Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Član
GTI FAN je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Naravno, no bezveze je spominjati da su istih karakteristika što se tiče gustoće na radnoj temperaturi. To ne znači skoro pa ništa. Najveće trošenje motora je na hladnom startu ;) Da ne govorim kakvu štetu mineralno ulje može uraditi na turbinama itd.

Zela u pravu si za sintetiku,polu sintetiku itd ali gradacija je vazna i na radnoj temperaturi posebno kod starih motora koji pustaju na semerinzima itd kad se ulje razrijedi uslijed topline.Svi koji imaju problema sa paljenjem crvene lampice i padanjem tlaka dok je motor vruc(a bilo je dosta tih problema bas nedavno i na forumu) mogu to cesto rijesiti uljem gradacije 10w50 ili 60 a posebno kod nesto jacih motora ili jakih s obzirom na kubikazu,motora koji postizu visoke okretaje (npr motociklima je to normalna gradacija ili sportskim automobilima,trkacim automobilima)ali je preporucljiva i kod dosta starih motora gdje su zracnosti povecane,namora znaciti odmah da je motor riknuo.U isto vrijeme ulje je dovoljno rijetko za hladan start ,btw ulja te gradacije su obicno malo skuplja.

Sve to znam, samo sam htio reći da je biranje ulja samo prema gradaciji glupost. Sve se sagleda i sve je bitno. Od tipa motora, pređenih kilometara, vrste vožnje do relacija koje se voze...
 
Član
Skrabo je napisao(la):
Aha,a sada jedno pitanje ko onda koristi ulja 15w :icon_question:

Prvi broj oznacava gustocu ulja kada je ulje hladno tj motor hladan.Pravilo za "prosjecan" motor je ljeti 15W40 ulja a zimi 10W40 radi hladnih startova.Ljeti ulje treba biti gusce na hladan start jer motor ima vanjsku temperaturu okoline.



CoL3 je napisao(la):
jel to znaci da npr. ako se koristi ulje 5w40 za auto koje postize visoke okretaje i tako se vozi normalno da trosi vise ulja nego 10w50 ?

Obicno da cole ako su ulja jednake kvalitete i ako nisu falc kao vecina smeca koje se prodaje kod nas.
 
Član
Evo konkretno : motor 1.4 90 ks, presao 207k ,vecinom krace relacije uz povremenu voznju na visokim obrtajima, trenutno se koristi 10w40 sto je ujedno i preporuka,alternativa je 15w40. Da li ostati na 10w40 il preci na nesto drugo ?
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Sve to znam, samo sam htio reći da je biranje ulja samo prema gradaciji glupost. Sve se sagleda i sve je bitno. Od tipa motora, pređenih kilometara, vrste vožnje do relacija koje se voze...

Naravno ;) ,ovo o cemu pricamo je samo osnova ali sve zavisi do stotinu drugih parametara jos.Posebno kvalitete samog ulja.
 
Član
ja nasuo valvoline 10w40 durablend, odlicno radi ljeti zimi, inace za starije motore sa puno kilometara preporuceno i za manje relacije, cesto paljenje gasenje...
trosi sasvim neprimjetno, u par mjeseci mozda da dospem dec-dva;)
 
Član
vladica85 je napisao(la):
Evo konkretno : motor 1.4 90 ks, presao 207k ,vecinom krace relacije uz povremenu voznju na visokim obrtajima, trenutno se koristi 10w40 sto je ujedno i preporuka,alternativa je 15w40.
kvalitetno 10w 40 je ok gradacija za taj motor ako uredno radi i normalno se ponasa.Da ti se npr pali crvena lampica nakon duze voznje,posebno brže ,preporucio bih ti 10w 50 ili 60.Ako klepetaju podizaci npr dok se motor ne ugrije onda prestanu,preporucio bih ti 5w 40 npr .
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
vladica85 je napisao(la):
Evo konkretno : motor 1.4 90 ks, presao 207k ,vecinom krace relacije uz povremenu voznju na visokim obrtajima, trenutno se koristi 10w40 sto je ujedno i preporuka,alternativa je 15w40.
kvalitetno 10w 40 je ok gradacija za taj motor ako uredno radi i normalno se ponasa.Da ti se npr pali crvena lampica nakon duze voznje,posebno brže ,preporucio bih ti 10w 50 ili 60.Ako klepetaju podizaci npr dok se motor ne ugrije onda prestanu,preporucio bih ti 5w 40 npr .

Ne pali se lampica posle forsiranja,motor super radi ,ne gubi ulje i slicno, jel pod podizacima mislis na hidro podizace, nema to kod hondinih motora, sto se tice ventila nastelovani su i ne klaparaju.
 
Član
vladica85 je napisao(la):
Ne pali se lampica posle forsiranja,motor super radi ,ne gubi ulje i slicno, jel pod podizacima mislis na hidro podizace, nema to kod hondinih motora, sto se tice ventila nastelovani su i ne klaparaju.

