Jedan klipic,moj pokusaj drifta :)

Jedan klipic,moj pokusaj drifta :)

Član
samo vježbaj druže , za ovo što ti pokušavaš ne treba ti ručna nego samo osjećaj za gas a pravi drift pri većim brzinama ne može se zamislit bez ručne , evo jedan fin vide sa treninga

http://vimeo.com/19935932
 
Član
ma ne treba rucna to ljudi bezveze bacaju pare za hidro rucne za drift:D dobar ako ti je ovo prvi put da pokusavas svaka cast;) Pokusaj kontaktirat Deju pa kad bude trenirao pridruzi mu se nek ti pokaze malo tehniku, dzaba sve citak dok ti neko ne pokaze uzivo nista ;)
 
Član
adohera je napisao(la):
ma ne treba rucna to ljudi bezveze bacaju pare za hidro rucne za drift:D dobar ako ti je ovo prvi put da pokusavas svaka cast;) Pokusaj kontaktirat Deju pa kad bude trenirao pridruzi mu se nek ti pokaze malo tehniku, dzaba sve citak dok ti neko ne pokaze uzivo nista ;)

:cool:
 
Kontaktirat cu ga na fejsu,da mi objasni neke stvari.Ja znam da mi je veliki limit taj diferencijal,ali mnogo kosta,vec bih ga uzeo,al imo sam preceg posla.Uskoro aBd.
@Rinaldo ekstra video,cime li snimise ono iz neba :)
 

LSD

Član
Porschefan je napisao(la):
Ma znam da je diferencijal u pitanju, nego, smiješno mi ovo "očajno mi treba LSD...." :icon_smile:

neko me trazio?
ti da imas LSD na svom autu za tebe bi drift na ovom parkingu bio zajebancija...
pokusavao sam sa 100% lock-anim difom voziti i tek je to uzivanje :D
a ovo sto se rucne tice?profesionalci koji potezu rucnu na parkinzima s dvicama i takvim "sranjima" ce se jos uvijek cuditi kako to funkcionira.

samo ti potezi dok ne safatas auto i ne strodis se s njim:D

kad budes vamo javi se
 
LSD je napisao(la):
Porschefan je napisao(la):
Ma znam da je diferencijal u pitanju, nego, smiješno mi ovo "očajno mi treba LSD...." :icon_smile:

neko me trazio?
ti da imas LSD na svom autu za tebe bi drift na ovom parkingu bio zajebancija...
pokusavao sam sa 100% lock-anim difom voziti i tek je to uzivanje :D
a ovo sto se rucne tice?profesionalci koji potezu rucnu na parkinzima s dvicama i takvim "sranjima" ce se jos uvijek cuditi kako to funkcionira.

samo ti potezi dok ne safatas auto i ne strodis se s njim:D

kad budes vamo javi se

Hehe pa gdje si ti dosad ja vec kriziram znojim se sve me boli hahah .Ja kad sam ga kupio ubijedjen sam bio da ima barem VLSD,ali nista,obicni otvoreni diff.Volio bih probat necije auto sa sperom,cisto da vidim o cemu se radi.A javit cu se,ima i motorijada jaka kod vas uskoro :icon_smile:
 
Član
Ja mislim da je tebi pametnije uzeti neku BMW kockicu 325i za do 3000 KM, olaksati je maksimalno i s njom uciti. Ima vec zatvarac diffa... :icon_biggrin:

Bio je onaj lik sa Westfieldom iz Engleske, sto je imao skolu voznje, tu je bio i drift - a nije bilo nesto previse para. Mislim da nije vise aktivan u BIH, al jos radi u HR i Sloveniji, mozda njega kontaktirati bi bilo najpametnije, jer kazu da se mnogo nauci tamo, a lik je totalni profesionalac (ne za drift, neg voznju uopste).

