Audi Allroad

Audi Allroad

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Početnik
To me upravo i brine.

Nakon koliko km veliki servis? Šta je potrebno promijeniti? Diskovi, doboši, prednje i zadnje pločice, filtri za ulje, naftu i vazduh, ulje, vodena pumpa, svo remenje? Šta još tada treba promijeniti? Koliko to sve košta.

Šta znači to što ima četverostepeni zračni ovjes? Da li i to treba servisirati s vremena na vrijeme. Koliko je taj ovjes pouzdan. Kvari li se to? Kako na taj ovjes djeluje šumski put sa puno kamena?
Kako uopšte taj pogon 4X4 podnosi put na kojem ima dosta kamena stanovnika (fiksni kamen koji ne mrda ni mm kada točak na njega naidje.)
Kako se ponaša stalni prenos 4X4 kada prednji i zadnji točak ne prelaze isti put? (Na primjer prednji točak ide po ravnom a zadnji treba da se popne na kamen visine 10cm i dužine 25cm, te predje preko njega.) Kakva su iskustva?
Da li se može reći da i tu izmedju prednjih i zadnjih točova takodje postoji neka vrsta diferencijala? Hvala
 
ako ti mislis vozit po takvom terenu onda ti treba dzip:icon_rolleyes::icon_rolleyes:
jest poskup za odrzavanja al sto se tice pogona, nema mu ravong ;)
 
Član
Ja ti preporučam Fiat Pandu 4x4, imaš na youtubeu videa o savladavanju prepreka mali milijun..;)
 
Rodjak kupio, vozio dva mjeseca i prodao, otisao na servis kaze jedan amortizer, sta sve ide uz to, ne znam ni sam, u glavnom rekli su mu cifru od 800 eura za jedan amortizer, barem je on meni tako rekao, isti dan je auto stavio u prodaju, i mijenjao ga za passata 5+.. Kaze odrzavanje guli kozu na tom autu, valjda su zato i rijetki!
 
Član
kakvi dobosi?:icon_confused:
ovjes,mozes ga podesavati na 4 nivoa,znaci dizati i spustati
sto se tice predjenog puta,nemoj o tome brinuti,ionako pri motanju svaki od tockova prelazi razlicit put...zbog toga i ima diferencijale,nisu fiksirane poluosovine jedna za drugu (u tom slucaju bi bio problem)
ako pri kupovini razmisljas o odrzavanju BILO KOJEG auta,nije ono za tebe...pogotovo nesto kao allroad...
odrzavanje je naravno skuplje,jer je to fakticki terenac...mada cestovni,kupi pravog terenca ako ti treba za tezi teren...samim time da vozi na niskoprofilnim gumama,jasno ti je da za zestokog terena nije pravljen...vise kao sminkeraj...
 
Početnik
Asfaltom godišnje predjem izmedju 15000 i 20000km.
Makadamom predjem godišnje izmedju 200 i 500km
Šumskim putem, sa puno kamena i neravnina, godišnje predjem oko 80 do 150km.

Zato sam mislio da ne uzimam džipa kao što je npr. nissan Terrano II, nego da uzmem npr Audi Allroad.

Malo auto (Panda) mi ne paše. Kada idem na selo, na planinu, uvijek vučem mnogo prtljaga a i alata (npr, motorku, motornu kosu kao što je Stihl FS350). Šta odabrati?

Dajte mi još informacija o audi allroadu.
Da li je on samo za lošeg asfala i kratke izlete na vrlo dobar makadam, a od off- road vožnje nema ništa? Da li bi on trebao biti servisiran svaki puta kada njime predjem 20km šumskim putem? U svakom slučaju ja bih njega obukao u visokoprofilne gume. Hvala

Pozdrav
 
Član
Ja bi ti predložio za tvoje zahtjeve Range Rover u tom nekom cjenovnom rangu... Sumnjam da će All'Road ići tako dobro preko puta sa puno kamena i neravnina, makadam OK.

Jeftiniji je sigurno za održavati nego All-Road...
 
Član
Nelle_G je napisao(la):
Ja bi ti predložio za tvoje zahtjeve Range Rover u tom nekom cjenovnom rangu... Sumnjam da će All'Road ići tako dobro preko puta sa puno kamena i neravnina, makadam OK.

