prvo paljenje - problem

prvo paljenje - problem

Član
zilla_ je napisao(la):
Dejan 16v je napisao(la):
Ma kakva uljna pumpa, nema to veze sa tim, tebi je problem ili u diznama, ili u bosh pumpi ili trebas staviti nepovratni ventil za naftu mada nevjeruje m da ti se vraca nafta!
Uljna pumpa gura ulje sta ona ima veze sa paljenjem, pa ispusti svo ulje iz auta izvadi uljnu pumpu upalices auto, radice 15 min sigurno pa ce zakovati!:lol:
Neofiraj se kod majstora nes pominji uljnu pumpu!;)

Ipak će ispast da se ti ofiraš ovim komentarom... Nemoj nikad tvrdit za nešto da nije ako nisi bar 90% siguran ;)

Juče ostavio auto kod majstora da i zamijeni vodenu i da vidi to s paljenjem... Po nesreći jutros bilo toplo i on je upalio bez ikakvih problema... Kada sam mu objasnio moj problem rekao mi je da je 99% do uljne pumpe jer valjda u njoj ima neki hepek koji reguliše pritisak i on se zna ponekad zaglavit... kad je hladnije ulje je malo gušće i pumpa nabija veliki pritisak i to stvara problem u glavi motora....

Uglavnom posle bajrama idem mijenjat uljnu pa javim kako je prošlo :icon_biggrin:

Ja cu ti opet reci da to nema blage veze i neofiram se, ako nemas pritiska ulja palila bi se zujalica, covjek na 16v motoru nije nikako imao pritiska u glavi ventili su zvonili ali je motor radio normalo!
Pa nije zazor na ventilima 2cm pa da ventil nikako ne radi,nek ti majstor zamjeni i radilicu mozda i ido nje!:lol::icon_eek: nemoj da te levate ti majstori!
 
Član
nije problem što nema pritiska već što pumpa stvara prevelik pritisak.... to je velika razlika ;) već troje ljudi mi je reklo da je do uljne ;)
 
Član
zilla_ je napisao(la):
nije problem što nema pritiska već što pumpa stvara prevelik pritisak.... to je velika razlika ;) već troje ljudi mi je reklo da je do uljne ;)
jesi se kutarisao problema :)???
Kod mene znači rađen kompletan motor, bušene stubline, nove karike, ma novo sve, to je sve rađeno jer je izbacivao dim na čep od ulja.
Glava rađena prije nekih 6mj tako da nije ni do nje.
Nova bosh pumpa, druge dizne, i opet sve isto, čim takneš gas ugasi se ili trokira, pa kasnije vergla po 2 min dok upali, izdavano je para kamaru a i dalje isti problem.
Znači da je 99% do uljne pumpe, šta u njoj ode pa zajebaje???
 

rs6

Član
pumpa ne moze stvarat prevelik pritisak ( ako je stara ostala u motoru ) ona moze il' radit' ( tj stvarat manji pritisak ) il' ne radit, tj da ti motor zariba ...... za ovo sto sam napisao garantujem 100 % ....
 
Član
rs6 je napisao(la):
pumpa ne moze stvarat prevelik pritisak ( ako je stara ostala u motoru ) ona moze il' radit' ( tj stvarat manji pritisak ) il' ne radit, tj da ti motor zariba ...... za ovo sto sam napisao garantujem 100 % ....

pumpa ne moze stvarat prevelik pritisak -znaci garantujes 100%,de objasni onda zasto ne bi mogla?
 
Član
drug ovdje na forumu pojedinim je džaba neke stvari objašnjavati ja nisam majstor ali imao sa problem na svom autu gdje su karakteristike bile kao i kod čovjeka koji je otvorio ovu temu na prijedloge pojedinih majstora uradio boš pumpu uradio dizne mjenjao filtere prao rezervar kompresorom propuhao dovode goriva i na kraju odem kod čovjeka ostavim auto da prenoći ujutro upalimo auto čovjek vidi šta se dešava kaže uljna pumpa ja skinem sa stranca ugradimo i evo već 2 godine bez problema
 
Član
Neki ovdje napišu ponešto tek onako da se naprave malo pametni... Sumnjam da razmisle prije nego što počnu pisat... Izgleda da su pojedini rastavili i sastavili more motora pa znaju sa sigurnošću dali je uljna pumpa ili nešto peto... I ajd nije mi čudno za ljude ovdje na forumu već tako je i sa majstorima... Rijetko koji kaže to je problem i završena priča nego vazda "to bi mogo bit problem" pa na kraju uradiš i to i još 1000 drugih stvari dok ne riješiš stvar....

