kazna za xenone?

kazna za xenone?

Član
mtopic je napisao(la):
RS TURBO je napisao(la):
Moze ti napisazti kaznu jer nisu dozvoljena plavkasta i crvenkasta svijetla naprijed da se koriste... U HR su skroz zabranje i cak je 500kn kazna za to.... Xenon svijetla smiju da budi normalne bijele boje sve sto vuce na plavo je zabranjeno, i svugdje ti ej tako.

Ne moze napisati kaznu za ovo ... moze napisati ako su crvena svjetla. Ja sam namjerno na auto stavljao svakakve sijalice i izazivao da me zaustave zbog toga i jedan se nasao "pametan" i veli meni "u zakonu lijepo pise da napred smiju biti samo bijela svjetla" ... ja samo ladno odgovorim "koliko vidim zmigavci su narandzasti, a napred su. Sta cemo sa njima?" ... on samo obori pogled i kaze onu njihovu standardnu "pusticu te sad, ali smatraj se opomenutim."

U zakonu fino pise da napred ne smiju biti svjetla crvene boje, a izuzetak su specijalna vozila (policija, hitna, vozila za pratnju), a nazad ne smijes imati svjetla bijele boje, a izuzetak su svjetlo tablice i svjetlo za voznju unazad, te pomocni reflektor na radnim masinama (traktori i sl)

ma nista najbolje isprintati ovaj zakon i fino mu u facu pokazati i to je to

GOLF TZ je napisao(la):
ma to neki debi...jes da ja imam 6000k...al jbg nema leca pa izgleda malo plavkasto...al niko nikad nije zaj*avao....seljak kad naleti i zapne da pise on ce pisati za bilo sta.....uglavnom ti njima slijedeci put ovaj clan i to je to....;)

a jbg eto vidis sta mi je debil mogao uraditi :icon_confused:

emirEX_sa je napisao(la):
evo sta zvanicno pise na stranici mupa ks

Član 35.

(1) Vozila ne smiju na prednjoj strani imati svjetlosne, svjetlosno-signalne ili reflektujuće uređaje ili materije koji daju svjetla crvene boje, a na zadnjoj strani uređaje ili materije koji daju svjetla bijele boje.
(2) Odredba stava (1) ovog člana u pogledu svjetala bijele boje ne odnosi se na svjetlo za osvjetljavanje puta pri vožnji unazad, pokretno svjetlo za istraživanje (reflektor), svjetlo za osvjetljavanje zadnje registarske tablice i registarsku tablicu presvučenu bijelom reflektujućom bojom.
(3) Odredba stava (1) ovog člana ne odnosi se na crveno trepćuće svjetlo na posebnim motornim vozilima koja prate vozila pod pratnjom.

Link

znaci po ovome me nije mogao kazniti koliko sam ja skontao ali jbg nisam imao ovaj zakon isprintan da mu pokazem :)
 
nije samo fora isprintati ga i pokazati, moras ga dobro iscitati i protumaciti, jer ima dosta dvosmislenih stvari u njemu, tako da te i ako ga iams u malom prstu uvijek moze izvrdati situaciju u svoju ruku, ako je drot i malo kliker, sto je rijetkost naravno ;)
 
Član
zen3dom je napisao(la):
nije samo fora isprintati ga i pokazati, moras ga dobro iscitati i protumaciti, jer ima dosta dvosmislenih stvari u njemu, tako da te i ako ga iams u malom prstu uvijek moze izvrdati situaciju u svoju ruku, ako je drot i malo kliker, sto je rijetkost naravno ;)

ma naravno to treba znati napamet i ako pocne pametovati onda mu fino ispricati tako tako i tako eh ako opet pocne pametovati izvadis mu fino zakon i to je to
 
Član
Ja sam nasao 4300K sijalice i sad njih vozam malo, a dok sam imao 6000k znali su da mi seru mnogo.

Na tehnicki Hmmm, dal ima kod nas tehnicki da moze reci koje su ti boje svjetla ? Ja bih isao na tehnicki ako dodje do tog vec.

