Blokiranje EGR ventila

Blokiranje EGR ventila

Član
Nebi ulazio u tu "dubiozu" samo sam pitao ima li iko ekološke svijesti i razmišlja li iko o tome...
Jedno je pričati o "civilnim" autima a drugo je naglabati o dragsterima o kojima nemamo pojma...
Zašto je EGR tu i zasto ga je fabrika konstruisala-ugradila, postoji više razloga, jedan od njih je "ekologija"...
Na jednog dragstera dodje 500 000 civilnih vozila sigurno, pa je taj omjer 1:500 000 zanemarljiv, a sigurno ce i u skorijoj buducnosti osmisliti neki "ZELENI" dragster :lol:
 
Član
Pa mozda i hoce, ali nije rijec samo o dragsteru, nego o kompletnom automoto sportu i kojekakvim masinama i brodovima i ....... gdje i nije bas 1:500 000.

Recimo neki brojevi odprilike koje nadjoh na brzinu,

Formula 1 - tipicno 75 litara na 100 km,
Dragster - 5.6 litara po sekundi sto je isto kao i pun 747,
Brod "MS Oasis of the Seas" - oko 9 000 litara na sat,
Helikopter "the black hawk" - 750 - 1100 litara na sat,
Tenk "M1 Abrams" - Samo za startovanje turbine 38 litara, dalje 45 litara na sat,
..............

Jel treba sad to uporediti sa prosjekom ispod 10 litara na 100 km za auta ili 1400 litara na godinu ?

I jel treba da napomenem da ne vozimo svi dizele sa skinutim EGR-om, oni su tolika manjina da ne vrijedi ni pricati o tome.
 
Član
Zatvorio egr ventil prije pola godine na fiat stilu 1.9jtd 115hp.
Prije nego sto sam to odradio bio sam sumljicav sta i kako posle.
Auto radi odlicno.Radnu temperaturu dobija taman na vrijeme,gorivo trosi kao sto je trosio i prije 5-7,5l, vuce ludacki dobro posto je prije znao da huci a nigdje gasa, auto ne trosi ulje, sta vise pozeljeti!?

Apsolutno nemam nikakvih problema.;)

p.s. na tehnickom prosao glatko, odlicni izduvni gasovi na radnoj temperaturi.
 
Član
:cool::cool::cool:

Znaci leti podloska i pod ovaj definitivno, cim stignem :icon_smile: pa cu da obavjestim o rezultatima.
 
Član
Bila tema o ovome:icon_smile:

Blokiranje EGR-a po meni je dobra stvar na autima kojima elektronika dopušta da se ventil blokira a da ne izbacuje grešku.Kome ne smeta da mu lampica gori,onda nek to uradi...

Autima kojima elektronika ne kontroliše blokiranje ventila,još bolja stvar:icon_smile:

Problem se samo moze javiti prilikom startovanja motora kad je niska temperatura,da auto ne radi ravnomjerno.

Ja konkretno na svom Golfu 5 nisam uspio još da začepim EGR a da mi ne prijavljuje grešku,mada sam na putu da to otkrijem (nadam se :D ) Inače začepljao sam EGR i auto dosta,dosta ljepše radi sa začepljenim ventilom nego po defaultu...
 
Legend
menja hvala ti na objasnjenju :)
ja sam to citao, da se moze uradit, medjutim ne znam kako je na tim felericnim francuzima, drug mi rece da mu je to otislo, trazili mu 250km na ilmi za polovan dio, pa sam zbog toga pitao gdje i kako :)

pozzz :cool::cool:
 
Član
***** ga lozili ste me opasno,danas ja dizao haubu, gledao gdje mi je taj erg, da ga i ja zacepim majka mu stara, kad vec toliko hvalite:icon_biggrin:
kad sam starom rekao sta gledam,i sta bi uradio, odma je bila prica sta majmunises, da ne treba ne bi bilo tu, nemoj bit budala, sjebat ces sebi auto i te price,, pa sam morao zatvorit haubu dok on ne ode:lol::lol::cool:
 
Član
.nOKe je napisao(la):
menja hvala ti na objasnjenju :)
ja sam to citao, da se moze uradit, medjutim ne znam kako je na tim felericnim francuzima, drug mi rece da mu je to otislo, trazili mu 250km na ilmi za polovan dio, pa sam zbog toga pitao gdje i kako :)

pozzz :cool::cool:

Uglavnom se moze ocrtati i napraviti plocica koja se ubaci izmedju, nikakav problem poseban.

