Petobrzinac, šta raditi a šta ne.

Petobrzinac, šta raditi a šta ne.

Član
Pozz ljudi, u dilemi sam, dok vozim volim ja koristit sve od prve do pete, i u zadnje vrijeme otac me opominje da prvu brzinu koristim SAMO ako stojim, NIŠTA više.
Ja inace vozim i kada dolazim do skretanja (lupam u trećoj sam), stisnem kvačilo do kraja, kočim, pa u drugu, pa kočim, pa u prvu, a meni otac "BLAAHH, ŠTA RADIŠ S***AT ĆEŠ MJENJAČ.".
Govori da ostajem u drugoj sve dok se auto kreće pa makar 1 na sat bilo, a u drugoj auto toliko sporo dok idem umalo se ne ugasi ako mu ne dam makar 80% gasa.
Onda kad trazim da se parkiram il samo hocu da se skroz sporo krecem ja u prvu pa samo dodirnem papučicu gasa, a on "DRUGA DRUUGA!".
Pa kad sam na autoputu 80kmh idem u petoj necu preko da idem on govori da u ler ga ubacim, jer ako ostane u petoj bez gasa auto troši više i da će naravno mjenjač eksplodirati :wtf:
On inace ima ovih starinskih "savjeta" al sta ce mjenjacu bit ako idem 10 na sat pa ga u prvu ubacim, il ako ostane u petoj pri 80 na sat.

Polagao sam na škodi TDI i ona je kretala i bez gasa, a ovdje ibiza ni ne pita samo se ušuti :D(normalno sad moram dat gasa), pa sam kontao da ima još više razlike između načina voznje dizelaša i benzinca.
Ako mi ko može objasniti kakvu rutinu da pratim sa mjenjačem bio bi zahvalan, inače mi je otac nestrpljiva/nervozna osoba pa ni riječi s njim prozboriti o autu.
Hvala
 
Član
Sto se tice oca , sere puno da oprostis. A prijatelju gledaj da ides do jedno 2000 obrtaja u prvoj i drugoj posto je dizel, da ne zacepi turbina kao sto je kod me e a i vecine.
 
Ja u drugoj idem pa kad se krećem i 10km/h, jer da bi ubacio u prvu brzinu moram prikočiti na recimo 5km/h da bi "bezbolno" ubacio u prvu, tako da kad se krećem 10-30 uglavnom idem u drugoj brzini, najviše zbog toga što u prvu ne mogu vratiti pri brzini većoj od otprilike 5km/h, i prvu koristim jedino kad krećem, ili kad nailazim na ležeći policajac i tako dalje, a to za petu brzinu nema veze sa vezom, vjeruj mi imamo iste očeve, ali ja vozim već neko vrijeme pa se moj malo smirio. :D
 
Član
Auto ti manje trosi kad ides niz nagib u brzini nego u leru..tj. u brzini ne trosi uopste... prvu koristis kao i sve ostale brzine, valjda osjetis kad se auto pati u drugoj...nece nista eksplodirat haha
 
Član
Malo offtopica:

Ja do skoro nisam znao za "medjugas". Odkad sam naucio/uhodao kako ide, kao da sam polozio za avion...
 
Član
hahahah koja tortura :D :D
vidi sto se tice prve brzine u pravu je ..nemas potrebe ganjat prvu brzinu dok se iole kreces..ako ides bas sporo u drugoj mozes korigovat ga malo tako sto ga malo drzis na kvacilu malo vise gasa i ides drugom..u nekih auta nemozes nikako ubacit u prvu brzinu dok se kreces ili ako uspijes ono zakrči...a ako si na parkingu i nadjes mjesto parkiraj ga prvom.. logicno :D
to za petu brzinu i ler nidje veze ...sto se tice lera nije ti preporucljivo nikako biti u leru dok se vozilo krece (50 % manja kotrola nad vozilom)... ja svog benzinca vozim petom nekad i 70 km/h tj. dokle god motor normalno radi i ne gusi se...

iskreno stari ti je pegla da valja...po ovoj prici ti si pocetnik vjerovatno...sjedi u auto i sam vozaj ..dobij malo osjecaj..sjedini se sa masinom..uspostavis komunikaciju sa autom da znas kako dise i sve ce ti bit lakse
 
Član
alene sto ga i ti nasavjetova, kakvo vise gasa kakvo kvacilo ako je za prve brzine sta ima u drugoj na pola kvacila vozit!
sve ces ti to sam shvatit i sam sam imao iste dileme kad sam poceo vozit!
medjugas zakon (y) :D
 
Član
Ja koliko znam međugas se koristi za traktore i kamione koji imaju nesinhrozinovane mjenjače, a ne auta...
Bas sam tako i ja mislio.

Ali vozis npr benzinca. 4.brzina oko 3000ob drzis, izbacis iz brzine, stisnes gas do kraja i pustis, i ubacis u trecu i pun gas... Jebo turbo...


Naravno treba malo vjezbe...
 
Član
alene sto ga i ti nasavjetova, kakvo vise gasa kakvo kvacilo ako je za prve brzine sta ima u drugoj na pola kvacila vozit!
sve ces ti to sam shvatit i sam sam imao iste dileme kad sam poceo vozit!
medjugas zakon (y) :D
hahhahah ma znas na sto mislim... kad ides polako ono nit je za prvu ni za drugu pa malo kvacilo malo na gas ...kod mene cura tako isto leti u prvu a nije za prve pa auto zakoci hocu glavom od tablu dernut...mene to srkletiiii al njeno auto pa sutim :D :D[/QUOTE]
 
Hahahahahaahhahahaah a to
Bas sam tako i ja mislio.

Ali vozis npr benzinca. 4.brzina oko 3000ob drzis, izbacis iz brzine, stisnes gas do kraja i pustis, i ubacis u trecu i pun gas... Jebo turbo...


Naravno treba malo vjezbe...
Hahahaha znam ja koristiti međugas, imam i traktor i ko ne zna međugas nema šta tražiti za volanom traktora, a za auto manje više... :D
 
Top