BodyBuilding materijal

BodyBuilding materijal

Član
da se i ja upišem, treniram vec neke 3 godine,poceo od apsolutne nule,kost i koža bio,187 cm visok,62 kg...trenutno sam na 84 kg došao :icon_biggrin:
znam da bih za ovaj period trebao daleko više napredovati ali,nažalost u najvaznijim periodima(periodi gdje se,da kazem tijelo pocelo graditi) pravio dosta pauza,vecinski zbog bolesti,(jednom se razbolio ozbiljno i imunitet pao skroz,tako da sam bio bolešljiv pravo),ugl je bilo radim 6-7 mjeseci,i onda se razbolim pa sve padne u vodu i opet od nule...do sada,treniram vec nekih 5 mjeseci bez pauze (zadnja je bila kada sam fasovao upalu usnih/nosnih kanala,grla i nesto pluca zezala :lol:)
od suplemenata nisam ništa koristio,nista proteini i bilo sta vezano sto kazu za "hemiju"...
evo koja slika,nemam novijih slika,ova zadnja je od prije godinu,na njoj sam sa nekih 75-78 kg,nezz tacno...

sami pocetak,ne se smijati xD :lol:
scaled.php


i ovo je sa nekih otpr 75-78 kg
scaled.php


scaled.php

U maju cu napraviti pravi update,opucati koji sliku i odraditi mjerenja,pa postavim :)
Sto se tice ishrane,prije teretane sam bio izuzetno probirljiv i k'o vrabac jeo,kljukali me raznim tabletama,da bi odjednom postao žestoki omnivor,sve sto dodje pod ruku jeo sam :lol:
u pocetku mi je ishrana bila kao uvijek 3 obroka,dorucak-rucak-vecera,nisam obracao paznju na to,medjutim kako je vrijeme odmicalo,sve sam više i više radio na tome...sveo fast food i gazirana pica na minimum,masno takodjer,više ubacio piletine,ribe itd itd,trenutno mi se dan svodi,sto se tice ishrane,na 6-7 obroka;
ujutro,cim ustanem neki laganiji obrok u vidu pahuljica,da me "probudi"
nakon 1h vremena,dorucak,nastojim da bude što više proteina,ali koliko mi frizider to dopusta (jaja,sir,mlijeko....) :D
onda nekada u toku dana slijedi marenda,keksići+voce (banane)
slijedi ručak,za kojim se NE prežderavam...
pola sata prije treninga,uzmem opet nesto lagano tipa marende,da me "podigne"
i ide trening,poslije treninga ide obilniji obrok,sto proteinima,sto UH,ugl bude ili piletina ili crveno meso....
i pred spavanje ide laganiji obrokcic neki domaci vocni frape ili onaj mlijecni šejk sto se ima kupiti u samoposluzi,meggle il' sta vec :D
Naravno rijec je o totalno amaterskom bodybuildingu,treniram zbog sebe,sto volim taj osjecaj...namjeravam do 90 kg dogurati prirodnim putem i onda uzeti nesto,da nabacim još koju kilu,da probam,ali to je na dugom štapu sto se kaze u narodu :icon_biggrin:

p.s. trening pocinje od utorka-srijeda-cetvrtak(pauza)-petak,subota,ned i pon(pauza)
 
Član
Shelby
Neznam jesam li te dobro razumio ali zašto treniraš 3 dana zaredom?
Hemija nisu proteini :)

Znao sam da vlada veliki nered na prehrani, to je polje sa najviše manipulacije i mogućnošću pogrešeke....

Ajmo ovako neznam jestel čuli za posni sir, malo zguglajte to vam je jedna od osnovnih namjernica kupujete na kartone :) naravno svaki put pratite da li ima akcija kakva....

Pileća, pureća prsa isto na karton, obzirom da će te ovo često uzimati dogovorite da vam isijeku na 150-200g nađite sebi neku gramažu...

Tunjevina, ima više vrsta opet vidite koja vam godi isto veće količne idu

Jaja nešto sitno koja školjka :)

Pord gore nabrojanih glavnih izvora proteina ide i whey i manje više to je što se tiče izvora proteina...

