JTD motori - savjet i misljenje ;)

JTD motori - savjet i misljenje ;)

Član
Par stvari o JTD motoru, sa tehnicke strane.
Ponesto je iz mog iskustva, ponesto iz iskustva drugih vozaca sa JTD motorom. O drugim markama ne znam mnogo jer me apsolutno ne zanimaju, na ovom forumu vecinom citam teme vezane samo za italijanska vozila.

Nedostaci tog motora su
1. vodena pumpa, koja ako se ne promijeni na vrijeme zna zaribati i uzrokovati pucanje zupcastoh i tezu havariju motora.
To je prilicno rijetko ali eto dogadja se. Po meni jedina ozbiljna mana.
2. termostat koji nakon nekog neodredjenog vremena ostaje sve vise i vise otvoren pa se motor ne zagrijava kako treba. Ne pravi neke posebne probleme, ja sam tako vozio godinu dana i sve ok,ali je bolje zamijeniti. Nista strasno.
3. zna puci crijevo sa turba na usis, uzrokuje jace dimljenje motora i gubitak snage. Nista strasno

Ostalo nisu standardni kvarovi, pokvari se ponesto tu i tamo,vecinom nesto elektronsko, ali kome se to ne kvari nista.

Motor kao motor nema slabih tacaka, ja sam prelistao desetine tema od vlasnika auta sa ovim motorom i samo jednom sam vidio kako taj motor izgleda iznutra, za to je kriva vodena pumpa takodje.

A zasto se drugi automobili ne kvare, posebno vw, je iskljucivo zato sto se o tome mnogo ne prica i kvarovi se kriju kao zmija noga, tu ne mislim na forum nego na obicne ljude koji nemaju nista sa internetom.
 
Član
Uni_que je napisao(la):
bavim se auto elektrikom,, al mi cesto dodju ljudi pa pricaju o svim problemima koje su imali sa svojim autima pa tako i sa fiatima .. i nisam reko da je taj benzinac bolji od JTD-a nego samo da se kaze za benzince fiatove da su "ljuti" al kratkotrajni :)


dakle psiholozi bi onda bili najmjerodavniji...šta sve njima ljudi pričaju...;)
 
Član
dumpors je napisao(la):
Par stvari o JTD motoru, sa tehnicke strane.
Ponesto je iz mog iskustva, ponesto iz iskustva drugih vozaca sa JTD motorom. O drugim markama ne znam mnogo jer me apsolutno ne zanimaju, na ovom forumu vecinom citam teme vezane samo za italijanska vozila.

Nedostaci tog motora su
1. vodena pumpa, koja ako se ne promijeni na vrijeme zna zaribati i uzrokovati pucanje zupcastoh i tezu havariju motora.
To je prilicno rijetko ali eto dogadja se. Po meni jedina ozbiljna mana.
2. termostat koji nakon nekog neodredjenog vremena ostaje sve vise i vise otvoren pa se motor ne zagrijava kako treba. Ne pravi neke posebne probleme, ja sam tako vozio godinu dana i sve ok,ali je bolje zamijeniti. Nista strasno.
3. zna puci crijevo sa turba na usis, uzrokuje jace dimljenje motora i gubitak snage. Nista strasno

Ostalo nisu standardni kvarovi, pokvari se ponesto tu i tamo,vecinom nesto elektronsko, ali kome se to ne kvari nista.

Motor kao motor nema slabih tacaka, ja sam prelistao desetine tema od vlasnika auta sa ovim motorom i samo jednom sam vidio kako taj motor izgleda iznutra, za to je kriva vodena pumpa takodje.

