Osiguranje-advokat

Osiguranje-advokat

Član
Prvi put u zivotu, cujem da neko naplati "predracun"...to samo kod nas ima!
Nazalost, tebi to nije skupo jer ces zbog toga vise naplatiti, mozda, ali samo cinjenica i dosjetka, da se predracun naplacuje je zalosno-po mome misljenju!

Što se ne bi plaćalo? Zaposlenici trebaju pregledati auto, pobrojati dijelove koji su za zamjenu, službenik treba sjesti i napisati predračun koji je opečaćen i važeći dokument.

Da li ti misliš da zaposlenici tog servisa to rade u slobodno vrijeme ili ih netko plaća po satu da to rade za vrijeme posla? Žalosno je da ti misliš da to treba biti džabe
 
Član
Predracun je oko 1% 3% od ukupnog predracuna zavisi gdje. To da se placa je samo u BiH izgleda ovdje u Švedskoj to je uracunato u plati od zaposlenog sto to radi sto je logično.
 
BHT Ovisnik
Vidis ni u nas nemaš fajde od predračuna... Ja sam isto to prije vadio i plaćao, dok mi odvjetnik nije rekao da bezveze bacam novce da ono ne pije vode. zato sto svako osiguranje ima svog vještaka za štete i on iz analize vidi sta je ostećeno (tj jel sada ili stara steta) i on također na osnovu ovlaštenog servisa utvrdi cijenu tih dijelova. Tj mozes ti izvaditi,ali ne pije vode jer sve to i oni odrade,samo ti bacis novac ukoliko ga već plaćaš. Kao pravilo je da se od ukupne cijene odbije 17% pa ti to isplaćuju, ali nije. Zasto ti svaki put slikaju kilometre ? Zato sto imaju i svoj katalog kao na carini i stope opadanja vrijednosti auta na osnovi godina,kilometara,stanja vozila i sl. Svako osiguranje ima svog procjenitelja steta, tako i odvjetnik ima svog vještaka (bar moj) kojemu nosi sve na analizu prije nego sto se upusti u postupak.

Tako je barem kod nas u Hercegovini, imao sam stvarno dosta tih steta sto preko europskog, sto sudski postupaka sto nagodbi s odvjetnikom van suda. Uglavnom vise ne vadim predračun.
 
Član
Vidis ni u nas nemaš fajde od predračuna... Ja sam isto to prije vadio i plaćao, dok mi odvjetnik nije rekao da bezveze bacam novce da ono ne pije vode. zato sto svako osiguranje ima svog vještaka za štete i on iz analize vidi sta je ostećeno (tj jel sada ili stara steta) i on također na osnovu ovlaštenog servisa utvrdi cijenu tih dijelova. Tj mozes ti izvaditi,ali ne pije vode jer sve to i oni odrade,samo ti bacis novac ukoliko ga već plaćaš. Kao pravilo je da se od ukupne cijene odbije 17% pa ti to isplaćuju, ali nije. Zasto ti svaki put slikaju kilometre ? Zato sto imaju i svoj katalog kao na carini i stope opadanja vrijednosti auta na osnovi godina,kilometara,stanja vozila i sl. Svako osiguranje ima svog procjenitelja steta, tako i odvjetnik ima svog vještaka (bar moj) kojemu nosi sve na analizu prije nego sto se upusti u postupak.

Tako je barem kod nas u Hercegovini, imao sam stvarno dosta tih steta sto preko europskog, sto sudski postupaka sto nagodbi s odvjetnikom van suda. Uglavnom vise ne vadim predračun.

Prijatelj od osiguranja dobio predračun od 450 KM za ulubljen branik prednji, ode u Blok. d.o.o. i dobije predračun od 1550 KM. Jer osiguranje gleda da što jeftinije prođe, a ovlašteni ti popiše sve što je puklo ili moglo pući, lupam možda je taj udes okrznuo nešto ispod branika, oni i to ispod branika pišu, kako bi auto imalo sve "cakum pakum".
I da, taj predračun je naravno uvažen, dobio 1300 KM odštete.
 