Znači, ćevapi,sendviči,hanburgeri, narezci,sudžuke,suhomeso,paštete i ostalo nije bb

Obzirom da se isto dosta korisiti zobene pahuljice, ima više pakovanja, vrsta,cijena..nećete pogriješiti ako uzmete one iz sektora za dijabetičare...ona beze kesa pakovanje 500g bez šećera okusa koo......zar ima :) ovdje jedan savjet obzirom da njih jedem ujutro dobar fazon je naveče potopiti u vodu-mlijeko da se malo 'nadoje' i ujtro još doliti i dosta je bolje...kad ste na defki idu sa vodom...kad ste na masi može sa mlijekom...

Što se tiče rehidracije, voda je najbolja znači ništa sokovi, vaki naki jock...

Znači bb meso je pureća i pileća prsa, sve ostalo je lošije od ovog...i unosite dosta više masti sa mesom..da vas sad netušim brojevima...

Vitamini, eh tu je malo jebada dobar proizvod vitaminski košta, nemojte zanemarivati vitamine, jedan od bitnih je c vitamin....ništa one šumeće spike to je za penzionere :) imaju tablete pakovanje po 500mg mislim to je mjera :)

Haj dosta pišem opet kasnije :)
 
Član
aServis je napisao(la):
Shelby
Neznam jesam li te dobro razumio ali zašto treniraš 3 dana zaredom?
Hemija nisu proteini :)

ipak me nisi dobro razumio,heheh... :)
ne treniram 3 dana zaredom :D
ide ovako;
utorak- prsa/biceps
srijeda-ledja/triceps
cetvrtak-pauza
petak-noge/gornja prsa(kosi bench,uski i kosa klupa sa bucicama)
subota-ramena/trapez
nedjelja-pauza
ponedjeljak-pauza
treniram 4 dana u sedmici,stim da mi ovakav redosljed najvise odgovara,ne mogu promjeniti raspored a da mi se ne odrazi na ostale misicne grupe,recimo da radim prsa/biceps pa da sutradan umjesto ledja/triceps radim ramena/trapez (da bi odmorio biceps),dosta bi mi uticalo na ramena, ne bih mogao raditi punom snagom,jer su prsa umorna tj pod upalom i automatski mi veze na ramena,tj nemam snage :lol:
sto se tice "hemije",namjerno sam stavio pod navodnicima,da se izrazim laički,znam ja da suplementi,proteinski šejkovi i sl nisu hemija,vec sam to stavio u isti koš da sad ne razdvajam i pišem kilometarske postove,ugl ništa nisam iz teretane koristio,samo kucni frizider :D
a ishrana,naravno da nastojim uzeti sto kvalitetnije proizvode,primjera radi ne uzimam cokoladne zitarice pahuljice i one koje se sastoje maltene 80% od šecera :icon_biggrin:

Pozz uz slogan; "ja volim taj čučanj zato što je mučan,često istjera na usta ono što ručam" :lol:
 
Član
Shelby je napisao(la):
aServis je napisao(la):
Shelby
Neznam jesam li te dobro razumio ali zašto treniraš 3 dana zaredom?
Hemija nisu proteini :)
naravno da nastojim uzeti sto kvalitetnije proizvode,primjera radi ne uzimam cokoladne zitarice pahuljice i one koje se sastoje maltene 80% od šecera :icon_biggrin:

Pozz uz slogan; "ja volim taj čučanj zato što je mučan,često istjera na usta ono što ručam" :lol:

Imaju one sa grođžicama. oko 70% UH i 12% proteina. A prije sam svježeg sira jeo i po 700gr u danima kada imam trening.


PITANJE: jesu li bolji pileći fileti ili domaći posni sir? ili oboje zajedno??
 