Jeftiniji je sigurno za održavati nego All-Road...

na offroad putevima, allroad će posramiti i popeti se gdje neće 80%+ džipova, ja sam ih imao 9, tako da iz iskustva govorim. A allroad Audija koristiti za divlji teren trebaš imati dubok džep, kao za svako primium vozilo. Stavi na njega zimske terenske gume( ne cestovne) i možeš gdje mogu planinske koze.
 
Član
Roman (allroad nick) je imao nekoliko audija allroad verzije, posalji njemu poruku, on ce ti iz prve ruke reci nesto vise o odrzavanju i servisima;)
 
Član
e2e4 je napisao(la):
Asfaltom godišnje predjem izmedju 15000 i 20000km.
Makadamom predjem godišnje izmedju 200 i 500km
Šumskim putem, sa puno kamena i neravnina, godišnje predjem oko 80 do 150km.

Zato sam mislio da ne uzimam džipa kao što je npr. nissan Terrano II, nego da uzmem npr Audi Allroad.

Malo auto (Panda) mi ne paše. Kada idem na selo, na planinu, uvijek vučem mnogo prtljaga a i alata (npr, motorku, motornu kosu kao što je Stihl FS350). Šta odabrati?

Dajte mi još informacija o audi allroadu.
Da li je on samo za lošeg asfala i kratke izlete na vrlo dobar makadam, a od off- road vožnje nema ništa? Da li bi on trebao biti servisiran svaki puta kada njime predjem 20km šumskim putem? U svakom slučaju ja bih njega obukao u visokoprofilne gume. Hvala

Pozdrav

Panda + prikolica :D

Pajero pinin nije loša opcija, vozao sam ga, i stvarno je dobar, i za ceste i za terena, a prostora ima dovoljno, jeftiniji je za održavat od allroada sigurno..;)
 
Super Moderator
BaXRS4 je napisao(la):
na offroad putevima, allroad će posramiti i popeti se gdje neće 80%+ džipova, ja sam ih imao 9, tako da iz iskustva govorim. A allroad Audija koristiti za divlji teren trebaš imati dubok džep, kao za svako primium vozilo. Stavi na njega zimske terenske gume( ne cestovne) i možeš gdje mogu planinske koze.

Potpis na ovo... Zela nisi u pravu slazem se sa baxom i sam sam se uvjerio jer sam zadnjeg allroad-a vozio na ljetnim gumama, bio je kraj zime i nisam htio kupovati zimske ali je jos bilo snijega i namjerno sam isao testirati kako to i sta ide i vjeruj mi da nisam nigdje stao a nije problem da pokazem kuda sam se penjao ;)

