Petobrzinac, šta raditi a šta ne.

Petobrzinac, šta raditi a šta ne.

Član
Ti nikako da skontas. Ovaj medjugas i sluzi za to da ide fluidno, bez trzaja.

To govorim. Ti ne kontas da ja tebi govorim da nije nasumicno udaranje gasa do poda, vec nekada je 3/4, 2/4 ... Kontas ?

Npr ides 3-com 35 km/h ( 2000 obr. ) hoces u 2
bez medugasa recimo da bi obrtaji skocili na 2500 i zatrzalo bi.
Tu dolazis ti 3-com 35 km/h (2000 obr.), ti mu lupas pun gas, umjesto da u 2 goj bude 2500 obrt. ti si ga naguro na 4000 obrtaja jer si dao previse gasa. - > ovim remetis balans auta ( kad kazem balas transfer tezine se vrsi )
Recimo u auto bez elektronskih pomagala, mozes uciniti da ti proklizu tockovi.
Zato je bitno imati osjecaj koliko treba dati gasa, a ne capnuti gas do kraja.
O tome ti ja pricam.

Ps: ovo koliko treba gasa dati zavisi i od vrste zamajaca. Masa utice da se obrtaji penju brze ili sporije.
Samo da dodam ovo vode ne pije ako se kvacilo ne pusti brzo.
 
Poslednja izmena:
Taj "međugas", ustvari pritisak na papučicu gasa zavisi i o odzivu motora. Kod BMW-a sa atmosferskim šestakom potreban je samo takozvani "blip" tj. samo dodirneš papučicu gasa koja odmah reagira, nema tu pravila je ne reagiraju svi isto.
Za TDI i ostale turbo dizele turbo rupa sprečava pravu reakciju motora na "međugas". Po meni, kod tih motora "međugas" nema nikakvog smisla. Još jednan razlog je i usko područje rada.

I još nešto, "međugas" ( kako mi ide na živce ta riječ, ccc... :D) i ubacivanje u nižu brzinu po pravilu treba odraditi istovremeno,
 
Član
Taj "međugas", ustvari pritisak na papučicu gasa zavisi i o odzivu motora. Kod BMW-a sa atmosferskim šestakom potreban je samo takozvani "blip" tj. samo dodirneš papučicu gasa koja odmah reagira, nema tu pravila je ne reagiraju svi isto.
Za TDI i ostale turbo dizele turbo rupa sprečava pravu reakciju motora na "međugas". Po meni, kod tih motora "međugas" nema nikakvog smisla. Još jednan razlog je i usko područje rada.

I još nešto, "međugas" ( kako mi ide na živce ta riječ, ccc... :D) i ubacivanje u nižu brzinu po pravilu treba odraditi istovremeno,
bas tako. zato sam i rekao da nema nekog smisla kod dizela, narocito turbaka
 
Član
Koristim ja izjednačavanje na TDI-u.
Nije mi jasno zašto nema smisla, samo izjednacim obrtaje jer mi je draze neprimijetno smanjivanje stepena prijenosa još pri tome čuvam sinhrone, zar ne? Kad su u pitanju nizi obrtaji, onda izjednacavanje nema smisla jer tad brzine lijepo ulijezu dok na vecim obrtajima praktikujem ovu stvar.
 
Član
Koristim ja izjednačavanje na TDI-u.
Nije mi jasno zašto nema smisla, samo izjednacim obrtaje jer mi je draze neprimijetno smanjivanje stepena prijenosa još pri tome čuvam sinhrone, zar ne? Kad su u pitanju nizi obrtaji, onda izjednacavanje nema smisla jer tad brzine lijepo ulijezu dok na vecim obrtajima praktikujem ovu stvar.
Za takve stvari ti ne treba medjugas o kojem prica zeran i ostali.. jednostavo nadjes balans kvacila i gasa i tokom pustanja kvacila pritiskas gas i to sve ide kao po loju, ali to nije medjugas.. inace tema je glupa do bola i ibretim se (ne)znanju o osnovnim stvarima voznje pojedinih clanova..
 
Mozes li mi objasnit kako nisu povezani motor i mjenjac kad je izbaceno iz brzine ?
Povezani su zamajcem, korpom i lamelom ali su ' razdvojeni ', tj; nisu uklopljeni primarni i sekundarni zupčanici mjenjača pa tako da se samo preko točkova vrte sekundarni zupčanici a primarni miruju jer nisu uklopljeni pa tako da miruje i motor ( govorimo o situaciji za koju je kolega pitao ), pa tako da mo'š motor upaliti kao i pri normalnom paljenju, tj; kada je vozilo u mjestu. Hvaaala, i pitanje ti je pomalo glupavo ;)
 
Poslednja izmena:
Hehehe vecina nas je isto prosla sa starim poslije polaganja ...tipa : sta tooooo radiss....ko te to naucio!!!!! pojma ti taj instruktor nema i sl. Hehhe .
Ovako sto se toce prve brzine meni ona sluzi samo da odgurnem auto da se tako izrazim..........auto jeli i u najmanjem pokretu nemas potrebe za prvom brzinom........Sto se tice pritiskanja kvacila kad kocis ..eh tu samo moras znati kad ce autu zatrebati kvacilo kad ukocis tu brzinu do kraja znaci kad ono pođe auto tressti da trazi kvacilo, pozeljno ga pritisnuti sekundu prije nego sto ce se poceti tresti....ako me razumijes...Jer ti kad pritisnes kvacilo na velikoj brzini to ti je ko da si ga u ler ubacio..nema kocenja motorom...cijelo auto ti se oslanja samo na kocnice a to ne valja......
 
Sta vam je medzugas ?? :D

Vjerovatno sam to primjenjivo na astri a i ne znam sta je
To ti je startanje sljedece brzine sa prethodnim nabijenim obrtajem npr.... iz vozis u drugoj pa pritisnes kvacilo i pritisnes gas prije pustanja kvacila da te malo jace potegne znaci preuzimas trecu brzinu sa 2, 2,5 k obrtaja . A medugas iz vece u manju brzinu je obavezan osim ako nisi spustio u 4-vrtoj do 45k/h pa moze u trecu bez gasa......
 
Poslednja izmena:
Član
Sta vi voziti Fapa njuskasa kad imate potrebe za medjugasom da lakse usalta.
Svakakvih tema na forumu
 
Top