Ja sam ovdje postavio svoj problem u nadi da će mi pomoći neko ko je imao sličan kvar i na kraju mi se javilo nekoliko ljudi sa konkretnim informacijama... Meni je puno uvjerljivije kad neko kaže: "imao sam isti problem, zamijenio po motora i dok nisam uradio pumpu nisam riješio problem" nego ovi odg tipa "pumpa ne moze stvarat prevelik pritisak ( ako je stara ostala u motoru ) ona moze il' radit' ( tj stvarat manji pritisak ) il' ne radit, tj da ti motor zariba ...... za ovo sto sam napisao garantujem 100 % ...."

Bio sam kod majstora, ostavio mu auto ali je bilo toplo vrijeme pa je upalio bez problema tako da čekam malo hladnije vrijeme pa ću mu ponovo ostavit auto.... Čovjek kaže ne mogu znat šta je dok ne vidim i ne čujem ali po onome što sam mu opisao kaže da je 99% do uljne pumpe...
 

rs6

Član
code: KR je napisao(la):
rs6 je napisao(la):
pumpa ne moze stvarat prevelik pritisak ( ako je stara ostala u motoru ) ona moze il' radit' ( tj stvarat manji pritisak ) il' ne radit, tj da ti motor zariba ...... za ovo sto sam napisao garantujem 100 % ....

pumpa ne moze stvarat prevelik pritisak -znaci garantujes 100%,de objasni onda zasto ne bi mogla?

koja uljna pumpa ima stelovanje pritiska ??? nije to hidro pumpa k'o na bagerima i tako tim masinama .... to je obicna rotaciona pumpa ....
jedino sto me muci jeste uzubljenje motora, ako je fulana koja tacka paljenja ....
 
Član
rs6 je napisao(la):
code: KR je napisao(la):
rs6 je napisao(la):
pumpa ne moze stvarat prevelik pritisak ( ako je stara ostala u motoru ) ona moze il' radit' ( tj stvarat manji pritisak ) il' ne radit, tj da ti motor zariba ...... za ovo sto sam napisao garantujem 100 % ....

pumpa ne moze stvarat prevelik pritisak -znaci garantujes 100%,de objasni onda zasto ne bi mogla?

koja uljna pumpa ima stelovanje pritiska ??? nije to hidro pumpa k'o na bagerima i tako tim masinama .... to je obicna rotaciona pumpa ....
jedino sto me muci jeste uzubljenje motora, ako je fulana koja tacka paljenja ....

svaka uljna pumpa ima na sebi ugradjen ventil koji vrsi automatsku regulaciju pritika ulja,zahvaljujuci tom ventilu pumpa odrzaje dobar pritisak ulja kad je ulje hladno i kad je ugrijano,kad je auto u obrtajima i kad je na leru.[/b]

po drugi put: ukoliko dodje do stekanja ovog ventila( a dodje usljed usisavanja prljavstine ,opiljaka hrdje)venil ne ispusta ulje vani iz sistema u karter(visak ulja koji pritisak izbaci,pumpa drzi jak(konstantan) pritisak ulja,ulje je zagrijano redje je i protok ulja je brzi i sve je OK.Kad ulje ohladi,postaje gusce i slabiji ,sporiji je protok,ventil uljne pumpe zbog stekanja ne pusta ulje vise van sistema u karter,stvara se prevelik pritisak ulja u sistemu koji previse otvara hidro podizace,auto gubi kompresiju i gasi se.

koja uljna pumpa ima stelovanje pritiska-a mislio si koja ima manuelno (rucno) stelovanje pritiska ulja kao hidro pumpa,a to su imali stari fijati tristaci,ima jos par auta.
 