Ok,pnda nemas brige.
 
Član
Moj druze da se upali lamica crvena ako si mislio od ulja :icon_biggrin: taj motor bi bio kaput ili rika davno :lol: to bi znacilo da gubi pritisak a to je vjerovatno negdje na lezajevima na radilici ili na bregatoj, a to da se desava ni 20W-60 mu nebi pomoglo da se opet ne upali lampica i taj bi motor jako brzo isao na rastavljanje. A sto se tice ulja ako ti ne trosi to ulje puno ( preko kilu ili na 8 ili 10 000 km, ovo se ne odnosi na penzionersku voznju nego na cestu zescu voznju) ne diraj nista sipaj to ulje i dalje i vozi nemas potrebe prelaziti na gusce ulje... Kad ti pocne trositi primjetno vise ulja onda mozes preci na gusce malo ulje a do tada ne diraj i vozi dalje :cool:
 
Super Moderator
Koje mi ulje preporucujete za mercedesa c220 cdi 2008 godina? Ne znam koje je za njega ulje pravo?
 
Član
allroad je napisao(la):
Koje mi ulje preporucujete za mercedesa c220 cdi 2008 godina? Ne znam koje je za njega ulje pravo?

Samo full syntetic 0w/30, eventualno 5W/30, nekad je Mobil 1 bio za MB-a, mislim da sad u servisima sipaju Aral ;)
 
Član
evo dobra stranica:

http://www.mobiloil.de/Germany-German-LCW/carengineoils_which-oil.aspx

u tabeli izaberete Proizvođača. Model itd, i mobil vam preporuči ulje koje bi najprikladnije bilo za vaše vozilo :icon_smile:
 

MTR

Član
Goofy je napisao(la):
allroad je napisao(la):
Koje mi ulje preporucujete za mercedesa c220 cdi 2008 godina? Ne znam koje je za njega ulje pravo?

Samo full syntetic 0w/30, eventualno 5W/30, nekad je Mobil 1 bio za MB-a, mislim da sad u servisima sipaju Aral ;)

a gdje to sipaju Aral ?

Mercedes , Mercedes AMG ,Mercedes Commercial Vehicles , Porsche ...... prva ugradnja , ugradnja na zamjeni , produzena garancija uz Mobil ili Mobil 1 proizvode itd , itd ..... Nema ulja nad Mobilom
 
Član
RS TURBO je napisao(la):
Moj druze da se upali lamica crvena ako si mislio od ulja :icon_biggrin: taj motor bi bio kaput ili rika davno :lol: to bi znacilo da gubi pritisak a to je vjerovatno negdje na lezajevima na radilici ili na bregatoj, a to da se desava ni 20W-60 mu nebi pomoglo da se opet ne upali lampica i taj bi motor jako brzo isao na rastavljanje. A sto se tice ulja ako ti ne trosi to ulje puno ( preko kilu ili na 8 ili 10 000 km, ovo se ne odnosi na penzionersku voznju nego na cestu zescu voznju) ne diraj nista sipaj to ulje i dalje i vozi nemas potrebe prelaziti na gusce ulje... Kad ti pocne trositi primjetno vise ulja onda mozes preci na gusce malo ulje a do tada ne diraj i vozi dalje :cool:
Moj druze,pola godine mi se palila lampica konstantno na niskim okretajima ponekad bi zablinkala i u visokim i to iskljucivo kad je vruc motorposebno nakon zesce voznje,sipao mobil,castrol,10w 40, sve bogove lampica divlja a ja vozim i boli me k reko vozicu dok ne crkne.Auto je za svaki dan i dosta kilometraze prelazim sa njim.Tlak ulja lagano nizak na mjerenju.Odpojim cukicu od indikatora i spojim na masu da me ne gnjavi jer se palio i konstantan signal zvucni i kad sam to uradio nista (dokaz da je indikator u redu ili da nije kvar u kontrolnoj ploci npr) Prije 2 mjeseca otprilike nasuo L.Molly Race Tech 10w 60 kod ovlastenog distributera samo njihovih ulja. i vratio cukicu,nikad se vise crvena nije upalila,motor radi ko singerica,nista ne dimi,ne lupa,potrosnja ulja je neprimjetna.1.8 16v 139 ks golf 2.Neki dan sa njim vozio 15.518 vrijeme auta u Mostaru.Preporuke tvornicke za ovaj motor koji se voli vrtiti su doduse i do 20w50 za nov motor i cest je problem te prirode na ovim motorima primjetio sam i na forumu ovdje.Mehanicar tvog razmisljanja bi mi rekao,izbaci ciganima taj motor i ubaci drugi.


P.S 20W 60 koje spominjes nije gusce od 10w 60 na radnoj temperaturi ;)
 
Top