HITNO golf 4 tdi 85 kw

HITNO golf 4 tdi 85 kw

rs6

Član
na tim motorima je mana isto protokomjer ...... al' ipak kreni od filtera goriva, a usput pogledaj i zracni filter .....
 
Administrator
a sta ce se pokvariti ako 4-om vozi 60, ili cak 5-om?

Ako ti se opet bude desavalo, prvo promijeni filter, jer znas kakvo je gorivo u nasoj BiH :)
 
Član
pioneer_09 je napisao(la):
a sta ce se pokvariti ako 4-om vozi 60, ili cak 5-om?

Ako ti se opet bude desavalo, prvo promijeni filter, jer znas kakvo je gorivo u nasoj BiH :)

Slučajno sam tu diskusiju počeo sa svojim mehaničarem, i on kaže da često mjenjač strada. Pa zar ne primjetiš kako motor teško radi kad si na previše niskim obtajima u bilo kojoj brzini. Ovo važi za dizele za 4. na 60 km/h, kod benzinca je malo veća tolerancija.
 
Član
ako vozi 60km/h auto od 100+ ks u 4 ili 5-om stepenu prenosa neće mu se ništa pokvariti nego ako stisne gas dešavat će mu se upravo ono što je napisao , zatrzat će i čim poveća brzinu bit će opet sve ok. ja tu ne vidim nikakav problem
 
Član
mara- je napisao(la):
pioneer_09 je napisao(la):
a sta ce se pokvariti ako 4-om vozi 60, ili cak 5-om?

Ako ti se opet bude desavalo, prvo promijeni filter, jer znas kakvo je gorivo u nasoj BiH :)

Slučajno sam tu diskusiju počeo sa svojim mehaničarem, i on kaže da često mjenjač strada. Pa zar ne primjetiš kako motor teško radi kad si na previše niskim obtajima u bilo kojoj brzini. Ovo važi za dizele za 4. na 60 km/h, kod benzinca je malo veća tolerancija.

Pa i benzin ne valja daviti, a tolerancija baš i nije veća. Dizeli su dosta elastičniji i lakše trpe raznorazna silovanja u jednoj brzini od 1200 rpm pa do 3, 4k rpm. To sam primjetio da se ljudi razmaze, mrsko im šaltati, krknu ga u 3. brzinu i tako voze od 20 km/h, pa do 70, 80, što je meni debilno. Meni nikad nije ispod 2k rpm, ali je uglavnom oko 3k rpm dok se vozim iako nema mnogo obrtaja, ne volim ga šaltati niže, a ni voziti ispod 2, 2.5h rpm. Npr, na 60 km/h mi je tačno 2k rpm u 4.-om stepenu, a na 70 km/h isto 2k rpm u 5.-om. Ne vidim zašto ne bih bar za stepen niže vozio, lakše i motoru, a i meni da ga ne slušam kako klokoće.
 
Administrator
kod mene 110 ks i normalno ide 4-om 50-60 km/h i normalno da mu nećeš dozvoliti da ga dovedes na skroz niske obrtaje da motor hoce da se ugasi, trza i slicno...
 
Član
zeko91 je napisao(la):
preso je 200000 a ljetos sam mu mjenjo filter goriva a mjenjac je 6 stepeni tako da nizi stepen za tu brzinu nije potreban to jest 4 najlepse ide na toj brzini auto je bilo na radnoj temperaturi to mi se danas desilo 2 puta u roku od pola sata kasnije je sve normalno islo vuko je ko tenk

Ma druze kakva su kod nas goriva treba filter mjenjati svakih put kad i ulje :lol: :lol:
Nije on skup,de ti njega promjeni ;)
Ja mjenjam na svakom malom servisu i filter goriva i filter vazduha,iako netreba tako cesto pi papirima,ali kod nas su losiji uslovi,prljavo gorivo,prljave ceste...
 
Član
rinaldo je napisao(la):
ako vozi 60km/h auto od 100+ ks u 4 ili 5-om stepenu prenosa neće mu se ništa pokvariti nego ako stisne gas dešavat će mu se upravo ono što je napisao , zatrzat će i čim poveća brzinu bit će opet sve ok. ja tu ne vidim nikakav problem

jedino normalno objasnjenje, i rekao bih ispravno, posto je sam rekao da je kasnije sve bilo ok
 

rs6

Član
kod TDI motora ti je bitno da ti je turbina ukljucena ( 1600 + ) znaci ne smije zatrzat ako vozis 60 u 4., a to ti dodje tako nekako da je turbo ukljucen..... i ima jos jedna caka, ako pustis gas skroz u visem stepenu prenosa ( znaci da obrtaji spadnu ispod granice ) kad ga poslije ponovo nacepis, turbina se ne pali i onda je auto tromo totalno ..... ali opet ne trza jbg nije benzinac i nije tako mala brzina da bi zatrzao, kao sto oggy rece dizeli su dosta elasticniji .....
 
Član
rs6 je napisao(la):
kod TDI motora ti je bitno da ti je turbina ukljucena ( 1600 + ) znaci ne smije zatrzat ako vozis 60 u 4., a to ti dodje tako nekako da je turbo ukljucen..... i ima jos jedna caka, ako pustis gas skroz u visem stepenu prenosa ( znaci da obrtaji spadnu ispod granice ) kad ga poslije ponovo nacepis, turbina se ne pali i onda je auto tromo totalno ..... ali opet ne trza jbg nije benzinac i nije tako mala brzina da bi zatrzao, kao sto oggy rece dizeli su dosta elasticniji .....

a kako se to turbina pali ili gasi?
 

rs6

Član
edoze je napisao(la):
rs6 je napisao(la):
kod TDI motora ti je bitno da ti je turbina ukljucena ( 1600 + ) znaci ne smije zatrzat ako vozis 60 u 4., a to ti dodje tako nekako da je turbo ukljucen..... i ima jos jedna caka, ako pustis gas skroz u visem stepenu prenosa ( znaci da obrtaji spadnu ispod granice ) kad ga poslije ponovo nacepis, turbina se ne pali i onda je auto tromo totalno ..... ali opet ne trza jbg nije benzinac i nije tako mala brzina da bi zatrzao, kao sto oggy rece dizeli su dosta elasticniji .....

a kako se to turbina pali ili gasi?

pa vecina turbina se aktivira na 1600, dok ih ima i sa 1400...... jer turbina ne smije da radi non stop, a ovo sto sam napis'o " pali - gasi " nisam mislio bukvalno, nego da se aktivira ( pocinje da nabija zrak )
 
Pa turbina se konstantno vrti..Nema tu radi / ne radi...Cim se pocnu stvarati ispusni gasovi (paljenjem motora) lopatice turbine se vrte..
 
Član
Vozi auto redovnije ga saltaj i ako ti se to opet desi onda se zabrini sve do tad to je moguce da ti je pao u niske obrtaje i kada si htio da navuces brzinu on je malo trznuo, a sta se moze desit ako auto tusis u vecoj brzini, broj jedan trpi korpa lamela i druklezaj drugo preljevas auto sa naftom i zrakom sto dovodi do skupljanja garezi u motoru. Tako da nije pozeljno vozit auto a da motor trpi, rastereti ga i vozi izmedu 2,000 do 3,000 hiljade obrtaja dobivas idealnu potrosnju plus cuvas motor i prijenos.

A turbina radi non stop samo otvaranje zraka se aktivira na vec predpostavljeno vrijeme tj. obrtaje motora.
 
Top