Astra 1.6 16V by Zera

Astra 1.6 16V by Zera

Član
Tj oko 6km na 100kilometara. :)

Klasična plinaška računica. Ne računaš izgubljeno vrijeme kod majstora na podešavanje plina? Dodatnu putarinu? Trošak atesta svakih pet godina? Kojekakve zabrane za LPG auta? Itd... Nego samo cijena plina, kao da je sve to besplatno i ne troši ni pare, ni vrijeme, ni trud, ni živce...
To je priča a'la ovih dizelaša koji svaki troši 5 litara, ali realnost je malo drugačija...
 
Član
Klasična plinaška računica. Ne računaš izgubljeno vrijeme kod majstora na podešavanje plina? Dodatnu putarinu? Trošak atesta svakih pet godina? Kojekakve zabrane za LPG auta? Itd... Nego samo cijena plina, kao da je sve to besplatno i ne troši ni pare, ni vrijeme, ni trud, ni živce...
To je priča a'la ovih dizelaša koji svaki troši 5 litara, ali realnost je malo drugačija...
Atest od 170km svakih 5 godina = 34 km godisnje

Izgubljeno vrijeme kod majstora??? Nije mi auto bilo 3dana tamo, nego ujutro ga odvezo njemu, poslije posla otisao po svoje auto.

Dodatna putarina, ako se ne varam dupla je u odnosu na benzin, tj 70km godisnje

Zabrane za lpg auta??? Daj uputi me molim te... Izgleda da bas pojma nemam

Servis+Filteri za plin oko 40-50km na 10.000 km ili 1god. Tj uz redovan servis

Kakve probleme?? Mislis one kad ugrade u golfa 2 plin sa bocom od sporeta pa kukaju neide dobro


Sve sto sam nabrojao je nekih eto 150km godisnje. To je meni rezervar i po benzina, za mjesec dana ga potrosim

Godisnje na gorivu znaci ustedim minimum 1000km, i eto odbiji tih 150, ma odbiji 300, opet 700 ostane u dzepu. Registracija od 500km i da ostalih 200km pravim veselje u komsiluku.
 
Član
Mislim na zabrane ulaska vozila na LPG, prvenstveno u garaže.
Ali opet su ti pretpostavke nepouzdane. Šta ako se nešto nekad negdje pokvari? Šta ako država uvede dodatne namete, kao što je uvela i tu putarinu? Šta ako ideš negdje na dalji put i nemaš ili ne znaš za LPG gdje sipati? Šta kad naspeš loš plin, auto i hoće i neće da ide... Ta bezbrižnost je zauvijek zaboravljena, to je cijena plina. A vi vazda u nekim računicama "uštedio sam toliko i toliko" "troši toliko i toliko manje"... Isto kad nepušači prigovaraju pušačima da su od cigara mogli napraviti kuću, kupiti stan, a oni sami nemaju ni kuće, ni stana...
 
Član
Mislim na zabrane ulaska vozila na LPG, prvenstveno u garaže.
Ali opet su ti pretpostavke nepouzdane. Šta ako se nešto nekad negdje pokvari? Šta ako država uvede dodatne namete, kao što je uvela i tu putarinu? Šta ako ideš negdje na dalji put i nemaš ili ne znaš za LPG gdje sipati? Šta kad naspeš loš plin, auto i hoće i neće da ide... Ta bezbrižnost je zauvijek zaboravljena, to je cijena plina. A vi vazda u nekim računicama "uštedio sam toliko i toliko" "troši toliko i toliko manje"... Isto kad nepušači prigovaraju pušačima da su od cigara mogli napraviti kuću, kupiti stan, a oni sami nemaju ni kuće, ni stana...
To za garaze su povukli u EU.

Sto ako ti ode bosch pumpa na dizelu, sto ako ti ode zamajac, sto ako ti ode dizna, sto ako ti ode turbo, dpf, ... Sto ako te grom pogodi.

Svaka od ove stavke u modernim dizelasima kosta pojedinacno kao moja cijela LPG instalacija.

Sipao sam kod nas na skoro svim pumpama lpg, i jednom u HR. Nikakvu razliku osjetio nisam

Sto ako drzava uvede porez na zagadjenje (kao u EU). Pa vani ljudi vise gledaju koliko im auta izbacuju CO2 nego koliko trose...

Ma gori sam ja, a i ostali sto se zamaraju da nesto objasne sto se vec zna.

Vas par se naslo objasnjavati da se plin ne isplati...

Ja sam oduvijek znao da se isplati. Samo me bio strah, ne opravdan naravno...

A to da nema lpg na pumpama je vazilo prije 20god.

