Mercedes GLE COUPE 63 AMG - vrhunski sportski automobil

Mercedes GLE COUPE 63 AMG - vrhunski sportski automobil

Član
Djordjep reci mi sta je Seat Cordoba?
Hahahaha , vidim Cordoba bode oči , da bi neko mogao iznositi argumentovane činjenice.
Dok sam je vozio bila je ok , jeftin i štedljiv automobil i ništa više od toga.
I da ,nisam je uspio prevrnuti :)
A pošto profil nije apdejtovan sigurno 6,7 godina , tako da Cordobu više ne vozim niti živim više u Gradišci...
Elem , wiki kaže o Cordobi :)


Contents




First generation (Typ 6K; 1993–2002)Edit

SEAT Córdoba Mk1 (6K)

Overview
Production
1993–2002
Assembly Martorell, Spain
Pacheco, Argentina(2000 - 2002)
Designer Giorgetto Giugiaro
Body and chassis
Body style
2-door coupé
4-door saloon
5-door estate
Platform Volkswagen Group A03
Related SEAT Ibiza Mk2
Volkswagen Derby
Volkswagen Polo Classic
Volkswagen Polo Mk3
Volkswagen Golf Mk3
Volkswagen Vento
Powertrain
Engine
1.4 L I4 (petrol)
1.4 L I4 16V (petrol)
1.6 L I4 (petrol)
1.8 L I4 (petrol)
1.8 L I4 16V (petrol)
2.0 L I4 (petrol)
2.0 L I4 16V (petrol)
1.9 L I4 D (diesel)
1.9 L I4 TD (diesel)
1.9 L I4 SDI (diesel)
1.9 L I4 TDI (diesel)
Dimensions
Wheelbase
2,440 mm (96 in)
Length 4,109 mm (161.8 in)
Width 1,640 mm (65 in)
Height 1,408 mm (55.4 in)
Curb weight 990 kg (2,180 lb)
The first generation Córdoba was presented at the 1993 Frankfurt Motor Show, and launched in the summer of the same year, penned by Italian designer Giorgetto Giugiaroand based on the chassis of the SEAT Ibiza Mk2 which would spawn the Volkswagen Polo Mk3 the following year.[citation needed]

Its 1.4, 1.6, 1.8 and 2.0 litre petrol engines were also found in the Volkswagen Polo and Ibiza, as was the 1.9 TDI.[citation needed]

Though based on the Polo and Ibiza, its extended rear overhang meant its length was close to a Golf but still smaller than the Jetta. It featured a boot space of 455 litres (16.1 cu ft) which could be extended up to 762 litres (26.9 cu ft) by folding rear seats.[1]

VariantsEdit
In 1996, the Córdoba range was extended with a coupé (Córdoba SX), and in 1998, with an estate (Córdoba Vario).[2]

The Córdoba SX was a two door coupé version of the Córdoba. It came with five engine variants: 1.6 litre 100 bhp (75 kW; 101 PS), 1.9 litre turbodiesel, a 1.8 litre 16 valve, 2.0 litre 8 valve (Cupra), which was also used in the Córdoba GTi, and a 2.0 litre 16 valve.[2]

The 2.0 litre engines was identical to the engines used in the third generation Golf GTi.[citation needed] The 2.0 litre 16 valve Córdoba SX also came with 16 inch multispoke alloys, 280 mm (11.0 in) front discs, ABS, traction control and air conditioning as standard.[citation needed]

The model was slightly revised in 1996, with a new rear splitter which required the exhaust to be hidden, a revised front lower grill and splitter, and the leather interior which became standard.[citation needed] The Córdoba 16V was £1,000 more expensive[clarification needed] at list and one second slower from 0 to 60 mph because of the added weight of the rear end.[citation needed]

FaceliftEdit
In August 1999, the Córdoba was facelifted with changes focusing on the bumpers, headlights, taillights and front grille,[2] as well as in the interior, with new materials and upholstery.[citation needed] In the engine range, the 16 valve ABF engine was replaced with a 1.8 litre 156 bhp (116 kW; 158 PS) Turbo engine and joined the Cupra range.[2]

