Autokozmetika - koje proizvode koristite?

Autokozmetika - koje proizvode koristite?

Član
Iako vec postoji tema, zelio bih je obnoviti posto je zastarjela i otvoriti novu ako se moderatori nece ljutiti. Sigurno su se pojavili novi proizvodi i tehnike za detailing, pa da kazemo sta koristimo od autokozmetike, gdje kupiti, cijena, savjeti itd.
 
Član
ko već hoće da picajzli oko toga treba sam prati auto, a ne ovi mamlazi što jednom spužvom i krpom operu čitavo auto, voda u kanti je prljava, krpa ispadne na pod, on puhne u nju i nastavi brisati itd lak je do jaja osjetljiv... ja sam uzeo sebi dvije kante za vodu, isjekao rešetku ( rešetka na kojoj se cijedi valjak za krečenje) i stavio 10-15cm od dna kante, da krupnija prljavština pada dole, a da spužva ne može to da pokupi kada je umočim, u jednu kantu ide čista voda, u drugu šampon, prvo u šampon, pa onda trljam auto, zatim u čistu vodu, onda opet u šampon i u krug.... podijelim auto na dva dijela, donji dio auta, otprilike ispod lajsni je najprljaviji, prvo odradim gornji dio sa jednom spužvom, donji dio sa drugom spužvom.... treća spužva za gume i felge itd ali uglavnom treba dosta ispirati, a ne pola auta sa jednim ispiranjem... treba se kretati samo u jednom pravcu, da li dole gore ili lijevo desno, nije bitno. Isto tako važi i za brisanje, krpa za stakla, za karoseriju, za pragove, za felge, za instrument tablu itd ne može jedna krpa za sve.... dosta često ispirati. Jeste zanivljača ali se isplati :D Što se tiče samouslužnih, na njima je šampon poprilično agresivan i treba ga dobro dooobro isprati, ako se već na njoj pere, koncentrat tog šampona zna propržiti plastičnu bocu!
Od prošlog ljeta ljeta kako sam lakirao auto, uvijek sam perem i nema ogrebotina i gluposti od pranja, kao što zna biti, a i kako će neko za 20 min oprati bolje od mene, a ja perem 2-3 sata... vosak je dobar, ima raznih proizvoda, sonaxova politura nije loša, auto se manje manje prlja, da sjaj, lak bude gladak itd
 
Član
Sve je to zlaja lijepo pojsnio ali kada si vec sve to pokupovao i napravio grit-ove mogao si i kupiti 2x mikrofiber rukavice ili vunene a ne prati sa spuzvom :) .. Ugl ide kod mene 3 bucket metoda , sonax FE za felge i jedna kanta sa cetkama za felge.. U 1 kantu ide voda sa grit gardom druga kanta 10l vode i ph neutral sampon da ne skida vosak omiljeni mi je mr pink i meguiars gold class. Mikrofiber rukavice must have i takoder mikrofiber za susenje automobila . Treba ti mnogo MF krpa za detailing motora , unutrasnjosti vanjskih plastika i sl znaci nikad ih viska da se razumijemo .. Za unutrasnjost predem godisnje APC npr BH surfex ili slicno kasnije samo mazem megsom ili poorboys natural look , siceve kozne odrzavam sa gliptone setom . ZA gume dosada najbolji megs endurance , kasnije mi je u planu uzeti gyeon . Ugl skup sport ali tko voli nista nije puno , lagano samo sa prikupljanjem stvari pocetak je tezak ali zato kasnije samo vrsis nadopunu potrosenih stvar
 
Član
Evo da i ja predstavim svoju autokozmetika opremu :D. Kako na sta naletim tako i kupim, citam po forumima preporuke i sl. Problem je sto u BiH malo toga kvalitetno se moze naci. Praktikujem metodu pranja dakle sa dvije kante.
Pa da krenem.

