početak i razvoj Street Racea u BiH, ili EX Yu

početak i razvoj Street Racea u BiH, ili EX Yu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako je već u naslovu navedeno molio bih da dalje napišete imena i prezimena istih .
Ko je za Vas i zašto?
Molio bih bez svađi i prepirki na ovoj temi samo konkretna imena ljudi koji su obilježlili ovu vrstu sporta na navedenom području.

1.Edvard Galić (Hrvatska)
2.Aleksandar Kostadinović (Srbija)
3.Siniša Basta (BIH)
4.Dario Konopek (Hrvatska)
5.Marko Fržop (Hrvatska)
6.Suad Hota (BIH)
7.Vlado Moravek (Hrvatska)
8.Sead Agić (BIH)
9.Slobodan Petošević (Srbija)
10.Roman Jurišić (BIH)
11......nastavite Vi



PS:
Nakon konsultacije sa Vama možda ulazim u jedan projekat pisanja zbirke o svim vozačima koji su obilježili ovaj sport na ovom području,ali naravno sve to uz vašu pomoć.
 
Član
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

Iskreno tema je malo glupa.. Nema se tu puno sta pisati.. Sta podrazumjevas pod legende?
 
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

edo_16v je napisao(la):
Iskreno tema je malo glupa.. Nema se tu puno sta pisati.. Sta podrazumjevas pod legende?

Ljude koji su doprinjeli razvoju street race scene da bi danas neki novi naraštaji mogli gledat sto gledaju i vidjeti auta od 10 sekundi.
Ako ti nemas tu sta napisat ja cu ti prilozit vrlo štur materijal da štur koji je napisan za sat vremena a neobuhvata ni 2% onoga što sem moze napisat o 10 navedenih vozača.
 
Član
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

Po cemu je to Suad legenda SR-a, relija svaka cast ali SR-a definitivno ne.. Covjek je odvezao par trka kad mu je bilo dosadno kuci..

Svakako nam objavi taj tekst ;)
 
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

edo_16v je napisao(la):
Po cemu je to Suad legenda SR-a, relija svaka cast ali SR-a definitivno ne.. Covjek je odvezao par trka kad mu je bilo dosadno kuci..

Svakako nam objavi taj tekst ;)

Suad je legenda ako po ničem drugom onda što je bio rekorder duže vrijeme u BIH i jedan od ljudi koji je sastavio masu mašina za ovaj vid sporta.


U textu ima malih grešaka koje nisu ispravljene ali ispravit ce se...

Oni su začetnici ovog sporta oni su ti koji su isplisali historiju ovog sporta.Auto disciplina koja je nesto drugačije od svega ostalog.Ko je jednom pogledao Galića,Kostadinovića ili Bastu shvatio je šta je stvarna bit svega.

Street race je trka ubrzanja na 402 metra.Više raširena u SAD nego kod nas ali sve vise i vise se zahuktavalo u u ovom djelu Evrope taj sport.

Prvi direktor i prva organizirana trka je odrađena je pod vodstvom ikone street race na Balkanu Edvarda Galića.Tada i sam Edo početnik u tom sportu htio je vise i bolje i to je bar sad za sad dobio jer je član Big Dogs tima i iz trke u trku je sve brži i brži.

Najjače Balkanske trke vozile su se u Zagrebu,Beogradu,Mostaru,Rijeci,Sarajevu,Tuzli,Banja Luci ,Bosanskoj Gradišci,Novom Sadu,Osijeku kao i na manjim lokacijama ali to su bile trke lokalnog karaktera čak neke i bez mjernih uređaja.Jedan od najjačih klubova ovog sporta u BIH je sigurno i Street race club Sarajevo.To je klub koji posjeduje i mjernu opremu za ovu vrsta takmičenja i sa istom odrađuju trke već proteklih 6-7 godina.Svi rezultati koji su ostvareni na ovim mjernim uređajima su zapisani i arhivirani na službenoj stranici ovog kluba.

A sad da pređemo na stvar,na legende ovog sporta u ovom djelu Evrope....

Edvard Galić rođen 11.04.1973 godine.

