Alfa Romeo 147 Black pearl

Alfa Romeo 147 Black pearl

Da i ovde predstavim svoje prevozno sredstvo :)
U pitanju je Alfa 147 sa 1.9 motorom 16v i fabričkih 305Nm@103kW
IMAG0949.jpg

Kupio sam je pre godinu dana pomalo neplanirano. Prvo sam hteo Stila 8v da naturpijam i da se sa njim oprobam na našoj drag racin sceni. Međutim imao je taj auto mnogo konstrukcijskih nedostataka za tako nešto pa sam se da kažem u poslednjem trenutku predomislio. Alfa je uletela u priču u martu (trećem) mesecu. I sem felni, llumar folija i eibach opruga nisam na njoj ništa više promenio do avgusta (osmog) meseca.
Naravno remapirao sam je na prilično ozbiljan remap :)
sw5_php.jpg

Plan je napraviti auto da izgleda lepo bez kičerice i previše agresivnih detalja. Da ljudi zapaze ali ne zato što imam policu za tegle nakačenu na gepek. Alfa je sama po sebi već fabrički lepo dizajniran auto ;) pa nema potrebe kvariti tu lepotu. Ovo je finalni izgled samo sam još ubacio morimoto sočiva u farove.
arcs_primavera_2013_bud3_119.jpg

sw6_php.jpg

U Osijeku sam prvi putu testirao performase JTDm mašine. Uradio sam neko ručni rad ojačanje kvačila, natakao loše ćelave gume za bacanje i udri. Sećam se kako su me begešari rovocirali za gume, kako takvim vezuju šator da im vetar ne oduva. Al dobro svaki početak je težak.
Prvi dan u subotu sam se borio sa semaforom i lošim reakcijama i negde u drugom krugu me je oduvao neki Audi 4.2 quatro.
998110_10151638100779303_1311835701_n.jpg

Zainatio sam se bio da vozim klasu 15 iako su me svi odgovarali od toga. I odlično sam vozio sve u nedelju osim finalne vožnje gde mi je malo auto zabagovao na šaltanju i ostao sam na drugom mestu. Sva vremena auta su mi bila između 14,8 i 15,0 a u finalu 15,4 :(
Par nedelja nakon toga u Novom Sadu je održano amatersko takmičenje na 201 metar. I tu uspevam da oba dana uzmem drugo mesto u klasi 10s
8680_428293530601401_1576726515_n.jpg

1013813_428244967272924_1556773868_n.jpg

Pošto mi je grip bio najveći problem u to vreme rešio sam da kupim neke ozbiljnije gume. Izbor je pao na Federal RSR 595 u dimenziji 225/45-17
1012785_434533539977400_169269080_n.jpg

Sledeći race bio je u Sarajevu. Beše tu i lepih i ružnih stvari :D U subotu na prilično mokroj stazi uspevam da konačno osvojim prvo mesto u klasi A2 sa vremenom auta 14,711
1043958_440387526058668_497735940_n.jpg

1318_440389022725185_1173033550_n.jpg

Par snimaka sa tog takmičenja.
Međutim drugog dana takmičenja došlo je do defekta odmah na treningu. Na zagrevanju guma diferencijal se polomio i tu je bio kraj takmičenja za Alfu.
1070039_441640862600001_582215126_n.jpg

Neki momci iz Sarajeva su se potrudili da mi pomognu da taj problem rešim. Mogu samo da kažem svaka čast! Najbolji ste!

Posle ove trke sam ušao u neke hardverske prepravke. Na brzinu i u pokušajima da prođem jeftinije sam i razne probleme napravio. Tako da se moje učešće u trkama 2013. tu i završilo. Jednostavno nisam uspeo vremenom i finasijama da ispratim velike ambicije koje sam imao.
Uglavnom radovi su i dalje u toku ali sada bez velike žurbe. Bukvalno imam sve sem turbine u duplikatu. Imam 3 menjača, dva motora, dva seta kvačila, dve pumpe... Šta god da zapne imam čim da zamenim :D
Od promena do sad je urađeno sledeće:
  • Izduva grana je modifikovana i priagođena za veći turbo.
  • Ugrađen je turbo od Alfe 2.4JTDm GT2256V s' tim da je turbo urađen sa hibridnim komponentama u Turbo servisu Užice.
  • MAP senzor od 4bara
  • Veći frontalni interkuler dimenzija 550x180x70
  • EGR poptpuno uklonjen
  • Izduv komplet otvoren na 60mm
sw7_php.jpg

