Popularizacija 402 u BIH ??

Popularizacija 402 u BIH ??

Član
Eh evo jedne opsirne teme..

Sta mislite koji je najbolji nacin i kako najbolje promovisati 402 street race kod nas.. Da bude vise takmicara, da bude vise medijski popraceno (tipa 30 minuta reportaza na TV-u), najave i izvjestaji nakon trka u stampanim izdanjima itd..

Da jednostavno sire mase znaju sta radi ova "sakica" ovisnika o oktanima ...
 
Član
mislim da bi trebalo da bude puno vise brzih auta..(kao repo & alex) npr iz svakog grada da ima po jedan brzi auto, vise bi ljudi dolazilo da gleda tako da bi neke kamere dosle da to snime :123:
 
Član
tv emisije bi definitivno privukle najvise paznje..sjecam se kako je KEROZIN svojevremeno bio popularan,mnogi ljudi su po prvi put uz kerozin vidjeli da se takve stvari rade i kod nas a ne samo na pimp my ride.
 
Član
kakve koristi od brzih auta,ko da obicni gradjani znaju sta je 10sec car,90 posto naroda smatra da je i vozilo od 150ks
veoma jako,a dok im objasnis i jednostavna pravila prodje vjecnost...
ja sam pokusavao vodit sa sobom likove koji nemaju pojma sta je to i svi su se kuci vratili crveni koo misevi
sto smo izgorili na suncu i slabo ko je od njih dosao opet....
jedino novine i tv da angazujemo preko nekih veza,familije rodjaka da nas pomalo guraju u medije
 
Administrator
kao sto semma rece kerozin je prije bio popularan... moglo bi se srediti da se u novinama i na tv emituje izvjestaj sr i slicno ;) sto bi veliki broj ljudi vidjelo i upoznalo sa istim ;)
 
Član
edo_16v je napisao(la):
Eh evo jedne opsirne teme..

Sta mislite koji je najbolji nacin i kako najbolje promovisati 402 street race kod nas.. Da bude vise takmicara, da bude vise medijski popraceno (tipa 30 minuta reportaza na TV-u), najave i izvjestaji nakon trka u stampanim izdanjima itd..

Da jednostavno sire mase znaju sta radi ova "sakica" ovisnika o oktanima ...

Tema je dobra ali odmah ti mogu reći da prave najave i marketinga nema bez para. Para nema bez sponzora a sponzora nema bez publike i medija tako da vrlo brzo dođeš u začarani krug.

Drugi problem su raznorazni savezi u BiH koji neznaju ni sebe da promovišu a kamo li nas koji u državi nismo karakterisani kao sport.

Treći problem je što zbog neimaštine pristajemo na totalno degradiranje marketinškog prostora pa tako npr. imamo sponzora trke koji da cca 200KM ili sponzora vozača koji da 50KM.....itd , itd ,itd

Dakle moglo bi i valjalo bi da se nešto radi ali samo odakle početi i da ne bude pogrešnih konotacija i poređenja!
 
Član
evo jedan prijedlog od mene kad to volimo i sve to hajmo po 5 maraka skupit ko hoce a ima nas kamaru, vala ima svako tih 5 KM i platit medije i tv. i sve to da se kvalitetno promovise...i da se promijeni misljenje ostalog svijeta o ovome...
 
Početnik
ja mislim da bi trebalo da bude to TV ...

napr malo vise reklama... il tako nest

treba prosirit staze , ne samo mostar zivinice i sl. vec napr bihac , sanski most, prijedor on imaju autoclub..

kontam da se ko neko udruzenje napravi il necega ...pa da se ppomaze medjusobno u tome ... a ne da se gleda ko ce zgrabit vise para ...


kako god , vise reklame jednostavno ...



ja garantujem da se u Sani organizuje nesto da bi bila velika populacija .. bile su jednom trke bilo je oko 2000 ljudi koji je to pratilo.. i dan danas ljudi pricaju o kadettu koji je otresao audija tt ....

nadam se ko razumije
 
Član
Dottore je napisao(la):
ma nista ljudi od ovoga, para se nema, sponzora se nema ...

joooj jbt. sto morate odma bit pesimisticni brate 50% ljudi ce halalit tih jebenih 5KM i imacemo extra race...
 
