JTD motori - savjet i misljenje ;)

JTD motori - savjet i misljenje ;)

Član
radim s autima i moje licno iskustvo mi kaze za FIAT Dizel NE.. ima mnogo kvarova iako istina vecina kvarova dolazi cisto iz nemara ... neredovno servisiranje i jednostavno nepaznja ... fiatovi benzinci.. ovisno koji motor ali ako nemaju mnogo kilometara mogu proc... ko sto kazu za Talijane - Brzi al kratkotrajni !

to je samo moje misljenje.. i ostajem pri tome da sva auta poznatijih brendova ( znaci ne auto tipa Ssangyong i Dacia) mogu prec dosta kilometara bez kvarova uz normalnu voznju i redovno servisiranje veliki pozz :)! :123:
 
Član
A sta radis ti druze sa autima? Vozis? Ti si ja mislim jedini lik koji je ikad rekao da je fiatov benzinac bolji od JTD motora,znaci naglasavam JTD ne obicni dizel stari prije njega!
 
Član
Uni_que je napisao(la):
radim s autima i moje licno iskustvo mi kaze za FIAT Dizel NE.. ima mnogo kvarova iako istina vecina kvarova dolazi cisto iz nemara ... neredovno servisiranje i jednostavno nepaznja ... fiatovi benzinci.. ovisno koji motor ali ako nemaju mnogo kilometara mogu proc... ko sto kazu za Talijane - Brzi al kratkotrajni !

to je samo moje misljenje.. i ostajem pri tome da sva auta poznatijih brendova ( znaci ne auto tipa Ssangyong i Dacia) mogu prec dosta kilometara bez kvarova uz normalnu voznju i redovno servisiranje veliki pozz :)! :123:

Sam si rekao, neodrzavanje. Moramo prvo povuci neku paralelu, da li je (u ovom slucaju, konkretno, pricamo o motorima) motor kao motor, LOS, ima fabricke mane, greske, kvarljiv iz cista mira, ili je pitanje odrzavanja. Ako pricamo o fabrickim greskama, JTD je "cudoviste" po tom pitanju, imam jednog pred zgradom sa 350+ hiljada, i izuzev grijaca naravno i potrosnog materijala nikad problema (da kucnem u drvo), zadnjih 100ak hiljada je kod nas pa mogu reci....kupljen od prijatelja koji ga je takodjer pazio, pa ni turbo nikada nije diran niti ima ikakvih problema, znaci bukvalno sipaj i vozi. Za starije dizele ne znam bas, pa necu ni pisati nista, mada znam za 1.9 iz generacije Tipoa da je takodjer dusu dao za nasih uslova, ne ide nesto posebno, al iole odrzavan nema problema i trosi nesto bezveze.

Ne pricam/pisem nikada ako nije nesto iz vlastitog iskustva, igrom slucaja imam par Fiata u porodici, pa posljedicno i zbog auta koje vozim druzim se s rajom koja ima fiate/alfe, i ne znam ikoga da se zalio na JTD a da bar imalo voli/pazi svoje auto....

@bucky, hajde kad si vec naceo temu, ispricaj nam onda potankosti o tom motoru koji se "raspao" na autoputu
p.s. PD je toliko dobar da je i VW na kraju odustao od njega i presao na commonrail kao i svi ostali.
 
Član
kod tetka sluzbeni golf 4 presao 550 hiljada uz redovno odrzavanje... i sad radi... kod rodjaka nije haman ni 200 hiljada jer ne servisira ga kako treba da ga servisira... mislim da ni kod fiat grupacije nije razlika po ovom pitanju...
 
Član
Jebiga, to je taj aspekat o kojem se "ne prica", TDI je neunistiv bla bla, ma jes' moj k. kad ga das bosnji da ubija brasno u njemu, da stedi na zamjeni ulja i opcenitom odrzavanju, dok je kod pravog vlasnika taj motor za cistu pohvalu, ha ja....
 
neki ljudi koliko god se trudili nisu u stanju da shvate da kad,
probas odredjenu marku i pokajes se, u ovom slucaju fiata 2001 ili 02 godiste,,
kojem u roku godinu dana mjenjac pocne isakkati iz brzine,, ima nepravilan
hod,, dalje motor jtd pri brzini od 180kmh je otisao u vjecna lovista,, da nastavimo dalje
upravljckom sistemu uvijek falilo ulja,, za mene su ovi razlozi bili dovoljni da nikada,
ali bas nikada ne izrazim zelju za kupovinom fijata.
drugi razlog je dobro poznat kod ovih starijih fiata , je kvalitet unutrasnjosti,, sam ulazaak u vozilo oktriva slabu zavrsnu obradu,, to je ono sto meni i upada u oko,, mozda nisam u pravu za izdrzljivost i dugotnjarost jtd motora,, ali ono sto je sigurno je da niko od vas vozaca fiata, nece promjeniti moje misljenje,, koje je takvo kakvo jeste iz nekih meni poznatih razloga,, i evo iznosim opet svoje misljenje bez namjere da uvrijedim vozace istih,, po meni fiat je uvijek bio jeftino vozilo,, nikada nije drzao cijenu,, i nikada necu pomisliti na kupovinu istoga kraj moje price o fiatima na ovome forumu, nebitna marka da na nju trosim tastaturu.