The SX was no longer available in the United Kingdom, and limited numbers are known to exist in the Republic of Ireland in RHD format.[clarification needed] The estate variant "Córdoba Vario" dropped the "Cordóba" and now simply used the nameplate "Vario".[citation needed]



A vezano za temu o GLEc prevrtaču , ovo je radikalan prikaz , uz svesrdnu pomoć vozačevih (ne)vještina , da nešto teško preko dvije tone , visoko skoro dva metra ,bez obzira na motorizaciju i bedževe sa kojima je iskićen , ne može biti sportski automobil tj. suludo je to forsirati.
Ako je SUV , onda je SUV , prostran , komforan a ne frankeštajn koji na kraju nije ništa...
 
Član
I evo jedan klip za vas "strucnjake" po kojima ce se auto prije prevrnuti ako je ESP ukljucen. :banghead:
Na prvom klipu imate jasno vidljivu korekciju na volanu od strane vozaca, to da je uradio ovaj kloc sa GLE-om, ne bi se prevrnuo bez obzira sto je ugasio ESP. Auto nije smece, vozac je kloc i tjt.

I onda uporedi regularna vozila sa niskim težištem , gdje takve korekcije nisu potrebne i o čemu se raspravlja čitavao vrijeme.
Niko ne kaže da je to vozilo smeće u bukvalnom smislu , nego da je debilizam sam koncept istog , vještačko forsiranje ultra performansi u nečemu što u samoj osnovi nije namjenjeno za to.
Plus skrnavljenje SUV forme , nečim vrlo upitne estetike , gdje su u suštini glavne vrline SUV vozila izgubljene.
Elem , nema ništa protiv SUV vozila , čak šta više ,jedan Holland&Holland Range Rover bi me vrlo usrećio ali od ovih kvazimodova kao što je ovaj Mercedes ili X6 i sl. imam izrazitu alergenu reakciju.
 
Član
I onda uporedi regularna vozila sa niskim težištem , gdje takve korekcije nisu potrebne i o čemu se raspravlja čitavao vrijeme.
Niko ne kaže da je to vozilo smeće u bukvalnom smislu , nego da je debilizam sam koncept istog , vještačko forsiranje ultra performansi u nečemu što u samoj osnovi nije namjenjeno za to.
Plus skrnavljenje SUV forme , nečim vrlo upitne estetike , gdje su u suštini glavne vrline SUV vozila izgubljene.
Elem , nema ništa protiv SUV vozila , čak šta više ,jedan Holland&Holland Range Rover bi me vrlo usrećio ali od ovih kvazimodova kao što je ovaj Mercedes ili X6 i sl. imam izrazitu alergenu reakciju.
Ako se sa bilo kim mogu složiti po mišljenju o ovim kvazi kupe džipovima, to si ti. Pored X5, X6 mi je besmislica, isto tako pored ML-a, ne vidim smisao “Mercedesa X6“. Jednostavno, BMW napravio, što i mi u Mercedesu ne bi imali svoj X6 i uzeli dio kolača kad već toliko ima debilnih ljudi sa gomilom para kojima je bitno samo da upadaju u oko?
Da imam sve pare ovog svijeta, vozila na fazon ovog govneta ne bih nikad uzeo, ne vidim smisao postojanja tih auta osim kao nadogradnja “ćune“.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
sad ce povuci gle iz proizvodnje :) auto je top stvarno je pojava a to je ono sto kupci najvise zele, vecina nece nikada sici sa ceste a kamoli neki offroad.
 
Niko ne kaže da je to vozilo smeće u bukvalnom smislu , nego da je debilizam sam koncept istog , vještačko forsiranje ultra performansi u nečemu što u samoj osnovi nije namjenjeno za to.