To je ovaj lik, ima negdje i mail ak proguglas pa ga mozes probati kontaktirati.

http://issuu.com/renkukanesen/docs/ben_marr_westfield_sportscars
 
Član
Evo da ti ne tipkam bezveze C/P, za vise informacija posjeti nas imas link u mom potpisu, i procitaj imas dosta tekstova i savjeta ;)

Driftanje se odnosi na tehniku vožnje i na moto sport gdje vozači namjerno ulaze u oversteer, uzrokujući gubitak trakcija na stražnjim tockovima pri ulasku u krivine, dok zadržavaju kontrolu vozila i visoke izlazne brzine iz krivine. Za auto se moze reci da ulazi u drift kada je stražnji ulazni ugao automobila veći od prednjeg ulaznog ugla u krivinu (apex), a prednji tockovi su okrenuti u suprotnom pravcu od krivine (npr. automobil ulazi u lijevu krivinu, točkovi su okrenuti u desnu stranu i obratno), a vozač je kontrolor svih ovih faktora. Osnovne tehnike vožnje koje se koriste u driftu su iste, iako svaki auto i vozač će koristiti neke podtehnike od tih tehnika. Sličnosti svih drift tehnika su glatkost izovodjenja i konstantan trening. Ove tehnike uključuju:

• 1. Beginner techniques (Pocetnicka tehnika)
o 1.1 Hand brake drift
o 1.2 Power oversteer or Powerslide
o 1.3 Shift lock (compression slide)
o 1.4 Clutch Kick
• 2. Weight transition techniques (Tehnika prenosa tezine)
o 2.1 Braking drift
o 2.2 Inertia (Feint) drift or Scandinavian flick
o 2.3 Kansei, Lift off, or Taking In
• 3. Other techniques (Ostale tehnike)
o 3.1 Dirt drop
o 3.2 Choku-Dori/Manji (Pendulum)
• 4. Advanced Drifting Technique (Napredne drift tehnike)
o 4.1 Kanji type 1
o 4.2 Kanji type 2
o 4.3 Kanji type 3

1. Beginner techniques (Pocetnicka tehnika)
Ove tehnike ne koristite prenos tezine, tako da su ovo obično prve stvari koje pocetnik treba da nauči. Međutim njih koristi još uvijek i najiskusnijih drifter, te zahtijevaju dosta umijeća za ispravno obavljanje. Ove metode imaju za cilj da pokrenu gubitak trakcija na stražnjim tockovima, bilo lokovanjem zadnjih točkovima (hand brake drift) ili koristenje dovoljno snage od motora da bi se razbila vučna snaga (power-oversteer and clutch kick).

o 1.1 Hand brake drift
Rucna kočnica je poluga koja zaustavlja stražnje kotače, prekidajuci njihovo prijanjanje za podlogu, uzrokujuci da pocne drift. Korištenje rucne kočnica je jedan od najbržih, najjednostavnijih ali i najopasnija metoda driftanja. Ona također može oštetiti osovine automobila, prekinuti rad motora, unistiti gume, itd. Tri primjera ove tehnike su:

1. Prvi primjer ove tehnike
o Prilazak krivini pri najvecoj mogucoj brzini.
o Pustiti gas, pritisnuti kvacilo i povuci rucnu kocnicu dovoljno da bi se zanio zadnji dio auta, skrenuti prema krivini.
o Pritisnuti gas i pustiti kvacilo u isto vrijeme
o Kontrolisanje drifta do kraja krivine tako sto se okrene volan u suprotnu stranu od krivine.

2. Drugi primjer ove tehnike
o Prilazak krivini pri najvecoj mogucoj brzini.
o Pustiti gas i povuci rucnu kocnicu dok auto nedobije optimalan ugao. Zatim je pustiti
o Kontrolisanje drifta do kraja krivine

3. Treci primjer ove tehnike
o Prilazak krivini 10-20km/h manjoj brzini od najvece moguce.
o Drzati kvacilo te pritisnuti gas dok nedodje do 6000-8300 rpm, zatim drzati rucnu kocnicu dok nedobije optimalan ugao. Zatim je pustiti

