Pomoć oko izbora kupovine novog auta

Pomoć oko izbora kupovine novog auta

Član
Dragi forumaši,

već 2 sedmice sam u potrazi za kupovinom novog auta i budžet je 12000 - 13000 KM. Izbor se sveo na par vozila a to su: VW Passat 6 1.9 TDI (ili 2.0 TDI BMP oznaka), Audi A3 Sportback 1.9 TDI ili Renault Megane 3 1.5 dCi. Najbitniji kriteriji pri kupovini su mi da je auto ekonomično što se tiče servisa i potrošnje, treba mi porodično auto, limuzina, bez neke agresivne vožnje itd, pa vas molim za pomoć ili preporuku na što obratiti pažnju ili neki drugi vaš prijedlog koji ću rado uvažiti.

Srdačan pozdrav!

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 
Član
dvoje kolega sa posla su kupili Megana 3, 1.5 dCi i samo riječi pohvale imaju.
pogotovo ako porodično tražiš, bez agresivne vožnje i to
 
Član
U porodicno auto, tj. limuzinu ti ne spadaju ni A3, a ni Megane III.. Ako trazis limuzinu, to je Passat, a ovi ostali su hatchback.
Helem nejse, ako ti treba porodicno auto, od tih ponudjenih ja bih gledao Passata, a posto vidim da moze i Renault, onda mozda cak i Fluence isto sa 1.5 dci motorom.
 
Član
U porodicno auto, tj. limuzinu ti ne spadaju ni A3, a ni Megane III.. Ako trazis limuzinu, to je Passat, a ovi ostali su hatchback.
Helem nejse, ako ti treba porodicno auto, od tih ponudjenih ja bih gledao Passata, a posto vidim da moze i Renault, onda mozda cak i Fluence isto sa 1.5 dci motorom.
treba mi nešto što je ekonomično, od čega me neće zaboliti glava, a nisam imao iskustva ni sa jednim od ovih vozila jer vozim Citroena C4, pa bih volio da ako neko ima iskustva sa navednim vozilima kaže na što obratiti pažnju, jedan kolega sa posla mi je predlagao Škodu Octaviu A5 1.9 TDI ali mi se ni eksterijerom ni enterijerom ne sviđa, djeluje previše "siromašno"... Fluence mi se baš i ne uklapa u budžet :/
 
Član
Dobro ti rekose, ako hoces porodicno-Passat je to, ili Megan, u karavan izvedbi. Audia izbaci. I ja razgledam ova dva vozila, i tu je razlika sto za iste pare mozes kupiti megana mladjeg 3-4 godine bar, i sa dosta manje kilometara, ali opet za koju godinu ce taj megan vrijediti dosta manje nego Passat...pricam o trenutku kad se pozeli zamjeniti auto za noviji. Za mene je to vjecita dilema...
 
Član
Dobro ti rekose, ako hoces porodicno-Passat je to, ili Megan, u karavan izvedbi. Audia izbaci. I ja razgledam ova dva vozila, i tu je razlika sto za iste pare mozes kupiti megana mladjeg 3-4 godine bar, i sa dosta manje kilometara, ali opet za koju godinu ce taj megan vrijediti dosta manje nego Passat...pricam o trenutku kad se pozeli zamjeniti auto za noviji. Za mene je to vjecita dilema...
Ehh upravo sam i sam u toj dilemi, Passat 6 2.0 TDI (1 bregasta, 8 ventila, bosch dizne) je savjet koji mi je preporučio automehaničar, ali za te novce može se kupiti Megan mlađi 5 godina sa manje dosta manje kilometara, i manjom potrošnjom tako da sam zbunjen, to je baš mač sa dvije oštrice... Ehh kakvi su sad sa kvarovima i servisima i jedan i drugi to ne znam...
 
Član
Pa momci gleda te iz pogresnog ugla.
Ako idete na to koliko ce te dobiti para kad budete mijenjali onda gledajte ta dva auta istog godista i u startu cete platiti manje para, a ne da gledate aVdiju 2006 a renOla 2010.
Ako hoces porodicno auto onda karavan uzmi. Ali opet zavisi kolika su djeca na koje relacije putujes imas li kolica...itd. To ti znas.
Tog passata sigurno neces naci sa 120.000-150.000 predjenih kiometara, a Meganea mozes. Ako ti predjena kilometraza ne igra ulogu uzmi passata a ako gledas na to onda meganea.
Samo mogu reci, dati 11000-12000KM za auto koje je preslo 260.000-300.000 kilometara je za mene glupost.
https://www.olx.ba/artikal/25425682/renault-fluence-1-5-dci-reg-28-04-2018god/#detaljno
Oboris ga na 11.000, a za ostatak love odes na more 7 dana u Dubai :D

Al' ja bih ipak Passata :cool::p
Jeste samo sto passat u ovom budzetu je preo 260.000+ (ostali su vraceni sa 350k) :D
 
Član
Pa momci gleda te iz pogresnog ugla.
Ako idete na to koliko ce te dobiti para kad budete mijenjali onda gledajte ta dva auta istog godista i u startu cete platiti manje para, a ne da gledate aVdiju 2006 a renOla 2010.
Ako hoces porodicno auto onda karavan uzmi. Ali opet zavisi kolika su djeca na koje relacije putujes imas li kolica...itd. To ti znas.
Tog passata sigurno neces naci sa 120.000-150.000 predjenih kiometara, a Meganea mozes. Ako ti predjena kilometraza ne igra ulogu uzmi passata a ako gledas na to onda meganea.
Samo mogu reci, dati 11000-12000KM za auto koje je preslo 260.000-300.000 kilometara je za mene glupost.

