problem sa tv-om

problem sa tv-om

Početnik
ja ovdje postavi,valjda sam utrefio...
imam sa tv-om problem,kada ga upalim samo preko ekrana pojavi se bijela crta,a ton ima,sad me interesuje dali netko zna ucemu je problem i dali ima el.shemu od njega,nekakva marka "classe" i jos pise "st-2188"....oko tv neznam ali sad ispitujem el.komponente,ali sa shemom bi islo lakse...a nemogu je naci na netu..
 
Član
imam i ja jedan s tom bolesti neki kondenzator bio rikno, pa stavio drugi a sad se povremeno pojavi a dovoljno ga je malo jace "kučit" :D da nadodje
 
Član
Najvjerovatnije da ti je rikno viskonaponski trafo
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/2-3-2007-vnt2.jpg
;)
 
Početnik
Grga je napisao(la):
imam i ja jedan s tom bolesti neki kondenzator bio rikno, pa stavio drugi a sad se povremeno pojavi a dovoljno ga je malo jace "kučit" :D da nadodje

prvo je poceo prije par dana,radi normalno pa se samo pojavi bijela linija preko pola,kao da se slika smanji,pa nakon izvesnog vremena nadodje,a od jutros nece da dodje slika,pa sam ga raskotario gledam otkud je vedro...hvala na pomoci;)
 
Član
crta po horizontali ili vertikali,ako ti je po horizontali tipujem na hladan lem u horizontalnom stepenu,ako je po vertikali moze isto biti hladan lem,onda bi trebalo izmjenjati sve elektrolite u vertikalnom stepenu(mada ja izmjenjam i sve elektrolite u mreznom stepenu radi preventive),zatim integralno kolo za vertikalu,i zastitni otpori ako je ono stradalo...
Nisi naveo da li ti slika ikako dodze ako doze onda je hladan lem ili elektroliti,ako je crta konstantna nevalja ti kolo...
Da bi dobio semu moras unjeti tacne podatke tipa:

FIRMA:
MODEL:
CHASSIS(oznaka šasije):
PCB(oznake na štampanoj ploči):
MCU(procesor):
EEPROM:
VERTIKALA:
AUDIO:
VIDEO:
SMPS (mreža):
FBT (vn trafo):
TUNER:
KVAR:
OPIS KVARA:
 
Početnik
Dejan 16v je napisao(la):
Najvjerovatnije da ti je rikno viskonaponski trafo
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/2-3-2007-vnt2.jpg
;)

dejane,jeli to pase od bilo kojeg tv-a da mijenjam..:icon_question:
 
Član
Dejan 16v je napisao(la):
Najvjerovatnije da ti je rikno viskonaponski trafo
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/2-3-2007-vnt2.jpg
;)

e to nije ni uz pomoc trikova :icon_mad:

securiti 8v je napisao(la):
Dejan 16v je napisao(la):
Najvjerovatnije da ti je rikno viskonaponski trafo
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/2-3-2007-vnt2.jpg
;)

dejane,jeli to pase od bilo kojeg tv-a da mijenjam..:icon_question:

de ba mani se price oko FBT-a nije ti to zivot dajem,jedno je od ovog sto sam gore naveo,evo kako ti otprilike izgleda hladan lem
james.jpg




a ne moze ti bilo koji trafo,svaki ima svoju oznaku i broj,i koristi se za odredzen model tv,na odredzenoj sasiji ;)
 
Početnik
strujaze je napisao(la):
crta po horizontali ili vertikali,ako ti je po horizontali tipujem na hladan lem u horizontalnom stepenu,ako je po vertikali moze isto biti hladan lem,onda bi trebalo izmjenjati sve elektrolite u vertikalnom stepenu(mada ja izmjenjam i sve elektrolite u mreznom stepenu radi preventive),zatim integralno kolo za vertikalu,i zastitni otpori ako je ono stradalo...
Nisi naveo da li ti slika ikako dodze ako doze onda je hladan lem ili elektroliti,ako je crta konstantna nevalja ti kolo...
Da bi dobio semu moras unjeti tacne podatke tipa:

FIRMA:
MODEL:
CHASSIS(oznaka šasije):
PCB(oznake na štampanoj ploči):
MCU(procesor):
EEPROM:
VERTIKALA:
AUDIO:
VIDEO:
SMPS (mreža):
FBT (vn trafo):
TUNER:
KVAR:
OPIS KVARA:
uspravno se pojavi tacno na pola,ispocetka dodje do sebe a sad nikako,mozez mi objasniti to "hladan lem" nikad nisam cuo u skoli za to,da ga vidim i to..
a neznam tacan naziv ,nekakav kinez nema nista u papirima..
 
