Zracni ovjes

Zracni ovjes

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Izvanredno veliku udobnost u vožnji nudi zračni ovjes, koji umjesto konvencionalnih čeličnih opruga raspolaže gumenim mjehovima napunjenim komprimiranim zrakom. Sustav omogućava namještanje visine karoserije preko količine zraka u mjehovima. Volkswagen u Phaetonu i Touaregu nudi zračni ovjes s kontinuiranom prilagodbom amrotizera. Zbog automatske regulacije nivoa karoserija se neovisno o natovarenosti drži na konstantnom nivou. Klimanje prilikom kočenja ili ubrzavanja se kompenzira. Sustav zračnog ovjesa i amortizera znatno poboljšava udobnost vožnje i amortiziranje.
 
AldinShpura je napisao(la):
sve ti je receno,iz texta se moze zakljuciti kakva vozila koriste z.ovjes...teska i teretna ..

dosta se zracni ovjes koristi u stylingu,samo sto se tada naziva Airride...ja sam imao lijepu priliku uzeti to za golfa al tada nisam imao novca,nudio mi cojk za 700KM sistem i uzeo bi jos 200 za montazu...jbg...dobra je stvar sto mozes na dugme spustati i dizati auto po zelji,plus imas udobnost ili sportsku tvrdocu za krivina...
 
nermin suljagic je napisao(la):
AldinShpura je napisao(la):
sve ti je receno,iz texta se moze zakljuciti kakva vozila koriste z.ovjes...teska i teretna ..

dosta se zracni ovjes koristi u stylingu,samo sto se tada naziva Airride...ja sam imao lijepu priliku uzeti to za golfa al tada nisam imao novca,nudio mi cojk za 700KM sistem i uzeo bi jos 200 za montazu...jbg...dobra je stvar sto mozes na dugme spustati i dizati auto po zelji,plus imas udobnost ili sportsku tvrdocu za krivina...

udobnost ok ali tvrdoca :icon_question: mislim da su u pitanju baloni umjesto amortizera....c5 spustis do poda on opet udoban ali stabilniji (nije tvrd) ..isti efekat i kad ga max. podignes samo ima vece naginjanje i dozvoljenu brzini 30km/h :D
 
Član
AldinShpura je napisao(la):
nermin suljagic je napisao(la):
AldinShpura je napisao(la):
sve ti je receno,iz texta se moze zakljuciti kakva vozila koriste z.ovjes...teska i teretna ..

dosta se zracni ovjes koristi u stylingu,samo sto se tada naziva Airride...ja sam imao lijepu priliku uzeti to za golfa al tada nisam imao novca,nudio mi cojk za 700KM sistem i uzeo bi jos 200 za montazu...jbg...dobra je stvar sto mozes na dugme spustati i dizati auto po zelji,plus imas udobnost ili sportsku tvrdocu za krivina...

udobnost ok ali tvrdoca :icon_question: mislim da su u pitanju baloni umjesto amortizera....c5 spustis do poda on opet udoban ali stabilniji (nije tvrd) ..isti efekat i kad ga max. podignes samo ima vece naginjanje i dozvoljenu brzini 30km/h :D
Iskusan covjek rece svoje :D
A i mene je uvjek zanimao taj Airride sistem, mada mi to uuvjek se cinilo autobuski nekako
 
meni bi super odgovaralo to dizanje i spusanje,jer cesto vozim po makadamu i losim outevima i moram paziti,nemogu staviti nikakvu dublju karambolku,moram paziti kolko osoba sjeda u auto da neostane gdje mjenjac na kakvom grebenu...:lol::123:
 
nermin suljagic je napisao(la):
meni bi super odgovaralo to dizanje i spusanje,jer cesto vozim po makadamu i losim outevima i moram paziti,nemogu staviti nikakvu dublju karambolku,moram paziti kolko osoba sjeda u auto da neostane gdje mjenjac na kakvom grebenu...:lol::123:

to sto ti prizeljkujes je zracni ovjes + opruga, to je vec druga stvar,a voznja na balonima :icon_question: :lol: hvala netreba
 
Član
neki dan sam vozio X5 sa zracnim ovjesmom, znaci nema dalje prednja dva nova placena 4000 KM:D
 
Član
Aldine moze jedno pitanje, ja sam citao neke postove sto su ljudi radili na golfa 5,4, hidrauliku, i kazu da je auto nestabilnije dosta u odnosu na gewinde?
 
Početnik
zracni ovjes nikad nemoze biti ozbiljan ovjes kao Gewinde brand name proizvodjaca...
 
Astra je napisao(la):
Aldine moze jedno pitanje, ja sam citao neke postove sto su ljudi radili na golfa 5,4, hidrauliku, i kazu da je auto nestabilnije dosta u odnosu na gewinde?

mora biti nestabilnije,gevinda je projektovana da drzi konstantno tocak u jednom polozaju, pogotovo ako su lafete (a cesto jesu kod takvih) vezane balans-stangom te se udar neravnine na podlozi prenosi i na drugi tocak,dok kod zracnog ovjesa imas veliko gibanje i naginjanje...znaci zracni ovjes je prvo ugradjivan u teretna vozila radi regulacije visine zbog nejednakog opterecenja na platformu vozila,zbog lakseg utovara itd (primjer,svi putnici sjede na desnoj strani,senzori automatski nivelisu vozilo radi stabilnosti i ugodnije voznje)...
 
Član
AldinShpura je napisao(la):
Astra je napisao(la):
Aldine moze jedno pitanje, ja sam citao neke postove sto su ljudi radili na golfa 5,4, hidrauliku, i kazu da je auto nestabilnije dosta u odnosu na gewinde?

mora biti nestabilnije,gevinda je projektovana da drzi konstantno tocak u jednom polozaju, pogotovo ako su lafete (a cesto jesu kod takvih) vezane balans-stangom te se udar neravnine na podlozi prenosi i na drugi tocak,dok kod zracnog ovjesa imas veliko gibanje i naginjanje...znaci zracni ovjes je prvo ugradjivan u teretna vozila radi regulacije visine zbog nejednakog opterecenja na platformu vozila,zbog lakseg utovara itd (primjer,svi putnici sjede na desnoj strani,senzori automatski nivelisu vozilo radi stabilnosti i ugodnije voznje)...

:cool::cool::cool:
 

JD.

Član
Astra je napisao(la):
Aldine moze jedno pitanje, ja sam citao neke postove sto su ljudi radili na golfa 5,4, hidrauliku, i kazu da je auto nestabilnije dosta u odnosu na gewinde?

air ride je prvenstveno sminka pa tek onda poboljsanje stabilnosti :)
 
Super Moderator
imo u par auta evo i sad i range roveru
auto je ''previse'' udoban i u takvim autima nemas osjecaja u brzini... vozis se 150-160 izgleda ti ko 70-80 ali bukvalno
nema naginjanja nikako nit bilo kakvog ljuljanja
dok sam allroad-a imo on nije bio bas tako udoban i ti njegovi jastuci su nekako drugacije napravljeni
dosta je tvrdji od range rovera i drugih auta sa zracnim jastucima, ali udobniji i stabilniji je od recimo A6 koji nema jastuka samo sto su kod njeg skroz osjetljivi i kad ode onda das bruku para na jastuk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top