BHT Ovisnik
Sve to moze sam izvuci, navede stetu grede, unutrasnjeg blatobrana i sl, ukoliko ne priznaju zovne se njihov vjestak da opet poslika ili skine dio da se moze vidjeti dodatna steta i u tom slucaju vec popuste, ili im reci da ce odvjetnik dalje odraditi svoj posao. I ako imalo ti imas sanse oni se nece zezati jer ne zele ulaziti u sudski postupak kojim su jos vise na glavi. A ako su oni tebi samo po tom predračunu isplatili vise novca onda bi isplatili i bez njega,jer zavisi koliko su tamo teski u osiguranju pa pokusavaju s najmanjom stetom za njih,pa ako im ne prođe onda dizu.
Nitko na autu starom 15-20 god nece dati za branik 2000km + lak, ali ako je na otpadu 400, dati ce ti sigurno s lakiranjem bar 1000km, gdje si opet duplo u profitu, naravno ako nije limarija ili neka veca vidljiva steta ispod.
 
Član
ljudi bezveze se raspravljate, njegovo osiguranje je procjenilo stetu na 1450 km, oni kazu da je osnovano 50% tj 754 km sa zapisnikom sto je placen, a ja da ganjam ovog sto je bio zadnji u sudaru da od njegovog osiguranja izvlacim ostatak para, krajnje neozbiljno i neprofesionalno, da bi meni advokat rekao otidji na procjenu uzmi predracun u ovlastenom i donesi mi sva dokumenta sto imas zapisnik itd itd, ovlasteni je procjenio stetu na blizu 2700, sad vi meni hocete da kazete zato sto je meni auto staro 15 godina i sto ima 260k na satu, mora cijena odstete biti spustena za 1300+ km pa dajte ljudi nemojte biti smijesni, samo karambolka nova je 1500 sto su oni ponudili, uglavnom necu da se raspravljam sutra odo advokatu predati sve i nek ganja.
 
Član
Što se ne bi plaćalo? Zaposlenici trebaju pregledati auto, pobrojati dijelove koji su za zamjenu, službenik treba sjesti i napisati predračun koji je opečaćen i važeći dokument.

Da li ti misliš da zaposlenici tog servisa to rade u slobodno vrijeme ili ih netko plaća po satu da to rade za vrijeme posla? Žalosno je da ti misliš da to treba biti džabe
@selmir_tz isto tako je i u BIH, vjeruj mi, bar u normalnim firmama i kompanijama, a sto @ZELA GTI ima svoje misljenje da to treba naplatiti, je tragicno, a ne zalosno! Pogotovo zato sto smatra da je predracun "opecacen i vazeci dokument" sto takodje prvi put cujem u zivotu i nije naravno tacno. Predracun je ravan /naj slicniji da kazem ponudi, (i obicno je takav slijed PONUDA pa ako je prihvati PREDRACUN, pa ako ga uplati a i nemora nikada, RACUN), a dnevno u prosijeku oko 10-ak predracuna na moje narudzbe dostave kolege nasim kupcima, i mi primimo na nase narudzbe.
Da objasnim jos, da je JEDINI VAZECI DOKUMENT - RACUN/FAKTURA, i otpremnica, naravno u svrhi kojoj sluzi, i sto ce ti potvrditi upravo cinjenica sto autor ove teme i ako naplati, moze a i nemora (a naravno i da nece) kupiti te dijelove po predracunu iz AC Quatro, koji je uzeo od njih zbog visokih cijena.
I da, radnici koji i kod mene rade u firmi, i u svim firmama u kojima sam ja radio i sa kojima sam radio, ponude i predracune ne daju u slobodno vrijeme, nego im je to u opisu radnog mjesta, uz ugovor o radu koji potpisuju.
 