Kako je već rečeno glavni krivac za prvu trku u Hrvatskoj i uopšte krivac za to što se ovaj sport održao i dan danas na ovim prostorima.Počeo je kao i mnogi drugi od klase 17 pa na nize sve do danas kad ima auto za klasu 10 a to je njegov Chevrolet Malibu sa V8 10.4 l motor.

Edo je predsjednik vrlo uspješnog auto kluba Sputnik koji ima zapažene rezultate u Auto sportu.

Aleksandar Kostadinović rođen 28.08.---.

Čovjek koji je postavio zadatke svim naraštajima koji dolaze u ovu vrstu sporta.Alex kako ga mnogi zovu ima vrijeme od 10.130 na 402 metra što predstavlja rekord Balkana svih vremena.Aleksandar sa svojim Audi RS 4 sa 2.8 litrenim motorom BIturbo i pogonom na sva četri izbacuje nesto vise od 1000 konjskih snaga na svoj pogon.Alex živi i radi u Beogradu i trenutni sponzor mu je Hausbrandet Caffe.

Siniša Basta rođen 25.08.1977. godine.

Siniša prvi Balkanac koji je u auto utrpao dva motora i to u kadeta zvanog Kocka.Prva dva su bila 2.0 sa 16V dok su sada u kadetu dva motora MV6 3.0 sa nitrom i na pogon na četri točka izbacuju nesto iznad 900 konja.Kadet je projekat Siniše i njegovog tima među kojima je i Srđan Matavulj koji je vlasnik tuning brenda SM Chip Tuning i istoimene firme.

Siniša trenutno živi i radi u Gradišci u vlastitoj firmi.

Dario Konopek rođen 26.03.1980.godine

Počeo je vozit sa Kadetom trke i jedno vrijeme bio rekorder Hrvatske sa kadetom.Poslije toga usavršava svoje znanje na Cip Tuningu i radovi kreću u pravcu Corse koja će biti vrh po performansama za race.Trenutno vozi Audi RS4 i sa njim zapaža veoma rezultate.

Trenutno živi i radi u Slavonskom Brodu u Hrvatskoj.

Marko Fržop rođen 12.05.1979.godine

Čovjek koji je sa svojim autom postavio rekord 2007 godine za područje Hrvatske i do dan danas ga niko nije skinuo.Treba uzeti u obzir da Marko nevozi trke već 2 godine i da je auto prodao a da se posvetio porodici i vožnji bicikla ali kao takmičar i u tome je uspješan.

Živi i radi u Vodicama.Marko će sigurno rekord držati sve do početka sezone 2011.

Suad Hota rođen 1967 godine.

Osoba koja nije nikad bila na forumima i pratila svađe oko toga ko je brzi ili sporiji .To je covjek koji je dolazio i odnosio pobjede na trkama a nije pametovao kako i sta je napravio.Njegova Hommade Lancia delta integrale je imala i sada ima preko 750 konja ali usmjerenih na brdske trke.Race je vozio aktivno sezone do 2007 a poslije se prebacio na brdo jer mu je kaze zanimljivije.

Suad danas živi i radi u glavnom gradu BIH i voljan je pomoći svim trkačima oko sklapanja njihovih automobila.Trenutno je prvi u predku vozača na brdskim trkama.

Vlado Moravek rođen 2.1.---

Kao i mnogi drugi počeo je s klasom 17 pa ga je adrenalin vukao na nize i nize i evo ga sada jedan od najbrzi uvijek.Klasa 11 sekundi sa kadetom V8 iz audia i razvija snagu preko 500+ konjskih snaga.Jedno od najzanimljivijih auta na trkama jer privlači zato sto je auto koje se voza svaki dan a ima toliku snagu.

Vlado trenutno živi i radi u Požegi.

Slobodan Petošević ------------

Tim poznat kao Petrošević Kawasaki u Mostaru se pojavio 2006 godine sa 4 automobila vrijedna preko 100 000,-KM.Uvijek je imao auta koja su plijenila poglede drugih ljudi sa jakim japanskim ili njemačikm mašinama pod haubom.Slobodan danas vozi dva auta i to u dvije brze klase 12 i 13.Čovjek koji je zaradio penziju kako kaze za volanom vozi Mercedesa AMG sa 6.2 litrenim motorom i također vozi BMW-a M3.Problemi sa BMW-om su doveli do toga da je kupio Mercedesa i sa njim počeo vozit.Ali sada vozi sa oba auta i to veoma uspješno.

