Raskrinkana savršena prevara sa motornim uljem u Moskvi

Raskrinkana savršena prevara sa motornim uljem u Moskvi

Član
U Moskvi je raskrinkana jedna od najvećih kriminalnih organizacija koja se bavila prodajom motornog ulja. Iako zvuči gotovo smiješno, ogroman lanac prodavača ulja učestvovao je u prodaji ulja koje je proizvedeno u skrivenoj tvornici u Moskvi (ili u blizini Moskve) i pakovano u ambalaže najpoznatijih proizvođača ulja – Shell, ExxonMobil i Total. Čak je kompanija pakovala ulje i u ambalaže koje su dostupne samo u zvaničnim servisnim centrima Forda, Mazde ili Toyote.
motor-oil-shell-helix-1024x683.jpg

Iako nemamo detaljne informacije, izvjesno je da se radi o grupi pojedinaca koji su otkupljivali ogromne količine iskorištenog motornog ulja, te su uz dodavanje snažnih aditiva uspjeli stvarati ulja koja nisu prolazila kroz sistem kontrole kvaliteta.
Uhapšeno je najmanje pet osoba, od kojih je jedna pokušala pobjeći u Kinu sa “velikom sumom novca”, ali je uhapšena na aerodromu Sheremetyevo u Moskvi.
Sudeći prema podacima Rskog ministarstva unutrašnjih poslova, prevaranti su uspjevali zarađivati i do 12 milijardi rubalja godišnje (147 miliona eura). Policija je, istraživajući slučaj, pronašla čak 70 tona motornog ulja koje je bilo zapakovano u čak 80.000 kantica i koje je bilo spremno za prodaju. Interesantno je to što se slična prevara dešavala i u Bosni i Hercegovini i to prije samo nekoliko godina, ali se vjerovatno nikada nije stalo u kraj ovakvim prevarama. Zapravo, izvjesno je da se na pojedinim prodajnim mjestima motornog ulja u Bosni i Hercegovini i dalje nalazi lažno motorno ulje zapakovano u ambalaže poznatih proizvođača.

Izvor: ProAuto
 
Član
Koliko se auto voza na to lazno ulje po BiH
Ja sipam GMovo ulje i sumnjam da je original
37KM 5litara, prejeftino mi da bude original
A ne znam ni sta drugo nasuti jer smatram da su vecina ulja na tržištu sa kopiranom ambalažom i upitnim kvalitetom
 
Član
Koliko se auto voza na to lazno ulje po BiH
Ja sipam GMovo ulje i sumnjam da je original
37KM 5litara, prejeftino mi da bude original
A ne znam ni sta drugo nasuti jer smatram da su vecina ulja na tržištu sa kopiranom ambalažom i upitnim kvalitetom
Kupujmo domace! Optima modrica! Sigurno dobro ulje. Ne vidim razlog zasto ne sipati. Kod nas u dosta ovlastenih ih koriste. I ja sam krenuo da ga tocim
 
Član
Kupujmo domace! Optima modrica! Sigurno dobro ulje. Ne vidim razlog zasto ne sipati. Kod nas u dosta ovlastenih ih koriste. I ja sam krenuo da ga tocim

Modrica ide u dzipa...a sad naredni servis vjerovatno i u corsu...razmislim jos
u astru sipam isto GM ulje... presla 90k na tom ulju otkako je vozimo i nije bilo problema a ni na 270k ne pokazuje znakove habanja masine
 
Član
Opštepoznato je da kod nas ima bruku falš ulja... ja uzimam ford formula 5w30, 55KM dođe 5l, gledam u Njemačkoj to isto košta oko 28€, sumnjam da se isplati kopirati to ulje, jer ga i nema baš svugdje... Sad za sad sve uredu, 100k+.
 
Član
Ja do sad sipao ova "profinjena" ulja, iako nisam imao problema najvjerovatnije prelazim na LikviMoli. Dobro ulje, a vjerovatno ga ne kopiraju.
 
ina delta 5 :) ua starija vozila,4-5 tisuca i extra,a u doba 80 tih kada su se auta proizvodila delta 5 je bila po spec. za ferarija hehehe
 
Član
A ne vjerujem ja toj "domacoj" proizvodnji i modrici, wurth mi je cest izbor, sigurno nije kopija nicija i sigurno je bolji od Ine/modrice. Modrica je sigurno bolja od ovih srpskih ulja sto ih ima kupiti kod nas, tipa Fenix, win, ili vrh vrhova DINARA, al' opet mi je u dnu liste ulja koja bih nasuo u svoj motor, ono, za ne daj Boze :D
 
Član
Ne bih se ja baš laćao Modriče jer su obje domaće rafinerije (i ona u Modriči i ona u Bosanskom Brodu) u ozbiljnim finansijskim problemima. Dodikovi Rusi kradu lovu preko njih, najmanje ih interesuju ulja i goriva.
Ta kruševačka (FAM- Fenix) još je i pristojna. Ina je dobra, ali samo za starija auta - mineralna i polusintetička ulja, ova novija su im i poskupa i ne pokrivaju baš sve motore kojih ima na tržištu...
Što se ostalih tiče, slobodno kupujte ona ulja koja imaju zvaničnog uvoznika za BiH, tipa Shell, Liqui Moly i dr. Piše na njihovim stranicama ko je uvoznik za BiH, pa njega dalje kontaktirate u vezi maloprodaje...
Priča postoji da se Elf i Total pune negdje kod nas, sumnjivi su jer nemaju uvoznika i pakovanja im znaju biti sa istim brojevima ili naljepnicom ukrivo...
 
Član
Nije vezano za ulje, ali desilo mi se da od zvanicnog uvoznika za Srbiju dobijem kopiju dela koji sam kupio (i to ne jednom), cak i u ovlascenom servisu isto a verujem da ni u BiH nije drugacije, vecina uvoznika posluje preko nekog posrednika a ne direkt sa fabrikom, siguran sam da vecina uvoznika juri zaradu i da cak i da kupuje nesto direkt iz fabrike da bi zadrzala pravo zvanicnog uvoznika, sigurno nabavljaju nesto i sastrane i ne bih svima verovano na slepo...
 
Član
A ne vjerujem ja toj "domacoj" proizvodnji i modrici, wurth mi je cest izbor, sigurno nije kopija nicija i sigurno je bolji od Ine/modrice. Modrica je sigurno bolja od ovih srpskih ulja sto ih ima kupiti kod nas, tipa Fenix, win, ili vrh vrhova DINARA, al' opet mi je u dnu liste ulja koja bih nasuo u svoj motor, ono, za ne daj Boze :D
E jbg malo i ti kenjkas. Pa modricino ulje je sigurno bolje nego shell koji se puni u sirokom! A od Ine je svakako bolje. Sta se sipa u ovlastenim? Mobile neki iz bacve...itd...ko zna sta je u njemu!
 
Član

Pa u jednu ruku si u pravu, nikome dok ne proverim, imao sam pozitivnih iskustava ali i losih sa uvoznicima. I govorim o stvarima koje su na adekvatan testirane i proverene da nisu originalne, ne pricam o onome stavio sam na auto pa mi se cini da nesto nije kako treba, cena mi bila cudna i slicno.
 
Član
Pa nećeš sad svaki litar ulja da testiraš i provjeravaš...ili svaki filter.
Ovlašteni uvoznik se sigurno ne bi glupirao sa prodajom falš dijelova, drugo su obične prodavnice autodijelova...kod njih je moguće sve.
 
Top