Član
@selmir_tz isto tako je i u BIH, vjeruj mi, bar u normalnim firmama i kompanijama, a sto @ZELA GTI ima svoje misljenje da to treba naplatiti, je tragicno, a ne zalosno! Pogotovo zato sto smatra da je predracun "opecacen i vazeci dokument" sto takodje prvi put cujem u zivotu i nije naravno tacno. Predracun je ravan /naj slicniji da kazem ponudi, (i obicno je takav slijed PONUDA pa ako je prihvati PREDRACUN, pa ako ga uplati a i nemora nikada, RACUN), a dnevno u prosijeku oko 10-ak predracuna na moje narudzbe dostave kolege nasim kupcima, i mi primimo na nase narudzbe.
Da objasnim jos, da je JEDINI VAZECI DOKUMENT - RACUN/FAKTURA, i otpremnica, naravno u svrhi kojoj sluzi, i sto ce ti potvrditi upravo cinjenica sto autor ove teme i ako naplati, moze a i nemora (a naravno i da nece) kupiti te dijelove po predracunu iz AC Quatro, koji je uzeo od njih zbog visokih cijena.
I da, radnici koji i kod mene rade u firmi, i u svim firmama u kojima sam ja radio i sa kojima sam radio, ponude i predracune ne daju u slobodno vrijeme, nego im je to u opisu radnog mjesta, uz ugovor o radu koji potpisuju.
ja sam drug auto zavrsio za smijesne pare rodjak mi je autolakirer tako da. Nije mi problem prihvatiti cifru od 754 km ali necu da me niko pravi budalom da su rekli da ce isplatiti punu cifru oko 1500 ja bi prihvatio bez razmisljanja.
 
Član
@selmir_tz isto tako je i u BIH, vjeruj mi, bar u normalnim firmama i kompanijama, a sto @ZELA GTI ima svoje misljenje da to treba naplatiti, je tragicno, a ne zalosno! Pogotovo zato sto smatra da je predracun "opecacen i vazeci dokument" sto takodje prvi put cujem u zivotu i nije naravno tacno. Predracun je ravan /naj slicniji da kazem ponudi, (i obicno je takav slijed PONUDA pa ako je prihvati PREDRACUN, pa ako ga uplati a i nemora nikada, RACUN), a dnevno u prosijeku oko 10-ak predracuna na moje narudzbe dostave kolege nasim kupcima, i mi primimo na nase narudzbe.
Da objasnim jos, da je JEDINI VAZECI DOKUMENT - RACUN/FAKTURA, i otpremnica, naravno u svrhi kojoj sluzi, i sto ce ti potvrditi upravo cinjenica sto autor ove teme i ako naplati, moze a i nemora (a naravno i da nece) kupiti te dijelove po predracunu iz AC Quatro, koji je uzeo od njih zbog visokih cijena.
I da, radnici koji i kod mene rade u firmi, i u svim firmama u kojima sam ja radio i sa kojima sam radio, ponude i predracune ne daju u slobodno vrijeme, nego im je to u opisu radnog mjesta, uz ugovor o radu koji potpisuju.
A ti sto kazes za te dijelove, da je bila veca steta ostavio bi auto da se radi u ac quattru i da postave nove dijelove i da naprave auto, pa nek onda to njegovo osiguranje pokrije, nisu mi problem pare, koliko volim da mi je auto na oko fino.
 
Član
@selmir_tz isto tako je i u BIH, vjeruj mi, bar u normalnim firmama i kompanijama, a sto @ZELA GTI ima svoje misljenje da to treba naplatiti, je tragicno, a ne zalosno! Pogotovo zato sto smatra da je predracun "opecacen i vazeci dokument" sto takodje prvi put cujem u zivotu i nije naravno tacno. Predracun je ravan /naj slicniji da kazem ponudi, (i obicno je takav slijed PONUDA pa ako je prihvati PREDRACUN, pa ako ga uplati a i nemora nikada, RACUN), a dnevno u prosijeku oko 10-ak predracuna na moje narudzbe dostave kolege nasim kupcima, i mi primimo na nase narudzbe.
Da objasnim jos, da je JEDINI VAZECI DOKUMENT - RACUN/FAKTURA, i otpremnica, naravno u svrhi kojoj sluzi, i sto ce ti potvrditi upravo cinjenica sto autor ove teme i ako naplati, moze a i nemora (a naravno i da nece) kupiti te dijelove po predracunu iz AC Quatro, koji je uzeo od njih zbog visokih cijena.
I da, radnici koji i kod mene rade u firmi, i u svim firmama u kojima sam ja radio i sa kojima sam radio, ponude i predracune ne daju u slobodno vrijeme, nego im je to u opisu radnog mjesta, uz ugovor o radu koji potpisuju.
Pa nije otisao sa spiskom dijelova i trazio predracun za njih, vec su ljudi pregledali auto sto mi je logicno da naplate.
 
