Na koliko se pušu niskoprofilne gume?

Na koliko se pušu niskoprofilne gume?

Član
toki je napisao(la):
Internet, sajt proizvođača imaju uvijek tabele i kataloge sa tim podacima za sve modele guma i opterećenja automobila.

Bar znam za Michelin i Goodyear.

Upravo.
Michelin Energy su mi fabričke gume u dimenziji 185/65 R14.
Prednje i zadnje se duvaju na 2.3b za normalno opterećenje, a za puno opterećenje prednje idu na 2.3b, a zadnje na 3.0b.
Ovo je primjer za Peugeot 206 koji teži nekih ~ 1100+ kg.
 
Član
sto pisete o tim niskoprofilnim gumama za traktore i terenska vozila ( /65)?
na poklopcu rezervara stoji samo ono sto je proizvodjac auta odlucio,dakle dvije do tri dimenzije koje za taj auto odgovaraju(atestirano) i sve osim toga npr u malo uredjenijim drzavama ne moze proci ni tehnicki. nikave veze dakle naknadni odabir guma nema veze sa preporucenim pritiscima osim ako su nove gume u tim dimenzijama.

za normalno koristenje (svakodnevno) od 2.5 pa zavisi od tezine vozila na vise.
uzmite u obzir da je niza guma obicno dosta sira od one koja je fabricki preporucena.
najlakse je to probati u recimo gumu 195/50 napuhati 2.0 pa provozati auto i napuhati 2.5 pa ponoviti radnju.

inace kod mene na 175/50 su sve 4 2.5 bara dok je za fabricku dimenziju preporuceno 1.8-1.9,na toliko bi mi se svukla guma sa felge.
 
Član
Mediteran je napisao(la):
sto pisete o tim niskoprofilnim gumama za traktore i terenska vozila ( /65)?
na poklopcu rezervara stoji samo ono sto je proizvodjac auta odlucio,dakle dvije do tri dimenzije koje za taj auto odgovaraju(atestirano) i sve osim toga npr u malo uredjenijim drzavama ne moze proci ni tehnicki. nikave veze dakle naknadni odabir guma nema veze sa preporucenim pritiscima osim ako su nove gume u tim dimenzijama.

za normalno koristenje (svakodnevno) od 2.5 pa zavisi od tezine vozila na vise.
uzmite u obzir da je niza guma obicno dosta sira od one koja je fabricki preporucena.
najlakse je to probati u recimo gumu 195/50 napuhati 2.0 pa provozati auto i napuhati 2.5 pa ponoviti radnju.

inace kod mene na 175/50 su sve 4 2.5 bara dok je za fabricku dimenziju preporuceno 1.8-1.9,na toliko bi mi se svukla guma sa felge.

Upravo tako, ali ne shvatam kako ljudi mogu da preporuče 2.0b za niskoprofilnu ako sam ja svojim primjerom pokazao da balonka ide na 3b. Znači, tom logikom da je guma šira i tanja, logično je da mora ići i više. To će se vremenom vidjeti i po trošenju gume, ako je slabije naduvana, brže se troši sa strane, a ako je previše, potrošiće se i sredina.
 
Član
8rax58rsymz1ff59jaov.jpg


losa slika, al se nazire, zadnje dvije dimenzije 205/45 16" i 17"... pogledajte razlike "normalnog" i full natovarenog...
 
G

GoPlay

Limpi je napisao(la):
8rax58rsymz1ff59jaov.jpg


losa slika, al se nazire, zadnje dvije dimenzije 205/45 16" i 17"... pogledajte razlike "normalnog" i full natovarenog...

Hoces da nas posaljes oftamologu? osljepit cu.. xD
imal sta bolje :cool:
 
Član
BaXRS4 je napisao(la):
BlackT je napisao(la):
na gumi ne piše na koliko se pušu, na naljepnici na rezervaru je dimenzija gume 195/65(55)-15
ipak se radi o audiu B4
Težina vozila 1000-1100 kg,u gepeku je subwoofer najviše što ga natovarim je 3 osobe nazad po 70-80 kg
Znači da spustim na 2.2 prednje i 2.0 zadnje, još imam sportsko podvozje ubi me preko rupa. Valjda će se malo smanjit kad ih ispušem. Ali nek on trese samo da mi felgu ne ošteti

Napravljeno auto?
nije još do kraja, trenutno je u fazi testiranja. malo još ima problema sa ler gasom ali potrošnja i snaga je na svom mjestu


ne mogu nigdje naći oficial syte od sportive, to su low budget continental gume :icon_question:


Ma kakvih 1500 kg, nema toliko ni quattro B4, po sajtovima piše oko 1200 kg ali tehnički pokazuje manje
 
