Sinula mi neka ideja

Sinula mi neka ideja

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
ne kraci...mislio sam recu ona dupla felga...a ovo za capriolo uzmi neces se pokajat...samo ako je ocuvan...jer ja imam 2 god capriolo " new line" i sad je ko nov...uostalo vidim na slikama...
 
Član
eeej...ljudii...znate li mozda kako cu napravit neki alarm na biciklu...treba mi jer ga cesto zakljucam u gradu...pa neka djeca znaju da ga barkaju...pa da neizlazim sa penderkom na njih...i imam sirenu sto je sa zmigavcima...po mojoj logici treba jos nesto ...kao neki prekidac.. sto kad izadje da pisci..ili kako vi to vec imate..pls pls hitno mi je jer sad ide ljeto sad sam svaki dan u gradu sa njim
 
Član
eo malo odrzavajte bicikla

Sve započinje čišćenjem. Bicikl valja oprati obilnim mlazom vode, pomoću mekane krpe ili spužvice. Teže pristupačna mjesta očistite mekanom tkaninom omotanom oko drvenog štapića. Nakon pranja skinite kotače, kako bi ste sa svih skrivenih mjesta uklonili blato, a kočnice temeljito očistite. Ovi kozmetički za hvati nisu potrebni samo zbog lijepog izgleda, već su i te kako važni za redovito održavanje bicikla.

Osim toga treba očistiti i podmazati ležaje kojih nije malo. Po dva su u svakom kotaču, dva na vratilu pogonskog lančanika, dva na vilici i upravijaču i po dva na svakoj pedali. Srećom, svi su građeni po istom principu pa ćete ih lako očistiti. Kako su ležaji kotača od posebne važnosti njihovo podmazivanje poslužit će nam kao primjer.

Da biste rastavili ležaj kotača treba najprije skinuti protumaticu i odvinuti vanjsko ležište kugiica. Ležište kuglica je konusnog oblika i ako ste redovito održavali bicikl možete ga odvinuti i rukom. Nakon toga izvucite osovinu, a kuglice ležaja istresite u pripremljenu posudu. Sve dijelove dobro očistite od stare masti pranjem u petroleju. Oprane ležaje pažljivo pregledajte, jer površina kuglica i konusa može biti oštećena nečistoćama koje se nakupe u ležaju. I najmanja oštećenja mogu se daljnjom upotrebom naglo povećavati nakon čega vam jedino preostaje da ležaj zamijenite novim. Preporučljiva je i djelomična zamjena ako je neki dio ležaja već »načet«. U očišćenu šupljinu glavčine i u prostor le žaja stavite novu mast U mast pažljivo polo žite i kugllce, pazeći da budu sve na broju.

Zatim osovinu vratite na mjesto, konus pritegnite prstima (!), a protumatice ključem. Ovo treba raditi pažljivo, s dosta »osjećaja u prstima«, jer prejako stegnut kotač se ne okreće, a labav se klima i oštećuje ležaje. Najjednostavnije je pritezati konus sve dok se ne osjeti lagani otpor okretanju kotača. Tada se konus odvrne za otprilike pola okretaja. Za provjeru možete primijeniti jednostavan trik: montirani kotač zaokrenite tako da ventil dođe u najvišu točku. Kod pravilno zategnutog ležaja dovolj na je i sama masa ventila da zaokrene kotač za pola okretaja. Uz malo vježbe cijeli postu pak obavit ćete bez ikakvih teškoća. Na isti način očistite i podmažite ležaje pogonskog lančanika i upravljača. Ako ste pri okretanju pedala ili upravljača primijetili neko pucketanje ili »preskakivanje«, shvatite to kao alarm za hitan servis.



Da biste doprli do ležaja pogonskog lančanika morate skinuti poluge pedala. To zaista nije problem ako su poluge pričvršćene svornjakom (kajlom). Dovoljno je popustiti maticu na svornjaku, odviti je, laganim udarcem čekića izbaciti svornjak i poluga pedale je slobodna. Dobro je da unaprijed pripremite nove svornjake s maticama ali tada izbjegavajte čekić. Svornjaci se u ležištu pritežu samo maticom!

Ako su poluge pedala nasađene na četverokutno vratilo (što se primjenjuje na skupljim i trkaćim biciklima) za skidanje je neophodan poseban alat. Svako udaranje čekićem i drugi nasilni zahvati mogu oštetiti skupe dijelove, a pedale će ionako ostati na svom mjestu. Ako već imate takav bicikl, nastojte nabaviti i ovaj alat u nekoj inozemnoj prodavaonici biciklističkom opremom.

»Sportskiji« bicikli imaju na stražnjem kotaču zagonjen zupčanik sa slobodnim hodom (u biciklističkom žargonu - kranc). Ma kako temeljito obavljali servisiranje bicikla u kućnoj radionici, ne upuštajte se u rastavljanje tog sklopa.