Najbolji xenoni ??? Ja mislim 5100k da dolaze na audiju i mislim da su ti najbolji iako je na 4300k najjace svjetlo ali su 5100k malo ljepsi za vidjeti.

4300 su bas bas bijeli da ne kazem zuckasti ko da imas neke jake obicne sijalice, pa kad nekom kazes da imas xenone nece ti vjerovat, jer kod nas jos uvjek ljudi razlikuju xenone od obicnih samo po boiji:

Ako je malo plavo xenoni su, ako je malo vise plavo dobri xenoni a ako je ljubicasto jos bolji.

"12000k znas ti sta je to ?" - velika cifra mora da valja :D:D:D

A ne znaju da su kelvini samo boja a ne jacina, cak ispade i suprotno sto manje kelvina vise lumena sve do 4300k :D

Al da ne duzim po meni su 5100k najbolji iz jednog jedinog razloga, malo jesu slabiji od 4300k ali svjetli sve od njih linije, znakovi, policija :) sve, isto svjetli i od 6000k ali su po prilicno slabiji i po prilicno plavi.

Ali da bih dokazao ovo sto pricam, odnosno da dokazete sami sebi, nadjite nekog sa recimo audijem A3 2008 godiste pa ga zamolite da vas provoza po noci.

U tom su autu sigurno dobri :) mislim da su philips d2s 5100k 35w sa socivima slicnim accuri TSX ako ne i ista.

A ko se imalo razumije u sociva znace da su gore navedena najbolja do sad napravljena.
 
Član
pa slazem se da su oko 5000K najbolji...najbolju ucinkovitost imaju....al opet ja akd sam uzimo uzeo sam da ima i ucinkovitosti i sminke pa sam uzeo 6000k i prezadovoljan sam...na putu su bijeli al u far kad gledas malo us plavkasti...:D
 
Član
Imam 6000K, evo sada u februaru mi bio tehnicki. Nisam ja licno vozio auto na tehnicki, radi obaveza, vec onaj iz osiguranja. A jedan balast je montiran kako treba za sasiju, a drugi je normala uglavljen tamo kod one cijevi od vode za brisace. Tako da to valjda ne gledaju.

Sto se tice boje i toga, pa vise na plavo mi vuku one "bijele" ksenon look pozicije nego sami ksenoni, a snop mi je inace nesto oboren jos kada sam montirao ksenone. Jos je i auto bilo prljavo i blatnjavo samo tako, nisam ni krpom prebrisao farove, a eto prosao bez ikakvih problema:icon_smile:

Naravno zavisi i od samog kvaliteta ksenona koliko ce ici na plavo, i od kombinacije u kojem faru se nalaze.
 
Član
do 8000k je po zakonu doz i zbog toga ti nesmije pisati...a ja sam bas u skoli ucio da nesmije biti samo crvena boja naprijed,smije biti zuta bijela i plavkasta kao sto su xenoni...:icon_biggrin:
 
Član
Pa ja procitah negdje, jeste davno ali je logicno skroz, da treba da ima paran broj i da ne smiju biti plava i crvena a zute mogu valjda samo maglenke al to se vec ne sjecam tacno.

Plicija i pratnje kojekakveimaju plavo i crveno pa zato jeste logicno da ne moze plava pored crvene koja je predvidjena za zadnji kraj.

Al hajde ako neko ima od struke neka kaze koji zakon, koji clan pa da svi procitamo.

U hrvatskoj je cini mi se 6000k granica pa ne vjerujem da je kod nas ako to uopste ima u zakonu, 8000k??? To je vec ljubicasto j*iga.

Ali po tome sto sam citao u zakonu, bolje imati ljubicate nego plave :D:D:D

I dalje mislimda ne mogu da pisu kaznu za nesto sto ne mogu dadokazu. Sto ce reci koliko god on kaze da su plavi, ja vidim bijelo i dovescu dva svedokakoji kazu da je bijelo. Pa ako nadju tehnicki koji moze da izmjeri temperaturu iliti boju u kelvinima onda cu platiti kaznu.

