Razbijen karter - Škoda Octavia 1.9TDI - UPOMOĆ

Razbijen karter - Škoda Octavia 1.9TDI - UPOMOĆ

Član
Prilikom posjete prijatelju protekli vikend (Sibinj - mjesto kod Sl. Broda u Hrvatskoj) sam, na vozilu Škoda Octavia Combi TDI (godište 1998., snaga: 81kW), naletjevši na kamen na makadamskom putu, razbio karter. Nakon što se upalila lampica od ulja, auto sam vozio još nekih 300-400 metara, kako bih ga sklonio sa uskog dijela puta. Tom prilikom sam osjetio da auto ide sa smanjenom snagom, nakon čega se i ugasilo, ali termometar nije pokazivao prekoračenje temperature motora. Uspio sam ga ponovo upaliti i skloniti pored puta (sve skupa sam prešao oko 450 m.), odakle smo ga odšlepali kod prijatelja pred kuću, gdje se i sada nalazi. Obzirom da se sve desilo u Nedelju poslije podne, nismo niti pokušali tražiti servis gdje bih ga mogao popravljati.

Zanimaju me odgovori na sljedeća pitanja:
1. Da li se tokom te kratke vožnje bez ulja mogao desiti neki mnogo ozbiljniji kvar od puknuća kartera i gubitka ulja?
2. Da li ovaj model Škode ima ikakav senzor koji bi mogao za uzrokuje gašenje motora u slučaju gubitka ulja, odnosno, da li je eventualno takav senzor mogao biti uzrokom gašenja motora tokom mog manevra da uklonim vozilo sa puta?
3. Da budem konkretniji: Da li ovaj model Škode Octavie posjeduje ikakav zaštitni mehanizam, koji bi zaštitio motor u slučaju naglog gubitka ulja?

S obzirom da sam se morao vratiti busom u Sarajevo i da mi je vozilo ostalo kod prijatelja ispred kuće, mnogo bi mi značili i savjeti u vezi sa ovim nedoumicama:

1. Da li da servis radim u Hrvatskoj ili da vozilo pokušam nekako prebaciti u BiH radi popravke?
2. Da li BIHAMK (nisam član ali plaćam onaj obavezni dio za pomoć na cesti prilikom registracije vozila) može da mi prebaci vozilo u BiH radi servisa i zna li neko otprilike koliko naplaćuju uslugu šlepe (npr. do Sarajeva)?
3. Da li je pametnije platiti BIHAMK da auto prebaci u Sarajevo (pa ga servisirati kod poznatog mehaničara) ili npr. u Bos. Brod, pa značajno uštedjeti na usluzi šlepe ali auto tamo prepustiti servisu kod nepoznatog servisera?
4. Isplati li se kupiti polovan karter negdje na auto-otpadu u Sarajevu ili okolini, pa ga nositi u Sibinj radi ugradnje?
5. Zna li neko gdje bih mogao da potražim karter za navedeni model Škode i koliko košta?

Hajde da čujem vaše prijedloge i sugestije kako riješiti ovaj problem.

Unaprijed veliko HVALA!
 

MTR

Član
E druze , 450 metara voznje je i previse bez ulja , vrlo moguce je da su se savile klipnjace , izlizali leteci i lezeci lezaji , izgorila turbina od prevelike temperature , celo klipa se rasirilo od temperature te se "zaribalo" o kosuljicu cilindara .

to sto je pokazivac temperature motora bio u optimali ne znaci nista , temperatura ulja je bitnija u ovom slucaju , e sad ako je ulje sporije curilo moguce da se nije nista desilo , a ako je "ljohnulo" u par sekundi onda ti ne preostaje nista drugo nego rastavit motor da se utvrde moguci kvarovi

npr. na celu klipa ti je u trenutku ubrizgavanja i paljenja temperatura od 650-850 stepeni celzija , turbina zna biti i na 800-900 stepeni .

turbina se vrti ( zavisno od proizvodjaca ) od 125000 do 185000 o/min
radilica prelazi od 12-20 metara u sekundi

Meni se ista stvar desila sa Fabiom 1,9 SDI tamo nekad 2004 godine kod Jajca , i spicio sam 300 metara do parkinga , sacekao slepu i kad smo rastavili motor nista nije bilo .

i da , ne postoje nikakvi zastitni mehanizmi u slucaju gubitka ulja , samo lampica koja ti blinka i zvucni signal sto ti govori da gasis motor , a kod tebe se jos sam ugasio , moguce da je zapeo
 