o 1.2 Power oversteer or Powerslide
To se može postići na izlazu iz krivine tako sto se pritisne gas jako da bi se bocno izaslo iz krivine. To je najčešće nacin za početnike jer se uči upravljanu I kontrloi gasa bez ikakve opasnosti od ulaska orijentirani zanošenjem.
Kod automobila niske snage power-oversteer može se postići primjenom povecom količinom gasa na kraju mjenjanja brzine. Pustite kvacilo tokom mijenjanja brzine ili neposredno prije toga, dok je kvačilo je još uvijek pritisnuto, pritisnite gas sve do kraja da bi poslati više snage na stražnje tockove nego što je potrebno za glatko prebacivanje brzine. Ako je ovo učinjeno tokom skretanja, automobil će se početi da klize. Ova tehnika se može koristiti za pokretanje klizanja na vrlo niskim brzinama u slabijem automobilu (npr. kada se prebacuje iz prve u drugu brzinu), a za ulazak u veću brzinu dok ubrzava sve do krivine (npr. ubrzavati u drigoj na ravnici te prebaciti u trecu nakon ulaska u krivinu). Redoslijed radnji:
o Lagano dodavati gas na pravcu, sve do krivine
o Naglo okrenuti volan u krivini
o Pritisnuti gas do kraja
o Sacekati dok auto nepocne da klize, zatim okrenuti volan na suprotnu stranu I krenuti prema izlazu iz krivine
Ovisno o tome koliko snage automobil ima moguće je držati gas do kraja od mjenjanja brzine tijekom cijelog zanosenja, to je često potrebno za automobile sa KS.

o 1.3 Shift lock (compression slide)
Obicno je pokrenuo mjenjanjem iz vece u manju brzinu (obično iz treće-drugu ili četvrte-treću, te koristenjem vrlo brzog prenosa) umjesto kočenja i bez podudaranja obrtaja, uzrokujući pogon na tockovima da se trenutacno lockuje. Ova tehnika je korisna za vrlo uske krivine, omogućujući vozaču da sporije ulazi u krivinu I sa nižim brojem obrtaja, omogućujući brže ubrzanje prilikom izlaska iz krivine. Ova tehnika može biti vrlo štetna za motor ako se pogresno koristi i ako ECU nije u mogućnosti da limitira broj okretaja kada motor ima prevelik broj obrtaja zbog zadnjih tockova.

o 1.4 Clutch Kick
To se radi tako sto se "udara" u kvacilo (naglim guranjem naprijed, zatim pustanjem, obično više puta u driftu zbog prilagodjavanja, na vrlo brz način) zbog slanja tzv. šoka kroz osovinu, sto izbacuje automobil iz ravnoteže. Ovo uzrokuje da zadnji tockovi proklicu. Noga bi treba biti pod uglom (peta i prst) tako da bi se kočnica i gas mogli takodjer pritisnuti, ovo je potrebno za kontrolu brzine okretanja tockova i zaustavljanje od pretjeranog zanosenja. Clutch kick se takodjer može koristiti tokom drifta da bi se dobio ugao na stetu brzine. Ako se automobil krene ispravnjati, naglo pritiskanje kvacila uzrokovati će ga da se rotirati više. Međutim posto je dostava snage prekinuta, dok je kvačilo pritisnuto automobil će izgubiti nesto brzine tokom procesa, te ce oštetiti brzine i osovinu. Koraci za pravilno izvodjenje Clutch Kick-a su:
o Krenite sa voznjom prema krivini al sporije (u vecoj brzini ako je moguce)
o Skrenuti u krivinu
o Pritisnuti gas i sekundu kasnije udariti po kvacilu. Nastaviti sa udaranjem u kvacilo kako bi se točkovi nastavili vrtiti i auto nastavilo klizati, ali ne puštajte gas dok pritiscete kvacilo.
o Kontrolisite okretanje sa kocnicom, gasom i rucnom kocnicom.

• 2. Weight transition techniques (Tehnika prenosa tezine)
Ove tehnike ukljucuju daljnje poznavanje prenosa težine. Kada vozilo ima opterećenje naprijed, stražnji točkovi manje prijanjaju za podlogu od prednjih, uzrokujući zanosenje, jedan od uvjeta da se zapocne drift.

o 2.1 Braking drift
Ova vrsta drifta se obavlja kočenje u zavoju, tako da težina prelazi na prednji dio automobila. Ovo je odmah popraceno gasoml, koji kod RWD auta uzrokuje da stražnji tockovi izgubi prijanjanje. FWD automobili također mogu koristiti ovu tehniku pošto to ne ovisi od pogona na stražnje tockove. Kod FWD automobila prednji tockovi se nemogu u potpunosti lockovati zbog kontinuirane snage koja se prenosi na tockove, stražnji tockovi se lockuju znatno jednostavnije zbog težine koja se prenos i zbog opsteg dizajna auta na prednji pogon, koji su znatno tezi u prednjem dijelu. Dobre performanse kočnice pomoći će izvodjenju ove tehnike.