Jeste samo sto passat u ovom budzetu je preo 260.000+ (ostali su vraceni sa 350k) :D
To je tvoje misljenje, da gledamo iz pogresnog ugla, jer meni je to potpuno logicno razmisljanje, pogotovo iz razloga sto ja vozam auto max.2 godine!
Govorim iz razloga jer ja (i vecina nas), kupujem auto koje mi se uklapa u budzet odredjen za auto, pa tako ta dva auta dodju na slicno-za mene, jer da se razumijemo, razlika je u klasama i jos mnogo stosta, ali zna se sta nudi jedan a sta drugi i mora se napraviti neki kompromis, dal po pitanju godina, opreme, brenda itd., jer je budzet u pitanju. Svima nama a i meni, Megan 2005-6 godina ne bi ni dosao u obzir, za razmatranje kad ima toliki budzet za auto-sto momak kaze.
 
Član
To je tvoje misljenje, da gledamo iz pogresnog ugla, jer meni je to potpuno logicno razmisljanje, pogotovo iz razloga sto ja vozam auto max.2 godine!
Govorim iz razloga jer ja (i vecina nas), kupujem auto koje mi se uklapa u budzet odredjen za auto, pa tako ta dva auta dodju na slicno-za mene, jer da se razumijemo, razlika je u klasama i jos mnogo stosta, ali zna se sta nudi jedan a sta drugi i mora se napraviti neki kompromis, dal po pitanju godina, opreme, brenda itd., jer je budzet u pitanju. Svima nama a i meni, Megan 2005-6 godina ne bi ni dosao u obzir, za razmatranje kad ima toliki budzet za auto-sto momak kaze.
Baš tako, kao što u našem narodu kažu "pokrij se koliko si dug" pa tako i ja moram da se uklopim u budžet s kojim raspolažem, i teže mi je kupiti auto u ovoj visini budžeta nego kad sam kupovao Citroena C4 :confused:. Jedni govore kako Passat 6 ima problema sa diznama, te preskupo održavanje, drugi opet govore da Renault Megane 3 ne može nikad preći kilometražu kao Passat i ima drugih mana, te brzo im opada cijena :dead: Ne mijenjam često auta, i planiram da kupim auto koji ću da vozim narednih 7-10 godina i sa kojim ću biti miran, a ne da idem kod automehaničara svako 3 dan...
 
Član
To je tvoje misljenje, da gledamo iz pogresnog ugla, jer meni je to potpuno logicno razmisljanje, pogotovo iz razloga sto ja vozam auto max.2 godine!
Govorim iz razloga jer ja (i vecina nas), kupujem auto koje mi se uklapa u budzet odredjen za auto, pa tako ta dva auta dodju na slicno-za mene, jer da se razumijemo, razlika je u klasama i jos mnogo stosta, ali zna se sta nudi jedan a sta drugi i mora se napraviti neki kompromis, dal po pitanju godina, opreme, brenda itd., jer je budzet u pitanju. Svima nama a i meni, Megan 2005-6 godina ne bi ni dosao u obzir, za razmatranje kad ima toliki budzet za auto-sto momak kaze.
Pa vidis druze ti mijenjas auto svako 2 godine a covjek trazi nesto na duze vrijeme.
Ja recimo sam uzeo auto koje cu vozati duze od dvije godine.
E sad ti meni reci da li Megane uz redovno odrzavanje preci 25.000 godisnje ? Uzmimo u obzir da uzme auto sa predjenih 150.000KM i da vozi auto 6 godina. To je jos 150k.
Passata ne moze naci ispod 300k sa te pare, sto znaci Megane 300k a passat 450k...Opet po meni manje su sanse da se pokvari auto sa 120-150k nego auto od 300k
I jos jedna vrlo bitna stavka, posto svako polovno auto je lutrija ja bih uzeo auto koje mi se svidja tj koje kad sjedes u nj. da ti je drago da ga vozis a ne da, kada sjedes, kontas mogao sam uzeti onog passata a ne ovog meganetinu sto bi ga rado nabio nogom.
Nemoj me pogresno skontati ne preferiram ja nijedno... najbolje bi bilo kad bi mogao uzeti recimo passata sa 100k pa da ga sluzi 15 godina, nego mislim da je pogresno trziti auti i vec misliti kako ces proci kad ga budes prodavao.
 
Top