2,82 lit./100km!

2,82 lit./100km!

Član
Razumijem obojicu, ali je cinjenica da mrvicu jaci benzinac na kraju mjeseca pravi veliku razliku ako se radi vise kilometara.
Prosle godine sam kratko vozio auto koje je po guzvi trosilo oko 13 na 100km i na kraju mjeseca se nabirala fina razlika u odnosu na dizela koji trosi 7-8 realnih, a radnim danima sam do posla i nazad radio oko 30km.
 
A gdje plin u tom svemu, vozim se skoro dzabe sa 1.8 benzin, ciji dizel koji potrosi manje u parama ja mu dadnem audija dzabe
 
Član
Kod mene u kuci su volvo 2.0. 103kw benzinac i passat 4 1.9tdi 66kw.

Dizel uzme osjetno manje po gradu, al se to i osjeti na vuci. Ma jbga osjeti se na svemu, komfor, stabilnost, cvrstoca, kvalitet izrade, sve je na strani volva. Al je cinjenica da passat osjetno manje potrosi.
 
Član
Da hej :D kqkva potezanja na semaforu, imas i recimo puta gdje je ogranicenje 70 a auto se vuce 50 ispred ili ide bus ili kamion koji se vuce 50, to nisu potezanja nikakva i ne moram se zaletati i traziti 2km ravnicu... Za posao zato imas 1.0 i 1.2 troklipasa koji ce uzeti isto kao i taj dizel 1.4, ici isto kao i dizel i imati manje kvarova od njega, govorim o modernim dizelima sa svim carima :) ne uzimaju bezze sve komercijalne tvrtke 1.2 troklipase sada i prelaze pretezno na njih jer je racunica drasticna...
Hocu da ti kazem, auto iste snage i isti performani ce da trose slicno, razlika ce biti u litar ili dva max otvorece i grada... A odrzavanje i kvarovi zna se... Konja moras nahraniti bilo njih 5, 50 ili 500...
A board comp moze fabrika nastimati da pokaze sta hoce od 2.7L do 20.7L, na starim automobilima to je poprilicno tacno dok na novijim se bore za kupce i te cifre poslihe zareza tako da malo i suknu a kao da ces osjetiti litru gore dole na 70L ;)

Recimo ovdje sa ovom hondom, mogu misliti koliko su se napatili da to postignu i koja vrhanja gasa i paznja kretanja, provjere guma pritiska itd, normalan covjek nikad to postici ne moze.

Svaka njima cast na rezultatu bez daljnjeg :) ali sve je to samo reklama :)

ovo je živa istina, ja imao oktaviu karavan, TDI 81 KW bosch pumpa motor, bord se nesto bio poremetio nema šanse da pređe 4 litra na 100 km, kad je normalno vozis potrošnja 1,7 do 3 litra, kad je cijepaš uz brdo na trenutke pokaže 6 litara :D
 
Član
Kao sto rece ako nemam za 50kilometara u benzincu obda nemam ni za tih 70 u dizelu... Nije poenta u 20km sto kosta 1550km za 1.3 motor...
Da ne govorim za zvuk dizela, snage koje nema itd jer 1.3 dizel sa 80 konja troai nekih 7-8L dok moj sa 6 cilindara 2.0 i 130 konja uzme 10L,

Kako ce 1.3 trositi toliko ?..Ja vozim fiestu 1.4 TDCI i nema sanse 6l-6,5l max kad je bas cijepas da uzme..
Te voznje bi BMW uzeo 11-12l sigurno..Imao sam e36 davno 2.0 24v, tesko ispod 10l ga je voziti...

To je 7-8KM na sto kilometara...Eto necu reci da je vise ;)..
 
