set kvacila golf 5 - kvar poslije predjenih 4 300 km

set kvacila golf 5 - kvar poslije predjenih 4 300 km

Član
Proizvođač ima cijenu, koja je najveća jer je to ujedno i orginalni i najbolji dio, nov. Na to dodaš prevoz i uvoz kod nas, zaradu naših dilera. Auto koje vrijedi 6000 KM popravlja se po otpadima, nažalost ili ne. Zato su takva auta u Bosni, a gospoda po Njemačkoj voza nova auta koja imaju kasko osiguranje koje im plati koliko god treba... Kao što rekoh, male plate su kod nas, jako male i zato nam je sve to čudno. Da imamo normalne plate vozali bismo nova auta, osigurana, a sa 10 godina starim polovnjacima baćkali bi se samo ljudi iz hobija...
 
Član
Ne moze rast tehonolgije da prati rast cijena na jednoj strani a na drugoj da cijene stare tehnologije ne opadaju. To bi isto bilo da Samsung Note 4 i Note 1 bude razlika u cijeni par stotina KM. Note 4 je oko 1200 a Note 1 da bude oko 800 KM, razlika izmedju njih je 4 godine tehnologija se promjenila dosta za to vrijeme. U ekonomiji postoji nesto sto se zove kriva iskustva, sustina je u tome da troskovi proizvoda po jedinici opadaju kako se iskustvo povecava samim tim i cijena bi trebala da opada. Druga stvar je zivotni ciklus proizvoda, ne moze tebi ta laguna bit atraktivna danas ko kad je istom izasla samim tim cijena i nje i dijelova mora znaci mora da opada. Sad sto u zadnjih 15 godina auto industrija iskace iz normalnog ponasanja ne znam, vjerovatno je to razlog propasti jakih auto proizvodjaca i zivota na racun inekcija SAD i ostalih tokom krize prije par godina. Vec receno, ne uspjeva pametan i jak nego onaj koji se prilagodjava, vazi za sve pa i za auto industriju.
 
Član
Pa ta laguna je i u njemackoj polovna..ne vozaju je ni tamo novu nego je 2k €! Znaci i tamo je far otprilike 1/6 vrijednosti auta
i tamo je voza svabo kojem plata nije ogromna nego mozda prosjecna..zar mislis da ce placat kasko i originalne dijelove toliko? U njemackoj nema otpada?
Auto je staro 10 godina i taj far je trebao bit 300KM
 
Član
Pa ta laguna je i u njemackoj polovna..ne vozaju je ni tamo novu nego je 2k €! Znaci i tamo je far otprilike 1/6 vrijednosti auta
i tamo je voza svabo kojem plata nije ogromna nego mozda prosjecna..zar mislis da ce placat kasko i originalne dijelove toliko? U njemackoj nema otpada?
Auto je staro 10 godina i taj far je trebao bit 300KM

Edo, tamo ko i voza takav auto (većina ljudi radi pouzdanosti gleda kakav noviji ili nov, a ne deset godina staru Lagunu) sigurno ga neće popravljati, pa ni po otpadu...nego ga proda jeftino, pa ako ga neka radionica ili hendler i smiju popraviti, poprave i prodaju dalje...ili ako je veća havarija piše na oglasima "samo za izvoz"...
 
Član
Pa kome se prodaju ti farovi u ovlastenom? Govorim ti da bi dio trebao padat kako godine idu...zato niko ni ne popravlja u ovlastenom..jer je preskupo za sve starije od 5-6 godina
 
Član
Kad bi se ljudi držali samo jednog pravila, da kad kupuju auto cijena auta ne prelazi ukupnu godišnju platu...a to znači da ako je plata 1000km godišnja 12000 da se kupi auto ispod 12hilja.
Onda vam nisu ni problem ni gume,kasko,registracija,gorivo i sl, obično to ljudi tako nerade već kupe skuplje i eto belaja sve mu skupo...i jest, a zašto jel ima malu platu! i nemože da pokrije troškove održavanja.

Možda ovo gore nekome djeluje paglu, ali je dobar savjet.