A zasto se drugi automobili ne kvare, posebno vw, je iskljucivo zato sto se o tome mnogo ne prica i kvarovi se kriju kao zmija noga, tu ne mislim na forum nego na obicne ljude koji nemaju nista sa internetom.
Svaka cast dumpros nema se tu sta skrivati svidja mi se komentar i kod stila je mana termostat ali gledano sa strane to nije mana kad uzmes u obzir da taj termostat radi 7-10 godina zavisno od starosti vozila a i ta vodena pumpa je nemar samog vlasnika ja osobno nisam cuo da zablokiraju vec samo da procure.
A termostat u sebi ima da ne moze zablokirati orginalni i uvijek je malo otvoren tako da je po meni to velika prednost i reno-megane(1.5) isto ima problema sa pucanjem crijeva turbine opcenito gledano svako auto ima mane neko vece neko manje a jtd motor je cudo ako se odrzava.
Neznam ljudi se vjerovatno bolje osjecaju kada kazu da se ne kvari a sami sebe lazu;)
 
Član
tvrdoglavi je napisao(la):
naravno da jest,ako i ti ovako zatvaras,javi se na pm da ti snimim tutorial kako se to radi ;)

Ovo uopšte nije lupanje. Skoro pa isto zatvaram i ja svoju haubu, malo niže od ovoga, jer ako spustim niže, zatvori samo na prvi zub i onda moram ponovo otvarati. De vidi ako ikako možeš pa mi pošalji neki tutorial, možda griješim negdje.
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
tvrdoglavi je napisao(la):
naravno da jest,ako i ti ovako zatvaras,javi se na pm da ti snimim tutorial kako se to radi ;)

Ovo uopšte nije lupanje. Skoro pa isto zatvaram i ja svoju haubu, malo niže od ovoga, jer ako spustim niže, zatvori samo na prvi zub i onda moram ponovo otvarati. De vidi ako ikako možeš pa mi pošalji neki tutorial, možda griješim negdje.

imal kakav tutorijal za zatvaranje vrata, meni niko ziv ne zna zatvorit vrata, il lupaju previse, il ne zatvore kako treba, ne znam jel do vrata il do njih
 
[/quote]
Ovo uopšte nije lupanje. Skoro pa isto zatvaram i ja svoju haubu, malo niže od ovoga, jer ako spustim niže, zatvori samo na prvi zub i onda moram ponovo otvarati. De vidi ako ikako možeš pa mi pošalji neki tutorial, možda griješim negdje.
[/quote]

drug nemam link nego sam mislio snimit kako ja zatvaram,a jos ako uzmemo u obzir koliko je moja hauba na golfu mk2 tvrdja od ovih novijih aluminijskih,shvatit ces zasto mi ovo ide na zivce...ja samo spustim haubu skroz lagano i pritisnem prstom i to je to,samo "skljocne" ;)
 
Član
Evo kad vec pricate o zatvaranju haube, evo mog misljenja.
Svaka hauba ima dva zuba, iz sigurnosnih razloga naravno, jer se moze dogoditi kvar na glavnom zubu koji je povezan sa rucicom za otvaranje haube.
Medjutim na nekim autima se moze zastopati i ovaj rezervni zub.
E sad ako lagano zatvarate haubu, kada klikne prvi zub, pametno je provjeriti jel uhvatio, ako jeste nema sanse da se hauba otvori u voznji.
U drugom slucaju kad ovako zalupite haubu, rizikujete da sigurnosni zub ostane u otvorenom polozaju, i onda visite samo na glavnom koji se vremenom moze izlizati pa u voznji moze postati zanimljivo.
Zato se ja drzim prve metode, lagano na skljoc i kraj price.
 
Član
Tačno sam znao šta ćeš napisati. Zbog tog laganog "škljoc", biće jednom i udubljenje u haubi od "prstića", a većina koristi šaku.

PS. U Švabiji u auto servisu boljem bi dobio otkaz, kaznu ili fino od plate da te vide da je spustiš, pa onda pritisneš rukom. To mi je kolega rekao koji je za malo ostao bez posla, a jedan je otpuŠĆen. Najgore mi je kad vidim auto na parkingu i udubljenje od ruke na haubi. Neke brave se lakše zatvore pa može i škljoc da prođe, ali većina se teško zatvara, baš da bi se iz vazduha pustile da se same zatvore.
@dumpors - U velikoj si zabludi. Uzmi nekad i razvali nekoliko brava od haube i shvatićeš gdje si pogriješio. Bar je odvrni pa probaj naštelovati da se fino zatvara.;)
 