Znaci za tebe su vozaci
Audi SQ7, BMW X5M,X6M, Bentley Bentayga, Lamborghini Urus,
Mercedes GLE 63 AMG, GLC 63 AMG, G63 AMG,
Range Rover Sport, Prsche Cayenne itd debili?
Ili kako ti kazes debilizam?
Puno tih nabijenih debila
 
Član
I onda uporedi regularna vozila sa niskim težištem , gdje takve korekcije nisu potrebne i o čemu se raspravlja čitavao vrijeme.
Niko ne kaže da je to vozilo smeće u bukvalnom smislu , nego da je debilizam sam koncept istog , vještačko forsiranje ultra performansi u nečemu što u samoj osnovi nije namjenjeno za to.
Plus skrnavljenje SUV forme , nečim vrlo upitne estetike , gdje su u suštini glavne vrline SUV vozila izgubljene.
Elem , nema ništa protiv SUV vozila , čak šta više ,jedan Holland&Holland Range Rover bi me vrlo usrećio ali od ovih kvazimodova kao što je ovaj Mercedes ili X6 i sl. imam izrazitu alergenu reakciju.

Sve to stoji, ali ovo nije auto sa niskim tezistem, ma koliko god on imao konja pod haubom.. I nikad se nece moci svrtati u grupu sportskih automobila taman da ima 43 AMG znacke na sebi. Zna se za sta je ovo auto predvidjeno i vozi se u skladu sa tim.
A na osnovu jednog krkana koji je izvrnuo auto na krov, iskljucivo svojom krivicom, govoriti da je neko auto smece je mnogo glupo.

Opet ponavljam da nikad, ali nikad, ne bih kupio ni GLE ni X6. Po meni SUV nije auto gdje ti na zadnjem sjedistu moras sjediti sa glavom sklonjenu u stranu jer ti inace udara u krov... a to se desava kod oba auta.
I nije SUV auto kome su upitne sposobnosti na offroadu, ali to jos ne znamo jer niko ko ovo kupi nece izaci ni na makadam, a kamoli na offroad :D
 
Član
oni ludi Arapi voze na dva tocka, onaj ciko vozio Nurburing na dva tocka. Logicno da je ljudska greska. Vozac je mogao sprijeciti. Sabina vozila Ford Transit na Nurburingu pa nije ga prevrnula. Levatu da se da i ferari on bi ga na krov prevrnuo. Kao sto je onaj skrsio Rimac-a hahaha
 
Član
Ti još nisi shvatio poentu sve ove priče , SUV kao SUV je sasvim ok kao takav i ima masu svojih prednost koje niko ne spori , ali pravljenje performansnog vozila od istog je suludo , jer zakoni fizike su konstanta.
I onda sjedne šaban kao iz ovog videa , ubjeđen da vozi svemogućeg performansnog AMG-ea i izvrne ka k'o iz'pičke.
Još drastičniji primjer je gore nabrojani G63 ,500 i kusur konja u nečemu preko 2,5 tone mase, preko 2 metra visine , sve to na šasiji i krutim osovinama i aerodinamikom dvospratnice , čemu wtf?!
Sem za prestiž po bulevarima , klubovima i sl.
Tu su performanse praktično neupotrebljive , jer sportski automobil nije postala ali takođe ni bolji terenac.
Jer G klasa se dokazala kao vrhunski terenac i samo sa samo 80KS a današnja profesional verzija sa modernim 3 liternim dizelom je savršeni upgrade te koncepcije u pravom smijeru , AMG 63 to definitivno nije.
Ali automobilski proizvođači kao profitabilne ustanove se trude na svaki način da naprave zaradu , tako da je sasvim nebitno koliko je nešto svrsishodno ili ne ako za to postoje mušterije a poznato je da nismo svi isti...
 
Član
Postoje staze , na koje odeš i uživaš , dok sa G63 samo pola kruga na stazi i možeš odmah ići salijevati stravu :) (ako se prije toga ne prevrne)
 
Top