A i ako bi elektronika nesto srala ja bi makar pokusao da stavim polocicu s rupom znaci da smanjim makar dio tih gasova sto se vracaju mada ne vidim kako bi elektronika i mogla da to primjeti jer se ventil sam i ne dira samo se blokira cijev koja vraca gasove, ventil ako radi i dalje ce da radi samo sto nece biti sta da se vrati.

Osim ako ne postoji nesto sto bi mjerilo protok ili pritisak neki pa po tom da skonta da je cijev blokirana.

Cuj 250 KM ????????? Kreteni jebote pola motora se zamjeni za te pare :)

Nista ti mu rjesi za 50 a 200 popijte :)

Cuj 250 KM ????????? Kreteni jebote pola motora se zamjeni za te pare :)

Nista ti mu rjesi za 50 a 200 popijte :)
 
Član
auto otpad Ilma inače su poznati po tome sto nisu normalni sa cijenama :D:D:D Meni za polovan xenon far od golfa 5 bez igdje icega na sebi trazili 800 maraka :D:D I tako nekih tonu dijelova lupaju cifre...isplatnije novo otici i kupiti nego kod njih
 
Član
evo da probam pomoći sa elegantnijim prijedlogom :)

blokada EGR-a nije loša stvar i dosta ljudi koji se razumiju će vam to preporučiti, on je tu svakako večinom zbog ekologije isto kao i katalizator...
ali postoji jednostavniji i bolji način da se to uradi, čak bez otvaranja haube i prljanja ruku, preko vag com-a..
uglavnom osim što je jednostavnije ovako to uraditi ujedno je i bolje zato što ga možete zatvoriti u postotcima, a to upravo zato što ga ne treba skroz zatvarati zbog paljenja i rada dok je hladan...
preporučuje se da se zatvori 98% u tom slučaju imate željeni efekat bez problema pri paljenju i bez problema sa lampicom na kontrolnoj tabli.
princip je jednostavan, ukucajte na google nešto tipa "EGR valve blockage via vag com for..." i stavite naziv svog auta i izbacit će vam više sajtova na kojima je to opisano u detalje
cijeli proces traje 5 minuta, uđete u određeni kanal u dijagnostici motora i promjenite jednu šifru koju ćete naći na google-u i to je to, bez prljanja ruku...

sretno ;)
 
Član
Ovo sto GTI TDI preporucuje ne radi ako je EGR vec zaprljan pa ostao u otvorenom polozaju.
Dzaba ga vi digitalnim putem smanjujete kad je on mehanicki neispravan
 
Član
da ne otvaram novu temu sa istim naslovom

moze li se normalno odraditi blokiranje egr-a na skoda octaviji 2006 god, 1.9tdi 77kw (motor kao u golfa 5). upaljena mi je lampica zbog egr-a, medjutim ne osjetim neke simptome u voznji, ali bih volio da ga blokiram ukoliko je to moguce bez nekih posljedica. ne znam da li je kod mene ovaj sistem da se samo blokira, ili ce izbacivati tu gresku poslije...

i ako neko zna nekoga iz sarajeva ko bi mi to mogao provjereno i pouzdano odraditi, neka javi na PP ;)
 
Član
obzirom da nisam stručnjak oko ovih stvari ali pomalo se učim i pokušavam čitajući da što više saznam, zamolio bi nekoga ako može da mi uslika kako da blokiram EGR na pežou 307, 66 kW, 2.0, 2002 godina.
inače auto mi je odlično išlo (letilo ko zmaj) dok nisam batalio akumulator pa izgubio kod ključa. to su mi odradili u servisu ali poslije toga auto nije imalo snagu kao prije.neko na forumu mi je rekao da je možda do vakum ventila i preporučio mi između ostalog da zamijenim mjesta vakum ventilima (ima dva na mom autu).to sam uradio prije dva dana i osjetio sam da auto ide dosta bolje ali da nije još onako kao prije.možda bi blokiranjem egr imao punu snagu auta. e sad pitanje, da li ja mogu da to odradim sam kako treba jer sam ventile zamijenio na lagan način.trebao bi malu pomoć ako je neko voljan pomoći.
hvala unaprijed...
 