Član
kako je kolega rekao, ukoliko nije iscurilo odmah, moze biti da si prosao super tj novi karter,novo ulje i gas.
tdi ima senzor kolicine ulja na karteru i samog pritiska, ukoliko pritisak padne ispod minimalne vrijednosti automatski se gasi auto.
moj savjet, karter novi ili polovan samo je bitno da je ispravan sa pripadajucim senzorom, novo ulje i filter i probaj sta bi bi
 
Član
prozor je napisao(la):
kako je kolega rekao, ukoliko nije iscurilo odmah, moze biti da si prosao super tj novi karter,novo ulje i gas.
tdi ima senzor kolicine ulja na karteru i samog pritiska, ukoliko pritisak padne ispod minimalne vrijednosti automatski se gasi auto.
moj savjet, karter novi ili polovan samo je bitno da je ispravan sa pripadajucim senzorom, novo ulje i filter i probaj sta bi bi

Puno hvala za odgovor.
Da stvar bude još čudnija, sve se desilo ovako: Navečer sam se vraćao sa kolegom ka njegovoj kući i desilo se to da smo zapeli na taj nesretni kamen, no odmah sam zaustavio vozilo i pregledao iza da vidim da li slučajno gdje curi ulje i tada je sve bilo ok. Niti je blinkala lampica od ulja, niti se oglašavao zvučni signal. Kada smo stigli na odredište (neka dva kilometra dalje), opet sam provjerio stanje da li igdje iza auta postoji trag od ulja. Na suhom makadamskom putu bi se morao vidjeti bar trag. No, sve je izgledalo ok. Ujutro sam pošao po neku opremu za ostatak ekipe. Nakon što sam upalio auto i prešao nekih 400-500 metara, tada je počela da blinka lampica i pali se zvučni signal. Trag od ulja započinje otprilike nekih 150-200 metara od mjesta gdje mi se počeo javljati zvučni signal a lampica od ulja blinkati. Zaboravih napomenuti da sam, nakon što mi se auto ugasilo prvi put, dosuo u motor nekih pola litra ulja, koliko sam našao u kanisteru preostalom u gepeku od poslijednje zamjene ulja. No, nisam imao izbora, morao sam da pomjerim nekako auto na širi dio puta, kako bi me ostali mogli zaobići.

Kada sam nasuo taj ostatak novog ulja u motor, htio sam izvući šipku za mjerenje nivoa ulja da bih vidio koliko ulja ima trenutno u motoru. Tada sam spazio da je ono ležište u koje zabravljuje digtung na šipci za mjerenje ulja slomnjeno i da šipka jako labavo stoji u svom ležištu. Znam da do ovoga oštećenja nije moglo doći zbog toga što sam zapeo na taj kamen, s obzirom da se otvor za šipku za mjerenje nivoa ulja nalazi dosta visoko a da bih ga oštetio, morao bih bukvalno prvo da razbijem pola prednje strane vozila. Očigledno je da se izlomio taj materijal od zamora, temperature i godina (Škoda je 1998.g.). Ipak me interesuje da li je i ovim putem moglo da dođe do istjecanja određene količine ulja van kartera? Radi se o rupi u koju se stavlja šipka za mjerenje nivoa ulja....

Još jednom hvala na savjetima i vašem vremenu...
 
Član
Ma ovo ti vako nista ne pomaze sta , kako. Moj ti je savjet prvo nabavi novi-polovni katrer i nov dihtung, digni auto skini stari karter i vizuelno vidi kakvo je stanje neka ti neko okrene radilicu ako se moze pristupiti da vidis dali pravilno "radi" ako je po tvome sve uredu stavi karter i naspi novo ulje.
 
Član
MTR je napisao(la):
E druze , 450 metara voznje je i previse bez ulja , vrlo moguce je da su se savile klipnjace , izlizali leteci i lezeci lezaji , izgorila turbina od prevelike temperature , celo klipa se rasirilo od temperature te se "zaribalo" o kosuljicu cilindara .

to sto je pokazivac temperature motora bio u optimali ne znaci nista , temperatura ulja je bitnija u ovom slucaju , e sad ako je ulje sporije curilo moguce da se nije nista desilo , a ako je "ljohnulo" u par sekundi onda ti ne preostaje nista drugo nego rastavit motor da se utvrde moguci kvarovi

npr. na celu klipa ti je u trenutku ubrizgavanja i paljenja temperatura od 650-850 stepeni celzija , turbina zna biti i na 800-900 stepeni .

