Blokirani ulaz i izlaz iz Tuzle

Blokirani ulaz i izlaz iz Tuzle

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
Radnici fabrike obuce AIDA jutros u pola 8 blokirali su glavne dvije raskrsnice na ulazu u Tuzlu. Jedna na Ircu kod zgrade EURO HERC, druga kod BKC-a na juznoj magistrali.

Blokada jos uvijek traje i nemaju namjeru se pomjeriti dok se njihovi uslovi ne ispune. Nezvanicno saznajem da je blokiran i put preko ilincice i put preko starih moliha, navodno se stvorila velika guzva kada se neki od kamiona nisu uspjeli mimoici.

Slike u prilogu....

btw ja ih podrzavam u ovome...

10ypd36.jpg


30lp4qp.jpg


110alwg.jpg


xkmx5c.jpg


91e8lx.jpg


rcubyf.jpg


awuzc2.jpg
 
Član
i ja ih podrzavam... ali da nisi sluso radio.. ili cito nigdje na netu... a pokusas uci u tuzlu... eh onda bi te pit'o :D
 
Legend
bulex je napisao(la):
i ja ih podrzavam... ali da nisi sluso radio.. ili cito nigdje na netu... a pokusas uci u tuzlu... eh onda bi te pit'o :D

Svejedno, sacekao bih... i bas sam razmisljao o tome da recimo putujem za Mostar poslom, bitno mi nesto, a na ulazu ili izlazu iz Sa, slicna situacija, dobro sam razmislio i skonto da bih bio na njihovoj strani. Takav sam jebiga. Lako je trpat pod tepih dokle god je tebi dobro, ali lako se sutra i mi mozemo naci na cesti. To su neciji roditelji, ti ljudi imaju djecu bas kao sto i mi. Nezele oni nista posebno samo mogucnost da hljeb zarade svoj. Igorm slucaja mi smo im prve komsije, REMEX pa smo u kontaktu sa njima dolaze vec 6 mjeseci kod nas kopiraju razne ugovore, peticije, saljemo im faxove, jer nemaju struje.

Dobili su sirovinu iz Italije da rade do augusta bez prestanka, medjutim nisu im htjeli ukljuciti struju da rade, a onda su nasli neki lame izgovor za to. Sramota je to velika, a direktori prijasnji su svi otvorili privatne firme nakon sto su pokrali zadnji dinar iz fabrike i otisli, ali nisu samo otisli oni nego su se potrudili da svim inostranim partnerima popljuju cijelu fabriku pa su sa njima otisli i kupci i investitori.... Jebena smo mi jarane drzava...
 
Inace podrzavam kada se ljudi bore za dvoja prava, ali ako vec hoce da mijenjaju situaciju zasto nisu blokirali ulaz u kuce, stanove, radna mjesta itd. onih koji su odgovorni za takvu situaciju, jer "obican" nerazuman covjek (a takvih Boga mi ima kod nas na sve strane) ce se u vecini ovakvih slucajeva iznervirati, psovati i nece podrzavati strajk i blokadu. Tako da time nista de dobivaju, a odgovorni nece ispastati nista, jer oni kontaju:"sta nas briga, blokiraj ti kome hoces meni ne smeta, nama niko nista ne moze". Dok god se ne ide dirketno na vlast, tesko ce se ovdje sta promjeniti.
 
Član
ovao pored euroherca,gdje je slikano,tu sam bio ocam:D
a nek se ljudi bore za svoja prava,dok im se ne ispune zahtjevi treba ostati blokirano sve
jedini nacin da se ljudima omoguci ono sto im pripada u ovoj nasoj drzavi
 
Početnik
koliko smo mi glup narod...sta je tom narodu kreiv vozac neki koji je kreno u Tz ili zeli otic negdje....ovakve gluposti blokiranja ulica stvarno nikako ne razumijem


pa neka idu vladu blokirat ili sta ti ja znam..:icon_mad:
 
Član
olensoner je napisao(la):
Inace podrzavam kada se ljudi bore za dvoja prava, ali ako vec hoce da mijenjaju situaciju zasto nisu blokirali ulaz u kuce, stanove, radna mjesta itd. onih koji su odgovorni za takvu situaciju, jer "obican" nerazuman covjek (a takvih Boga mi ima kod nas na sve strane) ce se u vecini ovakvih slucajeva iznervirati, psovati i nece podrzavati strajk i blokadu. Tako da time nista de dobivaju, a odgovorni nece ispastati nista, jer oni kontaju:"sta nas briga, blokiraj ti kome hoces meni ne smeta, nama niko nista ne moze". Dok god se ne ide dirketno na vlast, tesko ce se ovdje sta promjeniti.

jest drug, ali ti kad stanes na tudji posjed i npr. blokiras mu prilaz kuci, policija itekako te smije ostraniti, ipak privatni posjed, znaju oni malo vise oko tog zakona, sigurno...
 
Član
bravof je napisao(la):
koliko smo mi glup narod...sta je tom narodu kreiv vozac neki koji je kreno u Tz ili zeli otic negdje....ovakve gluposti blokiranja ulica stvarno nikako ne razumijem


pa neka idu vladu blokirat ili sta ti ja znam..:icon_mad:

jest vala...koda one na vlasti zaboli ***** sto su ceste blokirane...za njega ce se uvijek nac put ka izlazu
 
Legend
Smjesni ste..