Član
oggi hauba se fino zatvara i nema potrebe za stelovanjem.
Istina nisam rastavljao mnogo hauba ali mislim da ovo sto sam rekao ima smisla, mozda me ti nisi razumio.
I moja hauba se ne moza udubiti na ovaj nacin, ne mozes je paziti vise nego ja ;)
 
Član
dumpors je napisao(la):
oggi hauba se fino zatvara i nema potrebe za stelovanjem.
Istina nisam rastavljao mnogo hauba ali mislim da ovo sto sam rekao ima smisla, mozda me ti nisi razumio.
I moja hauba se ne moza udubiti na ovaj nacin, ne mozes je paziti vise nego ja ;)

Hauba je predviđena da se ovako zatvara sama od sebe bez uticaja spoljašnje sile (po običaju, šake).;)
Možda me nisi razumio, ali nekad se ne da zatvoriti tako lako, a kad je skineš, po običaju neće da se vrati na mjesto gdje je bila pa bude teža dok je ne ušteliš.
Na tvom modelu auta se možda neće udubiti, ali na većini hoće. Zamisli da odvezeš auto kod majstora sa OK haubom i nađeš poslije toga ulubljenje od šake.
 
nisam htio stvarati toliku raspravu,al et :D

postujem vase misljenje,ali zar postoji lim koji ce se samo laganim pritiskom udubiti,pogledajte haubu sa unutrasnje strane,negdje je i ojacana koliko ja znam...ako postoji sta ce mu tek ovakvo spustanje slobodnim padom uraditi :icon_rolleyes:
 
Član
tvrdoglavi je napisao(la):
nisam htio stvarati toliku raspravu,al et :D

postujem vase misljenje,ali zar postoji lim koji ce se samo laganim pritiskom udubiti,pogledajte haubu sa unutrasnje strane,negdje je i ojacana koliko ja znam...ako postoji sta ce mu tek ovakvo spustanje slobodnim padom uraditi :icon_rolleyes:

Skoro svaki lim će se udubiti, a pogotovu na novijim kolima jer je uglavnom tanji i osjetljivi.;)

Haubi ništa neće biti od ovakvog zatvaranja, napravljena je da se ovako zatvara.

PS. Nije rasprava, već učiš nešto novo.:cool:
 
Oggy je upravu, pravilno zatvaranje haube je upravo lagano zalupljivanje, i ovo za servise je istina, u svakoj pravoj radionici je strogo pravilo da se hauba zatvara zalupljivanjem i niposto guranjem sa prvog zuba. Malo pogledajte po youtubeu neke snimke, ima i takvih kadrova uhvacenih.
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
dumpors je napisao(la):
oggi hauba se fino zatvara i nema potrebe za stelovanjem.
Istina nisam rastavljao mnogo hauba ali mislim da ovo sto sam rekao ima smisla, mozda me ti nisi razumio.
I moja hauba se ne moza udubiti na ovaj nacin, ne mozes je paziti vise nego ja ;)

Hauba je predviđena da se ovako zatvara sama od sebe bez uticaja spoljašnje sile (po običaju, šake).;)
Možda me nisi razumio, ali nekad se ne da zatvoriti tako lako, a kad je skineš, po običaju neće da se vrati na mjesto gdje je bila pa bude teža dok je ne ušteliš.
Na tvom modelu auta se možda neće udubiti, ali na većini hoće. Zamisli da odvezeš auto kod majstora sa OK haubom i nađeš poslije toga ulubljenje od šake.
ma ne moguce pa ne udaras sakom vec samo malo pritisnes i skljocne kod novijih auta a i lim nije bas tako mekan kod starijih vozila se slazem da je bolje pustiti iz zraka mada je i jedno i drugo pravilno ja spustim i onda malo pritisnem i gotovo;)
[video=youtube] http://www.youtube.com/watch?v=TmFfdH5VXcg[/video]
http://www.youtube.com/watch?v=TmFfdH5VXcg
http://www.youtube.com/watch?v=-BpQOJ05E5A a ako ne zatvoris..
 
Top