Prica oko xenon look sijalica

Prica oko xenon look sijalica

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
ShArky je napisao(la):
poKle je napisao(la):
tibor987 je napisao(la):
6000K dozvoljeno zakonski, ali ako imas lece onda mozes i vise, lakse murjaka smuntati :lol:
Ma kako ce nasi debili provjeriti to? :p

Jeste ljudi primjetili koliko ima auta sa rastimanim farovima na cestama??
Ovo je invazija!! Odjednom sam to poceo zapazati!! Zivcira me nevjerovatno!!
Dodje mi da i ja svoje farove rastimam, pa da i ja smetam drugima kad i oni meni smetaju, bem im mater...

Daj boze i da znaju sta je xenon, a kamoli koju nijansu plave-bijele ima 6,8,ili10 000K (cast izuzetcima).


A ovo drugo za rastimana svjetla, am sve je dobro dok imaju svjetla, drug mi neki dan rece naletio na golfa keca bez svjetala, tacnije, samo densa pozicija radi (i to gotov crkla), on mislio biciklo, umal auto ne razbi.


Jesi li razmisljao da na Tehnickom pregledu mogu utvrditi koje su jacine sijalice u farovima ako se radi o xenonima :icon_question:

A 8000 K idu na plavo, a po zakonu su propisana bijela svjetla i kad DROT vidi da ti plavo svijetli znaci nesto nije ok...
 

Eko

Član
mene bas juce zaustavi ... kaze "jesu ti ova svjetla plava, znas da je nedozvoljeno" ... ja reko nisu, bijela su , kaze aha ok i cao :lol:
 
Član
Aj enk skonta u lecama jel 6 ili 8k xenon...ako i pogodi, kazes da je plavkasto zbog loma svijetlosti kroz lece :cool:
 
Član
zdravko je napisao(la):
ja na autu imam original far i zarulje nove xenon pa nevidim nista

:lol::lol::lol::lol:

tibor987 je napisao(la):
Aj enk skonta u lecama jel 6 ili 8k xenon...ako i pogodi, kazes da je plavkasto zbog loma svijetlosti kroz lece :cool:

Razlika između 6k i 8 k u leći je dosta izražena,kao i kod klasičnog fara bez leće,tako da ako je murijak iole malo pametan može skužiti o čemu se radi!
 
Član
drug, ne gleda farove sa 50m da vidi, nego gleda ih sa max 2m kad me zaustavi...sa 2m ne vidim ni ja sta imam :lol:

Usto, dosad sam prodavao tu pricu 2-3 puta i uvijek ej upalila, tako da je testirana ;)
 
Član
sta mislite o Xenonima 8000K u kratkim, dugim, i maglenkama;)


Mobom nemogu slikat, samo zabljesti pola ekrana:cool:

 
Kod nas moze sve ocito!Sinoc vidjeh dzipa sa 30 000 K!Tako da ako njega ne peglaju za izrazito rozo svjetlo sto bi onda kome za normalne sta rekli, naravno dok se ne uvede konkretan zakon ovdje
 
Član
djavolica je napisao(la):
Kod nas moze sve ocito!Sinoc vidjeh dzipa sa 30 000 K!Tako da ako njega ne peglaju za izrazito rozo svjetlo sto bi onda kome za normalne sta rekli, naravno dok se ne uvede konkretan zakon ovdje

Jaoj majko mila 30000k.
Halo ljudi 12000k je crna rupa,tako da sve ovo što piše na tim china pakiranjima je obični bullshit.
4300k je dnevna svjetlost i kao takova boja H.I.D.-a daje najveću količinu svjetlosti,a sve ovo dalje je samo šminka i vozaču nekoristi,jer te pretople boje daju manje svjetlosti,tj.slabije osvjetljenje.
 
4g63t je napisao(la):
djavolica je napisao(la):
Kod nas moze sve ocito!Sinoc vidjeh dzipa sa 30 000 K!Tako da ako njega ne peglaju za izrazito rozo svjetlo sto bi onda kome za normalne sta rekli, naravno dok se ne uvede konkretan zakon ovdje

Jaoj majko mila 30000k.
Halo ljudi 12000k je crna rupa,tako da sve ovo što piše na tim china pakiranjima je obični bullshit.
4300k je dnevna svjetlost i kao takova boja H.I.D.-a daje najveću količinu svjetlosti,a sve ovo dalje je samo šminka i vozaču nekoristi,jer te pretople boje daju manje svjetlosti,tj.slabije osvjetljenje.

