Drama u Sarajevu - ASA izgubila licencu za VW, slijede otkazi!

Drama u Sarajevu - ASA izgubila licencu za VW, slijede otkazi!

Legend
Radnici „ASA Auta", firme koja posluje u okviru ASA grupacije Nijaza Hastora, jučer ujutru obaviješteni su da je od 1. jula ove godine firma u kojoj rade izgubila pravo da na bh. tržištu zastupa koncern „Volkswagen", saznaje "Dnevni avaz".

Kako je radnicima pojašnjeno, njemački gigant automobilske industrije će od navedenog datuma sva vozila i rezervne dijelove iz svog programa plasirati preko svoje firme - „Porsche Austrija". Sjedište ove firme je u Salzburgu.

Čelnici znali

- Radi se o aktivnostima koje "Volkswagen" provodi već neko vrijeme u cijelom regionu zapadnog Balkana. Sada je na red došla Bosna i Hercegovina. Čelni ljudi u grupaciji ASA znali su već duže vremena da će doći do ovakvog razvoja scenarija. Uslijedit će otkazi radnicima "ASA Auta", a "Porsche" će raspisati konkurs za prijem novih radnika. Moguće je da će dio dosadašnjih uposlenika "ASA Auta" biti zaposlen u novu firmu. No, konkurs će biti transparentan i striktan - preneseno nam je iz izvora u ovoj firmi.

Krojer: Saopćio vijest

Neprijatnu vijest radnicima „ASA Auta" jučer ujutro, kako saznajemo, saopćio je prvi čovjek ove firme Piter Krojer (Peter Kroyer). On je naveo da je "ASA Auto" izgubila pravo da uvozi i prodaje vozila VW koncerna. U tom konglomeratu su, osim „Volkswagena", još i „Seat", „Škoda", „Audi" te „Porsche".

Nastavak rada

ASA grupacija će, kako saznajemo, nastaviti poslove u drugim segmentima - bankarske usluge, maloprodaja, osiguranje te servisiranje vozila. Ipak, "ASA Auto" je bila kičma cijele grupacije. Postoji od 1996. godine i ubrzo se u BiH nametnula kao jedna od vodećih bh. kompanija.

Sve do 2010. godine cijela kompanija funkcionirala je izuzetno dobro i nametnula se kao jedna od najjačih bh. firmi. No, od te godine kreću unutrašnje trzavice koje je obilježio i odlazak Nihada Imamovića iz kompanije.

U drugoj polovini prošle godine u „ASA Autu" dolazi do serije otpuštanja. Bez posla su ostali i neki vrhunski majstori i vješti prodavači koji su s „ASA Autom" na kraju zaključili sporazumne raskide radnog odnosa. Već se od ranije špekulira da je Hastor odlučio prodati kompletnu ASA grupu i povući se iz BiH. No, kako nam je iz nekoliko izvora rečeno, ta informacija nije tačna. ASA i Prevent nastavljaju s radom i razvijanjem biznisa.

Saopćenje bez odgovora

Umjesto odgovora na naša pitanja u vezi s gubitkom licence, iz "ASA Auta" dobili smo vrlo načelno saopćenje:

- Kompanija "ASA Auto" svoje poslovne aktivnosti obavlja u skladu s postojećim ugovorom s našim dobavljačima. U 2012. godini postigli smo jedan od najboljih rezultata u Evropi, s tržišnim učešćem većim od 42 posto. Stoga, "ASA Auto" nastavlja sa značajnim doprinosom sjajnim poslovnim rezultatima ASA grupacije, koja, također, u sklopu svog poslovanja pruža finansijske i druge poslovne usluge. I dalje ćemo nastaviti s profesionalnom i odgovornom komunikacijom prema svim našim poslovnim partnerima, kao i s medijma - navedeno je.


2vuih3c.jpg


s16mnp.jpg
 
Legend
Koce ga znat, samo sad se vrata otvaraju nekim drugim igracima koji su godinama cekali nesto ovako da se desi. Mislim da ce Citroen Renault i Ford dobro profitirati od ovoga.
 
Legend
I bili su bahati.. nadam se da ce se svim "OVLASTENIM SERVISIMA I DISTRIBUTERIMA" spustit neka stvar kad je u pitanju usluga, servis i CIJENE
 
Legend
.nOKe je napisao(la):
I bili su bahati.. nadam se da ce se svim "OVLASTENIM SERVISIMA I DISTRIBUTERIMA" spustit neka stvar kad je u pitanju usluga, servis i CIJENE

Slažem se ponasali su se kao da su drzali onog gore za domu.

Sto se tice servisa to je od mjesta do mjesta, mislim da je sto se usluge tice recimo na TK naj ljjubazniji i usluzniji Pavić.
 
Član
Pavici su definitivno broj 1 na kantonu, sav svoj renome baziraju na usluzi i kvaliteti a ne kao drugi distributeri/serviseri koji samo gledaju kako koje auto uvalit u koje ministarstvo, drzavnu firmu itd i onda od njih uzimat sto vise para je moguce a obicnog Bosnju ko j....

