Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Član
lemi2903 je napisao(la):
Ne brini, cuo sam i vece nebuloze...
Udji u prve autodijelove pa pitaj koje ulje ti preporucuju za tvoje auto, tj. gradaciju, pa onda izaberi proizvodjaca!:icon_question:

Pa ti pričaš nebuloze. Pretpostavljam da je motor s turbinom, u njega sipati mineralno ulje može samo potpuni laik.

Skrabo, bar polusintetiku;)
 
Član
@Skrabo, ako je za tvog Golfa 2 fabrika propisala 5w-30 onda je garant sklapan u BiH, negdje vako oko nove godine, kad su u Januar svi bili il pjani il mamurni...prijatelju, procitaj jos jednom ono sto sam prvo napisao! "citaj sta sam napisao a radi kako hoces":icon_eek:
p.s. od ulja i maziva zivim, zato se i nerviram na ovakve stvari! :icon_mad:
 
Član
CoL3 je napisao(la):
CoL3 je napisao(la):
adohera je napisao(la):
BMW preporucuje Castrol. U tvoj auto ide kao u moj 5w30 5w40 0w30. Mozes i BMW ulje ;)

Usput da li neko zna porijeklo ovog ulja. Prodaj svakakvih ulja. Kaze lik da ima radnju i servis te da ga nabavlja od nekog uvoznika (distributera) u Širokom. Znaju li Hercegovci sta o tome?

http://www.pik.ba/artikal/5196730/bmw-original-motorno-ulje-5w30-1l/

P.S
Tvrdi da je u litarskim pakovanjim originalnim i da ima holograme...
Nije valjda da i to kopiraju

jel iz Mostara lik ? ako je to taj sto mislim ima svoju radnju,ja sam u njega gonio BMW,radi u Tomica,najbolji majstor za BMW ovdje u nas,vjerovatno da je dobro,ako je to taj iz Mostara Zoka;)
evo da se javim opet,cuo sam se s ovim,ja sam pogresno procitao,shvatio sam da je on odvamo...uglavnom kako sam usao u pricu sa njim jer mi je fuš ulje sjebalo proslog volva vise mi ne spominje bmw kako god ja da pitam,radije mi prodaje ravenol pa sada skontaj;) ocito nije bas to to pa nece da mi uvali:icon_smile:
E super, hvala sto si se raspitao, imas pice od mene kad budes u Sa ;)
Joj hoce li iko ista o ovoj Bosni posteno radit, jbt kad cigare kupujes u radnji kontas da nisu fus dokle je doslo :icon_mad:
Ipak cu otic u Magnaoil i kupit Castrol to je makar jedna od sigurnijih opcija dok me put ne nanese u EU



CoL3 je napisao(la):
kome,meni ili ?
ja moram naredna 2-3 dana starom promjeniti,a ziv neznam sta da uspem,danas usao u Tomica smantao kada mi je rekao cijenu,bmw ulje litar oko 40 i nesto maraka...:icon_eek:

Bmw ti preporucuje Castrol, da se uvjeris pogledaj cep na kojem se dosipa ulje;)
Ako mozes nac Castrol original sipaj to. Eh sad ako ne bitno ti je da ima BMW certifikat LL-04 (Long life). Ono se mijenja na 30 000km. Ja ne prelazim preko 15 000 jer je vecinom voznja po gradu u centru, guzve i kratke relacije, lose gorivo...
Meni je u autu doslo kad sam kupio Rheinol 5w40 ulje. Vjerovatno je bilo original i auto nije kapi ulja potrosio, ali ne znam ni gdje ima kod nas kupit to ulje.
Gledao sam i neke testove Liqui Molly je odlicno ulje i ima BMW certifikat ali bojim se koliko je i ono original kod nas :icon_eek:
 
Član
Vjerovatno si mislio na Ravenol, to ulje je bilo kupiti @ autodijelovi Škoro...doduše u Vitezu, ne znam za Sarajevo. Navodno je njemačke proizvodnje...
 
