prvo paljenje - problem

prvo paljenje - problem

Član
Imam problem prilikom jutarnjeg paljenja ili kad auto malo više stoji vani (par sati)... Dešava se sljedeće: auto upali bez problema, sastavi čim taknem ključ... radi tako nekih 5 sekundi i ugasi se... posle toga opet ga upalim al nakon dužeg verglanja i iz nekoliko pokušaja... kad upali počne štekat, trokirat, dimi ko ćiro i isto kao da radi na 3 klipa... to se dešava nekih 15 sekundi i posle sve radi savršeno...

Nekad upalim ujutro bez tog problema a nekad odem naveče da preparkiram auto i to me zeza a nije paljen svega nekih 5 sati...

Gledao sam ono prozirno crijevo što ide sa filtera na boš pumpu i ne vidim da ima zraka kad verglam :icon_rolleyes: Pumpu radio nekad u junu u Visokom tako da ne vjerujem da je do nje...

Jel neko imao sličan problem il ima ideju šta bi moglo bit... Već mi miriše na neku malo veću budalaštinu :icon_mad:

Auto je golf 2 GTD ( đavo ga odnio:icon_mad::icon_mad::icon_mad: )
 
Moguce je da je do dizni, nemaju jednake tlakove, a ako kazes da radi kao na 3 klipa onda jedna ne baca "prah" nego kap pa trese i dimi... ja sam na svom audiju radio motor generalno odmah kad sam kupio motor.. nedavno uradio servis Bosch pumpe, novi grijaci, uradio mali servis i opet imam slucaj da "stuca" dok radi na leru i pri prvom palenju kao da radi na 4 klipa nekih 10ak sec (5cyl)... znaci ostaju mi samo dizne, njih nisam ni dirao... tako da pocni prvo od njih ako si radio bosch pumpu i usput izmjeri kompresiju pojedinih cilindara i znat ces na cemu si ;)
 
Član
I ja sumnjam na dizne jer motor mi inače malo trese u leru... Upravo iz tog razloga sam radio glavu motora, zamijenio sve ventile i hidropodizače i od tada auto mi bolje pali, boolje vuče, ne baca više ulje na turbinu al eto sad imam ovaj problem... Ovaj majstor što mi je radio glavu rastavio je cijeli motor i rekao mi je da je rađena specijala tako da je motor u odličnom stanju...

Nego, zar može bit do dizni ako neće nikako da upali, ako otežano pali ili trokira par sekundi nakon paljenja a posle sve ok? Mene u vožnji ništa ne zeza i auto vuče sasvim normalno, ne dimi, ne trokira i sl... Jedino eto tek kad upali javi se ovo :icon_mad:

Ništa moraću do visokog da vidim još dizne... Ne smijem ovako u zimu jer ako ne upalim odma ode akumulator...
 
Vidi, kad je motor hladan tad se najvise osjeti neispravnost dizni... kad se motor zagrije na radnu temp onda je to teze primjetiti.. i kod mene npr. vuce super, ide ali kad je hladan onda su tu problemi sa diznama.. uradi servis dizni, tad bi trebalo biti sve udure.. jer bosch pumpu si radio, glavu na motoru uradjena I specijala.. nema sta drugo... nije to auto puno elektronike da te boli glava i dzep ;)
 
Član
Upravo tako i ja sam sumnjao na dizne... Čak na 2 dizne one srednje se vidi malo nafte al ne sad da curi već samo ono ovlaženo... Vjerovatnu tu leži problem ;)

Gdje se mogu uzet dizne za golfa 2 interkulera i koliko su para otprilike? Imal onaj u visokom te dizne da se ne zezam bezveze sa traženjem?
 

rs6

Član
a da prvo probas promijenit filter goriva ??? pa da vidis kako ce tad bit', posto ti je to jeftinija varijanta mozda je ipak do njega .....
 
Član
Dizne treba provjeriti a ne mjenjati,znaci otici kod postenog majstora i provjeriti a ako su lose onda tek zamjeniti.

Ja kontrolu vrsim za 10 km a zamjena 4 uloska 20 km a ulozak dizne ti kosta oko 20 km e sad negdje drugo ne bi trebalo puno biti skuplje,nek ti to bude orijentir.:cool:
 
Član
Uloške dizni sam svakako mislio mijenjat i bez ovog problema jer malo mi je motor nemiran na leru... Moro sam malo pojačat ler gas jer trese ko traktor dok se malo ne zagrije...

Čim ufatim vremena idem ovo zamijenit pa javim kakva je situacija ;)
 
Član
provjeri usput grijace,kad su skinute dizne,ukljuci kontakt pa pogledaj kroz rupe gdje se dizne zavrcu i vidjeces golim okom da li se uzare,da ti iskreno kazem po ovom tvom opisu cisto sumnjam da dizne prave problem ali ih treba zamjeniti radi potrosnje goriva.
evo upravo sam imao slucaj da idti motor tesko pali-dugo vergla i losa su bila 3 uloska koja sam zamjenio al pravo losa i opet isto dugo vergla nego da ne duzim bili su u pitanju ventili prestelovo sam i to je to,kod tebe su mozda samostelujuci,ne znam koji ti je tip motora.
 