Član
Evo ti jedan moj komentar na tvoj trening i sveukupno...
Radiš prsa 2x sedmično, ma koliko vježbe bile izolirajuće na nekoj mašini, za one koji neznaju izolirana vježba se zove ona koja pogađa više neki dio mišića i samim time ga razvija više...to je previše i jednostavno taj tvoj trening dovodi do pretreniranja prsa i nedovoljnog napredka....Drugo vidim da si odvojio rodbinske vježbe pa recimo uz prsa što ide triceps, vjerovatno iz razloga što više dižeš na vježbama tricepsa dok si poslije prsa slabije, što je i logično...dakle u tvom slučaju nije bolje odvajati i posebno raditi...samo si pretreniran...

Kompletno si pretreniran jel si razdvojio vježbe koje nebi trebalo da se odvajaju...

Znači moje mišljenje je da si pretreniran, možeš još više da napreduješ da trening konsoliduješ i da povedeš računa o ishrani....

Mišić se sastoji od mišićnih vlakana, br vlakana se ne povećava već samo debljina tih vlakana i to se zove hipertrofija mišića...stručno bi se reklo...ta hipertrofija ima svoj početak i kraj u mirkrociklusu od treninga da treninga ako si ti odradio takav trening koji je napavio štetu mišićima, neophodno je vrijeme-oporavak i adekvatna ishrana kako bi se taj mišić oporavio i sledeći put bio jači tako što će podebljati ta vlakna, ta vlakna neće podebljati ako nema dovoljno proteina u organizmu, znači mora se jesti proteini...eh ima tu jedna caka proteini se moraju unositi svako malo jel u organizmu ako uneset 30gr a vama tog trenutka treba 30gr oni će bidi ugrađeni kako treba...ako vi unesete 100gr a vama treba 30gr jedan dio će se ugraditi, drugi dio izbaciti iz organizma a treći dio preći u salo...
Dakle jakoje bitan tajming u ishrani i jesti i uzimati kad treba...
Ako nedaš organizmu dovoljno vremena da se oporavi da sanira štetu nema napretka = nema rasta...

Nebi da pričam o nedozvoljenim supstancama ali to je jedan od razloga zašto oni treniraju više, zašto se više proteina ugradi u mišić jel te supstance regulišu horomne a ti hormoni opet regulišu neke procese u organizmu veznao za bjelančevine i sl....Dakle jedan od razloga što nema svrhe raditi treninge intezivne je baš ovaj vezan za vrijeme oporavka...

Evo malo sam se potrudio da vam približim šta se dešava u pozadini bez upotrebe nekih termina i šta ja znam već...
 
Član
zlajaaa je napisao(la):
Shelby je napisao(la):
aServis je napisao(la):
Shelby
Neznam jesam li te dobro razumio ali zašto treniraš 3 dana zaredom?
Hemija nisu proteini :)
naravno da nastojim uzeti sto kvalitetnije proizvode,primjera radi ne uzimam cokoladne zitarice pahuljice i one koje se sastoje maltene 80% od šecera :icon_biggrin:

Pozz uz slogan; "ja volim taj čučanj zato što je mučan,često istjera na usta ono što ručam" :lol:

Imaju one sa grođžicama. oko 70% UH i 12% proteina. A prije sam svježeg sira jeo i po 700gr u danima kada imam trening.


PITANJE: jesu li bolji pileći fileti ili domaći posni sir? ili oboje zajedno??
posni sir je dobar naveče kao zadnji obrok, što je bolji ima u sebi tkz spori protein koji se polako apsorbira tokom noći....i tu je recimo bolji od piletine...
domaći posni sir je ok ako nemisliš malo ozbiljnije bb onda ide onaj kupovni...

Što se tiče piletine ona je isto ok, i nikad nemoj miješati razloga ima više...znači obrok gdje je sam sir ili sama piletina ili sama tunjevina kao izvor proteina...
 
Član
aServis je napisao(la):
zlajaaa je napisao(la):
Shelby je napisao(la):
aServis je napisao(la):
Shelby
Neznam jesam li te dobro razumio ali zašto treniraš 3 dana zaredom?
Hemija nisu proteini :)
naravno da nastojim uzeti sto kvalitetnije proizvode,primjera radi ne uzimam cokoladne zitarice pahuljice i one koje se sastoje maltene 80% od šecera :icon_biggrin:

Pozz uz slogan; "ja volim taj čučanj zato što je mučan,često istjera na usta ono što ručam" :lol:

Imaju one sa grođžicama. oko 70% UH i 12% proteina. A prije sam svježeg sira jeo i po 700gr u danima kada imam trening.


