Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Član
@luboks, rok trajanja za ulja je 3 godine... e sad to je stvarno zalosno, sto si vidio u Mostaru, i ne ide nikome u prilog sem tim koji to prodaju i pune, i to je vjerovatno-stare boce koje su ponovo napunjene, mada...svasta moze da bude.
Za MOBIL i ja sam bio ubjedjen da nema OVLASTENOG uvoznika ali eto...ljudi tvrde da ima... Hvala ti na informaciji.
Davno sam se iskljucio iz rasprave po forumima o kvalitetu ulja na nasim prostorima, jer ljudi pricaju onu "sto se babi snilo, to joj se i zbilo", jer ja pricam o labaratorijskim analizama i izvrsenim testovima, a oni o "meni se ovo, meni se ono desilo, i ja sam cuo ovo, cuo ono...".
Uglavnom nek sipa ko sta hoce, za svoje pare ima pravo, samo predlazem da to bude domace-za sve proizvode, jer pare ostaju kod nas-svi od toga zivimo, prodju jeftinije, i kvalittnije :123:
 
Član
pa eto neka neki od ovih "kastrolaša, šelaša, mobilaša.." pokaže ovakav certifikat

POST EDITOVAN
REKLAMA !
Za vise informacija kontaktirajte administraciju foruma
 
Član
nije to nikakav certifikat,to se moze lako napisati ,zna se kakav certifikat treba da bude i kako izgleda,
 
Član
vladica85 je napisao(la):
amkos je napisao(la):
nije to nikakav certifikat,to se moze lako napisati ,zna se kakav certifikat treba da bude i kako izgleda,

samo vi nastavite kupovati fusine od mobila i castrola :cool:

nisam ja na toj bazi ulja :smajli16: ,a castrol i taj mobil nisam nikad u zivotu ni kupio,
 
Član
amkos je napisao(la):
nije to nikakav certifikat,to se moze lako napisati ,zna se kakav certifikat treba da bude i kako izgleda,

znači jedan švabo (s kojim nema zajebancije) "onako" napiso neko "ljubavno" pismo:lol:
plus, pokaži ti bar ovako "ljubavno" pismo za castrol, mobil, i ostalo smeće koje vjerovatno pakuju dole negdje u zapadnoj Hercegovini

a da ne govorim o samoj potrebi "kupovine domaćeg" proizvoda
 
Jooj kad čovjek napiše ne bi kupio mobil il neko drugo?! Pa što ne bi? Hoćeš li umrijet zbog tog, il će ti auto riknit? Neće se desit nijedno ni drugo i zato nemojte preseravat.
 
BHT Ovisnik
Gazija2001 je napisao(la):
Jooj kad čovjek napiše ne bi kupio mobil il neko drugo?! Pa što ne bi? Hoćeš li umrijet zbog tog, il će ti auto riknit? Neće se desit nijedno ni drugo i zato nemojte preseravat.

nece,al ti se hoce smanjiti vijek trajanja motora, zbog naseg castrola otici podizaci ventila kao u mene, koji komad kosta 110km pa onda gledaj sta ces sipat...

inace neznam ziv sta da naspem,mislim i dalje nastaviti sa fuchosm od Nuica ?
 
Član
Poslije svega što sam pročito ovde, ne znam ni sam koje ulje da naspem :icon_rolleyes: Trebam što prije na mercedesu da zamjenim ulje i taman sam konto sutra da odem uzet MOBIL1, al poslije ovog što sam pročito predomislio sam se. U ford sierru sipam evo već duže vrijeme inino ulje DELTU 5, kolko je dobro ili loše to ne znam, ali zadnju zamjenu ulja sam radio na 15000k i ulje je malo potamnilo jer vozim na plinu, mehaničar mi kaže možeš ti još sa ovim vozit ali sam zamijenio. S obzirom da auto na satu ima 310k potroši mi manje od pola litra ulja na 10k uključujući gicanje po gradu 1. 2. 3. i česta blokada tako da potrošnja ulja nije strašna.
Sad sam u dilemi koje ulje da naspem, razmišljam o OPTIMI odnosno modričnim uljima, ili INA uljima, pa ako neko ima iskustva sa tim uljima neka napiše koje je najbolje, koje bi godilo za 3.0 dizel motor. :icon_smile:
 
Član
ja od 2009god u pezoa sipam total quartz 5w40,motor 2.0HDi mjenjam na 20.000km a za ovo razdoblje sam presao 100.000km, hvala Bogu problema nije bilo, nema ni sad.. kupujem u motorexu
 
Član
Ja sam u svoju skodu nasuo ulje delta 5 ono sto ide na 10000 km i zadovoljan sam pa vas pitam da li zamjenom ulja u motoru auto smanji potrosnju jer stvrano mi manje trosi auto sad da li moze biti radi zamjene ulja?
 
Član
Edi86, moze se drugim odabirom ulja smanjiti potrosnja ali to je vrlo vrlo malo, cak to ne mozes primjetiti sigurno...bice da je to tebi zbog toplog vremena ali neceg drugog ipak :).


Evo jedan tekst o tome....
Izvor. maziva.org

Najjednostavnije rečeno, motor se podmazuje tako što pumpa za ulje potiskuje ulje do kritičnih mesta u motoru gde motorno ulje formira zaštitni uljni film između pokretnih delova motora. Taj uljni film razdvaja metalne površine, sprečava njihov direktan kontakt i smanjuje trenje. Međutim, po ovom pitanju nisu sva ulja ista. Neka teku lakše, neka teže i jedna smanjuju trenje izmešu pokretnih delova motora manje a druga više. Kreirajući takva motorna ulja koja zahtevaju manju snagu za potiskivanje kroz pumpu za ulje do svih delova motora i svode trenje između pokretnih delova na najmanju moguću meru, moguće je smanjiti energetske gubitke u motoru. Korišćenjem kvalitetnog multigradnog ulja, potrošnja goriva se može smanjiti za 2-3 % u odnosu monogradno motorno ulje.
Dalje uštede goriva se mogu postići korišećnjem još kvalitetnijih maziva, ne samo u motoru već i na ostalim mestima na vozilu koja zahtevaju podmazivanje (ležajevi točkova, menjač, diferencijal). Kombinovanim korišćenjem kvalitetnih maziva u svim ovim elementima može se postići ušteda goriva koja u relanim uslovima eksploatacije dostiže dodatnih 5 %.
 
Član
Delta 5 na 10.000 :icon_question: , da nije možda Delta SINT, a za to smanjenje potrošnje ne znam šta bi rekao.
 
Top