95 ili 98 oktana sipat

95 ili 98 oktana sipat

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Veca oktanska vrijednost teoretski, ne moze stetiti motoru. Mada se meni na Alfi desavalo da kad naspem 98-icu, pucalo mi iz auspuha kad sam palio auto, hajd znaj sto. Zbog toga sam se bio vratio na 95-icu. Bitno je samo da sipate bezolovno gorivo, jer olovna 98-ica moze zeznuti katalizator, a praviti i druge probleme. Na svom VTS-u fino osjetim razliku izmedju 95 i 98 goriva, sa 98 kao da malo bolje ide, a i trosi nesto manje.
 
Član
Bolje ide zato sto ima vise oktana i olova u gorivu, a manje trosi to je zbog toga sto motoru ne treba toliko goriva da zadovolji svoj rad nego manje jer je super 98 jace gorivo (bolje zapaljivije) i manje motoru treba goriva da bi zadovoljio svoj rad i snaga se normalno povecava. Razlika je velika u snazi i ja sam gledao test Subaru Impreze koja ima fabricki po papirima njenim 250 HP na super 98. I nasuli su u nju bezolovni 95 i imala je na testu dyno (onaj valjak) i pokazala je 240 HP na bezolovni 98 pokazala je 245 HP, na super 98 pokazala je 253 HP i na V-Power 100 oktana (olovno gorivo) pokazalo je 261 HP. Tako da goriva sa vecim oktanima izvlace vise HP ali kod auta sa katalizatorom se ne smije olovno gorivo sipati jer onda ce da izgori katalizator i eto belaja. :)
 
Član
Ma u Evropi i nemas prakticno vise olovnog goriva na pumpama, no kod nas se eto jos prodaje, jer ima i auta koji idu na to.
 
Član
Ja vozim Uno 1998god 33kw i vjeruj mi da osjetim na gasu svaku kapljicu vode u gorivu. U 95-ici imam dosta vise praznog hoda na pedali gasa nego kada sipam 98-icu. tj: 98oktana+h2o=95oktana
 
Član
na motor koji je fabricki predvidjen za 95 smije 98, naravno bezolovni, jer je svaki 95 bezolovni...al problem je s autima na kojima pise 98, tu ne smije ici sa manje oktana, jer je predvidjeno vec to...znaci slobodno sipaj 98, nece nista nastetit...
 
Član
Obavezno bezolovni 95! Ne pise djaba 95 na poklopcu od rezervara! 98 oslobadja vecu toplotnu energiju i samim tim steti automobilu!
 
Član
Jbt ti to, ja sam presao na 98...Osjeti se razlika u radu auta na leru, i pri kucanju gasa za pod... ;)
 
Član
Fiesta_Boy je napisao(la):
BEGA je napisao(la):
Obavezno bezolovni 95! Ne pise djaba 95 na poklopcu od rezervara! 98 oslobadja vecu toplotnu energiju i samim tim steti automobilu!

ajd pojasni malo ovo momcino:D

Nisam ja to izmislio, tako mi je desetine majstora reklo. A da to moze, pisalo bi na poklopcu 95/98 a ne 95... Nista nije djaba!
 
Član
BEGA je napisao(la):
Fiesta_Boy je napisao(la):
BEGA je napisao(la):
Obavezno bezolovni 95! Ne pise djaba 95 na poklopcu od rezervara! 98 oslobadja vecu toplotnu energiju i samim tim steti automobilu!

ajd pojasni malo ovo momcino:D

Nisam ja to izmislio, tako mi je desetine majstora reklo. A da to moze, pisalo bi na poklopcu 95/98 a ne 95... Nista nije djaba!
Nema đabe ni u stare babe...
95 je preporuceno radi manjeg nanosenja stete okolišu, i jos par faktora...
 
BEGA je napisao(la):
Fiesta_Boy je napisao(la):
BEGA je napisao(la):
Obavezno bezolovni 95! Ne pise djaba 95 na poklopcu od rezervara! 98 oslobadja vecu toplotnu energiju i samim tim steti automobilu!

ajd pojasni malo ovo momcino:D

Nisam ja to izmislio, tako mi je desetine majstora reklo. A da to moze, pisalo bi na poklopcu 95/98 a ne 95... Nista nije djaba!

A jel ti desetina majstora reklo kakav je kvalitet goriva kod nas??????????Da ni u 98oktana nema 95...POZDRAVI MAJSTORE i reci im da nista ne znaju:D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top