Cijene putarine

Cijene putarine

Legend
kAcA je napisao(la):
Pa naravno da je normalno platiti.
Autoputevi se svugdje u svijetu placaju, osim u Njemackoj (ali se i tamo placaju kroz gorivo i akcize neke itd.).
Izgleda da sam ja jedini kojem je autoput u dobrom stanju, ja te rupe i slicno sto spominjete nisam vidio. Ono sto se osjeti je prelaz sa puta na most, nadvoznjak ili slicno ali i to je u normalnoj mjeri

Drugu stvar koju bih potencirao je to da balimo na puteve (autoputeve) u drugim drzavama, kao mi nikad necemo imati ovako nesto itd. pa naravno da necemo kad se ovakvi komentari pojavljuju. Takvim komentarima i ne zasluzujemo bolje

Ko nece autoputem imaju regionalne, magistralne pa nek uzivaju

EDIT: A ovi kojima je normalno da u Hrvatskoj i Sloveniji placaju autoput a ovdje ne, nek nastave tamo da se voze

razumijem da ljudi imaju razlicita misljenja, to je ok, ali pazi ovo..
recimo da ti zivis u kaknju a radis u sarajevu (ima dosta takvih slucajeva) i da svaki dan moras dati 10maraka na auto put, 20 maraka za gorivo, mislis da to nije puno ?

ili recimo studiras u zenici, i ides jbg svake sedmice ili svake druge sedmice sa - ze koliko ce porast cijene karata za bus ? nece sigurno za marku.. jer i prevoznici to koriste.. ok ima voz, ali sta za one koji idu busom do travika , viteza i sl ?

ne kazem ja da se ne treba placati auto put, zasto banalizujete stvari, vec da je kriza u zemlji, recesija, besparica, rastu cijene svega i sad jos treba i povecavat cijenu auto puta, ljudi su se zalili kad je poskupilo sa 1.5 na 2, sta mislis kako ce sad reagovat ?

lako ljudima u sloveniji, kad imas plati 1000,2000€ lako je dati i za putarinu..

ne kazem da se ne treba placati auto put, ali se treba sagledati stanje u drzavi, pokusati na neki nacin "ublaziti" te skokove cijena.. u ovom slucaju za taj ebeni "auto put" od 40tak km.. zasto drzava nije obnovila onu EP pumpu na auto putu, zasto je dozvolila da se gradi petrol pumpa na auto putu, jel to drzava nije mgla napravit svoje 3-4 pumpe na auto putu, naplacivati wc, kafu kao njemacka.. pa nek za marku bude jeftinije, uhar..

stavovi nam se razlikuju, ali dosta je udaranja i obicnih ljudi po usima.. kad sutimo i trpimo, nek nam se desavaju ovakve stvari.. dabogda bio 10maraka kad smo takvi..


SeEn_BoSs je napisao(la):
@ kAcA , BRAVOO !!!! Tako je ...

s postovanjem, ali ne zivis u bih pa ne znas kakva je situacija ;)
 
Član
Shvatam situaciju ljudi u Kaknju itd. ali ako gledamo sa druge strane njima je taj autoput donio mnogo boljih stvari:
-kvalitet ceste, brzi i sigurniji put, smanjeno vrijeme putovanja... Ko hoce taj boljitak platit ce voznju autoputem. Ko nece ili nema drzava mu je izasla u susret pa napravila cestu odmah do autoputa koja se moze koristiti besplatno ili moze koristiti drugi put opet besplatno

Kriza je svugdje, u svakoj zemlji rastu cijene, besparica ali nesto sto je normalno ostaje normalno.
Cijena autoputa se nije podigla nego se postavila na normalnu cijenu koja iznosi za toliku kilometrazu kao i svugdje u svijetu

Nisam mislio na Slovence ili Hrvate, oni se svakako ne zale mnogo (a Hrvati bi itekako trebali jer su u kreditima do guse zbog tih autoputeva) nego na nase ljude sa ovog foruma kojima je normalno da plate autoput tamo a ovdje nije

Petrolova pumpa nije sagradjena na autoputu nego se nalazila tamo u trenutku gradnje autoputa pa je potpisan ugovor da placaju novac drzavi da bi ostala na tom mjestu. Cini mi se da je ugovor i vremenski definisan na neke 3 godine

Bit ce uskoro i tenderi za gradnju pumpi na autoputu, ali morala se prvo zavrsiti faza zatvorenog sistema naplate da bi to bilo moguce. Sada je to gotovo pa se moze ici dalje sa uslugama na autoputu.
Postavili su zastitu za duga svjetla, planira se postavljanje SOS telefona, video nadzora itd. itd. Sve ide po redu
 
Član
Kod nas je prema mojim proračunima cena putarine 1 euro na 25km. Koliko sam skontao Sa-Kakanj je 50 km tako da je to potpuno ista cena, to je standard.
 