Sto se tice allroad-a vec su ti dosta toga rekli. Kao prvo da kupis dobar Allroad primjerak moras dati malo vise para. Pretpostavljam da te zanima diesel, 2.5TDI, ali i taj trosi preko 10 litara jer je sam auto tezak oko 2300kg... Ja sam imao dva allroad-a oba su bila 2.7T, bi-turbo, 250KS i taj motor je puno puno bolji od 2.5TDI al iskreno puno trosi..ako njega kupis onda plin obavezno
Ne mozes mu uzimati profil gume kakav hoces prije svega jer je quattro i trazi da su mu sve gume iste a i ima odredjenu dimenziju.. Kad su 17'' u pitanju ide 225/55 R17 koju je tesko naci i skupa je guma ko sam djavo. Kad je 16'' onda su 215/65 cini mi se itd... i ne mozes stavljati sad neke ''kamionske'' na njega
Odrzavanje JESTE skupo..jako skupo. Svaki jastuk kosta oko 500 eura (vjesanje mu je na jastucima i zato ima 4 nivoa visine od 142mm pa sve do 209mm (X5 je visok 185mm) ), gume su skupe, disk plocice originalne 4 sam ja platio 450 eura itd itd....Znaci dosta skuplje od odrzavanja obicnog A6
Veliki servis se radi kao i kod svakog auta ne znam koliko km tacno treba da predje al je takodje jako skup. I mali servis dosta kosta jer treba dobro ulje u to auto da se sipa i ide ga puno itd
Sto se tice udobnosti.. Poprilicno je udoban ali i tvrd i mora biti tvrd jer ne bi bio stabilan na cesti da je mekan i da se ljulja. Dobro lezi na cesti al je jako dug i masivan pa se treba navici na njega i mislim da svi imaju ESP tako da si poprilicno siguran jer tako velik i tezak auto ako pobjegne na cesti niko ga nece uhvatiti sigurno. Kao sto vec rekoh imao sam 2.7T i ta masina je bas jaka i auto je poprilicno brz. Ja sam ga 0-100 uspio nagurati za 7 sekundi a maksimalnu brzinu nisam ni testirao al siguran sam da 240 ide bez problema..200 mu je sad pa sad mada to tebi nije ni vazno
Sto se tice offroada on nije za toga! Ne zbog pogona (pogon te nece iznevjeriti) nego zato sto je skup auto i nije mu vjesanje pravljeno za nesto tako. Al ti si vec napisao da ne vozis puno po makadamu i po tim terenima tako da mu to malo vozanja nece skoditi i naravno da neces morati ici na servis nakon svakog izlaska s ceste. Ispod auta ima dosta zastita pa ako ga gdje zakacis neces nista otkunuti itd...
Ima se tu jos sto sta pisati pa ako te sta zanima pitaj. Zakljucak je da je taj auto skup za odrzavati ali ko voli nek izvoli ja bi rado kupio jos kojeg ;)
 
Početnik
Hvala allroad!

2.5TDi, 135kw, 180KS
Ako je vjerovati podacima sa autoscout24 težak je prazan 1815kg. I to je prilično. Troši 8.7lit kombinovane vožnje. Nije problem da troši i 13 kada sam na šumskom putu sa dosta neravnina i kamena. To su kratke ture.
Kada idem na selo, na planinu, u jednoj turi predjem
10 + 10km vrlo lošim šumskim putem,
15 + 15km makadamom
160 + 160km asfaltom.

Uopšte nisam zainteresovan da ga vozim 200km/h. Prevelika potrošnja. I moj Orion star 27godina troši 16lit kada ga dignem na 160.
Zainteresovan sam za tih 135kw samo da mogu da skočim ako zatreba.

Problem je što sam čuo od jednog čovjeka koji radi u Sloveniji da je platio veliki servis 2000EUR! Šta je sve mijenjao, ne znam. Možda je mijenjao sve što obično ide uz veliki servis plus sva 4 amortizera. Da li Audi Allroadu ti vazdušni jastuci služe umjesto amortizera?
Koliko oni izdrže km makadamom prije nego odu? Mogu li oni preći bar 50000 makadamom prije nego propuste? Koliko je to para da se zamijene.
Ukoliko nisam nešto pobrkao, koliko znam postoji masa autobusa koji su na tim vazdušnim jastucima. Doduše oni idu samo asfaltom.
Mogu li se ti jastuci jednostavno zamijeniti na način da se vozilo podigne na tih 200mm i ubace opruge i obični amortizeri?
Ima li u BiH majstora koji bi to mogli da odrade sa garancijom?
Ima li u ponudi rezervnih dijelova. Bi li oni mogli biti problem jer ih nema za kupiti u BiH?
Da li se u tom autu mogu poravnati sjedišta? Ili bar suvozačevo, jedna trećina zadnjeg i gepek, tako da u njemu mogu da prespavam.
Imaju li ta vozila grijač tipa webasto to jest da može da grije a da ne radi motor cijelu noć?
Vjerujem da je ekstra udoban i da su mu sjedišta niska u odnosu na džipove u kojim se većinom osjećam kao da sjedim na dobro tapaciranoj kuhinjskoj stolici.

Nisam ni mislo montirati nekakve kamionske gume ali M+S guma 215/65 je već prilično visoka. Guma koja može ići 240km/h me ne interesuje jer ga nemam potrebe voziti preko 170km/h nikada.
Džabe gume kada putevi nisu za te brzine.
Da nemam potrebu da idem na planinu uzeo bih BMW serije 5, 4X4 ili Jaguara X.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top