Jesam ih ja mozda izmislila?Nisam!Pricam o onome sto se prodaje kao 30000K odnosno sijalice h.i.d. sijalice koje svijetle pink bojom doslovno!A koja je njihova stvarna jacina svjetlosti ja licno nisam mjerila tako da se ne smatram mjerodavnom da diskutujem na tu temu!A nije niko sigurno ni od ostalih prisutnih mjerio...dakle pricamo o onome pod cime se prodaju!Crna rupa...No comment!Nikakve veze sa ovom pricom no...taj dio cu presutiti!
 
Član
4g63t je napisao(la):
djavolica je napisao(la):
Kod nas moze sve ocito!Sinoc vidjeh dzipa sa 30 000 K!Tako da ako njega ne peglaju za izrazito rozo svjetlo sto bi onda kome za normalne sta rekli, naravno dok se ne uvede konkretan zakon ovdje

Jaoj majko mila 30000k.
Halo ljudi 12000k je crna rupa,tako da sve ovo što piše na tim china pakiranjima je obični bullshit.
4300k je dnevna svjetlost i kao takova boja H.I.D.-a daje najveću količinu svjetlosti,a sve ovo dalje je samo šminka i vozaču nekoristi,jer te pretople boje daju manje svjetlosti,tj.slabije osvjetljenje.
a nije mi jasno onda ovo,kako ljudi prodaju 30000k,ako to ustvari ne postoji,mislim u smislu kao adekvatno osvjetljenje ceste,ako je msinka,zasto onda prodavati nesto sto,po nekoj logici,niko nece ni kupovat
 
Član
Po meni je sve iznad 6000k preseravanje, maximalna granica bi bila 8000k. Najgori su oni kad stave 12 000k na far bez lece... pa jbt... jest njemu dobro, a zato mu drugi redaju sve sto stignu...
 
Član
Ovo zanimljiv link o xenon žaruljama
http://faqlight.carpassion.info/hl-hid-bulbs.htm

Color Temperature, Correlated Color Temperature (CCT), Kelvin, standard unit for color temperature is Kelvin (K):

Yellow:
1500 k Candlelight
2700-2900 k Yellow painted fog halogen bulbs
-------------------------------
Yellowish white:
3200 k Sunrise/sunset
3200 k Premium H7 non painted halogen bulb
3400 k 1 hour from dusk/dawn
-------------------------------
White:
4100 k Philips/Osram OEM HID D2S
5500 k Bright sunny daylight around noon
-------------------------------
Blueish white
5500-5600 k Electronic photo flash
6000 k Philips Ultinon HID D2S
6500-7500 k Overcast sky
-------------------------------
Blue:
9000-12000 k Blue sky
-------------------------------
Purple:
28000 Northern sky
12000-30000 k Ultra Violet light (black light)
 
edoze je napisao(la):
4g63t je napisao(la):
djavolica je napisao(la):
Kod nas moze sve ocito!Sinoc vidjeh dzipa sa 30 000 K!Tako da ako njega ne peglaju za izrazito rozo svjetlo sto bi onda kome za normalne sta rekli, naravno dok se ne uvede konkretan zakon ovdje

Jaoj majko mila 30000k.
Halo ljudi 12000k je crna rupa,tako da sve ovo što piše na tim china pakiranjima je obični bullshit.
4300k je dnevna svjetlost i kao takova boja H.I.D.-a daje najveću količinu svjetlosti,a sve ovo dalje je samo šminka i vozaču nekoristi,jer te pretople boje daju manje svjetlosti,tj.slabije osvjetljenje.
a nije mi jasno onda ovo,kako ljudi prodaju 30000k,ako to ustvari ne postoji,mislim u smislu kao adekvatno osvjetljenje ceste,ako je msinka,zasto onda prodavati nesto sto,po nekoj logici,niko nece ni kupovat

To isto sam i ja vidjela i ima ih na X mjesta za kupiti, naruciti ili sta vec, a licno vidjela ih sinoc na mercovom dzipu i jesu stvarno cisto preseravanje sijalice al svak ima svoj ukus!Da nesto extremno svijetle-ne svijetle al to su te sijalice 100% jer nema nista drugo da bude
 