Član
Steta u BiH je jedva recesija uspjela tako da je tesko nesto ocekivati! Mislim definitivno TV bi mogao pomoci ovom sportu, tiskovine razene itd... ali kako ih nagovoriti ima interesanata puno ali ovdje tesko! Kome bi se isplatilo i na koji nacin da prenosi SR iz mostara ili zivinica itd... Ako za naljepnicu preko haube dobijes 50km to je super a kamoli da neko investira u ovaj sport! Previse je lopova u ovoj drzavi tako da sumnjam! I sto ste spominjali kerozin svatko od nas ga je gledao i bio je popularan do jaja ali sto je ukinut neznam! Nma nam druge negi ici u sve vecem broju na SR ako se ovim glavonjama digne mozda posalju koju TV ekipu!
 
Član
cnic_gsi je napisao(la):
Steta u BiH je jedva recesija uspjela tako da je tesko nesto ocekivati! Mislim definitivno TV bi mogao pomoci ovom sportu, tiskovine razene itd... ali kako ih nagovoriti ima interesanata puno ali ovdje tesko! Kome bi se isplatilo i na koji nacin da prenosi SR iz mostara ili zivinica itd... Ako za naljepnicu preko haube dobijes 50km to je super a kamoli da neko investira u ovaj sport! Previse je lopova u ovoj drzavi tako da sumnjam! I sto ste spominjali kerozin svatko od nas ga je gledao i bio je popularan do jaja ali sto je ukinut neznam! Nma nam druge negi ici u sve vecem broju na SR ako se ovim glavonjama digne mozda posalju koju TV ekipu!

halloooo pa sto to ne bi npr. tk bubam dosli prenosit neki SR za nekih 3-4-5 hiljada lupam jarane moj za pare se sve moze ostalo je na nama samo da se organiozujemo kvalitetno...
 
najblizi realnoj slici je Bozo koji i ima najvise iskustva u organizaciji i popularizaciji SR-a od svih koji su pisali do sada...

jasno je da je TV kao medij najatraktivniji za popularizaciu bilo cega, jer se slikama , snimcima i zvukom postize mnogo bolji efekat nego bilo kojim pojedinacnim nacinom (novine, radio, internet i sl.)

druga je stvar sta objaviti na TV-u ..
neki se mozda sjecaju ranije da je i AMK Nitro i SRCS redovno dovodio TV kuce poput FTV,BHT 1, TV PINK BH na svoje manifestacije i da su te reportaze bile i objavljivane (neke se i dan danas mogu naci na internetu...). Mislim da je i SRC BL imala popracenost od strane ATV BL ako se ne varam... AMK CARBON je imao par gostovanja na TV SA.. tu je svakako i emisija producirana od strane AUTO MEDIJA GROUP gdje se redovno spominjao SR...
dakle, vec je radjeno na tom polju, ali nikada do sada se nije sistematski pristupilo tom pitanju da se ljudima objasni sta je to takmicenje, koliko ljudi u BiH ali i sire se bavi tim vidom Auto utrka i na koji nacin ti ljudi spremaju svoja auta...
produkcija jedne takve emisije je idealno rjesenje, ali kako su vec neki naveli, ta produkcija kosta jako mnogo novca i veliko je pitanje kako zbaviti taj novac..
ja licno sam nudio nekim TV kucama da naprave serijal emisija oko ove teme i cak sam i nudio da snosim troskove prijevoza i smjestaja na pojedine utrke za kamermana i reportera, ali uvijek sam dobijao odgovor da je to preskupo i da je TV kuci ne isplati.. drugim rijecima, trazili su brdo novca kako bi pravili takve reportaze...
U ovoj drzavi je dovoljno primjera kako oni koji odlucuju nemaju sluha ni za one koji se bave poznatijim sportovima a ostvaruju zavidne rezultate pa stoga ni gore navedeno ne cudi...
ja sam vec jako dugo vremena itekako aktivan na promociji SR-a uopste (ne samo kluba ciji sam predsjednik) i koristim svaku priliku koja se ukaze da radim i dalje na tom polju..
ukoliko se iznadje nacin da se siroka javnost bolje upozna sa ovom tematikom rado cu pomoci na bilo koji nacin..
pozz
 
Član
Najefektivniji nacin je da ukljucimo u trkanje neku poznatu licnost,recimo Selmu Bajrami i tada ce svi pisati o tome i to je najbolja promocija :)

Treba nam "samo" neka estradna licnost na 402 i to je to.
 
Top