Evo juce od bih-austrije, birao sam gdje cu sipati.
 
Član
Isplati se, ali ne toliko koliko ubjeđujete normalan svijet. Mislim, svakome želim sretnu vožnju, pa kako god...ali činjenice govore svoje. Plin se ionako vozi kad se nema para za benzin, pa se traže što jeftinije konstrukcije i način da se pređe 100 kilometara...
 
Član
Sto vise prelazis vise ustedis, moja situacija prije sam sipao 190km dizela za jedan mjesec, uzmem kredit kupim benzinca stavim plin sipam 90km za jedan mjesec, ovih 100km sto sam sipao prije sada dajem na kredit, za par godina ja cu imati auto, a onako nebi nista imao.
 
Član
Ispade jeftinije vozit v8 na benzin nego cetvrtaka na plin!
Samo gazi kilometre druze, ja sam nakon 6 godina dizela presao na plin i ne kajem se sekunde.
Zenica-Trogir-Zenica 37KM plina, nisam stedio. Nasuo u Hr na Petrolu kao i u Zenici sto sipam. Ko ima viska para nek vozi na benzin ;)
@Kenno sta ti vozis druze :)
 
Član
Jedna samo za raju:

ca2b12d7be83add6397d6c4c8672dc11.jpg
 
Član
Slažem se vala sa Kennom, pa da je baš tolika razlika misliš da svi proizvođači ne bi radili na tome? Moje mišljenje auto ispod 2500 kubika se ne isplati stavljati plin. Da staviš na 1.6 ili 2.0 plin treba ti oko 1000 računajući ugradnja registracija i sve potrebno, 100 maraka gore dole. Da to otplatiš na to da nemaš nikakvih kvarova problema i dodatnih troškova treba godinu i pol i čak dvije opet. Hajmo reći još voziš ga godinu dvije mjenjanje. A ima i ono, ako ne možes sipati i odrzavati nemoj ni vozati, uzmi jeftinije. Današnji bošnjo uzme auto od 3000 kubika pa glumi gazdu a jedva za guma i goriva.

Ima sigurno to i pozitivnih strana, ljudi voze 5,6,7 godina auto isplati se. ali o tom po tom :)
 
Član
Ispade jeftinije vozit v8 na benzin nego cetvrtaka na plin!
Samo gazi kilometre druze, ja sam nakon 6 godina dizela presao na plin i ne kajem se sekunde.
Zenica-Trogir-Zenica 37KM plina, nisam stedio. Nasuo u Hr na Petrolu kao i u Zenici sto sipam. Ko ima viska para nek vozi na benzin ;)
@Kenno sta ti vozis druze :)

Benzin klasičan, ali ne vozam se po čaršiji ako baš ne moram. Neki dan Zenica-BL-Zenica i manje od 40 maraka goriva i još su me saputnici kritikovali kako samo ja stižem i prestižem druge ljude, a mene gotovo niko. Klima upaljena skoro non-stop. I općenito bezbrižna vožnja, jeftino održavanje...jeste plin jeftiniji po litru, ali u tu računicu treba ubaciti sve folove koji nesumnjivo prate jednu LPG instalaciju....
 
Član
Benzin klasičan, ali ne vozam se po čaršiji ako baš ne moram. Neki dan Zenica-BL-Zenica i manje od 40 maraka goriva i još su me saputnici kritikovali kako samo ja stižem i prestižem druge ljude, a mene gotovo niko. Klima upaljena skoro non-stop. I općenito bezbrižna vožnja, jeftino održavanje...jeste plin jeftiniji po litru, ali u tu računicu treba ubaciti sve folove koji nesumnjivo prate jednu LPG instalaciju....
Pa koje su to jos stavke koje se racunaju u lpg instalaciju?
 
Član
Pa ja u Trogir otisao za 40KM :) 550km :)
i koje folove? Ja sam za 9 mjeseci presao 11k km i meni se plin isplati obzirom na dodatnih 40KM za filtere i 70KM putarine pri registraciji :) isplati se u odnosu na dizel a pogotovo na benzin iste snage :)
samo ljudi koji nisu vozili na plin imaju misljenje da je to nesto wow. Ako je uredna instalacija i struja, nema problema :) zimi je isplativost manja ako se vozi po gradu jer treba autu da se zagrije pa da prebaci na plin. Zato ljeti potrosim 3-4litra benzina najvise mjesecno, s tim da ga na autocesti prebacim par km na benzin i drzim u obrtajima radi injektora. Ko prelazi malo km, ne isplati se...osim u slucaju da kupi auto sa ugradjenom instalacijom
 
Poslednja izmena:
Top