Bit će dovoljno ispiranje petrolejem, a nakon sušenja podmazivanje uljem koje se primjenjuje u preciznoj mehanici. Pri čišćenju i podmazivanju tog sklopa možete se poslužiti iskustvom »starih« biciklista. Napravite smjesu ulja i benzina u omjeru 1:1 i u nju potopite ciljeli sklop. Odmah nakon toga provezite se nekoliko kilometara. Benzin će ispariti, a ostat će ulje koje dopire i do najsitnije pukotine.

I lanac treba očistiti od masne prljavštine. Kod »običnih« bicikla lanac se skida otvara njem posebne kopče no sportski bicikli imaju zakovane lance koji se čiste bez skidanja. Do bro je unaprijed pripremiti plitku, veliku posudu u koju će se slijevati petrolejem isprana prljavština. Postoji i elegantnije rješenje, po sebno oblikovane posudice pomoću kojih se lanac može očistiti bez skidanja i bez prolijevanja prljavog petroleja. Na žalost, takav se pribor samo ponekad može nabaviti u bolje opremljenim prodavaonicama.

Očišćeni lanac nauljite finim motornim uljem, jer dobro nauljeni lanac može izdržati i do 50 posto više kilometara. Lanac bicikla je često izložen većim opterećenjima, posebno svakodnevnom vožnjom uzbrdo, ipak se mora češće mijenjati zbog rastezanja. Rastegnutost lanca provjerava se na pogonskom lančaniku. Ako se lanac na tom mjestu može istegnuti rukom za više od 3 milimetra, treba ga zamijeniti novim.

Pri kupnji novog lanca morate znati točne dimenzije. Za višestruke lančanike (bicikli s brzinama) upotrebljavaju se sportski lanci dimenzija 1/2"x3/32". Postoje i tzv. »S« lanci koji imaju izbrušene glavice zakovica a namijenjeni su compact-lančanicima, kao što su Maillard ili Regina CX-S koji imaju u sklopu 7 do 8 lančanika. »S« lance možete postaviti i na obične lančanike, ali običan lanac ne možete staviti na compact-lančanik.

Na biciklima bez brzina primjenjuju se standardni, malo širi i masivniji lanci dimenzija 1/2"x1/8". Kako se dugotrajnom upotrebom lanac i lančanik prilagode jedan drugome, sve sitne deformacije lančanika ubrzat će trošenje novog lanca. Zbog toga bi bilo idealno zamijeniti i lanac i lančanik, a najbolje cijeli »kranc«. Jedini je problem što takvo savršeno servisiranje stoji mnogo novca.

KOČNICE
Za provjeru kočnica ne treba čekati jesenji servis. Istrošene gumice redovito zamjenjujte novima i to uvijek u parovima - i lijeve i desne. Osim toga valja provjeriti i čelične pletenice (sajle). Svako mjesto na kojem je pletenica koljenasto svinuta može biti razlog da pukne. U tom slučaju najbolje je zamijeniti i pletenicu i bužir. Pokretne metalne dijelove čeljusti kočnica treba očistiti i nauljiti. Ako pri tom zamastite gumice, odmah ih zamjjenite novima.

TOČKOVI
Udarci u prepreku - najčešće u rub pločnika - uzrokuju deformiranje obruča kotača (felne). Takva deformacija smanjuje učinak kočnica, povećava trošenje guma, a može biti i vrlo opasna pri brzoj vožnji kroz zavoje. Manja iskrivljenja mogu se popraviti jednostavnim zatezanjem ili otpuštanjem žica, pazeći pri tom da se uvijek zateže ulegnuta a otpušta izbočena strana. No taj posao zahtijeva iskustva i još više strpljivosti, jer obruč reagira već i na četvrtinu okreta kijuča.

Ako su deformacije veće najpametnije je odnijeti kotač profesionalnom majstoru. Za ta kve popravke treba iskusno znanje i poseban alat. I gume na kotačima treba pažljivo pregledati. Čak i kad »sasvim dobro izgledaju« mogu biti izlizane od čestog kočenja. U tom slučaju pomaže jedino zamjena novima.

Najbolje je da bicikl preko zime objesite na zid mračne prostorije u kojoj nema puno prašine. Gume neka budu lagano napumpane jer pritisak koji je inače potreban za vožnju može ih pri dugotrajnom stanju deformirati. Ako bicikl stoji na kotačima, prazne gume mogu oštetiti zračnice. Gume na trkačim biciklima (tubulare) i nove tipove visokotlačnih guma za sportske bicikle treba povremeno navlažiti mokrom krpom, što će im produžiti vijek trajanja.

Dobro pripremljen bicikl za zimske uvjete vožnje izdržat će bez problema i vlagu i hladnoću, podjednako kao i onaj koji ste objesili na klin da u miru dočeka proljeće.

evo pogledajte ovu str moze li se napravit alarm..ili ako neko zna gdje ima kupit ja sam gledo ima dobrih alarma kupit al u hr http://www.elektronika.ba/forum/uploadz/1186942753_Alarm_za_motocikle.pdf evo sttr
 
   sta misliste jel moguce to napravit ili znate li gdje ima kupiti???????
 
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top