adi187 je napisao(la):
Al cika bravo sastavi komentar :D:cool::lol:

Ej moj backy i ti vjecito nes omalovazavas pojedine marke na forumu, ja pohvalim kad je nes dobro i od forda i opela i VW nisam vezan samo za jednu marku jer nsiam nikad ni vozio istu marku svako auto mi je druga marka, al kolko vidim i po tvojim postovima i temama nije bas da je i kod tebe taj golf kako kazes " kompletno auto " :D te nes te plin zeza,pa mjenjac, lamela i sta ti ja znam sta jos il to spada u nromalno odrzavanje :icon_question::icon_smile:
[/quot

jos kad bi znao sta pricas bilo bi uredu,, ali hajde bitno je da se prica pa sta bilo.
pod jedan nista ja ne osporavam,, ja samo iznosim svoje iskustvo,,mozda se nekome svidja moze nesto iz njega izvuci,, nebitno, a nekome jednostavno ne odgovara jer se nasao prozvanim,, i to takodje nije moj problem i boli me ona stvar sto se taj neko nasao uvrijedjen.
pod dva ti da nesto citas, spijuniras nebitno,, prvo treba dobro da procitas pa da se onda provaljujes:icon_mad:
ovo je sad offtopic ali moram ti odgovoriti kad vec insistiras,,
ja sam golfa kupio sa lamelom od tdi-a,, koja je duplo jeftinija svatljena za prodaju,, sa nacetim zubcanikom prve brzine,, sta bi to znacilo da ti prevedem posto octio ne razumijes,, to je nas bosanski sugavi mentalitet koji samo gleda kako ce te zajebati,, :icon_mad:
i to zadnje opet provala,, plin radi kao san,problem je bio u termosutatu koji na svakom autu ode prije ili kasnije, ko ne vjeruje od jtd vozaca neka svrati da vidi kako kuvajuca masina pere jtd-eove ili dzi-te-de-jeve sto ovaj strucnjak kaze iz servisa koji se prvi put susreo sa jtd motorom,,
 
Član
Takav ti se zalomio ;) Tako se i meni zalomila korsa 1.5D , motor koji svi hvale, a meni ni posle generalne taj auto nije palio, limarija je i posle farbanja probijala na sve strane, auto koji ne bih pozeleo nikom, ali mi se jednostavno zalomio takav i nemam lose misljenje o opelima zbog toga...ali svako ima pravo na svoje misljenje.
 
ja postujem svako auto o kome se vodi racuna, cuva, ulaze i sl,,
nebitno ko ga je proizveo, ali glupo je kada te neko proziva radi tvoga misljenja
i utiska koje auto ostavi na tebe,, uredu je ispraviti reci ja imam jtd motor sluzi me vjerno 200k
kilomeara bez veceg kvara,, a ne nabijati nesto podmuklo na nos i okretati pricu ,ali kultura dijaloga je u ovoj zemlji odavno na niskim granama, a
koliko se da primjetiti i forum drzi korak :icon_confused: na to se t reba navici i pratiti ostale kolege koji su davno prestali pisati i ulaziti u rasprave na ovome forumu,a vecini bi mogli i mini predavanja o automobilizmu organizovati,, a ne pisu ne pomazu, ne savjetuju, zbog koga??? zbog likova koji nisu zamjenili nikad ulje u motoru, koji ne znaju saraf zavrnuti,, ali su strucnjaci na taatsaturi,, nije da kenj.m ali stvarno je tako,, to mogu i admini potvrditi.
 