Član
dellas je napisao(la):
Kod nas je prema mojim proračunima cena putarine 1 euro na 25km. Koliko sam skontao Sa-Kakanj je 50 km tako da je to potpuno ista cena, to je standard.

37km molim te lijepo :)
@noke, nek se i ja s tobom slazem nekad pa nek ide sve u pm! :D
@ogy tebi je mrav u vakat smeto sa golfom
:lol:
 
Legend
sacekat cemo i ostala misljenja.. ali sve to ide tako sporo osim kad se trebaju pare uzeti.. neko je maloprije spomenuo sarajevsku zaobilaznicu, pa dali su jednoj firmi da nam gradi gotovo citav auto put, koja je naravno propala (jer kod nas ne moze nista normalno) i sada je gotovo citav projekat auto puta u stangaciji ukljucujuci i tu zaobilaznicu..

pa eto sad fol imaju neke bankovne garancije, pa dok isplate sve to podizvodjace ili kako vec, sitne firme pa dok nadju opet glavnog izvodjaca, nece to zavrsit za 5 godina..

umjesto da su ko hr uzeli provjerene firme, uzeli sct koji nista nije uradio kako treba.. pa se auto put presvlacio nekoliko puta (josanica . podlugovi) o prelazima da ne govorim..

funky je napisao(la):
37km molim te lijepo :)
@noke, nek se i ja s tobom slazem nekad pa nek ide sve u pm! :D
@ogy tebi je mrav u vakat smeto sa golfom
:lol:

izgleda da si dosao pameti :)
 
Član
sve bude jasno... pogledas kada se krenulo kao radit, kada je zakopan jos onaj kamen temeljac, pa do danas... koliko se kilometara napravilo... kao da su sve rucno radili bez masina... uzmi onda dole hr, koliko su oni km napravili i za koliko vremena...
 
Član
Uvijek sam govorio jos kad se i poceo praviti autoput,ona prva dionica,samo nek prave i nek naplacuju skuplje ako treba od standarda,ali neka se pravi svake godine!
Placam i placacu uvijek,nikad nisam otisao starim putem niti bi.
Uvijek postoje pitanja sta ce ovi sta ce oni sto rade,sto studiraju,sto ovo sto ono,
a imaju uvijek opciju da idu drugim putem,pa ce platiti na servisu auta,na trajanju putovanja itd.
Ako nemas para nemoras studirati,ljudi vrijeme je gadno i surovo to nam je kapitalizam i demokratija i tako je.
Ko ima neka plati ko nema neka umre,takav je stav drzave,takav je stav sviju danas!



Nekazem da rade kako treba,tj zadovoljavajucom brzinom,ali pogledajte prije 10 godina nismo imali nista,sad imamo 40km autoputa,koji hajmo ruku na srce uopste nije los!
Mozemo mi srati koliko hocemo i ovako i onako,ali sve ostaje ne promjenjeno!
 
Član
Limpi je napisao(la):
sve bude jasno... pogledas kada se krenulo kao radit, kada je zakopan jos onaj kamen temeljac, pa do danas... koliko se kilometara napravilo... kao da su sve rucno radili bez masina... uzmi onda dole hr, koliko su oni km napravili i za koliko vremena...

Pa za razliku od HR koja se ubija u dugovima i kreditima, mi smo ovih 37km napravili potpuno iz naseg budzeta.
Zbog toga je i bilo potrebno toliko vremena
Sada kada se oformila Autoceste FBiH poceli su uzimati kredite pa se odmah i vidi napredak. Otvoreno je vise gradilista odjednom i sve ce ovo puno brze ici
 
Član
Ja mislim da netreba placati auto put jer se placa iz goriva registracije + su uzeli kredit za auto put
onda ce ga nama naplatiti, pa praviti 10 godina i opet nece k..... valjati pogledajte dionicu sarajevo blazuj.
Treba cijeniti svoje, ali treba biti realan. Hrvati su napravili za 3 mjeseca vise nego mi za 10 godina.
A ove nove cijene putarina su smijesne.
Najtuznije su mi kucice za naplatu kod kaknja na sred auto puta umjesto da su na iskljucnim trakama (da im ko ne pobjegne a da neplati) hahaha sta ce sa njima kada zavrse dionicu srusiti i praviti ponovo nove na iskljucnim trakama (znaci naplatiti opet nove radove).
Meni ce djeca narasti a nece docekati kraj auto puta (Jos nemam djece cisto da se mozete orijentisati kad bi sta moglo biti gotovo).
 
