Prednje i zadnje vjetrobransko te bočna stakla vozača i suvozača moraju biti vidljiva

Prednje i zadnje vjetrobransko te bočna stakla vozača i suvozača moraju biti vidljiva

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Muratspahić: Takvo auto može voziti i dijete, a da se i ne vidi
Prednje i zadnje vjetrobransko te bočna stakla vozača i suvozača moraju biti vidljiva...
01.09.2009. 21:05

zatamnjena%20stakla.JPG


Na cestama u KS sve je više automobila sa potpuno zatamnjenim staklima, što je prema Zakonu o osnovama sigurnosti saobraćaja zabranjeno. Vozači na taj način sami sebi otežavaju preglednost i kontrolu nad vozilom. Nerijetko se dešava da je smanjena vidljivost uzrok i najtežih saobraćajnih nezgoda. Zato policajci kontroliraju svako zatamnjeno vozilo koje im je sumnjivo.

- Prilikom uvoza vozila iz inozemstva, vlasnici izbjegavaju prijaviti da su stakla fabrički zatamnjena jer bi platitli dodatne troškove. Tako im u saobraćajnoj dozvoli piše da su stakla normalna, što nije tačno. Kada zaustavimo vozilo sa tamnim staklima, pogledamo dozvolu i ako piše drugačije, policajac vozača kazni sa 40 KM te ga isključuje iz saobraćaja dok ne zamijeni stakla - kaže Elvedin Muratspahić, pomoćnik komandira Saobraćajne policije, te dodaje da je registrirano 400 auta sa tamnim staklima.

Prednje i zadnje vjetrobransko staklo te bočna stakla vozača i suvozača moraju biti vidljiva. Inače, policajci nikako ne mogu biti sigurni ko je za volanom.

- Auto sa zatamnjenim staklima može voziti i dijete, a da se to i ne vidi. Zato posebno kontroliramo takva auta. Ako neko počini krivičnoo djelo u vozilu sa tamnim staklima, eventualni očevidac ne može biti siguran da li je to bio muškarac ili žena... U dokaznom postupku može biti puno nejasnoća - ističe Muratspahić.

Odstupanja od Zakona

Zakonom su predviđena određena odstupanja pa je nekim vozilima dozvoljeno da imaju zatamnjena stakla. To su automobili Oružanih snaga BiH, Jedinice za specijalne namjene, SIPA-e i OSA-e... Takva vozila obično služe za prijevoz državnika i stranih delegacija, kaže Muratspahić.
 
Član
***** ja njima mamu fino :) u herc me vec godinama nije nikad niko upitao za stakla a seru i za sve drugo haha
 
Član
A sta to znaci sad ako su fabricki zatamnjena onda vide ko je unutra i onda ne moze dijete voziti ?

Ipak je to fabrika napravila kako sad da djeca voze :D:D:D

Al ako ti zatamnis onda se ne vidi i onda moze i djete bit unutra :)

Al ima nesto sto hocu vec odavno, a inace vozam sa folijama, ali evo vam ideja:

Prvo sta su to zatamnjena stakla ili sta je folija za zatamnjivanje i zasto se isti prave i prodaju ako nisu dozvoljeni i kakva je razlika stvarna ne na oko izmedju fabrike i folija naknadno.

To je da se zapitate.

A ideja koju imam je ona folija koja je kao izbusena iliti perforirana, svemale sitne rupice po njoj i iz daleka izgleda skroz zatamnjeno a iznutra se sve vidi to nije zatamnjeno :) po meni sacu naci i sliku. :D:D:D
 
Član
menjic je napisao(la):
A sta to znaci sad ako su fabricki zatamnjena onda vide ko je unutra i onda ne moze dijete voziti ?

Ipak je to fabrika napravila kako sad da djeca voze :D:D:D

Al ako ti zatamnis onda se ne vidi i onda moze i djete bit unutra :)

Al ima nesto sto hocu vec odavno, a inace vozam sa folijama, ali evo vam ideja:

Prvo sta su to zatamnjena stakla ili sta je folija za zatamnjivanje i zasto se isti prave i prodaju ako nisu dozvoljeni i kakva je razlika stvarna ne na oko izmedju fabrike i folija naknadno.

To je da se zapitate.

A ideja koju imam je ona folija koja je kao izbusena iliti perforirana, svemale sitne rupice po njoj i iz daleka izgleda skroz zatamnjeno a iznutra se sve vidi to nije zatamnjeno :) po meni sacu naci i sliku. :D:D:D

i ja sam o toj foliji razmisljao iznutra se vidi extra a vana nista. uzet je u crnoj boji i to je to.
 
Član
Meni sve zatamljeno osim prednje sajbe, danas na granici kaze policajac spusti zadnji prozor da vidim sta je nazad... Nikad mi jos niko za to nije prigovorio, ali kako stvari stoje nece tako jos dugo biti...:icon_rolleyes:
 
Član
samo se kod nas prave neki mangupi uvode nake glupe zakone da bi dobili nesta bolje al hoce sve se nadam
 
Član
53402.jpg


2007_1021$28005$29.JPG



Eto slike malo su ruzne al slikacu pravu sutra pa postavit ali da znate o cemu se radi :)

Prakticno to nije zatamnjeno i mislim na svakom mjerenju bi proslo al opet ne znam eto treba malo vidjeti to :)
 
Član
neka meni folije neskidam je kad sam na granici lagano spustim prozor prije i niko nikome a murija te svakao nece dirati ako nisiozbiljni prekrsaj napravio za folije ovde nikad i nikome nisu nista rekli
 
Član
ahahdobar mu je argument glavni
dijete moze voziti ahhaha
pa moze dijete i bez folija voziti
koji glupan :D
 
Član
koji glupan jebote.....i sad ce opet poceti glupa pitanja mogu li se zavesti folije u saobracajnu, a po njemu mogu, sto je jebena nebuloza.....jao koji glupan.....ma kad svi skinu i ja cu, dotad, ni u granap bez folija :D
 
Član
ahahhaha
jače je ovo
Ako neko počini krivičnoo djelo u vozilu sa tamnim staklima, eventualni očevidac ne može biti siguran da li je to bio muškarac ili žena...
ahahahahahahhaahhaahahahhahahaahha
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top