Slobodan živi i radi u Beogradu i idejni je tvorac trke balkana pod nazivom Balkan Race.

Sead Agić rođen 4.9.1981.godine.

Jedan od tvoraca street race scene u BIH.Osnivač Street race cluba Sarajevo najuspjesnijeg kluba u BIH i predsjednik istog kluba.U početku je vozio Mercedesa 124W dok danas vozi Opel Kadet sa 2.0 16V motorom koji sa nitrom izbacuje nesto vise od 300 konjskih snaga.

Obisao je veci dio Evrope radi druzenja i auto trka i samim time je ikona Street race kako u BIH tako i šire.

Danas živi i radi u Sarajevu.

Roman Jurišić rođen 24.06.1984.godine

Roman vozi golfa 2.Da golfa 2 i došao među legende jer je počeo kao i ostali u 17 ali želja i volja i naravno trud doveli su ga do rekordera BIH.Znači trenutni rekorder sa golfom 2 sa 2.0 litrenim motorom i 4Motionom sa turbom i nitrom izbacuje na svoj pogon preko 600 konjskih snaga sto je zavidna snaga iz tog motora.

Roman danas živi i radi u Mostaru.



Osim ovih prvih legenda koji su Alfa i Omega trka mjesto u ovim legendama čeka i ostale.

Bulčića,Harbaša,Rimca,Melezovića,Ambruza,Krešića,Došljak,Kotasa,Alugu kao i mnoge druge koji su vozili ovu disciplinu auto moto sporta.Da nismo zaboravili ni legende street style među kojima ja najuspješniji Sarajlija Madžid Jazić pa ćemo i o njima pisat dok skupimo potreban materijal.
 
Početnik
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

tema uopce nije glupa.. ali Ado sve se to moze detaljnije napisati, i bolje srociti. rekao sam ti vec, slobodno mene nazovi ili mi se javi na msn, ja o svakome znam dosta.. kako je pocinjao, gdje je vozio, sta ja radio na autu.. itd.

Hota moze naravno u legende, radi extremno jakog auta kojeg je nesto puta izvodio na SR i radi rekorda BiH kojeg je drzao do 2008 godine dok mu ga nije oduzeo Basta :icon_biggrin:

kao sto ti je Edo rekao na facebook-u, trebat ce spomenuti i neke likove koji vise ne voze a bili su tu na pocetku scene, recimo Dario Ljubicic sa Ficom
 

JD.

Član
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

bez uvrede ali za status legende treba mnogo vise rada od 5-10 godina

malo je rano za ovakvu pricu, o legendama se uglavnom prica tek kad zavrse svoju karijeru, odnosno kad umru
 
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

HONEY je napisao(la):
tema uopce nije glupa.. ali Ado sve se to moze detaljnije napisati, i bolje srociti. rekao sam ti vec, slobodno mene nazovi ili mi se javi na msn, ja o svakome znam dosta.. kako je pocinjao, gdje je vozio, sta ja radio na autu.. itd.

Hota moze naravno u legende, radi extremno jakog auta kojeg je nesto puta izvodio na SR i radi rekorda BiH kojeg je drzao do 2008 godine dok mu ga nije oduzeo Basta :icon_biggrin:

kao sto ti je Edo rekao na facebook-u, trebat ce spomenuti i neke likove koji vise ne voze a bili su tu na pocetku scene, recimo Dario Ljubicic sa Ficom

Romane još jednom Hvala i sam znas da je ovo samo mali dio koji je napisan.
Edo Galić će biti jedan od autora knjige jer uz njegovo znanje i znanje ovih ostalih 9 koji su prvi se našli na listi mislim da neće biti odstupanja a naravno uz pomoc jos Vas forumaša mozda sve ovo ispane kao jedan dobar projekat.