Član
Pa nije otisao sa spiskom dijelova i trazio predracun za njih, vec su ljudi pregledali auto sto mi je logicno da naplate.
Onda naplate pregled vozila a ne kako covjek kaze predracun. Gdje ti vidis da kaze da su pregledali auto?
Ako si procitao vidjeo si da je fino covjek napisao, citiram "usao, pored info pulta ima pise servis tu vas doceka momak pita sta ste trebali kazete mu da vam uradi predracun, sjednete zavrsi za 15 minuta"!
 
Član
Predračun je važeći dokument, nego kakav je? Žalosno je što se u mojoj struci ponude većinom ne naplaćuju. Bavim se građevinom te sam priredio tisuću ponuda. Za svaku sam morao izdvojiti svoje vrijeme i resurse firme. Sve je to dio posla kada ti mušterija dođe sa gotovim troškovnikom (predračunom) i te se ponude ne trebaju naplaćivati. ALI, KOD NAS TO NIJE SLUČAJ.

Ja moram besplatno uraditi projektnu dokumentaciju i troškovnik da bih uopće dao validnu ponudu. Moram raditi satima i danima za posao koji 99,99% neću ni raditi ni izvoditi. Ne samo ja nego još 3,4,5-10 građevinskih firmi i njihovi inžinjeri u koje je mušterija išla da zatraži ponudu. Zbog ovakvih slučajeva sam mišljenja da se ovakve ponude trebaju naplaćivati jer potencijalne mušterije ne bi tražile ponude bez potrebne dokumentacije koja se naravno plaća i ne bi maltretirale 10 firmi jer znaju da će ponudu dobit džaba.

Moje iskustvo se može preslikati i na slučaj sa ove teme. Potreban je detaljan pregled auta da bi se ustanovila šteta i potrebni radovi, potrebna je dizalica, radna snaga, vrijeme i resursi službenika za kvalitetan predračun. Iza svog predračuna svaka ozbiljna firma treba stajati, od cijene dijelova i stručne procjene šta u biti potrebno raditi. I naravno da svaka ozbiljna firma to treba i naplatiti.

Al haj, ti znaš bolje
 
Član
Onda naplate pregled vozila a ne kako covjek kaze predracun. Gdje ti vidis da kaze da su pregledali auto?
Ako si procitao vidjeo si da je fino covjek napisao, citiram "usao, pored info pulta ima pise servis tu vas doceka momak pita sta ste trebali kazete mu da vam uradi predracun, sjednete zavrsi za 15 minuta"!
Onda naplate pregled vozila a ne kako covjek kaze predracun. Gdje ti vidis da kaze da su pregledali auto?
Ako si procitao vidjeo si da je fino covjek napisao, citiram "usao, pored info pulta ima pise servis tu vas doceka momak pita sta ste trebali kazete mu da vam uradi predracun, sjednete zavrsi za 15 minuta"!
mozda sam se pogresno izrazio, prvo sam otisao u svoje osiguranje da slikaju i da urade izvjestaj sta sve treba da se popravi napravi, i to sam dobio na papiru sta je za zamjenu a sta za popravak i kataloske brojeve, eh sa tim sam otisao u ac quattro i momak je preko tog papira izvrsio procjenu nisu auto uopste pregledali, nadam se da ste me razumjeli.
 
Član
tacno je da se uglavnom naplati "vise" ali kod nas se dosta toga ne uzima u obzir pa se tako razmislja
- da bi auto bilo uradjeno kako treba, to podrazumjeva sve nove orginalne djelove koji su dosta skuplji i od zamjeniski ili polovnih
- sve to trebauraditi ovlasteni servis a ne neki majstor iz komsiluka , ovlasteni je naravno nekoliko puta skuplji
- na kraju sve to ulazi u historiju auta tako da se zna da je auto udarano sto dalje donosi trosak prilikom prodaje vozila

kada se sve to uzme u obzir dodje se do tih velikih cifara koje mi spominjemo kao eto mi zajebali osiguranje, niste nikog zajebali nego tako treba da bude a sto neko to popravi na jeftiniji nacin to se ne moze uzeti kao mjerilo
 
Top