turbina se vrti ( zavisno od proizvodjaca ) od 125000 do 185000 o/min
radilica prelazi od 12-20 metara u sekundi

Meni se ista stvar desila sa Fabiom 1,9 SDI tamo nekad 2004 godine kod Jajca , i spicio sam 300 metara do parkinga , sacekao slepu i kad smo rastavili motor nista nije bilo .

i da , ne postoje nikakvi zastitni mehanizmi u slucaju gubitka ulja , samo lampica koja ti blinka i zvucni signal sto ti govori da gasis motor , a kod tebe se jos sam ugasio , moguce da je zapeo

Lijep pozdrav MTR...
Iz tvog primjera sa Fabiom zaključujem da može ali i ne mora da dođe do drugih oštećenja na motoru uslijed gubitka ulja. Također, tvrdiš da Škoda Octavia 1.9TDI (crveno I, 81kW) NEMA nikakav zaštitni mehanizam koji bi spriječio rad motora ukoliko dođe do gubitka ulja... Hmmmmm. Nisam tehnički baš neobrazovan tip, no moje bavljenje tehnikom seže u neke malo sofisticiranije aparate i uređaje, tako da se sa automehanikom nisam baš pretjerano bavio. Ipak, logično poimanje stvari me je i ponukalo da razmišljam da takav zaštitni mehanizam kod te generacije vozila ipak postoji. Idemo redom:

Njemački pristup tehnici je uvijek baziran na čistoj logici. Dakle, ako ovaj model Škode već posjeduje određen mikroprocesor koji upravlja određenim funkcijama kod rada motora (kao npr. otvaranjem/zatvaranjem zakrilca na EGR ventilu, sastavom pogonske smjese i sl.), te mehanizam pomoću kojega učitava i "pamti" u error log sve greške u radu motora, sumnjam da bi Njemac iskoristio signal sa senzora u karteru samo za pokretanje vizuelnih dojava o preniskom nivou ulja a ne i za eventualnu blokadu rada motora - što je za motor u slučaju nestanka ulja - funkcija od "životnog" značaja... Pogotovo teško mogu da povjerujem u to iz razloga što je takvu blokadu rada motora isuviše jednostavno izvesti kada već postoje signali sa mnogobrojnih senzora koji govore procesoru mnogo toga o okruženju u kojem se odvija rad motora. Osim toga, kolega je u postu iza tvoga jasno naznačio - "tdi ima senzor kolicine ulja na karteru i samog pritiska, ukoliko pritisak padne ispod minimalne vrijednosti automatski se gasi auto". S obzirom da je upravo ovo izjava koja mi "ulijeva nadu" da mi je motor još uvijek neoštećen, molio bih i tebe da još jednom provjeriš u svojoj "riznici znanja" pa da se eventualno ispraviš ukoliko nisi siguran oko ovoga ili ukoliko si ipak, greškom, naveo pogrešan podatak.

U svakom slučaju, još jednom ti puno hvala za vrijeme i trud.

Mirsado je napisao(la):
Ma ovo ti vako nista ne pomaze sta , kako. Moj ti je savjet prvo nabavi novi-polovni katrer i nov dihtung, digni auto skini stari karter i vizuelno vidi kakvo je stanje neka ti neko okrene radilicu ako se moze pristupiti da vidis dali pravilno "radi" ako je po tvome sve uredu stavi karter i naspi novo ulje.

Pozdrav Mirsado...

Puno hvala na odgovoru. No, ako si pročitao od početka post, onda si mogao i da vidiš da se sve odigralo jučer (Nedelja) u mjestu Sibinj, kod Sl. Broda u Hrvatskoj, gdje sam sa klubom gostovao na nekakvom takmičenju.Dakle, nisam imao mogućnost da tražim stručnu pomoć autoservisa a nisam niti opremnjen alatom da bih mogao sam da podižem auto i skidam oštećeni karter. Osim toga, kako napisah, morao sam se busom vratiti u BiH a auto ostaviti tamo gdje mi se ova glupost i desila. Dakle, ja sam sada u SA a auto u Sibinju. Znam da svakako moram da nabavim karter i taj dihtung, kao i novo ulje (u najboljem slučaju), no, volio bih da čujem i mišljenje iskusnijih ljudi u ovoj oblasti, kako bih znao šta mogu da očekujem kada odem tamo da pravim auto. Jer, ne nosimo svi u džepu po 1.000 - 2.00 maraka, pa da bih se mogao tako lagodno uputiti tamo nespreman na sve moguće opcije. Htio sam da znam šta sve može da me čeka tamo kada se ukažem za koji dan sa karterom, dihtungom i uljem...