BHT Ovisnik
castrol iz Unitrade-a mi je pokvario volva proslog,zatim ga je castrol iz ovog naseg AO Leko dokrajcio sto se tice tog kvara :D neznam gdje da nađem,mada sam vidio da pise castrol na cepu:icon_smile:
ne volim ja da ulje dođe ni do 10 000,na volvu mjenjam 8-10,taman je i BMW-u tako,pise jos 22 000 da mogu preci,ali cini mi se staro,stari ne voza uopce vele bmw pa sam mislio promjeniti,pa se mislim da oprobam onaj ravenol,sipao sam ga u volva proslog pri zadnjoj izmjeni... kolega je kupio u Bosni negdje e46 325i znam da mu je bilo ravenol ulje,sad je nasuo nesto drugo neznam ti...
 
Član
Kenno je napisao(la):
Vjerovatno si mislio na Ravenol, to ulje je bilo kupiti @ autodijelovi Škoro...doduše u Vitezu, ne znam za Sarajevo. Navodno je njemačke proizvodnje...

Ne ravenol druze Rheinol 100% imam bocu koja je dosla kao 1l u gepku u slucaju dosipanja to je mislim neko njemacko ulje.

Ovako slicno sad nisam siguran je li bas ta boja ali je ta marka

http://www.swdrheinol.com/products/mehrbereichsmotorenoele-fuer-personenkraftwagen-und-leichte-nutzfahrzeuge/primus-synth-5w40.php

CoL3 je napisao(la):
castrol iz Unitrade-a mi je pokvario volva proslog,zatim ga je castrol iz ovog naseg AO Leko dokrajcio sto se tice tog kvara :D neznam gdje da nađem,mada sam vidio da pise castrol na cepu:icon_smile:
ne volim ja da ulje dođe ni do 10 000,na volvu mjenjam 8-10,taman je i BMW-u tako,pise jos 22 000 da mogu preci,ali cini mi se staro,stari ne voza uopce vele bmw pa sam mislio promjeniti,pa se mislim da oprobam onaj ravenol,sipao sam ga u volva proslog pri zadnjoj izmjeni... kolega je kupio u Bosni negdje e46 325i znam da mu je bilo ravenol ulje,sad je nasuo nesto drugo neznam ti...

Ma ja sam sipao Ravenol u Passata meni nis bolji od INA DELTA 5 se nije pokazao :D
Ja cu definitivno Liqui Molly ili taj Rheinol ako ga nadjem kod nas.
 
Član
Kolege forumasi, nemojte se zalijetati i nasjedati na takve stvari "PISE NA CEPU" ko Vam je rekao da je to mjerodavno, NIJEDAN PROIZVODJAC NE MOZE DA ZAHTIJEVA, a te preporuke su tipa- KO PLATI VISE njega proizvodjac preporucuje!
Ajd mi objasnite logiku-da WW preporucuje Castrol, a oni ne postoje-nemaju rafineriju, CASTROL je samo ime, koga kupuje i Kurta i Murta sto reko nas narod, ko ima vise para on puni Castrol pod svojim imenom, a sada ih trenutno puni BP, nece jos dugo jer su i njih kupili Rusi...to su tolike zablude da je otislo predaleko, a da ne pricam o tim uljima na nasem trzistu.
Svi koji ispunjavaju specifikacije odredjenih proizvodjaca, mogu se koristiti, nisu to stvari za zajebanciju. Tehnologija proizvodnje ulja je sviranje Qurcu, kupis bazno ulje iz Modrice dodas aditiv i eto ulja.
Fora je u tome kad kupis kvalitetno bazno ulje imas i kvalitetan proizvod...eto sa prostora bivse EX Juge rafinerije su u svetu poznate po kvalitetnom baznom ulju i Modrica i Pancevo i INA, oko 70% ulja u Evropi je iz ove 3 rafinerije, to vam govorim jer radim u toj bransi.
Zato ne kupujte M**A za Bubrege, po cijenema, ko sto rece Cool, Mostarac 40 KM za litar, je li :lol:
 

MTR

Član
lemi2903 je napisao(la):
Kolege forumasi, nemojte se zalijetati i nasjedati na takve stvari "PISE NA CEPU" ko Vam je rekao da je to mjerodavno, NIJEDAN PROIZVODJAC NE MOZE DA ZAHTIJEVA, a te preporuke su tipa- KO PLATI VISE njega proizvodjac preporucuje!
Ajd mi objasnite logiku-da WW preporucuje Castrol, a oni ne postoje-nemaju rafineriju, CASTROL je samo ime, koga kupuje i Kurta i Murta sto reko nas narod, ko ima vise para on puni Castrol pod svojim imenom, a sada ih trenutno puni BP, nece jos dugo jer su i njih kupili Rusi...to su tolike zablude da je otislo predaleko, a da ne pricam o tim uljima na nasem trzistu.