Ljudi kad ej vec tema o ovom EGR ventilu da priupitam iskusne :D
IMam passata 3b 97' prva generacija znaci takozvanog passata 4..1.9 TDI 66 KW
i skoro ga kupio i vozio jedno vrijeme sve bilo ok..vuko ko lud (za 66kw)
sve dok nisam prvi put na magistralu izasao i poceo preticat..i na 140 km7h u 4 na mozda 3.500 rpm samo ga utusi..i izgubi snagu..i vise neubrzava
i tako sam vozio par kilometara bez snage..i stao.obavio sto sam trebao krenuo opet vuce ko blentav :icon_confused:
i tako isto..do 140 u al sad u 5brz opet utusi se..negdje na 3200 rpm kao da zacepi nesto..i samo crn dim izbacuje kad pritisnem..i tako sve trajalo dok ne ugasim auto i opet upalim...do ponovnog zacepljenja..
zatim ,KROZ PAR DANA..odjednom mi izgubio snagu skroz-popucala crijeva turbine..i to zamjenim opet vuce extra..turbina pišti..nepusi...al opet cim predjem 3000-3500 rpm..( I TO uglavnom u 4 I 5 BRZINI..).motor se ugusi..i sve do ponovnog gasenja paljenja nema snage...
AJ DA CUJEM VASA MISLJENJA?? JA SUMNJAM NA EGR VENTIL
P.S PASAT NEMA BOARD..STO ZNACI GRESKE OKO UKIDANJA EGR SU ISKLJUCENE 100% :D
 
U kratkim crtama mozes sam samo nije ni skupo u radnji da se odradi 20-30 km max moras acu napolje, plastika ona hdi napolje, crno crijevo pod sajbom od zraka napolje ono ide sirinom motora cijelom i onda ti je tu egr treba ti komad lima i zablokiras gdje vraca u usis zrak napravis kao podlosku i to se rikverc sve vrati ;)

black__anegllll je napisao(la):
Ljudi kad ej vec tema o ovom EGR ventilu da priupitam iskusne :D
IMam passata 3b 97' prva generacija znaci takozvanog passata 4..1.9 TDI 66 KW
i skoro ga kupio i vozio jedno vrijeme sve bilo ok..vuko ko lud (za 66kw)
sve dok nisam prvi put na magistralu izasao i poceo preticat..i na 140 km7h u 4 na mozda 3.500 rpm samo ga utusi..i izgubi snagu..i vise neubrzava
i tako sam vozio par kilometara bez snage..i stao.obavio sto sam trebao krenuo opet vuce ko blentav :icon_confused:
i tako isto..do 140 u al sad u 5brz opet utusi se..negdje na 3200 rpm kao da zacepi nesto..i samo crn dim izbacuje kad pritisnem..i tako sve trajalo dok ne ugasim auto i opet upalim...do ponovnog zacepljenja..
zatim ,KROZ PAR DANA..odjednom mi izgubio snagu skroz-popucala crijeva turbine..i to zamjenim opet vuce extra..turbina pišti..nepusi...al opet cim predjem 3000-3500 rpm..( I TO uglavnom u 4 I 5 BRZINI..).motor se ugusi..i sve do ponovnog gasenja paljenja nema snage...
AJ DA CUJEM VASA MISLJENJA?? JA SUMNJAM NA EGR VENTIL
P.S PASAT NEMA BOARD..STO ZNACI GRESKE OKO UKIDANJA EGR SU ISKLJUCENE 100% :D


Nije EGR kod tebe je MAF prije jer EGR nema efekta preko 2 hilj obrtaja on je u funkciji samo iz niski da povuce
 
Top