Iskustva-Zimske gume

Iskustva-Zimske gume

Super Moderator
Joj ja imam sportivu na mercedesu ljetne 225/45 17, ona super Z, a jest i losa guma ljudi dragi...
A sto se tice S3, boga mi ja nove 4 imam i nigdje nisam stao, cak je i jedan kolega isao zamnom sa gy ultragrip 7 i nije mogao proci iz par puta gdje sam ja iz prve... po mokrom su dosta lose, al sto se tice gripa, mislim da su tu bolje od ostalih.. al samo sto se tice gripa, kad treba smotat onda su malo losije, al za izvuci negdje su super
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
kornjas je napisao(la):
dobra je i sava 15ka :cool:

Penzionerima, DA.

Ljudi, nebitno je na kojim gumama vozite, bitno je kakav je vaš stil vožnje na tim gumama i šta očekujete od njih.
Mom starom je Tigar fantastična guma jer ne vozi kao ja, a Tigar i Sava su smeće najobičnije. Tigar je dobar samo u snijegu, na suvom onako, ali čitave zime su ceste vlažne, a on tu kurcu ne valja.

Znači, ako pitaš kakva je guma, odma' reci šta ti očekuješ od nje, da pregura zimu sa penzija vožnjom ili da voziš na ivici?
Ne bih se složio s tobom, poznajem najmanje 50tak ljudi s tim gumama na autu koji voze cijelu zimu na navedenim gumama, a ima ih i da ih koriste cijelu godinu, a nisu svi penzići što se vožnje tiče. za zimu sasvim ok guma
 
Član
Oggy je u pravu za Tigar 15ku;)
Imao je prethodne zime na PUG-u. Za snijeg dobra a cim se dokaci vlazne podloge 0 (NULA)
Ne vjerujem da ce ove zime voziti na njima... osim ako ne bude snijeg kao prosle godine:D
 
Član
I meni masa ljudi govori da sam lud sto sam continental kupio, to je sve isto, bolje je sava, nije continental za nasih puteva ;))))
Nas narod nema pametnijeg posla nego da prica i vozi godinama na savi koji je polovnu kupio, al on opet prica..
Sad ce mene neko pogresno razumit i ode tema....
 
NAJBOLJE CIJENE I DOSTA IZBORA OVDJE - Za gume, ljetne, zimske itd.....
http://www.gume.com.hr/

takoder ima stranica direkt iz njemacke ako bi imali problema uvesti iz hrvatske..

A sto se tice zimski guma. Bez metalni krampona nema zimske gume sto valja :)
Bar tako ja koji zivim u Svedskoj osjecam.. svake godine se vozi neko novo auto zimi i bila zadnja, prednja, sve cetiri vuce.. opet kramponi su kramponi..
Samo steta sto neke zemlje nedozvoljavaju krampone..

A ako uzimate bez krampona.. najvaznije vam je "datum" kad je guma proizvedena..
Uvaljuju kad mogu stare gume sto su stajale duze vrijeme.. a starija guma je suha i
tvrda... a za zimsku dobru gumu bez krampona je potrebno da je mekana guma i
zrela.. naravno gledajte sto vise share gume da dobijete.. dosta se razliciti visina
share od proizvodzaca.. ;)


Samo da dodam - U Svedskoj je upravo ove godine najbolja zimska guma proglasena, cak ja mislim nekoliko godina za redom...

Nokian Hakkapeliita 7

Vise o ovoj gumi ima ovdje..
http://www.nokiantyres.com/product-group?group=1.01
 
Član
Grga je napisao(la):
I meni masa ljudi govori da sam lud sto sam continental kupio, to je sve isto, bolje je sava, nije continental za nasih puteva ;))))
Nas narod nema pametnijeg posla nego da prica i vozi godinama na savi koji je polovnu kupio, al on opet prica..
Sad ce mene neko pogresno razumit i ode tema....

Ja te necu pogresno razumiti;)

Na izgled je svaka guma ista i mozda cak ima iste preformanse na suvom snijegu kada bi i na felgama auto moglo ici, ali ovi drugi i mnogo bitniji uslovi su presudni za dobru gumu.
Ne kaze se dzaba koliko para toliko muzike:icon_smile:


EDIT:
Tarik pomenu NOKIAN
To je vrhunska zimska guma koju sam imao prije mnogo godina na Asconi, nije joj bilo ravne.
Prosle godine je nisam gdje imao kupiti ovdje ali sada ima i pravi je izbor...:cool:
 
Član
kod nas su koliko ja znam zakonski zabranjene takve gume, tako da od njih nista :D

EDIT: ugura se ovaj opelovac izmedju postova, ovo se odnosilo na gume sa kramponima koje su gore pomenute :D
 
Član
Pročitao sam sve ove postove, pa da i ja zatražim jedan mali savjet u vezi guma.