Vozim punta 1.3 JTDM i ne kajem se ni sekunde zbog kupovine :D u skorije vrijeme nastojim uzeti grande punta 1.9 JTDM koji je fkt zvjerkica :)

Uz redovno odrzavanje ovaj motor je po meni jedan od najboljih u klasi :)
 
Član
bucky_mb@yahoo je napisao(la):
ja postujem svako auto o kome se vodi racuna, cuva, ulaze i sl,,
nebitno ko ga je proizveo, ali glupo je kada te neko proziva radi tvoga misljenja
i utiska koje auto ostavi na tebe,, uredu je ispraviti reci ja imam jtd motor sluzi me vjerno 200k
kilomeara bez veceg kvara,, a ne nabijati nesto podmuklo na nos i okretati pricu ,ali kultura dijaloga je u ovoj zemlji odavno na niskim granama, a
koliko se da primjetiti i forum drzi korak :icon_confused: na to se t reba navici i pratiti ostale kolege koji su davno prestali pisati i ulaziti u rasprave na ovome forumu,a vecini bi mogli i mini predavanja o automobilizmu organizovati,, a ne pisu ne pomazu, ne savjetuju, zbog koga??? zbog likova koji nisu zamjenili nikad ulje u motoru, koji ne znaju saraf zavrnuti,, ali su strucnjaci na taatsaturi,, nije da kenj.m ali stvarno je tako,, to mogu i admini potvrditi.

Ja te razumijem,alisamo ne razumijem da omaložavaš cijelu grupaciju ljudi koji voze FIAT vozila.Loše iskustvo je nešto što će većina nas kad dat iskusiti,pogotovo u BiH,kao što si i sam iskusio.Nakon 3 Renaulta sam mislio da nikad drugo auto neću pogledati,pa mi je bošnjo uvalio tako,da sam ga zamrzio do besvijesti.Kad sam sebi došao,već sam imao Tipa TD,i ima slabijih tačaka od Renaulta,ali je auto više za moj način vožnje,tako da sam opet kupio Punta 2 JTD,i opet se nisam pokajao.VW ima fenomenalne motore,završnu obradu,ali budi iskren,dvica je jefina za održavanje,možda i trica,ne znam,ali sve iznad je skupo.Moja firma koristi VW vozila,koja kupuje i servisira u ovlaštenom servisu.Na 4 vozila, od 7 istih koliko ih imamo,smo ove godine potrošili 31 000 Km na poporavke,sva vozila održavana redovno u ovlaštenom servisu.Ja bih volio imati nekog VW,jer mi podvozje i motori još više pašu,ali granica gdje cijena uloženo dobiveno prelazi moju volju je upravo kod >FIATA.Što se tiče unutrašnjosti,radije ću tu razliku para izmedju VW i FIATA uložiti u 50" LCD i komplet dnevni boravak.Auto se danas koristi samo u nuždi pored ovih cijena benzina.
 
Član
Pa da rekao sam ja sta zna ovaj Ćurčić,nema covjek pojma,sta on ima tamo neki bmw servis,radi neki H&S chip,tamo neki "svaba" dosao (cuj svaba a prica engleski) da on to kao nesto na "nakom" laptopu neke linije nesto on cita,ko nesto dize spusta,pa i nekem Cayennu nesto oni barkali po toj elektronici,a i neki golf V,neki avdiji,ma sta covjek zna! Jos pored svega tog covjek rece da je dobar fijat dzi-te-de.... Treba mu odma oduzeti onaj laptop i otjerat onog svabu i zatvorit servis! Cuj da ono kaze? A niste gledali ima jos jedan klip ide posle snimanja priloga i skuplja u kesu dijelove od rasutog stilovog motora,ali izdrza snimanje sto je najbitnije pa mi ovde sad nekim ipak krv pijemo na slamcicu!:lol::lol::lol::lol: :123:
 
Član
@Bucky-ti si jednostavno naletio na primjerak koji nije odrzavan,ama bas nikako. Kao ja... Sto kazu macka u vreci. Al' nakon sto sam promjenio, haman sve i nastavio se brinuti o njemu, vec vise od dvije godine nista... Sto kazu, samo sipaj i vozi. U pitanju je Punto Mk2, 1,2 benz...
Elektronika isto nikada nije otkazala,bar za sada za vise od 3 godine eksplotacije kod mene. Ja opet vidjam istog Fiata kod mene u naselju hrdja ga nagrizla sa svih strana i to podobro, iako je podcincani lim ja ne znam sta je on njemu radio da onako zahrdja. Kod mene nema nista od toga...

Koliko sam shvatio, izgleda da je najvise do nas kako odrzavamo automobil i ono od koga kupujemo.

Meni se mjenjac rasuo sav u komade posle pola godine, kad sam sve rastavio i pogledao... neko je vec taj mjenjac vario, Kad sam htio svjecice da mjenjam, kad sam ga tek uzeo... bila jedna od Renault-a, jedna od Lancie i dvije od Fiata... Sta dalje da ti kazem.

Sad neko nek mi kaze kako su auta uvezena iz Francuske tip-top, naravno ima ih,ali isto tako ima i fusera sto uvaljuju sve zivo da narodu zgadi zivot.

Da se vratimo na temu, JTD za mene jako dobar motor, izdrzljiv i malo trosi. Ko odrzava automobil kako bog zapovjeda,taj motor ce mu uvijek biti zahvalan.;)
 
Top