PITANJE: jesu li bolji pileći fileti ili domaći posni sir? ili oboje zajedno??
posni sir je dobar naveče kao zadnji obrok, što je bolji ima u sebi tkz spori protein koji se polako apsorbira tokom noći....i tu je recimo bolji od piletine...
domaći posni sir je ok ako nemisliš malo ozbiljnije bb onda ide onaj kupovni...

Što se tiče piletine ona je isto ok, i nikad nemoj miješati razloga ima više...znači obrok gdje je sam sir ili sama piletina ili sama tunjevina kao izvor proteina...
Ja sebi pripremim prije treninga obrok sa koji na 2 put pojedem. Npr 3h sata prije treninga. Uzmem 300gr prsa i 150gr tjestenine. Poslije treninga odma skuham 5-6 bjelanaca i grožđica ili domaći sok od grođža. Al opet ogladnim navečer pa sam kontao tu ubaciti 200gr sira i malo voća.
 
Član
aServis je napisao(la):
...dakle u tvom slučaju nije bolje odvajati i posebno raditi...samo si pretreniran...
Kompletno si pretreniran jel si razdvojio vježbe koje nebi trebalo da se odvajaju...

Znači moje mišljenje je da si pretreniran, možeš još više da napreduješ da trening
konsoliduješ
i da povedeš računa o ishrani....

uvijek kritike dobrodošle ali i savjeti :D
mozes li mi reci kako bi ti konsolidovao trening da si na mom mjestu?
moze i na pm ako neces ovdje :icon_smile:

i da,pogodio si razlog zbog kojeg sam odvojio prsa i triceps,jednostavno nakon prsa,triceps je vec istrosen i ne odradim 100% trening tog
misica...
 
mene zanima ovo sto shelby kaze...ako radis prsa pa triceps,opteretit ces previse triceps vjezbama za prsa,pa ga neces moci kvalitetno odradit...ok ali ima i ovo...ako si triceps jucer opteretio vjezbama za grudi on se nema vremena odmorit da bi ga danas radio...mislim,vjerovatno zavisi i koje se vjezbe rade,al et zanima me misljenje iskusnijih :icon_rolleyes:

i imam jos 2 pitanja vezano za ishranu...prvo je u vezi sira,sta znaci rijec posni,jel to hrvatska rijec? ja koliko sam shvatio misli se na mladi sir,ja taj jedem,domaci okrugli :icon_rolleyes:

a drugo je vezano za pahuljice,ja trenutno koristim ove: proteini 11,4g UH 64,3g i masti 6,5g ali imajte u vidu da sam na masi ;)
 
Član
tvrdoglavi je napisao(la):
mene zanima ovo sto shelby kaze...ako radis prsa pa triceps,opteretit ces previse triceps vjezbama za prsa,pa ga neces moci kvalitetno odradit...ok ali ima i ovo...ako si triceps jucer opteretio vjezbama za grudi on se nema vremena odmorit da bi ga danas radio...mislim,vjerovatno zavisi i koje se vjezbe rade,al et zanima me misljenje iskusnijih :icon_rolleyes:

i imam jos 2 pitanja vezano za ishranu...prvo je u vezi sira,sta znaci rijec posni,jel to hrvatska rijec? ja koliko sam shvatio misli se na mladi sir,ja taj jedem,domaci okrugli :icon_rolleyes:

a drugo je vezano za pahuljice,ja trenutno koristim ove: proteini 11,4g UH 64,3g i masti 6,5g ali imajte u vidu da sam na masi ;)

postan, nemastan kakogod. Ma samo rokaj pahuljice tebi i treba mase :D jesi se udebljo koji dekagram :icon_question: :cool: Uzmi i mljeveni keks ako ti je plazma preskupa pa možeš i to ubacit sa zobenim.
 
Top