Za gume:

20160414_190238.jpg

Kupio u Bingu, posto nisam koristio druga sredstva za gume ne mogu uporediti, nista specijalno sjaj traje par dana. Neki dan sam kupio popularni Belfton pa cemo vidjet kako ce se pokazat. Negdje sam procitao da glicerin NIJE DOBAR DUGOTRAJNO ZA GUME. Svi ovi proizvodi imaju neki postotak glicerina, al mislim da cisti glicerin nije pametno koristit jer izbjeli gubu i guma izgleda kao stara.

20160414_185859.jpg



kad smo kod guma, sredstvo sam nanosio obicnim kistom za farbu, ali sad sam narucio spuzvicu namjenski za to sa eBay-a 1.7$ :D , pa cemo vidjet:
pokit_12ffb0968f2f56e51a59a6beb37b2859.jpg


U potrazi sam za IPA-om, izopropilnim alkohol gledao sam u apotekama ne mogu da nadjem, pa ako neko ima ideju gdje bih mogao kupiti neka javi. Mjesat cu ga sa destilovanom vodom kako bi uradio pripremu za vosak. Destilovana voda spremna :-D

20160414_185843.jpg
Sto se tice automirisa, probao sam razne, najvise sam zadovoljan sa Ambipurom (u Bingu oko 8 km). Traje dosta dugo, ali na suncu se zna desiti da izlapi:

pokit_f928b521c5648ee6d6ece6d143bf232d.jpg

Probao sam i ove jeftinije ali nisam zadovoljan prekocite ih u sirokom luku, kao kopija Ampipura ali ni blizu, izlapi za par dana:

20160414_185938.jpg

Za sredstvo za skidanje insekata koristim Nigrin, ima u Bingu cijena ne sjecam se nije skupo, dobro odradi posao i ne ostavlja nikakve tragove po laku, bitno je samo odmah isprat. Mislim da je ovo najbolji Nigrinov proizvod koji u potpunosti odradi posao :D

20160414_185954.jpg

takodjer, uzeo sam i ovu spuzvicu namjenski za to, pospricam Nigrinom i obrisem spuzvom:

20160414_190448.jpg

Sto se tice sampona, koristim Alfacare, cijena oko 10-ak ako se sjecam, fino i mirise, zadovoljan sam:

20160414_190027.jpg

Takodjer, imam i ovaj Nigrinov sa voskom, nisam zadovoljan tj ne daje nista da bih mogao reci "wow". Vosak se i ne primjeti. BTW, procitao sam da sampone sa voskom treba izbjegavat:
20160414_190013.jpg

Sto se tice spreja za instrument tablu tj interijer, koristim Alfacare:

20160414_190043.jpg
lijepo mirise, brise i sjaji se. E sad, citao sam, a i na ovom forumu, da vam se desava da bude vise prasine nakon koristenja ovakvih sprejeva. I meni se desava tako da razmisljam o nekim alernativnim rjesenjima, ne znam sta preporucujete? Svakako da prije nanosenja spreja obrisem vlaznom jelenskom krpom pa tek onda sprej. Za krpu sam kupio namjensku Nigrin njeznu krpu koja je napravljena bas za ovo:

20160414_190514.jpg

Materijal je "cudan", nije ni cisti mikrofiber ni pamuk ni plis, nekako sve to izmedju. Takodjer, probao sam i Suncev sjaj nista posebno.

Za interijej takodjer korisim Alfacare (za tapacirung, vrata i sjedista):

20160414_190056.jpg

Mogu reci da tapacirung lijepo ocisti, za sjedista i nije bas nesto. Ovih dana sam mislio cistiti sjedista detaljno, sta vi preporucujete? Citao sam da fax, Vanish Oxiaction ii kako se vec zove daje sjajne rezutate. Samo fino razblazit sa vodom. Mislim da Vanish moze bolje ocistit od bilo kojih ovih "namjenskih" sredstava.

Sto se tice voska, probao sam Sonax i Nigrin.
Sonax tvrdi vosak, oko 10 KM uzeo u AS-HONDASu , najjeftiniji Sonaxov, uopce nisam zadovoljan traje par sedmica i to je to:

20160414_190132.jpg

probao i Nigrinov, smece:

20160414_190117.jpg

traje do drugog pranja. E sa ovim proizvodom sam zadovoljan, Sonax Metallic Hochglanz platio oko 25 km al pola litra:

20160414_190213.jpg

Ima malo voska, daje dubinu i sjaj autu. Steta je sto kratko traje ali milima mi je ovo stavit poslije pranja i izglancat. "Mlijecnog" je oblika, dakle nije kao tvdi vosak fino klizi i ima taj "miris" laka, boje. Dobra stvar.