o 2.2 Inertia (Feint) drift or Scandinavian flick
To se čini prebacivanjem težine automobila prema van, tako sto ce se prvo skrenuti u suprotnu stranu krivine, a zatim brzo okrenuti nazad, koristeći inerciju u stražnjem dijelu automobila da bi se zanijelo na željenu liniju putanje. Ponekad ručna kočnica se moze primjenjivati tijekom prenosa težine automobila prema van zbog lockovanja zadnjih tockova sto ce pomoći da se zadnji dio zanese prema vani. Ovaj tip driftanja uzrokuje da automobil ubrza brže nakon izlaska iz krivine, zbog zamaha napravljenog u driftu.
Imajte na umu da stvarni “Scandinavian flick” manevar u reli vožnji je složeniji nego driftanju. U ovoj tehnici tockovi su namjerno lockovani zbog naglog kočionim odmah nakon malog skretanja od krivine. Dok se točkovi su lockovani, vozač primjenjuje skretanje prema ulaz u krivinu, dodaje gas, dok još uvijek drzi kočnice, a potom naglo pusta kočionu pedalu. To uzrokuje da se auto ispali kao praćka i prodje kroz krivinu.



o 2.3 Kansei, Lift off, or Taking In
Pustanje gasa dok prolazimo kroz krivinu na vrlo visokim brzinama, automobili s relativno neutralnim drzanjem će početi da kližu, jednostavno zbog prenosa tezine koji proizilazi zbog kočenje motorom. Drift se potom kontrolira od strane vozaca laganim upravljanjem i laganim dodavanjem gasa, slično kao i na “Braking driftu”

• 3. Other techniques (Ostale tehnike)
o 3.1 Dirt drop
To se radi tako sto stražnje gume spuste sa ceste na prljavstinu, ili bez obzira na bilo koje low-grip površine van puta, da bi se održavao ili dobio ugao za drift. Također izvorno nazvano "Dirt Turbo"
o 3.2 Choku-Dori/Manji (Pendulum)
Inače poznat kao over-sway, ova tehnika se obavlja zanosenjem automobila naprijed-nazad na pravcu, skretanjem na suprotnu stranu od putanje automobila i dodavanjem gasa održava se veći ugao. To je manevar koji prikazuje vozača sposobnosti i koji obično uključuje veći broj automobila koji slijede istu liniju putanje. Ova tehnika se takodjer koristi za spajanje dvije krivine kroz veći pravac. Automobil će se klizati u ravnoj liniji te ce driftati sa strane na stranu.

• 4. Advanced Drifting Technique (Napredne drift tehnike)

o 4.1 Kanji type 1
o Prilazak krivini pri maksimalnoj brzini.
o Pritisnuti kocnicu na oko 50m od krivine na oko 50% pritiska
o Skretati sto je manje moguce
o Gas do kraja i Clutch Kick do kraja
o Koristiti rucnu kocnicu i Clutch Kick zbog povecanja ulaznog ugla.

o 4.2 Kanji type 2
o Prilazak krivini pri maksimalnoj brzini.
o Pritisnuti kocnicu na oko 50m od krivine na oko 50% pritiska
o Drzati kvacilo i dignuti broj obrtaja na oko 5000-6500 RPM
o Pustiti kvacilo i te kontrolirati vozilom
o Koristiti rucnu kocnicu i Clutch Kick zbog povecanja ulaznog ugla.

o 4.2 Kanji type 2
o Prilazak krivini pri maksimalnoj brzini.
o Spustiti dvije brzine te drzati kvacilo
o Po pocetku drifta, pustiti kvacilo i zapoceti skretanje
o Kontrolisati auto pomoću 90 stepeni okrenutim desnim stopalom na kočnice i gasu
o Za izlazak iz krivine, dignuti broj obrtaja na 5000+ RPM, pustiti kvacilo i ispraviti volan.
 
Zar nije ovo zasad solidno,sa otvorenim difom?Mozda sam preoptimista.najbolje je da ga nabacim,pa da vidim onda kako ce to ici.Razgovarao sam vec sa covjekom koji mi nudi isto centr.kompresor,ima i diff za njega,35-65,kaze da bi to idealno bilo u svrhu daily drive/trackday.
@Adohera:znam ja ovo brate kao pjesmicu,meni fali prakse :icon_smile:
 
Top