Extreme Audi RS6 950hp from EDT

Extreme Audi RS6 950hp from EDT

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Stigao je i ovaj kit za RS6... ja nemam što reći:icon_twisted:


eiwazb.jpg

2qtbrxz.jpg

sdmz9c.jpg

24orjoz.jpg


Malo prostudirajte ;)
121svuw.jpg

1zb5ixu.jpg


The guys from Essen DieselTuning, in the Netherlands, are known for working on diesel engines tuning but also for developing technological innovations for the racing track. But they do also some extreme engine tuning if customer wants it!

Because the knowledge and the ability of mechanical tuning is still present at Wim Essing, they decided to do an extreme project, an Audi RS-6 with a standard capacity of 580 hp upgrade with both mechanical tuning and software tuning to: 950 hp @ 6900 Rpm & 965 Nm @ 6800 Rpm.

This project has a total of 3 weeks work duration. The whole engine was out before they could adjust the mechanical parts. The RS-6 engine an impressive look, judge for yourself!

udi RS-6 Engine mechanics:
To reach this kind of extreme power, there was a lot of mechanics EDT had to process.
2 x Garett competition ball bearing turbo’s 230.000 Rpm
Compression ratio decreased
Watercutted cylinderhead gasket stainless steel
ECU remapping via CMD in 7 stages
Competiton exhaust
2 x K&N sportairfilter
2 x cylinderhead “geflowed” & re-shaped
2 x racing katalysts superflow
20 competition valves extra
Ceramic breakes.

Field Data after tuning:
Acceleration 0 – 200 Km/h : 9,158 sec. (0 – 125 MpH : 9,158 sec.)
Fuel consumption under full throttle: 43 L/100 Km
Top speed : Calculated 380 – 400 Km/h (236 – 249 MpH), (not tested)


Na snimci vozilo nije smijelo biti gurano, neg tek da izađe na svijež zrak, nakon novih uradaka:
<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/dMxI6gBps00&hl=en_GB&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/dMxI6gBps00&hl=en_GB&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>
 
Član
Auuuuuuuuuu pm... ja bolida....

ma baš je furka vozaš se u karavanu a znaš da ti nemože nitko ništa...
 
Član
Ono nije motor sto ugraduju ono je turbina.....hahaha.....380-400 KM/h....:icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek:
 
Super Moderator
ah ti 4 isusa sta je ovo
kad onaj 750 HP MTM ide onako na videu mogu tek zamislit kako ovo ide... boze sacuvaj ;)
 
Član
Uzmite u obzir koja auta postižu ovu brzinu Acceleration 0 – 200 Km/h : 9,158 sec. Top speed : Calculated 380 – 400 Km/h (236 – 249 MpH), tek onda vam ništa neće biti jasno, a ovo je obiteljsko vozilo sa 2000kg+;):icon_smile:
 
Član
Pa i ne trosi mnogo pod punim gasom:D Ima serijskih kola sto gutaju vise, a ubrzanja i top speed:icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek:
 

MTR

Član
ne bi da budem hejter , mislim ovo je super ali nesto im nije dobro uradjeno , dvije turbine , smanjena kompresija ,itd itd , nesto mi je nelogicno da V10 sa dva turba ima tako malu razliku u momentu u odnosu KS - obrni moment i na tako visokim obrtajima , ovo podaci su mi prirodniji za nekog atmosferca .
Ova maksimalna brzina je samo teoretski izracun , mislim da ce dobro ici ali ne toliko . I ubrzanje je dobro tj. ekstremno , samo ne znam koliko su u Audiju ostavili prostora u mjenjacu i diferencijalu za ovakve sile , ja mislim da u startu savija osovine ko vlazne jufke :lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top