Član
kAcA je napisao(la):
Limpi je napisao(la):
sve bude jasno... pogledas kada se krenulo kao radit, kada je zakopan jos onaj kamen temeljac, pa do danas... koliko se kilometara napravilo... kao da su sve rucno radili bez masina... uzmi onda dole hr, koliko su oni km napravili i za koliko vremena...

Pa za razliku od HR koja se ubija u dugovima i kreditima, mi smo ovih 37km napravili potpuno iz naseg budzeta.
Zbog toga je i bilo potrebno toliko vremena
Sada kada se oformila Autoceste FBiH poceli su uzimati kredite pa se odmah i vidi napredak. Otvoreno je vise gradilista odjednom i sve ce ovo puno brze ici

kaca ti ko da radis negdje na cestama ili izvodenju radova pa branis... i ispadne super sto imamo ovo autoputa...
koje je godine stavljen temeljac, jos 2000-te bicakcic ga ko zakopao... i ovih jadnih 40 km za sve ove godine nije napravljeno bez kredita... uzet je on jos na pocetku od investicijske banke, ali se nisu koristile pare,... eto sada ove "zavrzlame" oko tunela vijenac... volio bi da se sve gradi normalnom brzinom... ali uzmimo u obzir koliko se godina gradilo i radilo ovih 30-tak km... rok za igradnju tunela je 3 godine, poznavajuci dosadasnju brzinu, dabogda bude u roku...
hrvati ce isplatit svoje, brzo sagradili, ubiru cestarinu i otplacuje kredit... a poznavajuci nas, uzet cemo kredit(e), zapet ce gradnja, pa ce i "stari" dio puta vec biti u propadanju... sve bi bilo ok da se ovo radi normalnom brzinom... a oni jos uvijek nisu rijesi ni oko parcela i zemljista.... edit: stoji i sve ovo sto je edinko naveo, pa 100km ide na cestu pri regi, od goriva pare... a nista sada da popravljaju ili prosiruju... tu i tamo pokrpe koju rupu...
 
Cijena je kao i u regionu, cement, pijesak, bitumen itd. kostaju kod nas isto koliko u Hrvatskoj (licno se uvjerio prosle godine), jedino je radna snaga nesto skuplja u Hrvatskoj, ali i tamo na gradjevini su lose place, tako da oni prvo moraju isplatiti i vratiti kredit, a kasnije je lahko smanjivati cijenu putarine. Sto se tice ljudi koji ga svakodnevno koriste, to se rijesava pomocu vinjeta, kartica i slicno, samo sto kod nas je ogranicenost umova velika, kako kod vlasti, tako i kod naroda.
A moram reci da se djelimicno slazem sa kacom, kod nas je glavno na drzavu napasti, svi nesto od drzave ocekuju, to nigdje u svijetu nema da ljudi vise od drzave ocekuju nego ovdje. Zivio sam u nekoliko drzava, na drugim kontinentima i dan danas putujem cesto i vidim svega i svacega, svakakvih ljudi, mogu vam reci da osim sto je kod nas podijeljeno sve na tri princip rada vlasti je poprilicno isti ako i u drugim drzavama, a sto se tice malverzacija, kradja i toga, da znate samo sta u Italiji rade npr., pa eto i u Hrvatskoj vidim svaki dan novi optuzenik za ostecivanje drzave za par miliona. Samo sto se ljudi u drugim zemljama najmanje bave politikom i najmanje se time zamaraju, dok je kod nas to glavna tema uvijek i svi su se ulijenili, niko nista ne radi samo se suplja prica prosipa...
Ne kazem da je bajno stanje, jer ipak se ovdje desila promjena rezima vlasti, pa rat, pa medjunarodna zajednica, podijeljenost, sve je to utjecalo na ekonomiju i razvoj u velikoj mjeri, to odbija investitore, potencijalne turiste itd. Ali narod mora da se pouzda u sebe i svoj rad, a ne da ocekuje nesto od drugih. Ovo je sad vec izvan granica teme, ali tesko je objasniti sta hocu reci, bez da se dotaknem drugih stvari...
 
