Raskrinkana savršena prevara sa motornim uljem u Moskvi

Raskrinkana savršena prevara sa motornim uljem u Moskvi

Kupujem Castrol edge 5W40 iz motorexa i prezadovoljan sam.Ne dam se zamariti glavu tim da ga kopiraju,ako mene izrade izdradit ce i jos hiljade ljudi.Znam da kod nas i svugdje u svijetu ima mucki ali vjerujem u CASTROL.
 
Član
Ja sam malo guglao nedavno na tu temu, većina ljudi tvrdi da ne kopiraju Motul, Mobil i Liqui Moly
Navodno je u GM kanticama Exxon ili Total
U USA je valjda Mobil
Mozda je i istina a možda je i prerađeno staro ulje nasuto u Hercegovini :D
 
Član
Ja sam ljetos u astru zamjenio ulje, sipao GM 5w-30, kupljeno u motorexu

Trosila je nenormalno, svakih 1000km 1L

Dosipao sam ELF 10w-40 od Milovanovica. Nakon 3-4 L potrosnja je stala

Prije 15ak dana opet zamjena ELF 10w-40. Zasad nista ne trosi

Ali citam da su ti rusi izmedju ostalog i TOTAL i ELF muckali...

Sljedece definitivno Ravenol, Mannol ili Fuchs. Njemacka ulja, provjerena, manje poznata sirokoj masi, tako i kriminalcima
 
Član
Meni GM-a stuče na 10 hiljada oko litru i po ako često oštrije vozim
U zadnje vrijeme laganica, na 6 hiljada potošio pola litra možda
Taj 1.6 hoce suknut ulja pofino :D Koliko je kantica tog Elfa
 
Član
Meni GM-a stuče na 10 hiljada oko litru i po ako često oštrije vozim
U zadnje vrijeme laganica, na 6 hiljada potošio pola litra možda
Taj 1.6 hoce suknut ulja pofino :D Koliko je kantica tog Elfa
Pa inace mi je proalih godina trosio oko 0,5L na 2000km, i to 5w40

Kantica od 4L kosta 32km
 
Član
Pogledaj im malo web stranicu - prilično je neozbiljna, ključnih informacija nema. Ako su im i ulja takva - neka hvala. Ne vidim potrebu da se nešto germanizira, nema veze ako je iz Litvanije, bitno da je dobro i da ima ok cijenu.
 
Član
Ajd da pitam, "forum experte", ta ulja koja su navodno "Njemacka" i predstavljaju kvalitet, a po cijeni su "Tursko-kineska" ko ih proizvodi i od cega ih proizvodi, ako se zna da Njemacka nema rafinerija koje proizvode bazno ulje u omjeru mozda ni za svoje potrebe??? Bitna stvar je, za one koji ne znaju, da je MOTORNO ULJE=BAZNO ULJE+ADITIV, od cega je bazno ulje oko 80-90%, kod npr. Hidraulicnih ili Turbinskih je to i 98%, ajd da kazemo zavisno od vrste proizvoda...
I jos jedno pitanje (tipujem na raspravu) zna li se ko su naj veci proizvodjaci baznog ulja u Evropi?
 
Poslednja izmena:
Član
Ajd da pitam, "forum experte", ta ulja koja su navodno "Njemacka" i predstavljaju kvalitet, a po cijeni su "Tursko-kineska" ko ih proizvodi i od cega ih proizvodi, ako se zna da Njemacka nema rafinerija koje proizvode bazno ulje u omjeru mozda ni za svoje potrebe??? Bitna stvar je, za one koji ne znaju, da je MOTORNO ULJE=BAZNO ULJE+ADITIV, od cega je bazno ulje oko 80-90%, kod npr. Hidraulicnih ili Turbinskih je to i do 98%, ajd da kazemo zavisno od vrste proizvoda...
I jos jedno pitanje (tipujem na raspravu) zna li se ko su naj veci proizvodjaci baznog ulja u Evropi, ili bar u ovoj polovini "stare dame"?
Cijena se formira iz:

(Istrazivanja)+(Bazno ulje + aditivi)+(Marketing+sponzoring)

Castrol, shell, mobil itd. OGROMNA sredstva ulazu u ovo zadnje. I naravno da su im cijene paprene, u odnosu na druge...

Nemojte misliti da ako je nesto iz nekih zemalja koje su nama "smijesne" (a ustvari su velesila za nas) da je to odmah smece

Npr. Firma za koju radim u BiH je prenijela veliki dio proizvodnje iz Austrije kod nas. Proizvodimo po njihovim uputama i zahtjevima, od sirovina koje oni izaberu (najvise iz makedonije).

Proizvod se ne razlikuje ni 0.1% od onog napravljenog u austriji. Ni po cemu. Jedino sto je bosanska ruka presla preko njega, i malo osjetio bosanski vazduh... Hehe

Tako i ulja i ostalo... I kinez moze napraviti cudo, ako onaj koji naruci trazi odredjeni kvalitet...

Tako da nemojte nista, pa ni ljude procjeniti po izgledu, etiketi ili porijeklu...
 
Član
Član
Ajd da pitam, "forum experte", ta ulja koja su navodno "Njemacka" i predstavljaju kvalitet, a po cijeni su "Tursko-kineska" ko ih proizvodi i od cega ih proizvodi, ako se zna da Njemacka nema rafinerija koje proizvode bazno ulje u omjeru mozda ni za svoje potrebe??? Bitna stvar je, za one koji ne znaju, da je MOTORNO ULJE=BAZNO ULJE+ADITIV, od cega je bazno ulje oko 80-90%, kod npr. Hidraulicnih ili Turbinskih je to i do 98%, ajd da kazemo zavisno od vrste proizvoda...
I jos jedno pitanje (tipujem na raspravu) zna li se ko su naj veci proizvodjaci baznog ulja u Evropi, ili bar u ovoj polovini "stare dame"?
Ja znam, ali to na kraju i nije bitno.
Smisao ove rasprave je fuš VS original ulje...na osnovu ove podvale po Rusiji. Naravno, ima i svakakvih originala...npr. ovo litvansko ulje. Dok je jedan Ravenol sasvim ok. Al' problem kod Ravenola je recimo što njihov uvoznik i prodavač u BiH ima samo osnove vrste ulja, dok ostale neće da uvozi jer mu se ne isplati...
 
Top