Mada kako kazu ne valja se sa rogatim bosti :) ne kazem da je policija rogata nemojte me pogresno shvaiti :lol::lol::lol:
 

187

Član
ma samo se treba sa njima raspravljat al ono na finjaka.. kao koji clan ovo ono.. jednom sam bio sa drugom u autu kad su ga zaustavili radi muzike i sad poce drot nesta da sere on fino aj gospodine mozete li mi reci u kojem clanu to pise gdje sta kako ovo ono i jbg drot rece konta ovaj nesta zna i rece mu aj ovaj put cu te pustit... i jaran da se izvuce ono bez ikakvih sranja kaze ja to samo pitam posto mi je stari bio policajac pa me interesuje nije to bilo dok je on bio policajac...i prodje bez problema
 
u prethodnim postovima je neko kopirao clanove koji se odnose na to osvjetljenje, pogledajte i dobro ih upamtite, pa neka neko kaze da mogu pisati za plava, ali samo plava...
Naravno ukoliko nisu izbacili kakvu izmjenu/dopunu skoro kad
 
Član
menjic je napisao(la):
Ja sam nasao 4300K sijalice i sad njih vozam malo, a dok sam imao 6000k znali su da mi seru mnogo.

Na tehnicki Hmmm, dal ima kod nas tehnicki da moze reci koje su ti boje svjetla ? Ja bih isao na tehnicki ako dodje do tog vec.

Najbolji xenoni ??? Ja mislim 5100k da dolaze na audiju i mislim da su ti najbolji iako je na 4300k najjace svjetlo ali su 5100k malo ljepsi za vidjeti.

4300 su bas bas bijeli da ne kazem zuckasti ko da imas neke jake obicne sijalice, pa kad nekom kazes da imas xenone nece ti vjerovat, jer kod nas jos uvjek ljudi razlikuju xenone od obicnih samo po boiji:

Ako je malo plavo xenoni su, ako je malo vise plavo dobri xenoni a ako je ljubicasto jos bolji.

"12000k znas ti sta je to ?" - velika cifra mora da valja :D:D:D

A ne znaju da su kelvini samo boja a ne jacina, cak ispade i suprotno sto manje kelvina vise lumena sve do 4300k :D

Al da ne duzim po meni su 5100k najbolji iz jednog jedinog razloga, malo jesu slabiji od 4300k ali svjetli sve od njih linije, znakovi, policija :) sve, isto svjetli i od 6000k ali su po prilicno slabiji i po prilicno plavi.

Ali da bih dokazao ovo sto pricam, odnosno da dokazete sami sebi, nadjite nekog sa recimo audijem A3 2008 godiste pa ga zamolite da vas provoza po noci.

U tom su autu sigurno dobri :) mislim da su philips d2s 5100k 35w sa socivima slicnim accuri TSX ako ne i ista.

A ko se imalo razumije u sociva znace da su gore navedena najbolja do sad napravljena.


Ako je malo plavo xenoni su, ako je malo vise plavo dobri xenoni a ako je ljubicasto jos bolji.:cool::lol: dobro si ovo reko :cool:

Zalosno la istinito,kolko amo na PIK-u po ovim oglasima gdje prodaju xenone ih trazi 10 i 12 000 K neki i znaju da je to samo boja a ne jacina i opet ih traze al opet vise je ovih sto misle da ce 12 000K da im bolje svijetli :cool::lol:

A sto se tice kazne nemaju nikakvog uredjaja da izmejre od kolko K su xenoini tako da im ostaje samo u prici i kad bi doslo do suda ne kontam kako dokaz da urade konkretan da znaju koja je boja jedino da slikaju :icon_rolleyes::lol:
 
Član
Pa i pored slike dvojica drugova mojih ce doneti ljekarski od ocnog i zakleti se da je to sto vide bijelo, dovescu i ocnog znam dvojicu oni su strucnjaci :)

Samo papir priznajem. Neka mi oni izmjere koliko je i ja cu da platim ako ne valja :)
 
Top