Kad sam sve ovo odradio pojavio se problem sa visokim EGT-om pa sam nedavno doneo odluku čime to da rešim. Izbor je pao na vodeno ubrizgavanje. Neki prvi testovi su pokazali pad temperature za neverovatnih 230°C. A pošto sistem dozvoljava razne kombinacije ubrizgavanja alkohola dobija se i na snazi. Pa je tako zadnji dyno rezultat pokazao samo 5HP manje uz upotrebu oko 25% resursa manje. Samo pritisak turba je smanjen za 0,3bara a nafta za oko 20%
Pošto je cilj obaranje EGT-a uspeo sad planiram stage 2 istog ubrizgavanja ali više faza i sa više dizni. Naravno planiram da vratim stare parametre jer više nema problema sa EGT-om pa se nadam da neće biti problem nekih 270-280HP. Trenutno je u toku priprema za otvoreni izduv ali sad u dimenzijama 76mm. E sad videćemo još neke stvari da pojačamo ali o tom potom.
Ako neko ima neki pametan predlog šta još uraditi slobodno nek predloži.
 
Super Moderator
imam ja pametan prijedlog. imam ja jednu masinu takvu u dijelovima pa da ti prodam haha :D salim se

Alfa prelijepo izgleda a performanse su odlicne. Svaka cast za auto i sretno u planovima!
 
Legend
ovako se predstavlja auto, respect drug :)
Alfica ide jako dobro, vidio sam u sarajevu, 14.711 za ovaj bivsi setup je jako respektabilno vrijeme..
Sve pohvale, samo naprijed !

btw : sa tom snagom i tim obrtnim, kako planiras krenuti ? :)
 
Administrator
Odlično predstavljanje. Pratim na fb kad šta objaviš i dobrim dijelom sam u toku. Sretno u predstojecoj sezoni i nastavku :)
 
Hvala svima na lepim rečima i lepim željama. Nadam se lepom druženju sa vama. Ako sve bude kako treba planiram da ispratim sve trke ove godine.
Da Q2 je Alfa počela da ugađuje u specijalne verzije sa tom istom oznakom od 2007. godine. I tih prvih par godina ga je bilo moguće nabaviti po nekoj pristojnoj ceni. Međutim danas je ta cena paprena. Ovde u Novom Sadu bi mogao preko nekih veza i vezica da ga najpovoljnije nabavim za oko 700€. Inače redovna cena mu je 880€. Ili uzeti Quaife u UK što mu dođe isto http://quaife.co.uk/shop/products/qdh6e-0
Mnogo para stvarno. Ne znam još šta će biti po tom pitanju. Najviše bi voleo da naleti neka polovna varijanta za pristojnu cenu. Ali retko se sreću ti modeli i teško da bi to neko prodavao.
 
btw : sa tom snagom i tim obrtnim, kako planiras krenuti ? :)
:D Ne znam da budem iskren. Sa ovim setupom nisam ni pokušavao da potopim gas u prve dve brzine, trećom mi nije problem ako idem ravno. Međutim ako krenem u preticanje trećom i potopim gas auto ide ravno u kanal pa ASR i ESP reaguju da se auto obuzda. Gume šire od 225 nema smisla da budžim neće biti nekog efekta, Alfa ima multi link vešanje pa je naginjanje točkova minimalno. Tako da svih 225mm gume sigurno naleže pri naglom startu.
LSD Q2 bi dosta pomogao a i sprečio da opet pokidam diferencijal. Nešto treće mi ne pada napamet.
 
Legend
Ja mislim da je auto neispravno ili mu nesto ne valja cim ne slusa komande.... :facepalm:
ti pravo on lijevo, ti opet pravo on desno i onda te deda s biciklom pretekne jer gume vriste u mjestu... ccc...
a da ne spominjem da ti otpadaju brzine putem... hjooo... :banghead:
haj ti to vrati dok je pod garancijom... :bag:
 
Super Moderator
i mislio sam na polovan Q2 diferencijal, ko bi to novo kupio kad je skupo :eek: a i cito sam da je taj Q2 dosta i izdrzljiviji od klasicnog, sto je za tvoj sport dobro
al sto kazes rijetko se Q2 srece na cesti i u voznom stanju a kamo li neka da je na otpadu pa da se prodaju dijelovi
 
Top