upravo tako , goleme cifre se istresaju bas za te PREPORUKE , sve zavisi od toga ko ima jaci lobi i vise love
 
Član
GaRGa je napisao(la):
kakve su sanse da MOBIL ulje iz ASA auto bude original ? sipaju iz bacvi navodno
E dobro si napisao...Sad ja da pitam, ZASTO ASA SIPA MOBIL, kad je ona zastupnik WW programa koji preporucuje Castrol, svima puna usta Castrola i svaka druga na forumu "pa preporucuju Castrol" te ovo te ono!!! :lol: Bas dobar primjer.
Asa je prica za sebe, kao i ostali "ovlasteni" sve sam prevarant.
Sipala je ASA i OPTIMU pre nekog vremena, 2-3 godine, kad su od njih kupili Golfa pa radili test itd. al zinula G***** na vece pare, pa mala zarada na Modrici i odustali, jer neisplati se prodavati sintetiku Modricinu po 20 KM a ona na pumpama 15 KM, nego daj neki brend pa marzu bar 50% i ja kad sam dosao kod njih i trazio Optimu u svoj auto, lik se napravio pametan pa kaze zar ima rafinerija u Modrici!!!

Evo dokaz, pa nek neko postavi sliku sa ovug linka ja "ne umijem" :123:
http://www.optimagrupa.net/novosti/avaz%204%20avgust.pdf
 
Član
lemi2903 je napisao(la):
@Skrabo, ako je za tvog Golfa 2 fabrika propisala 5w-30 onda je garant sklapan u BiH, negdje vako oko nove godine, kad su u Januar svi bili il pjani il mamurni...prijatelju, procitaj jos jednom ono sto sam prvo napisao! "citaj sta sam napisao a radi kako hoces":icon_eek:
p.s. od ulja i maziva zivim, zato se i nerviram na ovakve stvari! :icon_mad:

Pa dobro drug,usuti cu 10w40 i dobar fullsintetik kao prosli put..?
Ili bolje polusintetiku u mom slucaju?
 
Član
lemi2903 je napisao(la):
GaRGa je napisao(la):
kakve su sanse da MOBIL ulje iz ASA auto bude original ? sipaju iz bacvi navodno
E dobro si napisao...Sad ja da pitam, ZASTO ASA SIPA MOBIL, kad je ona zastupnik WW programa koji preporucuje Castrol, svima puna usta Castrola i svaka druga na forumu "pa preporucuju Castrol" te ovo te ono!!! :lol: Bas dobar primjer.
Asa je prica za sebe, kao i ostali "ovlasteni" sve sam prevarant.
Sipala je ASA i OPTIMU pre nekog vremena, 2-3 godine, kad su od njih kupili Golfa pa radili test itd. al zinula G***** na vece pare, pa mala zarada na Modrici i odustali, jer neisplati se prodavati sintetiku Modricinu po 20 KM a ona na pumpama 15 KM, nego daj neki brend pa marzu bar 50% i ja kad sam dosao kod njih i trazio Optimu u svoj auto, lik se napravio pametan pa kaze zar ima rafinerija u Modrici!!!

Evo dokaz, pa nek neko postavi sliku sa ovug linka ja "ne umijem" :123:
http://www.optimagrupa.net/novosti/avaz%204%20avgust.pdf

Hajd dobro vidim radis nesto za Optimu pa hvalis. Koje ulje ima sa LL-04 specifikacijom iz tog programa i po kojoj cijeni.
Ne potcjenjujem ulje ozbiljno je pitanje. Ako fkt postoji to ulje i po povoljnoj je cijeni radije cu njega sipat pa mijenjat svakih 8000km nego neki Castrol ili Mobil sumnjivog klaliteta po ogromnoj cijeni

Edit:
Nasao sam
http://optimamodricabg.rs/proizvodi/sinteticka-motorna-ulja-za-putnicka-vozila
Ovo OPTIMA ECO i ECO Plus bi mogla biti dobra uljaobzirom da imaju i BMW LL04 i Merc certifikat koji su poprilicno zahtjevni.
Koja je cijena politri ovakvog ulja i gdje se ono prodaje u Sarajevu?
 