Meni je drago prije par godina bilo kad se Ford/Mazda preko Remexa nametnuse na kantonu kao nesto novo i obecavajuce naspram Gaz auta koji je bio nizasta, medjutim kako krenuse filteri i ostalo za rudnike i slicno ... nestade forda sa cesta ...
 
Legend
U sarajevu nema ljubaznih ovlastenih servisa.. ima doduse za vw jedini gdje sam ja bio je Augo agent na ilidzi, isao sam u asu, u quattro, sve klosari, Boze sacuvaj.. ovo se takodje odnosi i na bunjo doo renault servis, Boze sacuvaj.. vrijeme je i bilo da im slava udari u glavu
 
Član
.nOKe je napisao(la):
U sarajevu nema ljubaznih ovlastenih servisa.. ima doduse za vw jedini gdje sam ja bio je Augo agent na ilidzi, isao sam u asu, u quattro, sve klosari, Boze sacuvaj.. ovo se takodje odnosi i na bunjo doo renault servis, Boze sacuvaj.. vrijeme je i bilo da im slava udari u glavu

prije par godina dok sam imao citroena na stupu mi doslovno spade EGR ventil odvrno se sta li i nekako se dovucem do ABC ... izadje neki spicasti sa frizurom poce meni pasha aga ovo ono ne mozes ti to samo tako se pojaviti doci ostavi ti auto dodji za par dana ... izadje neki Mushan bradonja ko vehabija prljav umazan... posla ga u pm ... i pred servisom mi popravi auto :) :) ... znaci pola pola ima istine u tom tvom :)
 
Putovanja.ba
Administrator
leon1p je napisao(la):
.nOKe je napisao(la):
U sarajevu nema ljubaznih ovlastenih servisa.. ima doduse za vw jedini gdje sam ja bio je Augo agent na ilidzi, isao sam u asu, u quattro, sve klosari, Boze sacuvaj.. ovo se takodje odnosi i na bunjo doo renault servis, Boze sacuvaj.. vrijeme je i bilo da im slava udari u glavu

prije par godina dok sam imao citroena na stupu mi doslovno spade EGR ventil odvrno se sta li i nekako se dovucem do ABC ... izadje neki spicasti sa frizurom poce meni pasha aga ovo ono ne mozes ti to samo tako se pojaviti doci ostavi ti auto dodji za par dana ... izadje neki Mushan bradonja ko vehabija prljav umazan... posla ga u pm ... i pred servisom mi popravi auto :) :) ... znaci pola pola ima istine u tom tvom :)


Mushan im je sef servisa :D
 
Član
Inace ti "ovlasteni servisi" su ti uzas uzimaju ko lopatom a nista ne urade kako treba, neki daj jaran ima mazdu 6 nova i ode na prvi servis nasli se na kafi kad smo krenuli fleka ispod auta dignemo poklopac sve umazano uljen nisu cep stavili sve zasuto, zove servis kaze naspi ulja i dodji srediti cemo :icon_mad:
 
Legend
Mirsado je napisao(la):
Inace ti "ovlasteni servisi" su ti uzas uzimaju ko lopatom a nista ne urade kako treba, neki daj jaran ima mazdu 6 nova i ode na prvi servis nasli se na kafi kad smo krenuli fleka ispod auta dignemo poklopac sve umazano uljen nisu cep stavili sve zasuto, zove servis kaze naspi ulja i dodji srediti cemo :icon_mad:

:D :D :D
 
Putovanja.ba
Administrator
Sto se tice ASA auta, upucen sam vec neko vrijeme sa desavanjima u firmi sa raznih strana, kuhalo se nesto ali nisam znao da ce ovako zavrsit. Kad sam Forda mijenjao htjeo sam Golfa 6 da kupim i kad su mi procjenu auta uradili i kako su se ponasali, rekao sam i da mi dzaba date sad auto nebih ga uzeo :)

Mislim da je ovdje u pitanju promjena politike direktno iz Njemacke. Mi kao kupci necemo osjetit nikakvu promjenu.
 
Legend
Fele je napisao(la):
Sto se tice ASA auta, upucen sam vec neko vrijeme sa desavanjima u firmi sa raznih strana, kuhalo se nesto ali nisam znao da ce ovako zavrsit. Kad sam Forda mijenjao htjeo sam Golfa 6 da kupim i kad su mi procjenu auta uradili i kako su se ponasali, rekao sam i da mi dzaba date sad auto nebih ga uzeo :)

Mislim da je ovdje u pitanju promjena politike direktno iz Njemacke. Mi kao kupci necemo osjetit nikakvu promjenu.

Bogati ... na koliko su ga procjenili ??
 
Putovanja.ba
Administrator
daki je napisao(la):
Fele je napisao(la):
Sto se tice ASA auta, upucen sam vec neko vrijeme sa desavanjima u firmi sa raznih strana, kuhalo se nesto ali nisam znao da ce ovako zavrsit. Kad sam Forda mijenjao htjeo sam Golfa 6 da kupim i kad su mi procjenu auta uradili i kako su se ponasali, rekao sam i da mi dzaba date sad auto nebih ga uzeo :)

Mislim da je ovdje u pitanju promjena politike direktno iz Njemacke. Mi kao kupci necemo osjetit nikakvu promjenu.

Bogati ... na koliko su ga procjenili ??

13.000 :D
 
Top