vise stvari koji se moraju podesiti,i bez nizeg ovjesa da vozilo bude stabilno u svakoj prilici ....G sila je cudo,ali bandera kraj ceste jos cudnija '' ko je ovdje postavi majku mu'' :lol:

ili kanal :D bs su morali ovdje kopat
 
Član
Da je fabrika izracunala da opruga bude kraca sa takvim hemijskim sastavom materijala i koeficientom sabijanja bila bi, moj savjet nemoj to radit.

Isto nemoj fabricke kratke opruge stavljati na normalne amortizere za godinu dana ce ti otici amortizeri kakvi god da su, provijereno ;)

Ako vec to radis uradi kako treba kratki plinci kratke opruge i to je to, nema kvalitetne prerade bez para

AldinShpura je napisao(la):
erol,u daljem textu stoji ''samo mu je smanjeno naginjanje sasije u krivinama'' i to je ista stvar o kojoj ti pricas. Skracivenjam opruga dobijes manje gibanje vozila,a nesprecavas uvijanje sasije,nisi dobio njenu krutost koja se dobija roll bar-ovima,uniballima i cim sve ne...to ti je nesto slicno zakonu poluge o cemu ti pises,sto je motor dalje od mosta ima vecu inerciju,ok to,ali ima vise stvari koji se moraju podesiti,i bez nizeg ovjesa da vozilo bude stabilno u svakoj prilici ....G sila je cudo,ali bandera kraj ceste jos cudnija '' ko je ovdje postavi majku mu'' :lol:

Potpis 100%
 
Član
G sila je cudo,ali bandera kraj ceste jos cudnija '' ko je ovdje postavi majku mu''
:lol::lol::lol:
 
Top