Član
Dva razlicita covjeka na istom autu mogu potrosit 2l ili cak i vise razlike na 100km...
Benzin i dizel iste snage su negdje na istom, mozda je malo jeftiniji benzin kad se uzme u obzir odrzavanje jer svi, ili bar vecina, vozimo auta starija od 10 godina... Po potrosnji benzinac ne moze parirat dizelasu
Novo auto je isplativije na dizel jer su manje sanse da ce bit skupljih kvarova prvih godina...mada je veca cijena...
Moj je stav da je auto na plin daleko isplativije od obe opcije... Mada, svako ima svoje, nek sipa ko sta zeli i moze :)
 
Član
RS TURBO: Već si dosta puta spominjao da ti bmw uzima 9-10 litara po gradu. Po kojem gradu? Meni je 325i uzimao 13 litara normalne gradske vožnje po Mostaru. Uz stiskanje to lako ide na 30 litara. Superb 1.9 tdi mi uzme 9 litara gradske vožnje. Ne da mi se prepirati, al taj tvoj bmw uzima podobro preko 10 litara gradske vožnje. Ne branim dizel, tko god ne vozi preko 10000 km godišnje treba kupiti benzinca al govoriti nebuloze da jedan mali gradski 1.4 hdi troši skoro isto ko bmw sa rednim šestakom je smiješna izjava.
 
Član
RS TURBO: Već si dosta puta spominjao da ti bmw uzima 9-10 litara po gradu. Po kojem gradu? Meni je 325i uzimao 13 litara normalne gradske vožnje po Mostaru. Uz stiskanje to lako ide na 30 litara. Superb 1.9 tdi mi uzme 9 litara gradske vožnje. Ne da mi se prepirati, al taj tvoj bmw uzima podobro preko 10 litara gradske vožnje. Ne branim dizel, tko god ne vozi preko 10000 km godišnje treba kupiti benzinca al govoriti nebuloze da jedan mali gradski 1.4 hdi troši skoro isto ko bmw sa rednim šestakom je smiješna izjava.

Po kojem hoces gradu... Bihac, krupa, cazin, prijedor, kladusa itd, svuda bio svuda isto... Bihac ima 10-12 semafora po gradu i vecinom je kreni stani. Nisam ja rekao ni napisao nigdje da 1.4 hdi uzme isto kao i moj, ali da uzme ispod 5L cistog grada je malo smijeno :D cosra 1.3 cdti uzme 6L i ne ide ispod da je *****, a malo nepaznje i eto te na 7L... Ksd govorimo realno onda recimo realno a ne lagati i sebe i sve okolo, imam i dizele i benzince pu dvoristu svom (3 benzinca i 2 dizela) i tu se vrte potrosnje u 5-6km na 100 kilometara razlike...
Imam druze i e34 2.5, tacnije imao a sada se radi pa ce opet na cestu i razlika izmedju 2.5 i 2.0 ti je u 2-3L po gradu jer ipak ovaj je 50 konja jaci.
A sto se tice stiskanja, moj nema teorije da uzme 30L, svog sam znao stiskati momacki ali se vrti potrosnja tu negdje oko 11-12L (samo ga ne deri u prvoj cijelo vrijeme), jes da sam ja stelao ga i nije po fabrickom stelan, malo je drugacije nastelan u odmosu na fabricko...
 
Poslednja izmena:
Član
Eno sad, sa stiskanjem 12 litara... pa u mene korsa potrosi 20 ako je ubijam bez po muke, kao i svaki benzinac... Moze i vise...
kockica 2.0 trosi gradske 12 litara po fabrici, jedino ako si joj nastelao siromasnu smjesu trosi 9 :D
 
Malo mi je cudno da trosi 9-10l,znam da je 325i e36 trosio 15ak litri u gradu,normalne voznje.A vala i glupo je da sestak benzinac trosi 9l,nema logike...
 
Član
BMW-ovim motori najmanje trose...
3.0 sestak i bezin i dizel trose manje od konkurencije iste zapremine
 
Član
Drug je imao kocku 320i, trosila 11-11.5 gradske po Zenici...e30 325i uzimala otprilike isto, mozda pola litra vise... e36 325i trosila 13, iste voznje..
 
Član
Sto se tice ovog 1.4 hdi 70ks u citroenu C3, a isti je i u fiesti tdci, i ja sam se iznenadio sa potrosnjom. Gdje moja octavia trosi 6 - 7 on trosi 4.8 -5 po boardu, s tim da u dosta slucajeva radi klima. Tako da sigurno trosi neka cca 2L manje.

Auto je od moje zene, tako da nije rekla-kazala vec iz licnog iskustva. Jedino ako board laze vise od mog.
 
Top