Član
adohera je napisao(la):
lemi2903 je napisao(la):
GaRGa je napisao(la):
kakve su sanse da MOBIL ulje iz ASA auto bude original ? sipaju iz bacvi navodno
E dobro si napisao...Sad ja da pitam, ZASTO ASA SIPA MOBIL, kad je ona zastupnik WW programa koji preporucuje Castrol, svima puna usta Castrola i svaka druga na forumu "pa preporucuju Castrol" te ovo te ono!!! :lol: Bas dobar primjer.
Asa je prica za sebe, kao i ostali "ovlasteni" sve sam prevarant.
Sipala je ASA i OPTIMU pre nekog vremena, 2-3 godine, kad su od njih kupili Golfa pa radili test itd. al zinula G***** na vece pare, pa mala zarada na Modrici i odustali, jer neisplati se prodavati sintetiku Modricinu po 20 KM a ona na pumpama 15 KM, nego daj neki brend pa marzu bar 50% i ja kad sam dosao kod njih i trazio Optimu u svoj auto, lik se napravio pametan pa kaze zar ima rafinerija u Modrici!!!

Evo dokaz, pa nek neko postavi sliku sa ovug linka ja "ne umijem" :123:
http://www.optimagrupa.net/novosti/avaz%204%20avgust.pdf

Hajd dobro vidim radis nesto za Optimu pa hvalis. Koje ulje ima sa LL-04 specifikacijom iz tog programa i po kojoj cijeni.
Ne potcjenjujem ulje ozbiljno je pitanje. Ako fkt postoji to ulje i po povoljnoj je cijeni radije cu njega sipat pa mijenjat svakih 8000km nego neki Castrol ili Mobil sumnjivog klaliteta po ogromnoj cijeni

Edit:
Nasao sam
http://optimamodricabg.rs/proizvodi/sinteticka-motorna-ulja-za-putnicka-vozila
Ovo OPTIMA ECO i ECO Plus bi mogla biti dobra uljaobzirom da imaju i BMW LL04 i Merc certifikat koji su poprilicno zahtjevni.
Koja je cijena politri ovakvog ulja i gdje se ono prodaje u Sarajevu?

Naravno da imaju sertifikati tzv. APRUVELI,:lol: od WW iz prosle godine za specifikaciju 507.00 to je VRH VRHOVA trenutno u automobilskoj industriji, nije to neka privatna punionica nego 3-ca rafinerija u Evropi. :icon_biggrin:.
Imas na svakoj NESTRO PETROL pumpi, 90 u BiH kompletan asortiman, cijena
Eco plusa je 26.70 KM, ja ga koristim u WW Cedy najnovije generacije, vec 70 000 gazim sa njime, i mijenjam ga na 15 000 (zbog zahtijeva WW) a inace bih gazio 20 000 i vise, sto i tebi preporucujem, minimum 15 000 ako ti je iole ok motor i sipas dobro gorivo.
Imas u Lukavici-Sarajevo, Rafinerijinu poslovnu jedinicu, Rafinerija ulja a.d PJ Sarajevo, VELEPRODAJA I MALOPRODAJA, javi se komercijalisti, sredicemo i popust za forumase. 066/321912
 
Član
lemi2903 je napisao(la):
GaRGa je napisao(la):
kakve su sanse da MOBIL ulje iz ASA auto bude original ? sipaju iz bacvi navodno
E dobro si napisao...Sad ja da pitam, ZASTO ASA SIPA MOBIL, kad je ona zastupnik WW programa koji preporucuje Castrol, svima puna usta Castrola i svaka druga na forumu "pa preporucuju Castrol" te ovo te ono!!! :lol: Bas dobar primjer.
Asa je prica za sebe, kao i ostali "ovlasteni" sve sam prevarant.
Sipala je ASA i OPTIMU pre nekog vremena, 2-3 godine, kad su od njih kupili Golfa pa radili test itd. al zinula G***** na vece pare, pa mala zarada na Modrici i odustali, jer neisplati se prodavati sintetiku Modricinu po 20 KM a ona na pumpama 15 KM, nego daj neki brend pa marzu bar 50% i ja kad sam dosao kod njih i trazio Optimu u svoj auto, lik se napravio pametan pa kaze zar ima rafinerija u Modrici!!!