Naime, zaključak je da je svaka nova zimska guma dobra na snijegu, što je mekša i bolja za snijega onda je lošija da se vozi ljeti i više se troši. Ja sam u prethodne 3-4 sezone imao i duple felge 14" i zimske i ljetne gume, pa mi ni ta solucija nije baš najbolje rješenje (možda zbog mojih uslova za skladištenje guma). Nedavno se uzelo drugo auto i sada su aktuelne gume u dimenziji 195/65 R 15, uz motor 81 KW.

Ne želim više da imam duple felge i sada me interesuje nečije iskustvo koja je najbolja guma da se vozi cijele godine i da druge zime ima solidan učinak na snijegu i mokrim putevima?

Znači, da pojednostavim, interesuje me ko je bio zadovoljan određenom gumom druge zime pod uslovom da je već vozio na toj istoj jednu zimu i cijelo ljeto.
 
Član
da postoji nesto tako svi bi to vozili niko ne bi kupovao posebno zimske i ljetnje gume...
 
Član
Kakve su ove Protekt njemacke imaju na piku po 68KM komad 185/60/14 i 75KM koamd 195/50/15

Koja je razlika na snijegu ovih dviju guma sta sam nabrojao?..Osjeti li se to bas toliko da mi ej bolje voziti u velikom snijegu na 14´.:icon_question::icon_question:
Imam neke 15 petokrake za zime u vidu pa bih volio da mi kazete posteno :cool:
 
Član
kornjas je napisao(la):
OggyBoy je napisao(la):
kornjas je napisao(la):
dobra je i sava 15ka :cool:

Penzionerima, DA.

Ljudi, nebitno je na kojim gumama vozite, bitno je kakav je vaš stil vožnje na tim gumama i šta očekujete od njih.
Mom starom je Tigar fantastična guma jer ne vozi kao ja, a Tigar i Sava su smeće najobičnije. Tigar je dobar samo u snijegu, na suvom onako, ali čitave zime su ceste vlažne, a on tu kurcu ne valja.

Znači, ako pitaš kakva je guma, odma' reci šta ti očekuješ od nje, da pregura zimu sa penzija vožnjom ili da voziš na ivici?
Ne bih se složio s tobom, poznajem najmanje 50tak ljudi s tim gumama na autu koji voze cijelu zimu na navedenim gumama, a ima ih i da ih koriste cijelu godinu, a nisu svi penzići što se vožnje tiče. za zimu sasvim ok guma

Daj mi bilo koji auto od tih 50 da ga provozam sa vlasnikom i da vidimo da li guma valja ili ne.;)

BlageD je napisao(la):
Znači, da pojednostavim, interesuje me ko je bio zadovoljan određenom gumom druge zime pod uslovom da je već vozio na toj istoj jednu zimu i cijelo ljeto.

Takva guma ne postoji.
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
kornjas je napisao(la):
OggyBoy je napisao(la):
kornjas je napisao(la):
dobra je i sava 15ka :cool:

Penzionerima, DA.

Ljudi, nebitno je na kojim gumama vozite, bitno je kakav je vaš stil vožnje na tim gumama i šta očekujete od njih.
Mom starom je Tigar fantastična guma jer ne vozi kao ja, a Tigar i Sava su smeće najobičnije. Tigar je dobar samo u snijegu, na suvom onako, ali čitave zime su ceste vlažne, a on tu kurcu ne valja.

Znači, ako pitaš kakva je guma, odma' reci šta ti očekuješ od nje, da pregura zimu sa penzija vožnjom ili da voziš na ivici?
Ne bih se složio s tobom, poznajem najmanje 50tak ljudi s tim gumama na autu koji voze cijelu zimu na navedenim gumama, a ima ih i da ih koriste cijelu godinu, a nisu svi penzići što se vožnje tiče. za zimu sasvim ok guma

Daj mi bilo koji auto od tih 50 da ga provozam sa vlasnikom i da vidimo da li guma valja ili ne.;)

BlageD je napisao(la):
Ti si neki ekspert, ili?:lol:
 
Top