Ovo sam uzeo na Stupu ona radnja sa autokozmetikom kod Vize, za antizamaglivanje sofersajbe, nisam ga ni probao, a platio sam ga 6-7 KM:

20160414_190148.jpg

Sto se tice tecnosti za vjetrobransko staklo, svima bi preporucio ovaj Liqui Moly
kupljen u AS-HONDASu cijena mislim da je bila 10 km, razrijedi se sa vodom 1:100 dakle moze "vjecno" trajati:

20160414_190200.jpg

Dakle, jako dobra stvar, milion puta bolja od jeftinih tecnosti koje mogu ostetit lak i ostave tragove na sajbi. Ovo pere momentalno dovoljno je samo malo naspricat i brisacima preci, citrus je i fino mirise. Mana je sto ne podrzava minuse pa nemojte zimi stavljat.
Sto se tice stakala, korisim ovaj neki kupio u Bingu Glasss Cleaner:
20160414_190225.jpg

nije los, fino opere bocna stakla i daje "providnost" staklu ali se mora FINO isprat vodom jer ostavlja zute muzge ako se fino ne ispere.

Sto se tice felgi, kroma i aluminija, evo sta sam probao. Za felge korisim deterdzent Cerchi italijanska marka. Uglavnom, odradi posao, mana je sto ne pijeni pa treba vise "podmazat". Naravno mislim na alu felge.20160414_190252.jpg

Narucio sa eBay-a jeftino cetku za felge 1.5$ cekam da dodje.

Nedavno sam uzeo i skupo platio Meguiars "all Metal Polish". Nevjerovatna stvar, kada je bila zima rore i dijelovi od kroma su malo uhvatili "hrdje" mada to i nije hrdja vec masnoca. Ovo daje stvarno nevjerovatan sjaj kad se ispolira i obrise krpom i sto je najvaznije dugo traje! Odlicna stvar za aluminijske rore. Sto se tice kromiranih lajsni, mislim da na svakom autu se vremenom "uhvati" kamenac koji je nemoguce skinuti. Citao sam da su neki pokusali solnom kiselinom (sa vodom) i da su uspjeli ali kasnije to bude jos gore jer se bukvalno "skine" sloj kroma i onda to kasnije brze hrdja. Sa Meguiarsom sam "polirao" prednju masku tj lasjne na prednjoj maski, odlicno ispalo.20160414_190304.jpg

Probao sam i Nigrinov "Metall-Politurepaste". Bezveze, al je i kostalo 4-5 km.20160414_190344.jpg

Kupio u Bingu ahhahha :-D.

Ovo sam uzeo gore u Xenon shopu u Robotu na Hrasnom, nisam jos probao za plasticne dijelove karambolke (samo sto sam kasnije skontao da mi na autu ima vrlo malo plastike :-D). Nisam probao, volio bih ako neko ima iskustva da kaze kakvo je?
20160414_190320.jpg

Ovaj Sonaxov sam probao i ne sjecam se vise kako je ispalo:

20160414_190332.jpg

Platio ga 10 KM, dodje vrlo malo u ovoj bocici i nanosi se kao krema za cipele. Mada mislim da ne postoji proizvod koji plastiku moze osvjezit da traje jakoo dugo.

Sto se tice krpa, imam raznih za svaku namjenu. Nedavno sam uzeo veliku mikrofiber krpu namjenjenu samo za posusivanje, Monster Shine, skupo je platio:

20160414_190527.jpg

Kod posusivanja se mogu napisati eseji. Nema cime nisam probao i nicim nisam zadovoljan jer ostaju muzge na osjetljivom crnom laku na Passatu. Sa ovom krpom sam mnogo zadovoljan! Mozete citavo auto posusit, a krpa opet ne bude skroz mokra, super kupi vodi i ne ostavlja muzge. Sto se tice raznih jelenskih i raznih jeftinih krpa za posusivanje, nicim nisam zadovoljan! Imao sam jednu bas dobru jelensku i s njom sam zadovoljan al izderala se i ne mogu vise nigdje da je nadjem. Ono sto me je iznenadilo je da ovaj peskir ne ostavlja muzge ni na staklu, a svaka koju sam koristio redovno ostavlja barem sitne tragove.