Ja sam nekad davno pisao, navest ću primjer za vw u ovlaštenom, disk pločice obje ordži jedne idu na nova vozila a jedne nude za starija od 5g, razlika onako vizuelno u debljini = traju kraće, + jeftnije su i pogodnije za džep starijh auta

Drugo prilikom velikog servisa imate novu vodenu pumpu (3-4x skuplja) i repariranu od strane vw, sve kako bi prilagodili cijeni održavanja starih auta.

Znači rezime: što mlađe i ukupna god primanja i no sikirli.
 
Član
Procita citavu temu i ne nadje nijednu konstataciju da je 96 % problema sa plivajucim zamajcem problem na vozilima vw grupacije.Da moze fiksni moze.Zasto nebi mogao.Svasta smo vozali i bez plivajuceg a puno vise konja i obrtnog nego sad.Sve to se fabricki ugradjuje da bi se sto vise smanjila vibracija motora i poboljsao ugodjaj voznje.Ali da se vratim na prvu recenicu.Zasto je to vecinom problem na vozilima vw grupacije??
Imao sam 3 alfe sa plivajucim i bez obzira na stiskanja nikad problema.Kolega prije par mjeseci bacio 6 plivajucih za alfe jtd u zeljezo.Kaze bezveze mi stoje a nikom netreba.Znaci daleko od toga da se nekvare ali rijetko.Dok sa druge strane svako koga znam da vozi neko od vw je imao problem sa plivajucim zamajcom.
Sva ta auta pa i ovi sa 77kw kad ga pritisnes skoci na 1000 i kusur obrtaja i umre oko 3000 i kusur.Kad neko sjedne u audi a4 iz neke kante i osjeti taj udar obrtnog on konta da vozi raketu a ustvari taj udar otkida zamajce.Dok vecina ostalih dizela tj drugih proizvodjaca neide tako nego ubrzava ravnomjernije i u vise obrtaje.
 
Član
Nisam dolazio dugo ovde na forum pa vidjeh da se nakupilo finih postova.Poceo sam da citam,i onda odustao.Vidim sve samo forumski strucnjaci i inzinjeri.U redu.Super.Drago mi je da ima tako pametnih momaka i ljudi kod nas dole u BiH.
Kada se u BiH pojavio golf 5,i bilo ih toliko da ih na prste mozes izbrojati,ja sam svog golfa rastavljao od-do.Eksperimentisao sa svim i svacim dok drugi se nisu upustali da ulje promjene jer su se bojali da sta ne pokvare.Danas vidim hvala Bogu svi obilati znanjem.Super.Ja cu i dalje dvomaseni zamajac mjenjati sa fiksnim,sipat cu kamionsko ulje iz teretnog programa u vozilo i pri tome proci npr. Njemacku uzduz i poprijeko sa nekim brzinama od cirka 200 km-h,vozit cu remapirano auto bez da ce ikada baciti u safe mod ili da ce turbina otici zbog loseg ulja,vadit cu katalizatore i DPF,reparirat cu elektronske kocnice EPB i radit cu sve ono sto mislim da treba,a vi kupujte novo,samo originalno i budite u fazonu i po PS-u. I svako auto mi gazi 300 i kusur hiljada bez ijednog hvala Bogu ozbiljnog kvara,a vi mjenjajte zamajce i turbine svake sezone i furajte se da ste kul.

Jednostavno davno sam nekad odlucio da na pojedinim forumima nema potrebe ulaziti u bilo kakve suvisne rasprave,jer ne znas kakav genije s druge strane monitora sjedi...
 
Član
PRIJE su auti vozili na jednomaseni pa zasto ne bi i ovi danas. Skinit dvomaseni i stavit jednomaseni je greska koja bude naplacena dvostruko.

Vijek trajanja dvoasenog seta je u prosjeku 150 tkm . U prosjeku 6-7 godina voznje.
Danasnja cijena SM i DM setova je slicna.
Znaci, ni sa te strane, nema neke razlike a riskiraju se neka skuplja ostecenja.

Ja cu doci prvi kod majstora i reci neka mi stavi SM set no pod uvjetom garancije ovjerene kod javnog biljeznika da ce AUTO IMATI 100% JEDNAKA SVOJSTVA, UDOBNOST I PONASANJE kao auto sa novim DM setom. Jer mnogi tvrde da je to i bolje nego original rijesenje. Ako je tako, ne vidim problem da se to napravi crno na bijelo.
 