Evo dokaz, pa nek neko postavi sliku sa ovug linka ja "ne umijem" :123:
http://www.optimagrupa.net/novosti/avaz%204%20avgust.pdf



da, oni preporucuju Castrol ali ja sam trazio Mobil 1 jer se najbolje pokazao za ovaj motor, pitanje je bilo cisto da li je MOBIL 1 ulje u ASA autu original ili ne ???
 
Član
GaRGa je napisao(la):
lemi2903 je napisao(la):
GaRGa je napisao(la):
kakve su sanse da MOBIL ulje iz ASA auto bude original ? sipaju iz bacvi navodno
E dobro si napisao...Sad ja da pitam, ZASTO ASA SIPA MOBIL, kad je ona zastupnik WW programa koji preporucuje Castrol, svima puna usta Castrola i svaka druga na forumu "pa preporucuju Castrol" te ovo te ono!!! :lol: Bas dobar primjer.
Asa je prica za sebe, kao i ostali "ovlasteni" sve sam prevarant.
Sipala je ASA i OPTIMU pre nekog vremena, 2-3 godine, kad su od njih kupili Golfa pa radili test itd. al zinula G***** na vece pare, pa mala zarada na Modrici i odustali, jer neisplati se prodavati sintetiku Modricinu po 20 KM a ona na pumpama 15 KM, nego daj neki brend pa marzu bar 50% i ja kad sam dosao kod njih i trazio Optimu u svoj auto, lik se napravio pametan pa kaze zar ima rafinerija u Modrici!!!

Evo dokaz, pa nek neko postavi sliku sa ovug linka ja "ne umijem" :123:
http://www.optimagrupa.net/novosti/avaz%204%20avgust.pdf



da, oni preporucuju Castrol ali ja sam trazio Mobil 1 jer se najbolje pokazao za ovaj motor, pitanje je bilo cisto da li je MOBIL 1 ulje u ASA autu original ili ne ???
Dal je original, to kod njih, ja nemam dokaz ni da jeste niti da nije, a koliko ja znam da vise u BiH nema ovlastenog uvoznika Mobila...pitam se odakle ga nabavljaju!
Ja sto znam o ASI-iz iskustva govorim je to da su: strasno neposlovni, preskupi, ne terenu cujem dosta zalbi na odradjene servise kod njih-uglavnom da se na racunu koji plate musterije npr. nadje zamjena filter polena, kocione tecnosti, a da musterija kasnije ustanovi da to normalno nije zamenjeno, i jos dosta toga.
Navescu svoj primjer, NOV AUTO, POSLE PAR DANA RADIO PRESTAO RADITI, zakazao sam dan ranije za 9h ujutru, dosao 15 minuta ranije, preuzeli vozilo rekli mi da dodjem za 1h, posle 1 h dodjem, auto gdje sam ga i ostavio, dodji kaze za sat, odem opet dodjem za 1h auto i dalje na istom mjestu, na moje insistiranje auto su uvezli u servis oko 12h, preuzeo sam auto u 13:20h, sa racunom 55.00 KM plus PDV, dijelovi-osigurac + usluga ugradnje 55 + PDV. Kad sam upitao zar zamjena osiguraca i osigurac kostaju 55 Km dobio sam objasnjenje kako je radio nestrucno spojen, i da je zbog toga doslo da pregorevanja osiguraca i da su ga oni prespojili kako treba (radio je kupljen i ugradjen u ovlastenom Peugeot servisu).
Racun je placen-ali ja sada iz Sarajeva na redovni servis putujem u Brcko Gas Brcko, ni manje ni vise nego 260 KM, nisu ni oni sjajni-da se razumemo, ali mi naspu moje ulje (a ne prave problem garancije, jer ulje naravno ima odobrenje WW, tako da mozes doneti i INU i Optimu i NISotec i sipati u nov auto), prije intervencije bilo kakve me konsultuju dal da to rade ili ne, tacni su u minut, a i jeftiniji. Opet ponavljam, moje iskustvo!
 
Top