rs6

Član
code: KR je napisao(la):
rs6 je napisao(la):
code: KR je napisao(la):
rs6 je napisao(la):
pumpa ne moze stvarat prevelik pritisak ( ako je stara ostala u motoru ) ona moze il' radit' ( tj stvarat manji pritisak ) il' ne radit, tj da ti motor zariba ...... za ovo sto sam napisao garantujem 100 % ....

pumpa ne moze stvarat prevelik pritisak -znaci garantujes 100%,de objasni onda zasto ne bi mogla?

koja uljna pumpa ima stelovanje pritiska ??? nije to hidro pumpa k'o na bagerima i tako tim masinama .... to je obicna rotaciona pumpa ....
jedino sto me muci jeste uzubljenje motora, ako je fulana koja tacka paljenja ....

svaka uljna pumpa ima na sebi ugradjen ventil koji vrsi automatsku regulaciju pritika ulja,zahvaljujuci tom ventilu pumpa odrzaje dobar pritisak ulja kad je ulje hladno i kad je ugrijano,kad je auto u obrtajima i kad je na leru.[/b]

po drugi put: ukoliko dodje do stekanja ovog ventila( a dodje usljed usisavanja prljavstine ,opiljaka hrdje)venil ne ispusta ulje vani iz sistema u karter(visak ulja koji pritisak izbaci,pumpa drzi jak(konstantan) pritisak ulja,ulje je zagrijano redje je i protok ulja je brzi i sve je OK.Kad ulje ohladi,postaje gusce i slabiji ,sporiji je protok,ventil uljne pumpe zbog stekanja ne pusta ulje vise van sistema u karter,stvara se prevelik pritisak ulja u sistemu koji previse otvara hidro podizace,auto gubi kompresiju i gasi se.

koja uljna pumpa ima stelovanje pritiska-a mislio si koja ima manuelno (rucno) stelovanje pritiska ulja kao hidro pumpa,a to su imali stari fijati tristaci,ima jos par auta.




da na manuelno sam mislio
e vidis za tu automatsku regulaciju nisam znao .... i hvala sto si mi rekao, ali to znaci da opet nije potrebno mijenjati pumpu, dovoljno ju je samo ocistiti/oprati dobro ? ili je to nemoguce ponovo aktivirati ???
 
Član
Konačno neki konkretan post.
Kod mene se problem javio nakon što je otkazala turbina( baš se skroz razletila).
Sad sam zvao majstora i kaže da ova priča gore ima logike, kaže da je u karteru bilo dosta špene, i nadošao je da se mogla zbog te prljavštine začepiti neka cijetka na pumpi.
Nadzire se rješenje problema;).
 

rs6

Član
ammel je napisao(la):
Konačno neki konkretan post.
Kod mene se problem javio nakon što je otkazala turbina( baš se skroz razletila).
Sad sam zvao majstora i kaže da ova priča gore ima logike, kaže da je u karteru bilo dosta špene, i nadošao je da se mogla zbog te prljavštine začepiti neka cijetka na pumpi.
Nadzire se rješenje problema;).

sto znaci ako se cjedka / sitka zacepila nije bio dovoljan protok ulja kroz pumpu i automatski je pritisak bio mal ?? eto nek me neko ispravi ako grijesim
 
Član
Ja sam svoj problem riješio kupljena nova uljna pumpa polovna, plaćena 15KM.
Nakon što je izdavano bruku para na dizne, na bosh pumpu, majstore......problem je bio u uljnoj pumpi.
 
Član
E baš mi je drago da si riješio problem... Vidiš bolan ima ovdje i korisnih savjeta i ljudi koji daju konkretne informacije :cool: Zamisli koliko bi još love izdavao da nisi znao da je moguć kvar ta uljna pumpa ;)

Ja svoj problem nisam riješio, nisam ni imao problema s paljenjem jer je bilo toplo vrijeme al čim zahladni vozim ponovo auto kod majstora pa nek vidi jel i kod mene uljna pumpa...
 
Top