Za glancanje poslije voska koristim Sonaxovu mikrofiber krpu, ok krpa:

20160414_190502.jpg pokit_b66dc44cd9882859d84670604ae276e6.jpg

Imam tu jos nekih obicnih mikrofiber krpi i jelenskih.
20160414_190603.jpg

Narucio sam preko ebay-a pet komada super povoljno za 2.13$ (svih pet komada!):

sss.jpg

Velicina 30x30 cm.

Sto se tice rukavice za pranje, imam ovu jeftinu sa eBay-a:

20160414_190405.jpg

nije ona losa, al nije "to-to". Ne moze da pjena ostane na spuzvi, imam osjecaj kao da vodom perem auto, a ne samponom. Uzeo sam neku od ovcije vune sa eBay-a cekam da dodje mislim da bi trebala biti za dvije klase bolja od ove. Naravno, niposto prati spuzvom!

das.jpg

Za nanosenje voska koristim finu spuzvu tj najfiniju platio 10 km u prodavnici gdje se prodaju lakovi:

20160414_190437.jpg

Odlicna, fino rasporedi ravnomjerno vosak. Al ovo je za polir masinu pa tesko "stane" u ruku, pa sam uzeo manje sa eBay-a dodje 12 komada 1.5$, al ni priblizna kvaliteta kao ova gore:

20160414_190418.jpg

Sto se tice poliranja, nisam polirao al imam ovu pastu nasao negdje u garazi, ako neko ima sta reci bio bih zahvalan:

20160414_190646.jpg

I naravno neizostavni WD40 za sve namjene:

20160414_190710.jpg

na youtube
sam gledao kako lik sa WD40 skida ogrebotine, probao sam i nije lose, u principu on "ocisti" ogrebotinu ako ste zakacili za drugo auto i "nanijeli" tudje boje itd.

Za kraj sam ostavio vosak Soft99 Fusso Dark, toliko hvaljen po forumima to je nevjerovatno, odmah sam narucio platio 60 km cekam da dodje, navodno nema boljeg voska, znaci cudo od voska! Jedva cekam da dodje :woot::stop::D

pokit_49b44fc23736ae85aededcc798f22c4a.jpg

BTW. Ako neko zna kakva je ova kineska navodno 3M glina sa eBay-a, narucio sam al nisam nikad glinirao auto, jel matira? Kao lubrikant sam mislio koristii autosampon sa vodom, navodno samo treba dobro podmazivati.

pokit_e6fa05c07b144b6ff4d1fd1cd2bbb244.jpg



I na kraju, sve zajedno :D
ds.jpg

Toliko za sada :)
 

Prilozi

  • 20160414_190144.jpg
    20160414_190144.jpg
    292,2 KB · Pregleda: 22
  • 20160414_190754.jpg
    20160414_190754.jpg
    388,5 KB · Pregleda: 23
  • 20160414_190808.jpg
    20160414_190808.jpg
    347,3 KB · Pregleda: 21
  • 20160414_190819.jpg
    20160414_190819.jpg
    388,9 KB · Pregleda: 22
Član
Ukratko , mada ima jos puno tooga ...