Član
Limpi je napisao(la):
kaca ti ko da radis negdje na cestama ili izvodenju radova pa branis... i ispadne super sto imamo ovo autoputa...
koje je godine stavljen temeljac, jos 2000-te bicakcic ga ko zakopao... i ovih jadnih 40 km za sve ove godine nije napravljeno bez kredita... uzet je on jos na pocetku od investicijske banke, ali se nisu koristile pare,... eto sada ove "zavrzlame" oko tunela vijenac... volio bi da se sve gradi normalnom brzinom... ali uzmimo u obzir koliko se godina gradilo i radilo ovih 30-tak km... rok za igradnju tunela je 3 godine, poznavajuci dosadasnju brzinu, dabogda bude u roku...
hrvati ce isplatit svoje, brzo sagradili, ubiru cestarinu i otplacuje kredit... a poznavajuci nas, uzet cemo kredit(e), zapet ce gradnja, pa ce i "stari" dio puta vec biti u propadanju... sve bi bilo ok da se ovo radi normalnom brzinom... a oni jos uvijek nisu rijesi ni oko parcela i zemljista.... edit: stoji i sve ovo sto je edinko naveo, pa 100km ide na cestu pri regi, od goriva pare... a nista sada da popravljaju ili prosiruju... tu i tamo pokrpe koju rupu...

Ne radim niti ikoga branim ali ne volim kad neko prica tako a uopste se ne razumije nego samo nabacuje nekakve podatke. Naravno da je super sto imamo autoput. Ja nisam od onih koji pricaju da su nam putevi qrac a kad se nesto napravi pocnem da se zalim i izmisljam kako nas kradu itd. A ustvari to je sasvim normalna cijena.

Nikakvi krediti nisu uzimani i to je sigurno. Ova dionica autoputa je napravljena cisto iz budzeta i zbog toga je trebalo toliko vremena.

Nemoj zaboraviti da su i Hrvatska i Srbija imale po 300km autoputa jos na pocetku koje im je ostavio drug Tito tako da je njima bilo puno lakse. Mi smo imali sipak.

Hrvati su se odlucili na varijantu kredita i eno svako malo se narodu povecava porez ne bi li mogli otplatiti rate. Da se ovako nesto nama desilo volio bih samo tada cuti komentare od tebe i ostalih.

Srbija je koliko ja znam izgradila nesto malo.

Mi smo tek poceli sa pravom gradnjom autoputa, tek je oformljena Autoceste FBiH (1.1.2011.) koja je pocela uzimati kredite i koja je vec otvorila 3 gradilista. I sam moras priznati (ako putujes cesto) da se vidi da sve ide brze, profesionalnije itd.

Sto se tice naplatnih kucica u Kaknju ja mislim da su to prenosne kucice tako da nece biti problema premjestiti ih kad bude bilo potrebno.

Sto se tice finansiranja iz goriva, registracije itd. U svakoj zemlji je tako, nismo mi nista novo izmislili.

@olensoner potpuno se slazem sa tobom. Najlakse je za svoje nezadovoljstvo i nerad optuziti drzavu
 
Član
JAko lijepo objasnjeno na SA-Xu od strane jednog momka:

nači onaj ko putuje svaki dan na relaciji Kakanj - Sarajevo mora platiti 4,10 KM za ulaz i onda 4,10 KM za izlaz da se tako izrazim, što bi bilo 8,20 KM svaki dan.
Nek taj neko ide 26 od 30 dana, onda mora potrošiti 26 x 8,20 KM = 213,2 KM, a za godinu bi bilo 2.500 KM

AFERIM...

P.S.
Plus minimum 20 KM goriva = 26x20 = 520 KM

Znači za 26 dana neko ko svaki dan ide potroši bez da išta pojede 520 + 213,2 = 733,2 KM
To je to, svaki ostali komentar je suvisan...
 
Član
Taj koji putuje na relaciji Kakanj - Sarajevo svaki dan uopste ne mora placati autoput.
"Svaki ostali komentar je suvisan..."
 
Top