Član
BlackT je napisao(la):
BaXRS4 je napisao(la):
BlackT je napisao(la):
na gumi ne piše na koliko se pušu, na naljepnici na rezervaru je dimenzija gume 195/65(55)-15
ipak se radi o audiu B4
Težina vozila 1000-1100 kg,u gepeku je subwoofer najviše što ga natovarim je 3 osobe nazad po 70-80 kg
Znači da spustim na 2.2 prednje i 2.0 zadnje, još imam sportsko podvozje ubi me preko rupa. Valjda će se malo smanjit kad ih ispušem. Ali nek on trese samo da mi felgu ne ošteti

Napravljeno auto?
nije još do kraja, trenutno je u fazi testiranja. malo još ima problema sa ler gasom ali potrošnja i snaga je na svom mjestu


ne mogu nigdje naći oficial syte od sportive, to su low budget continental gume :icon_question:


Ma kakvih 1500 kg, nema toliko ni quattro B4, po sajtovima piše oko 1200 kg ali tehnički pokazuje manje

Pa jel ti On išta pomogao?
 
OggyBoy je napisao(la):
Mediteran je napisao(la):
sto pisete o tim niskoprofilnim gumama za traktore i terenska vozila ( /65)?
na poklopcu rezervara stoji samo ono sto je proizvodjac auta odlucio,dakle dvije do tri dimenzije koje za taj auto odgovaraju(atestirano) i sve osim toga npr u malo uredjenijim drzavama ne moze proci ni tehnicki. nikave veze dakle naknadni odabir guma nema veze sa preporucenim pritiscima osim ako su nove gume u tim dimenzijama.

za normalno koristenje (svakodnevno) od 2.5 pa zavisi od tezine vozila na vise.
uzmite u obzir da je niza guma obicno dosta sira od one koja je fabricki preporucena.
najlakse je to probati u recimo gumu 195/50 napuhati 2.0 pa provozati auto i napuhati 2.5 pa ponoviti radnju.

inace kod mene na 175/50 su sve 4 2.5 bara dok je za fabricku dimenziju preporuceno 1.8-1.9,na toliko bi mi se svukla guma sa felge.

Upravo tako, ali ne shvatam kako ljudi mogu da preporuče 2.0b za niskoprofilnu ako sam ja svojim primjerom pokazao da balonka ide na 3b. Znači, tom logikom da je guma šira i tanja, logično je da mora ići i više. To će se vremenom vidjeti i po trošenju gume, ako je slabije naduvana, brže se troši sa strane, a ako je previše, potrošiće se i sredina.

morao sam napisati :icon_smile: Ogy, primjer koji si dao i nije bas mjerodavan , da nepisem tacne dimenzije gume ali evo npr visina 180cm sirina 55 cm sta mislis koliko bi se ona tebala napuhati? 20 bari ? ...samo 2 bara idu u ovu gumu, stjenke su tanke nekih 4-5mm plus unutrasnja ili ti ga ''slauf'' zapremina je jedno, a pritisak na gumu i sastav guma-felga je drugo...
sto znaci, imate stranicu proizvodjaca, imate tecinu ili model vozila pa se ravnajte po tome, po mom dosadasnem iskustvu niskoprofilne gume nisam puhao preko 2.4 bara, i to kad musterija zahtjeva, a mnogi se i vrate kasnije ''majstore ispusi ih zivota ti '' :lol: 2.2 prednje 2.0 zadnje, ako pretovaris zadnji kraj ,prtljaznik-kabina (tri osobe pun prtljaznik) zadnje idu 3.0
 
Član
http://www.vredestein.com/car-tyres/search/model/audi/80%2f90%2fcoupe%2fcabrio/80%202.0/2669

Sportrac 3 205/50 R 16 87 V * 2.5 bar 2.7 bar

Ultrac Cento 205/45 ZR 17 88 Y XL 2.8 bar 3.0 bar

:icon_question: :icon_question: :icon_question: :icon_question:
 
Član
BlackT je napisao(la):
http://www.vredestein.com/car-tyres/search/model/audi/80%2f90%2fcoupe%2fcabrio/80%202.0/2669

Sportrac 3 205/50 R 16 87 V * 2.5 bar 2.7 bar

Ultrac Cento 205/45 ZR 17 88 Y XL 2.8 bar 3.0 bar

:icon_question: :icon_question: :icon_question: :icon_question:


samo pusi ko sto pise na stranici proizvidjaca i ne brini, nisu oni u kasike gledali da odrede pritisak
 
Član
pug 106
ilziw4.jpg


toliko o preporuci proizvodjaca automobila,jedna jedina dimenzija koja je u u saobracajnu upisana.
 
Top