Sta mislite ko je glasao za tu vladu i te politicare. Glasao je narod, a ako je narod raspizden dobro ce znat ko je odgovoran sto ih boli ***** za ljudima koji su blokirali ulicu.

Nisu krivi oni zapravo, krivi smo mi sto smo ih izabrali.
 
Član
ma ovo je glupost prava, uredu sto su se skupili al sto neko rece trebali su vladu il nesto drugo blokirat a ne cestu
 
Legend
12.06.2009.
Vlada TK
Održan sastanak sa predstavnicima sindikata Aide


Premijer Tuzlanskog kantona Enes Mujić i ministar za industriju, energetiku i rudarstvo u Vladi Tuzlanskog kantona Sehudin Ograšević sa saradnicima održali su danas još jedan sastanak sa predstavnicima sindikata Fabrike obuće Aida Tuzla, čiji radnici su nastavili proteste pred zgradom u kojoj je smještena Vlada.

Ministar Ograšević je na početku upoznao prisutne o svim aktivnostima koje su, u cilju prevazilaženja trenutne situacije, poduzete u proteklom periodu odnosno tokom jučerašnjeg dana.

Jučer su održani razgovori sa predstavnicima sindikata tokom kojih je zatraženo da se dostave spiskovi radnika kako bi se sagledala mogućnost za jednokratnu pomoć.

Vlada Tuzlanskog kantona jučer je odobrila 140.000 KM za stvaranje uslova za pokretanje proizvodnje. Uslov za realizaciju ove Odluke jeste postojanje računa novoformirane firme sa kojom je „Aida“ 10.6.2009. godine potpisala Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji.

Kako je istakao ministar Ograšević upravo je nepostojanje računa jedini razlog zbog kojeg sredstva za stvaranje uslova za pokretanje proizvodnje u Aidi, među kojima je i električna energija, nisu ranije prebačena.

Također je istaknuto da je jučer održan i višesatni sastanak sa potencijalnim kupcem, predstavnicima firme Limpex. Kako je istakao ministar Ograšević za ovog kupca od jučer radi Aidin pogon u Lukavcu, a u narednu srijedu će biti nastavljeni razgovori kako bi se dogovorilo upošljavanje dvije linije u Aidinom pogonu u Tuzli i jedne linije pogona u Dubokom Potoku.

Predstavnici Sindikata su izrazili nezadovoljstvo da se uposli samo dio radnika te zbog činjenice da je još jedan kupac koji je bio obezbijeđen odustao od posla u Aidi, jer nisu bili obezbijeđeni svi uslovi za pokretanje proizvodnje.

Danas su izneseni zahtjevi radnika Aide, a to su:
- upošljavanje svih radnika u sva tri pogona
- jednokratna pomoć od po 300 KM za sve radnike koji nisu uposleni, a učestvovali su u protestima
- materijalno zbrinjavanja svih radnika do upošljavanja na način da Vlada Kantona za svakog radnika izdvaja mjesečno po 200 KM.

Kako su istakli predstavnici sindikata, ako se ne mogu ispoštovati ovi uslovi onda se traži trenutno povezivanje radnog staža i otpremnine.

Premijer Enes Mujić i ministar Ograšević su upoznali predstavnike Sindikata da je, uz sve razumijevanje teškog stanja u kojem se nalaze radnici Aide, trenutno sa pozicije Ministarstva industrije, energetike i rudarstva „Intervencije javnim preduzećima“ osim već odobrenih sredstava za stvaranje uslova za proizvodnju, moguće izdvojiti jednokratno po 100 KM po radniku. Sva dodatna izdvajanja za ove namjene, zbog zakonskih ograničenja, nisu moguća bez rebalansa Budžeta Tuzlanskog kantona za 2009. godinu.

Kada je u pitanju uvezivanje radnog staža, s obzirom na nadležnosti ali i činjenicu da po osnovu penzionog osiguranja za radnike Aide dugovanja iznose 12 miliona KM taj posao nije moguće trenutnu uraditi. To je proces na kojem Vlada Tuzlanskog kantona radi, ali za koji su potrebne i određene odluke na federalnom nivou, istaknuto je danas.

Predstavnici sindikata Fabrike obuće Aida Tuzla su izrazili nezadovoljstvo ishodom ovog sastanka.

Odjeljenje za informisanje
Vlade Tuzlanskog kantona
 
Legend
12.06.2009. u 12:55
Čitaoci nam javljaju
Saobraćajni kolaps

U gradu i na prilazu Tuzli od Šičkog Broda dešava se pravi saobraćajni kolaps izazvan blokadom saobraćajnica od strane radnika Aide.
Radnici Aide su saobraćaj blokirali nezadovoljni ishodom današnjih razgovora sa predstavnicima Vlade TK o čemu ćemo posebno informisati.
Treba reći i da su vozači nezadovoljni ovim potezom Aidinih radnika ali se nadamo da policija koja je na licu mjesta neće dozvoliti da dođe do incidenata. (S.M.)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top