Svakako, hvala za trud i za odgovor.



Usput da pitam još par stvari:

1. Da li neko zna da li na nekom od auto-otpada ima za kupiti karter za navedeni model Octavie i koliko taj kloc može da košta polovan?
2. koliko košta nov karter za navedeni automobil i gdje ga kupiti a da ne bude neki kinesko-mađarski uradak, koji veoma često ne legne na svoje mjesto kao originalni dio?
3. Da li je s obzirom na prethodno pitanje, bolje nabaviti polovan dio sa "prve ugradnje" ili ipak ići na nov karter?
4. Koliki su otprilike troškovi zamjene kartera, ulja i dihtunga kartera kod nas u Sarajevu? (da bih se mogao ravnati sa cijenama tamo u Hrvatskoj, tj. da bih znao otprilike šta me tamo čeka sa te finansijske strane)

HVALA SVIMA!!!
 
Član
Odgovor na pitanje broj 4 , kostalo bi kod nas oko 30-tak km . Skidanje kartera i stavljanje novog dihtunga 20km + ulje i uljni filter , znaci oko 30km . Ovo se ne odnosi na ovlasteni servis ...
 
Član
mozes to i variti ako nadjes dobrog varioca za aluminij, ja sam nekada za boru sa istim motorom karter + senzor + ulje sa zamjenom platio 200 KM.
edit koji ti je kod motora?
 
Član
prozor je napisao(la):
mozes to i variti ako nadjes dobrog varioca za aluminij, ja sam nekada za boru sa istim motorom karter + senzor + ulje sa zamjenom platio 200 KM.
edit koji ti je kod motora?

Ovdje je više podataka o samom vozilu:

Škoda Octavia 1,9TDI ELEGANCE
Godina: 1998.
Snaga motora: 81kW
Broj šasije: TMBZZZ1U2X2209287
Tip/Model: 1U5384Y
Broj motora: AHF228106

Po informaciji ovlaštenog servisa u HR, radi se o karteru sa rupom za ugradnju senzora nivoa ulja - originalna oznaka proizvođača: 038 103 603 N

Dakle, usput smo riješili i dilemu oko toga da li je model SA ili BEZ senzora nivoa ulja, jer su mi iz tog servisa javili da se radi o gore navedenom kataloškom broju (vidi na ovome linku u sekciji: SKODAOCTAVIA Combi (1U5)1998/07 - / - šesta stavka odozgo)

http://www.autocarspare.com/catalog/oil-pan/038103603n.html

Da se radilo o modelu BEZ senzora nivoa ulja, onda bi kataloška oznaka dijela glasila: 038 103 603 NA

(vidi link: http://www.gasgoo.com/auto-images/engine-parts-354/1298903.html )


Usput da dodam da sam dobio ponudu od servisa Auto ZUBAK iz Sl. Broda za zamjenu:

- "Posude za motorno ulje sa vijkom" - 038 103 603 N - cijena 1.166,10 kn (oko 315,00KM)
- "Šesterostrani vijak" - 20 kom - N 90735604 - cijena 46,60kn za 20 kom. - ukupno oko 13,00KM
- "Silikonsko brvtljivo sredstvo" - D176501A1 - cijena 99,45kn - tj. oko 27,00KM
- "Edge Turbo Diesel 5W40 motorno ulje 4l - cijena 446,88km - tj. oko 120,78KM
- "Filter ulja" - 074115562 - cijena 62,55kn - tj. oko 17,00KM

na ovo još idu ruke i to 315,00kn, tj. oko 85,20KM
i naravno, neizbježni PDV u iznosu od 537,00kn, tj. oko 145,20KM

Dakle, od cijele igranke, koja bi trebala da izgleda kao: kupiti na otpadu polovan karter, kupiti u radnji brtvu i ulje, zamjeniti oštećeni karter novim i naliti novo ulje... ljudi naprave cijelu nauku koja nesmotrenog vozača košta nešto preko 630 KM....

Za ove pare ću radije kupiti karter na auto-otpadu u SA, spakovati ga u kakvu švercersku torbu i pravac Sl. Brod. Naći ću gdje kakav kanal, zasukati rukave i obaviti sav posao za najviše sat vremena, nasuti ulje i aBd, ako nije još šta otišlo usput, raspaliti nazad za SA....
 