Član

Ovo je promotivni video renomiranog proizvodjaca Valeo.
Znaci niti je firma bosanskih pametnjakovica kako navode neki glupsoni na ovoj temi,niti je nesto izmisljeno kod Hame u garazi.
Znaci kompanija koja distribuira svoje setove sirom svijeta i na to daje garanciju.
I ugradjuju se ovi setovi sirom Evrope a ne samo u Bosni.
I jel treba jos nesto posebno da crtam nekome ili da prihvatimo cinjenicno stanje da ima maloumnih sugovornika ili se samo prave da su maloumni?

Znaci ove moje konstatacije se odnose samo na ono,a to je da NIJE BOSANAC IZMISLIO FIKSNI ZAMAJAC,VEC TO SE RADI-UGRADJUJE SIROM SVIJETA REGULARNO...

A to sto ti mario kazes da je prosjek trajanja dvomasenog zamajca u prosjeku 150 hiljada,jest al u kur...Ljudima su isti crkavali na 40 hiljada.A ima ih koji ih voze i po 200 hiljada ali pod haubom lupa kao macolom.
 
Član
Na svoje auto sam stavio fiksni zamajac i vjeruj mi da sam se razocarao! 10-tak tkm sam bio prezadovoljan i nisam vidio nikakve razlike!
Sada trese pri kretanju prvom brzinom, imam osjecaj da ce mi tabla iskociti! I razmisljam ponovo da se vratim na plivajuci zamajac! Jer ovaj svakako cu morati skidati i nositi tokaru da ga malo "dotjera"!
 
Član
Na svoje auto sam stavio fiksni zamajac i vjeruj mi da sam se razocarao! 10-tak tkm sam bio prezadovoljan i nisam vidio nikakve razlike!
Sada trese pri kretanju prvom brzinom, imam osjecaj da ce mi tabla iskociti! I razmisljam ponovo da se vratim na plivajuci zamajac! Jer ovaj svakako cu morati skidati i nositi tokaru da ga malo "dotjera"!
Zasto odma sumnjas na zamajac? Da nije mozda korpa?
 
Član
Na svoje auto sam stavio fiksni zamajac i vjeruj mi da sam se razocarao! 10-tak tkm sam bio prezadovoljan i nisam vidio nikakve razlike!
Sada trese pri kretanju prvom brzinom, imam osjecaj da ce mi tabla iskociti! I razmisljam ponovo da se vratim na plivajuci zamajac! Jer ovaj svakako cu morati skidati i nositi tokaru da ga malo "dotjera"!
Trese pri kretanju, Iskrivila se korpa, to nema veze sa zamajcem... To se moze desiti i na plivajucem ako se stavi neki set kvacila koji je jeftiniji, los zamjenski ili lose uradjena korpa (fabricki FAIL)...

Samo da jos dodam, znate li vi koja grijanja trebaju da bi se iskrivila ploca celika (puni celik) debljine 3-4-5cm, ako nju uspijes iskriviti grijanjem, zamisli sta se desi onda od korpe cija je povrsina koja nalijeze na lamelu debljine mozda cenat, onda bi trebala imati bubrege po sebi...
Na plivajucem zamajcu ce se prije iskriviti nalijegajuca povrsina koja je duplo tanja nego u fiksnog...
Cesto se zamjenske i originalne korpe hoce iskriviti, kod ljudi koji puno slepaju, vuku prikolice, teret u autu i slicno pa pri kretanju dosta su na kvacilu, tada se grije lamela koja svojim trenjem zagrijava korpu cime i iskrivi korpu i tada dolazi do toga da kad se pusta kvacilo jedan dio korpe se prije nasloni na lamelu i tada dolazi do tog treskanja pri kretanju, a moze biti da su i pera na korpi koje druk lezaj pritisce da su se pokrivile opet zbog cestog drzanja noge na kvacilu, slabe kvalitete, lose postavljene korpe, dugog odvajanja kvacila pri cemu korpa dosta pravi trenja i zagrijava korpu pri cemu se iskrivi, loseg rukovanja itd...

Da, ove setove kvacila sa fiksnim zamajcem nisu inzinjeri pravili nego Hamo u garazi u prdipolju...
 
Poslednja izmena:
Top