Član
kod mene su hidropodizači, nema štelovanja a i mijejao sam sve ventile i sve hidropodizače tako da valjda nije to problem...

jbga nekako mi nema logike da su grijači jer ja njega upalim iz prve ali se ugasi nakon 10 sekundi i onda nastaje problem jer teže upali a i kad upali pučne štucat neko vrijeme... baš jutros opet isti problem i opet pogledao u ono crijevo što ide na bošpumpu i nema zraka... na auspuh ide crni dim al ono baš puno i to se dešava jedno 30 sekundi dok ne pročepi i onda sve ok...

Ne kontam se puno u dizne al imam osjećaj isto kao da zašteka neka od dizni jer ne znam stvarno šta bi drugo moglo bit... da su grijači nebi mogao upalit ni prvi put al on upali ko u po ljeta... obajsnio sam problem i ovom majstoru što mi je radio glavu motora i ni njemu nije sasvim jasno šta bi mogo bit problem... reko mi je da dođem pa će pogledat...
 
drug kad pališ povuci saug i vidjeces da ce biti puno,puno bolje i biti ce ti manje crnog dima i bolje ce da radi,to ti govorim iz iskustva jer takav slucaj je bio kod mog oca na golfu.vjerovatno taj ko ti je radio bosch pumpu nije naštimao ugao predpaljenja kako treba,a malo majstora ima komparater za štimanje paljenja i oni samo stave pumpu da se slaže sa onim usjekom na nosacu pumpe,ali to nije uredu bez komparatera.
 
Član
zilla_ je napisao(la):
kod mene su hidropodizači, nema štelovanja a i mijejao sam sve ventile i sve hidropodizače tako da valjda nije to problem...

jbga nekako mi nema logike da su grijači jer ja njega upalim iz prve ali se ugasi nakon 10 sekundi i onda nastaje problem jer teže upali a i kad upali pučne štucat neko vrijeme... baš jutros opet isti problem i opet pogledao u ono crijevo što ide na bošpumpu i nema zraka... na auspuh ide crni dim al ono baš puno i to se dešava jedno 30 sekundi dok ne pročepi i onda sve ok...

Ne kontam se puno u dizne al imam osjećaj isto kao da zašteka neka od dizni jer ne znam stvarno šta bi drugo moglo bit... da su grijači nebi mogao upalit ni prvi put al on upali ko u po ljeta... obajsnio sam problem i ovom majstoru što mi je radio glavu motora i ni njemu nije sasvim jasno šta bi mogo bit problem... reko mi je da dođem pa će pogledat...

u pravu si da ne valjaju grijeci ne bi upalio 1 palenje,mozda nesto nije u redu sa pumpom al u svakom slucaju vidi dizne,mozda nenormalno pisaju pa dok je hladan previse nafte daje pa lose sagorjevanje ima pa daje crn dim
 
Član
mirsadgolf je napisao(la):
drug kad pališ povuci saug i vidjeces da ce biti puno,puno bolje i biti ce ti manje crnog dima i bolje ce da radi,to ti govorim iz iskustva jer takav slucaj je bio kod mog oca na golfu.vjerovatno taj ko ti je radio bosch pumpu nije naštimao ugao predpaljenja kako treba,a malo majstora ima komparater za štimanje paljenja i oni samo stave pumpu da se slaže sa onim usjekom na nosacu pumpe,ali to nije uredu bez komparatera.

ma nije do toga 200% jer jutros sam ga palio sa saugom i opet ista stvar, radi savršeno nekih 10 sekundi, bez dima, bez štekanja, kao da je na radnoj temperaturi i onda se odjednom ugasi (momentalno, bez gušenja i sl.)... e posle nastaje problem dok ga ponovo upalim... jedan kolega reče da bi moglo bit do uljne pumpe što mi i ima logike... jutros sam primjetio da kad se ugasi i kad prvi put verglam posle toga ide skroz teška, imam osjećaj da jedva okrene... sačekam par sekundi i onda malo bolje zavergla... nakon toga upali nakon 3-5 pokušaja...

čekam da me majstor zovne pa ćemo detaljno sve pregledati... ne mogu ovako jer čim malo zahladni nema šanse da ću upalit...
 
Član
I kod mog starog isti problem, čim upali radi malo i ugasi se. Ako mu pri paljenju složi puni gas i malo ga turira neće se ugasiti.
Ovi problemi su nastali nakon zamjene turbine, jer je stara propuhala i trosila je ulje maximalno( dimio je ko' čiro).
Eh sad da li je to dvoje povezano, ne bih znao reći, ako šta skontate javite ;)
Zaboravih napisati auto je audi 80 motor 1.6 TD.
 
Top