Član
prozor je napisao(la):
http://www.pik.ba/artikal/3119062/vw-1-9-tdi-karter-motora/

Hehehehe, s stvarno si legenda.... PA gdje ga odmah nađe, majka ga ubila...hahha... odoh zvati lika da vidim koliko traži para i kako bi ga dostavio u SA....

Svaka čast KRALJU!

RESPECT!
 
Član
imam prijatelja koji je meni mijenjao i stavio davac, hoces da pitam ima li i koliko KM?
u Visokom je a to ti je blize
 
Član
prozor je napisao(la):
imam prijatelja koji je meni mijenjao i stavio davac, hoces da pitam ima li i koliko KM?
u Visokom je a to ti je blize

Super. Hajde MOLIM TE vidi sa čovjekom da li ima to što mi treba, koliko je para i naravno - može li ga lijepo očistiti i dovesti u stanje da ga mogu transportovati u Hrvatsku bez problema (mislim da ga mogu spakovati u torbu da je čist od starog ulja ;) )

Puno hvala prijatelju.

P.S. Da, pretpostavljam da si pratio temu, ali samo još jednom da ponovim, treba mi dakle karter SA otvorom za montažu senzora nivoa ulja....


HVALA!
 
Član
samo u asi ili bubi sad sam zvao, zamjenski nikako, orginalni dio ili novi ili rabljeni, on nema na stanju.
Pozdrav
 
Član
stalker je napisao(la):
prozor je napisao(la):
mozes to i variti ako nadjes dobrog varioca za aluminij, ja sam nekada za boru sa istim motorom karter + senzor + ulje sa zamjenom platio 200 KM.
edit koji ti je kod motora?

Ovdje je više podataka o samom vozilu:

Škoda Octavia 1,9TDI ELEGANCE
Godina: 1998.
Snaga motora: 81kW
Broj šasije: TMBZZZ1U2X2209287
Tip/Model: 1U5384Y
Broj motora: AHF228106

Po informaciji ovlaštenog servisa u HR, radi se o karteru sa rupom za ugradnju senzora nivoa ulja - originalna oznaka proizvođača: 038 103 603 N

Dakle, usput smo riješili i dilemu oko toga da li je model SA ili BEZ senzora nivoa ulja, jer su mi iz tog servisa javili da se radi o gore navedenom kataloškom broju (vidi na ovome linku u sekciji: SKODAOCTAVIA Combi (1U5)1998/07 - / - šesta stavka odozgo)

http://www.autocarspare.com/catalog/oil-pan/038103603n.html

Da se radilo o modelu BEZ senzora nivoa ulja, onda bi kataloška oznaka dijela glasila: 038 103 603 NA

(vidi link: http://www.gasgoo.com/auto-images/engine-parts-354/1298903.html )


Usput da dodam da sam dobio ponudu od servisa Auto ZUBAK iz Sl. Broda za zamjenu:

- "Posude za motorno ulje sa vijkom" - 038 103 603 N - cijena 1.166,10 kn (oko 315,00KM)
- "Šesterostrani vijak" - 20 kom - N 90735604 - cijena 46,60kn za 20 kom. - ukupno oko 13,00KM
- "Silikonsko brvtljivo sredstvo" - D176501A1 - cijena 99,45kn - tj. oko 27,00KM
- "Edge Turbo Diesel 5W40 motorno ulje 4l - cijena 446,88km - tj. oko 120,78KM
- "Filter ulja" - 074115562 - cijena 62,55kn - tj. oko 17,00KM

na ovo još idu ruke i to 315,00kn, tj. oko 85,20KM
i naravno, neizbježni PDV u iznosu od 537,00kn, tj. oko 145,20KM

Dakle, od cijele igranke, koja bi trebala da izgleda kao: kupiti na otpadu polovan karter, kupiti u radnji brtvu i ulje, zamjeniti oštećeni karter novim i naliti novo ulje... ljudi naprave cijelu nauku koja nesmotrenog vozača košta nešto preko 630 KM....

Za ove pare ću radije kupiti karter na auto-otpadu u SA, spakovati ga u kakvu švercersku torbu i pravac Sl. Brod. Naći ću gdje kakav kanal, zasukati rukave i obaviti sav posao za najviše sat vremena, nasuti ulje i aBd, ako nije još šta otišlo usput, raspaliti nazad za SA....

Pa to sam ti i ja reko ne treba ti kanal ako ti je to kod tog jarana i ima kucu, avliju dvije fosne koja cigla i popni auto na to i polako. Sretno
 
Top