Član
securiti 8v je napisao(la):
Dejan 16v je napisao(la):
Najvjerovatnije da ti je rikno viskonaponski trafo
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/2-3-2007-vnt2.jpg
;)

dejane,jeli to pase od bilo kojeg tv-a da mijenjam..:icon_question:

Nije to moras po modelu, ali prvo treba ustanoviti da li je do toga!

strujaze je napisao(la):
Dejan 16v je napisao(la):
Najvjerovatnije da ti je rikno viskonaponski trafo
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/2-3-2007-vnt2.jpg
;)

e to nije ni uz pomoc trikova :icon_mad:

securiti 8v je napisao(la):
Dejan 16v je napisao(la):
Najvjerovatnije da ti je rikno viskonaponski trafo
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/2-3-2007-vnt2.jpg
;)

dejane,jeli to pase od bilo kojeg tv-a da mijenjam..:icon_question:

de ba mani se price oko FBT-a nije ti to zivot dajem,jedno je od ovog sto sam gore naveo,evo kako ti otprilike izgleda hladan lem
james.jpg




a ne moze ti bilo koji trafo,svaki ima svoju oznaku i broj,i koristi se za odredzen model tv,na odredzenoj sasiji ;)





Upravu si za lemove, ali crkava i trafo, kolega koji popravlja tv u mojoj firmi cesto ih mjenja sa tim kvarom!
 
Početnik
sta da radim s tim lemovima,pregledao sam onu plocicu na onoj lapmi ,ili katodna cijev,neznam tacno,al ti znas sto mislim,ona mala plocica i na njoj ima tih lemova
 
Član
ubacio sam ti sliku gore kako otprilike izgleda,hladni lem
Je stanje lema kad je u procesu valnog lemljenja u elektronskoj industriji doslo do dijelomicnog ili nepotpunog ili nedostatnog stapanja lemne legure sa plocom i zicom elementa .
kasnije uslijed opterecenja ili oksidacije taj spoj povecava otpor i stvara prekid vodljivosti , sto dovodi do neispravnosti uredjaja.
U vecini slucajeva pomaze ponovno rucno lemljenje svih komponenti.

najbolje bi bilo da uslikas donji dio stampe ali ako imas dobar aparat da se moze vidjeti,da ti otprilike pokusam lokalizovati kvar....znaci u horizontalnom stepenu imas kvar(hladan lem) pogledaj konektor koji veze otklonsku jedinicu i sasiju.;)
 
Početnik
Dejan 16v je napisao(la):
Lemilicu u ruke i osvjezis ih dodas jos malo kalaja na njih!

uredu ,evo odma cu to srediti...hvala ti ;)

adams je napisao(la):
daj nam podatke o tv pa da vidimo sta i kako dalje :)
sad cu vidit u papirima,ako ne uspijem ovo sto su mi strujaze i dejan rekli...
strujaze je napisao(la):
ubacio sam ti sliku gore kako otprilike izgleda,hladni lem
Je stanje lema kad je u procesu valnog lemljenja u elektronskoj industriji doslo do dijelomicnog ili nepotpunog ili nedostatnog stapanja lemne legure sa plocom i zicom elementa .
kasnije uslijed opterecenja ili oksidacije taj spoj povecava otpor i stvara prekid vodljivosti , sto dovodi do neispravnosti uredjaja.
U vecini slucajeva pomaze ponovno rucno lemljenje svih komponenti.

najbolje bi bilo da uslikas donji dio stampe ali ako imas dobar aparat da se moze vidjeti,da ti otprilike pokusam lokalizovati kvar....znaci u horizontalnom stepenu imas kvar(hladan lem) pogledaj konektor koji veze otklonsku jedinicu i sasiju.;)
jbg nemam aparata,a mob koda i nema kamere,al cu pokusat uslikat,odo da vidim de lemove,pa cu javiti,i hvala ti sa objasnjenje,jbg imam 5 iz prakse a nisam za to cuo...;)
 
Član
securiti 8v je napisao(la):
sta da radim s tim lemovima,pregledao sam onu plocicu na onoj lapmi ,ili katodna cijev,neznam tacno,al ti znas sto mislim,ona mala plocica i na njoj ima tih lemova

to ti je B-plata,tu ti nije kvar(i tu bude cesto hladnih lemova i pozeljno je da ih saniras,zbog velikog grijanja tranzistora koji su na njoj,da ti sad ne objasnjavam za sta sluzi,nije ti tu kvar,to otpisi),dejane ja zaista nezz kako si uspio doci do konstatacije da je do FBT-a,ja za svojih 15god aktivnog rada(rtv serviser)nikada,ama bas nikada nisam zamijenio FBT sa ovim simptomom(da upali a da ima crtu,horizontalnu ili vertikalnu),simptomi kad se mijenja fbt sunajcesci ovi: varnicenje,tv nikako ne pali(pri tom pregrijava hor.tr,slika dise,slika mutna i nije moguce korigirati focus niti ug2...:spam:

Evo savrseno objasnjenje nadam se da razumijes engleski
<object style="height: 390px; width...s="always" width="640" height="390"></object>
 
Top