5425c5ab34fe776379257b383176c254bad8b08e0e5acd0a.jpg
b816d2605cd878f8a6de864645db19980394056689cd5980.jpg
d82ccd41489ebb15a05f704d0ad5d16628aec5b004e25458.jpg
3005e746e31f2da799f6e4b73113b4a89fec9854bf542c3e.jpg
 
Član
Sve je to zlaja lijepo pojsnio ali kada si vec sve to pokupovao i napravio grit-ove mogao si i kupiti 2x mikrofiber rukavice ili vunene a ne prati sa spuzvom :) .. Ugl ide kod mene 3 bucket metoda , sonax FE za felge i jedna kanta sa cetkama za felge.. U 1 kantu ide voda sa grit gardom druga kanta 10l vode i ph neutral sampon da ne skida vosak omiljeni mi je mr pink i meguiars gold class. Mikrofiber rukavice must have i takoder mikrofiber za susenje automobila . Treba ti mnogo MF krpa za detailing motora , unutrasnjosti vanjskih plastika i sl znaci nikad ih viska da se razumijemo .. Za unutrasnjost predem godisnje APC npr BH surfex ili slicno kasnije samo mazem megsom ili poorboys natural look , siceve kozne odrzavam sa gliptone setom . ZA gume dosada najbolji megs endurance , kasnije mi je u planu uzeti gyeon . Ugl skup sport ali tko voli nista nije puno , lagano samo sa prikupljanjem stvari pocetak je tezak ali zato kasnije samo vrsis nadopunu potrosenih stvar
ko što i sam kažeš treba prikupljati po malo... gdje si uzeo te rukavice? gledam u BW bila rasprodaja, zatvaraju haman, a imali su dobrih stvari, mislio uzimati foam lance za karcher k seriju ( bio 34KM ) i aj reko sljedeći put ću uzeti, i sada nema više :( Proizvoda ima milion, e sad moje mišljenje da ima dosta i suvišnih, isto ko i za bodybuilding suplementi, toliko smeća ima da je to čudo, isto je i sa ovom auto kozmetikom :D
 
Član
@frenky imas kupiti tehnicki alkohol u autodijelovima. Bijela plasticna flasa, pise Tehnicki alkohol za ciscenje kocionih sistema. Koristim ga godinama za mnogo toga.


Gesendet von iPad mit Tapatalk
 
Član
@frenky imas kupiti tehnicki alkohol u autodijelovima. Bijela plasticna flasa, pise Tehnicki alkohol za ciscenje kocionih sistema. Koristim ga godinama za mnogo toga.


Gesendet von iPad mit Tapatalk

IPA jeste u principu tehnicki alhokol, al je to 100% to? Ipak cu stavljat na lak ne bih da zeznem i napravim jos goru stvar. Jesil ti koristio to za ciscenje laka za pripremu nanosenja voska?
 
Član
IPA jeste u principu tehnicki alhokol, al je to 100% to? Ipak cu stavljat na lak ne bih da zeznem i napravim jos goru stvar. Jesil ti koristio to za ciscenje laka za pripremu nanosenja voska?
Koristim kad cistim lak za postavljanje carbon folije. U principu isto (ocisit, odmascuje, i ispari bez tragova)
 
Član
Imas u apoteci cisti, al je skup do neba
Ako mislis na cisti etanol iz apoteke, to imam koristim ga za lice :-D (i da skup je uzimam po 100ml). Ali sam citao da to nije kao izopropilni, slicno je al ima razlike, evo ovdje detaljno:

http://www.ehow.com/about_6540795_ethanol-vs_-isopropyl-alcohol-disinfect.html

Differences
Ethanol's chemical formula is C2H5OH. Isopropyl alcohol is C3H8O. Both can be produced by fermentation, although the fermenting agent for isopropyl alcohol is a bacterium rather than a yeast. Isopropanol is converted into acetone in the liver, which makes it extremely toxic, whereas ethanol has no lasting short-term toxic effects. Ethanol dehydrates cells more readily.

Conclusion
For disinfecting surfaces, ethanol and isopropyl alcohol are nearly equally efficient. Ethanol may be used in purely surface-cleaning applications, but isopropyl alcohol can also double as antiseptic and is often used in hospitals. Both are most effective at 70 percent concentration and can be used to clean small tools if they are immersed for about 10 minutes. Both evaporate quickly, without leaving a residue, and are effective for cleaning optic drives and computer components.
 
Član
Ma isto je to, cak i u tekstu pise... Sami je razlika da izopropyl se u jetri pretvara u aceton... Al neces ga piti hehe


Gesendet von iPad mit Tapatalk
 
Top