JD. je napisao(la):
bez uvrede ali za status legende treba mnogo vise rada od 5-10 godina

malo je rano za ovakvu pricu, o legendama se uglavnom prica tek kad zavrse svoju karijeru, odnosno kad umru

Da ali neko treba biti ikona i dok je živ nemora uvijek biti ona Legende su pod zemljom jer zemljom hodaju i neke legende pa zašto da se to neozvaniči u jednoj maloj knjižici.
 
Član
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

Ado: Svaka čast na tekstu, ali malo pripazi na gramatiku. Ako si se već odlučio na ovakav način pisanja, onda ti to treba biti stavka broj 1.
 
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

ZELA GTI je napisao(la):
Ado: Svaka čast na tekstu, ali malo pripazi na gramatiku. Ako si se već odlučio na ovakav način pisanja, onda ti to treba biti stavka broj 1.

Da Zela to me malo i ukopalo u textu ali sve je bilo pisano sa pola zaklopljenim očima ali ako dođe do stvarnog pisanja knjige sve ide po pripisu
 
Član
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

Ako ti bude potrebna pomoć oko dizajna, ili bilo čega, javi se! Brat mi se bavi tim stvarima;)

Sretno
 
Član
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

Sve sto iole vrijedi bit ce popljuvano,vidjet ce se to i na ovom primjeru. Ja sam od tebe Ado navikao samo dobre stvari,i vjeruj mi da me iz dana u dan sve vise veselis,sto nekim postovima na facebook-u,sto humanitarnim radom,a sada i ovo. Mislim da ti svi mi moramo dati podrsku za ovo sto si naumio da napravis. U nekim dijelovima BiH skoro se i ne zna sta je utrka na 402 a kamoli ko su neki od zacetnika na podrucju Ex-Yu. Volio bih da uspijes u ovome, znacilo bi to puno,kako onima koji ce se naci u tekstu koji pises a tako i generacijama koje dolaze. Care samo naprijed i puno srece ti zelim,,da cim prije bude gotovo.;);)
 
Član
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

jbte izgleda da sam opet fulao temu ..nema mi posta :D..
a ne znam gdje sam ga sad lociro ....

da ne bude spam :)
mislim da tema nema smisla uopce, i da treba mnogo vise stvari od voznje 402m da bi neko bio legenda....i da bi se mogao dozivit tako ...
kad smo vec kod toga ko su svjetske legende street racea ??
 
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

AnDel je napisao(la):
jbte izgleda da sam opet fulao temu ..nema mi posta :D..
a ne znam gdje sam ga sad lociro ....

da ne bude spam :)
mislim da tema nema smisla uopce, i da treba mnogo vise stvari od voznje 402m da bi neko bio legenda....i da bi se mogao dozivit tako ...
kad smo vec kod toga ko su svjetske legende street racea ??

Uz dužno poštovanje prema tebi ovo nekoga zanima a ako tebe nezanima i ako misliš da necu postici nista OK budi i ti legenda ovog sporta pa se nekad možda i nađeš u nekoj zbirci nekoga drugog,a koliko vidim samo znas u off-u pisat i nista drugo i mogu te mladi pamtiti po tome i ni počemu drugom
 
RE: Ko su za Vas legende Street race-a

sta hocete,da cekamo da svi poumru pa da onda nemamo odakle crpiti podatke???
treba ih sada zavesti u kakav zapis...ja sam za to!
Svaka cast ado ;)
a mislim da treba pomenuti i edi-a grubelica(RS2 audi sa preko 600KS,slovenac),treba pomenuti i nuriju mahmutovic (G4 TDI sa preko 300ks)koji je bas legenda jer je medju prvim krenuo uspjesno "prasiti" sa dizelom,onda treba pomenuti i Srdjana (sm-chiptuning)jer je makar na 50% ovih auta imao svoje prste u igri,tepsija je takodjer jako poznat u ovoj sceni(mozda nije heroj klase 11 ali mu je puntac bio jedan od najpoznatijih auta na sr-u) ima i onaj leon sto ga je sm radio neznam kako se zove momak sto je najbrzi dizel kod nas...
ako se jos koga sjetim pisat cu :D
sve u svemu je dobra ideja
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top