Legalnost software-a na vasem pc-u

Legalnost software-a na vasem pc-u

Član
Bas me zanima sta ce da bude sa projektantskim biroima, jer software koji se koristi za crtanje, proracun i ostalo je veoma skup, mali broj ljudi ima licence za te programe, cijene se krecu od 400-500 maraka pa na dalje, zavisi o kakvom programu je rijec....

A sto se tice kucne upotrebe, osim OS-a, za sve ostalo postoje alternativna rjesenja koja su free....
 
Član
Ako ja otvorim firmu koja će razvijati softwer recimo za neku automatizaciju i pri tome zaposlim 50 ljudi, uložim u taj biznis obezbijedim posao tim ljudima njihovu egzistenciju,platu,socijalno,zdravstveno... napravimo neki soft i sutra kad prodaš prvu aplikaciju komšija do njega dobije džaba i prodaja nula bodova :) zahvaljući kome?, državi koja me nije zaštitila ;)

A tu su uloženi sati i sati, virijeme...novac... i dobiješ kitu...

Kad se krene sa implementacijom tog zakona onda se neide u parcialno sprovođenje već su svi pogođeni
 
Član
Hidraulic je napisao(la):
jusuf je napisao(la):
A sto se tice kucne upotrebe, osim OS-a, za sve ostalo postoje alternativna rjesenja koja su free....

Ima i za OS. ;)
Ima Linux, dobro si ;)

Prijatelj mi je pricao da cijela francuska drzavna administracija koristi Linux jer je besplatan, i ogromne novce su ustedjeli jer nisu kupovali licence.
 
Posto sam ja u tim vodama, prosli mjesec sam pricao sa par ljudi sto imaju projektanske biroe arhitekte i to svi imaju oko desetak radnika npr i svima je uplacivan staz svi su bili osigurani, i pricali smo o ovom zakonu samo je bilo pitanje dana kad ce krenuti i sad je situacija sljedeca da od sutra vec svaki od njih po 7 - 8 ljudi otpusa salje na biro sto se tice staza a ostat ce raditi kod njega kod kuce sa laptopom kojem se nece uci u kraj i opet je tu drzava na gubitku :icon_rolleyes:

linux da se stavi nije problem i ostale free software ali kad su oni za kucnu upotrebu da stavis u trgovini taj pc znaci koji nesluzi nicemu jer neobavlja zaradu nego neku ajmo reci dopunsku djelatnost trgovcu zabavu bio bi nelegalan jer stoji u pravnom objektu a linuk u pravnom objektu je nelegalan :icon_rolleyes:
 
Broj legalnih kompijutera moze se poistovjetiti sa brojem nevenih tinejdzerki:lol::lol:

Jes sad kad im se ki*a vise ne dize sad nasli da se bave postenjem, nek srede prvo drzavu, pa tek onda ovakve gluposti!
Jest da ce prvo firme da naje*u, ali polako svi cemo! Moraces platiti licencu zrak da udahnes! Ovo je tek pocetak!
Sta mislite da ce u sve firme da ulaze i da njuskaju:lol::lol::lol: oce sutra malo!

Ti sto proizvode te softvere zaradjuju dovoljno, ne sikiram se ja za njih, da ne zaradjuju nebi non stop izbacivali nove!
Sve je to lijepo u jednu ruku ja i podrzavam ta autorska prava, licence i sve. Ali trenutno u nasoj drzavi mnogo banalnije stvari su luksuz a kamo li to!
 
Član
Evo samo par programa i njihove cijene bez kojih ne moze ni jedan gradjevinski inzenjer da radi.

AutoCAD od 3995 $ pa nadalje
http://store.autodesk.com/DRHM/store

Radimpex Tower i ArmCAD
http://www.radimpex.rs/downloads/cenovnik_sr.pdf

ArchiCAD od 3000 funti pa nadalje
http://aecmag.com/index.php?option=com_content&task=view&id=354
 
Član
A zašto ne dođu osnovne i srednje škole. Nigdje licence na km. Djecu uče na Crackovanom Officu, umjesto da koriste besplatne programe.
 
Član
Ljudi moja firma plaća licence za neke dijelove softwera po 60 hiljada a sam softwer je ......

Niko te netjera da koristiš autoacd i ostalu digitalnu tehniku drkaj tamo sa olovkom i papirom nemože mi reći da ti nemože završiti posao? to isto važi za svaki posao i za svaki program koji se koristi bilo gdje u bih...
 
Član
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/policija-uhitila-dvoje-kastelana-jer-su-skinuli-filmove-i-program-256492
Moždaje netko od nas sljedeći..:p
Meni ne gine 20 godina sta sam filmova i programa skino..:lol:
 
Član
Hidraulic je napisao(la):
A zašto ne dođu osnovne i srednje škole. Nigdje licence na km. Djecu uče na Crackovanom Officu, umjesto da koriste besplatne programe.
Bih čim poptiše neku papirologiju od majcrosofta dobija džabe te stvari ne samo škole već još neke institucije...ima više licenci za takve stvari...
 
Član
aServis je napisao(la):
Ljudi moja firma plaća licence za neke dijelove softwera po 60 hiljada a sam softwer je ......

Niko te netjera da koristiš autoacd i ostalu digitalnu tehniku drkaj tamo sa olovkom i papirom nemože mi reći da ti nemože završiti posao? to isto važi za svaki posao i za svaki program koji se koristi bilo gdje u bih...
Naravno da mozes sve rucno da crtas, i racunas, niko ne trazi da li je u digitalnoj formi radjeno ili rucno. Problem predstavlja vrijeme koje ti je potrebno da uradis nesto rucno ili u nekom programu, ukratko treba ti bar 10x vise vremena da rucno uradis.
 
Član
Jurke je napisao(la):
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/policija-uhitila-dvoje-kastelana-jer-su-skinuli-filmove-i-program-256492
Moždaje netko od nas sljedeći..:p
Meni ne gine 20 godina sta sam filmova i programa skino..:lol:

i ja maloprije pitam kakvo je stanje sa ACTOM kod nas al isfurase me ljudi.. :icon_smile:
 
Član
jusuf je napisao(la):
Hidraulic je napisao(la):
jusuf je napisao(la):
A sto se tice kucne upotrebe, osim OS-a, za sve ostalo postoje alternativna rjesenja koja su free....

Ima i za OS. ;)
Ima Linux, dobro si ;)

Prijatelj mi je pricao da cijela francuska drzavna administracija koristi Linux jer je besplatan, i ogromne novce su ustedjeli jer nisu kupovali licence.
Taman sam ovo mislio napisati.. Tko sve zarađiva na našoj nepismenosti (neću reći nesposobnosti)?! Misrosoft i ostale multikorporacije. U svijetu ima dosta sposobnih ljudi, nazovi hakera koji su svoj rad spremni podjeliti s ostatkom svijeta... i tako razviojaju programe koji su izravna konkurencija velikim firmama, ista stvar je i sa Linuxom, samo što je koda nas raji lakše instalirati, nešto od microsofta, nego tražiti okolo što je legalno.....


aServis je napisao(la):
Ljudi moja firma plaća licence za neke dijelove softwera po 60 hiljada a sam softwer je ......

Niko te netjera da koristiš autoacd i ostalu digitalnu tehniku drkaj tamo sa olovkom i papirom nemože mi reći da ti nemože završiti posao? to isto važi za svaki posao i za svaki program koji se koristi bilo gdje u bih...

Nemoraš drkati s olovkom, za sve postoji alternativa, pa tako i za digitalnu tehniku, kako ti kažeš, samo što mi nismo uopznati s tim... nažalost!
 
Top