kazna za xenone?

kazna za xenone?

Član
Eh ovako neki dan me zaustavio drot u kiseljaku i sreca ja bio svezan sve normalno i pita me za prvu pomoc trokut itd itd. i ode naprijed prema farovima i pita me kakva su ti ovo svjetla ja mu kazem Xenon (8000K) kaze on meni nije dozvoljeno da svjetla budu Plava,Zuta,Crvena i hoce da mi napise nalog 50km i da me iskljuce iz saobracaja i na tehnicki da me posalju i haj nakon nekog vremana muntanja ja im kazem mozeli sta na kafu da mi ne pisete to kaze moze i ja 10km i dam jeli tacno da sad mogu ovo uraditi sto su meni htjeli i dali sam trebao potpisati na sud da idem?
 
Član
RE: Pitanje za Clanove

Pa mislim da je tacno, stavi fine xenone 5000-6500K i nemas problema :icon_biggrin:
 
RE: Pitanje za Clanove

zavisi koliko ti idu na plavo,ak opuno bacaju,moze,jer ne smijes imati te boje na svjetlima plavo-crveno :icon_sad:
 
Član
RE: Pitanje za Clanove

VR6Boki je napisao(la):
Pa mislim da je tacno, stavi fine xenone 5000-6500K i nemas problema :icon_biggrin:

hjoj tek sam uzeo ove sijalice nisam mogao da nadjem 6000K a cuo sam da su najbolje 4800K tako nekako one su bas bjele a u mene jaran ima 5000K plavo isto kao 8000K samo sto na cesti je bjelo a u far kad gledas plavo:icon_sad:
 
drug skini ti ZOBS i procitaj, to je malo supljiranje od strane policije, u ZOBSu nigdje ne pise za plava svjetla, meni tako milion puta htjeli pisati za plave pozicije dok sam se na njih furao, ja izvadim ZOBS iz pretinca i na listanje, nadjem clan i zvrk hanuma, tamo stoji da naprijed ne smije biti CRVENE svjetlosti, a ostale nigdje ne pise, to samo fataju na foru, a na tehnicki ce te poslati ako mu je cejf, ne mora to biti razlog sijalice, dovoljno je da je on nadrkan i ti mu dodjes ko kec na 11
 
Član
zen3dom je napisao(la):
drug skini ti ZOBS i procitaj, to je malo supljiranje od strane policije, u ZOBSu nigdje ne pise za plava svjetla, meni tako milion puta htjeli pisati za plave pozicije dok sam se na njih furao, ja izvadim ZOBS iz pretinca i na listanje, nadjem clan i zvrk hanuma, tamo stoji da naprijed ne smije biti CRVENE svjetlosti, a ostale nigdje ne pise, to samo fataju na foru, a na tehnicki ce te poslati ako mu je cejf, ne mora to biti razlog sijalice, dovoljno je da je on nadrkan i ti mu dodjes ko kec na 11

Gdje mogu naci ZOBS da skinem? imali na internetu?
 
Član
Ovdje imas sve zakone, al uskoro ce ti novi izaci, pa...

http://www.bihamk.ba/dokumentacija/zakoni.html
 
Član
Moze ti napisazti kaznu jer nisu dozvoljena plavkasta i crvenkasta svijetla naprijed da se koriste... U HR su skroz zabranje i cak je 500kn kazna za to.... Xenon svijetla smiju da budi normalne bijele boje sve sto vuce na plavo je zabranjeno, i svugdje ti ej tako.
 
Član
Do 6000k smijes imati, naravno neka iole kvalitetnija, fino podesena i pici, nema te sta peglati.

Evo kako je npr. u susjednoj hr, mada mi kasnimo za njima godinama:lol:

http://www.alfisti.hr/forum/index.php?topic=12071.0
 
Član
RS TURBO je napisao(la):
Moze ti napisazti kaznu jer nisu dozvoljena plavkasta i crvenkasta svijetla naprijed da se koriste... U HR su skroz zabranje i cak je 500kn kazna za to.... Xenon svijetla smiju da budi normalne bijele boje sve sto vuce na plavo je zabranjeno, i svugdje ti ej tako.

Ne moze napisati kaznu za ovo ... moze napisati ako su crvena svjetla. Ja sam namjerno na auto stavljao svakakve sijalice i izazivao da me zaustave zbog toga i jedan se nasao "pametan" i veli meni "u zakonu lijepo pise da napred smiju biti samo bijela svjetla" ... ja samo ladno odgovorim "koliko vidim zmigavci su narandzasti, a napred su. Sta cemo sa njima?" ... on samo obori pogled i kaze onu njihovu standardnu "pusticu te sad, ali smatraj se opomenutim."

U zakonu fino pise da napred ne smiju biti svjetla crvene boje, a izuzetak su specijalna vozila (policija, hitna, vozila za pratnju), a nazad ne smijes imati svjetla bijele boje, a izuzetak su svjetlo tablice i svjetlo za voznju unazad, te pomocni reflektor na radnim masinama (traktori i sl)
 
Član
evo sta zvanicno pise na stranici mupa ks

Član 35.

(1) Vozila ne smiju na prednjoj strani imati svjetlosne, svjetlosno-signalne ili reflektujuće uređaje ili materije koji daju svjetla crvene boje, a na zadnjoj strani uređaje ili materije koji daju svjetla bijele boje.
(2) Odredba stava (1) ovog člana u pogledu svjetala bijele boje ne odnosi se na svjetlo za osvjetljavanje puta pri vožnji unazad, pokretno svjetlo za istraživanje (reflektor), svjetlo za osvjetljavanje zadnje registarske tablice i registarsku tablicu presvučenu bijelom reflektujućom bojom.
(3) Odredba stava (1) ovog člana ne odnosi se na crveno trepćuće svjetlo na posebnim motornim vozilima koja prate vozila pod pratnjom.

Link
 
Član
ma to neki debi...jes da ja imam 6000k...al jbg nema leca pa izgleda malo plavkasto...al niko nikad nije zaj*avao....seljak kad naleti i zapne da pise on ce pisati za bilo sta.....uglavnom ti njima slijedeci put ovaj clan i to je to....;)
 
Top