Član
da dodam da sam nakon manje od mjesec dana izbacio ove osramove sijalice na duga svijetla da ne bude da sam dzabe bacio pare.Jer je nakon kraceg koristenja sva ona bijela boja s malo primjese plave nestala i pocele su svijetliti na zuto,takode je jedan sijalica iznutra ispod niti pocrnila pa je pocela da slabije svijetli.Znaci ovaj osram a 100% je original je smece sto se tice osram cool blue,za druge ne znam niti cu da probam.Tak da sam se vratio na stare sijalice koje sam prije koristio to su one italijanske Lampa blue-xe h7 12v/55w i imaju one E4 eu norme i certifikat,nasao sam ih u prodavnici Frankofaz u tuzlanskom Mercatoru po cijeni od 13km pakovanje od 2 sijalice,a takode ih ima i u Bingo supermarketima kostaju 17km.Jeste da traju krace,prosle su mi trajale 4-5 mjeseci a ove ne znam do kad ce,zato sam uzeo jos 2 pakovanja da imam rezerve.Sijalice imaju extra boju bijelo - plavu i svijetle 4300k veoma dobro se vidi bilo da je kisa ili suha cesta.Ja sam s njima prezadovoljan i mislim da nisu skupe. Pozdrav svima.
 
Član
Samo da ubacim na kraju da Philips Blue Vision žarulja ima kod nas u Splitu za nekih 100-150kn po komadu pa ako nekom treba ili ima volje i želje, nek se javi pa će mo sredit nešto... (može preko msn-a najbolj da mi se javi)

I da se još malo potrudim kad sam već njuškao malo okolo jer si možda uskoro budem kupovao nešto novo...

1. Light Distribution GmbH White Hammer (240 LQ, LD 74, KO 35, GS 397) POBJEDNIK TESTA
2. Bosch H7 (135 LQ, LD 136, KO 28, G 342) IZRAZITO PREPORUCLJIVO
3. Philips NightGuide (185 LQ, LD 68, KO 26, G 328) IZRAZITO PREPORUCLJIVO
4. Osram Night Breaker* (250 LQ, LD 18, KO 12, G 318) PRIPAZITE NA KOMETNAR ISPOD LISTE
5. Osram H7 Typ2 (129 LQ, LD 126, KO 19, G 314)
6. Philips X-treme Power (LQ 228, LD 24, KO 22, G 313)
7. Philips VisionPlus (LQ 219, LD 23, KO 26, G 312)
8. Osram Light@day (LQ 90, LD 150, KO 18, G 306)
9. Intertec Mega White (LQ 79, LD 141, KO 34, G 284)
10. Philips Power2night (LQ 162, LD 49, KO 25, G 280)
11. Philips H7 Premium (LQ 134, LD 56, KO 28, G 261)
12. Bosch Daytime +10 (LQ 99, LD 114, KO 7, G 260)
13. Bosch 50 Extralife (LQ 170, LD 26, KO 18, G 258)
14. Helltec H7 Clear (LQ 50, LD 150, KO 22, G 243)
15. Narva H7 (LQ 60, LD 117, KO 22, G 241)
16. HP Conrad Set h7 (LQ 50, LD 118, KO 40, G 225)
17. Intertec Gold Line (LQ 50, LD 101, KO 31, G 210)
18. Philips BlueVision (LQ 127, LD 100, KO 20, G 201)
19. Automotive Ring H7 (LQ 78, LD 82, KO 25, G 200)
19. Inter Union BlueSilver (LQ 50, LD 83, KO 35, G 200)
21. Unitec H7 (LQ 50, LD 104, KO 28, GS 197)

G = Gesamt (ukupni bodovi)
LD = Lebensdauer (trajanje zarulje)
LQ = Lichtqualität (kakvoca svijetla)
KO = Kosten (cijena)
*Osram Nightbreaker zarulja je trajala samo 150 sati i to ju je stajalo vise pozicije.


I linkovi za slije ako vam se gleda...

http://img180.imageshack.us/my.php?image=84267655yb7.jpg
http://img210.imageshack.us/my.php?image=16183976sr8.jpg

Mislim da bi se moglo naći nešto zanimljivo na toj listi i da odmah naglasim što je meni važno. Prvo, važno je da to svjetlo na kraju ima funkciju i da osvjetljava cestu kako spada, drugo trajnost koja mi je jako važna, a onda stavljam izgled i cijenu... a neke od navedenih žarulja nisu baš ni preskupe!
Sad će neko reći, skupi malo para pa kupi pravu leću i xenon pa si miran i sve je to lijepo i jest tako najbolje, ali to nije baš uvijek moguće i ovo je priča o običnim žaruljama...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top