Zbog duga Hrvatskoj Ina ´dere´ građane BiH

Zbog duga Hrvatskoj Ina ´dere´ građane BiH

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Poskupljenjem cijena goriva u BiH Ina sa svojim monopolskim položajem u toj državi vraća dugove koje ima prema Hrvatskoj, tvrde stručnjaci.

y211987072220153.jpg




Dug od dvije milijarde kuna koje Ina ima prema Republici Hrvatskoj, vraća preko leđa građana u Bosni i Hercegovini, tvrde stručnjaci za naftni sektor u BiH. Kako javlja Pincom, najnovijim poskupljenjem u susjednoj nam državi, hrvatska naftna kompanija Ina, sa svojim monopolskim položajem u toj državi, vraća svoje dugove koje ima prema Hrvatskoj.

Naime, stručnjaci u BiH smatraju da je osnovni razlog zbog kojeg je Ina i tamo povećala svoje cijene činjenica da drže oko 72 posto tržišta u toj zemlji, a s obzirom na dugove u svojoj matičnoj zemlji, poskupljenjima u BiH to pokušavaju nadomjestiti.

'Ina nas drži u šaci'

- Sigurno kako je to ključni razlog za povećanje cijena. Država nije smjela dozvoliti monopolski položaj jedne takve kompanije koja nas sad drži u šaci i koja svoja dugovanja prebija i preko leđa građana BiH - rekao je Duljko Hasić, ekonomski analitičar Vanjskotrgovinske komore BiH, pišu Nezavisne. Hasić dodaje i kako građani takvoj tvrdnji ide u prilog činjenica da posljednja povećanja cijena nisu opravdana poskupljenjima nafte na svjetskom tržištu, a da je jedini način da se od takvih stvari država zaštiti je borba protiv monopola.

Također, napominje da je sve jasno uzme li se u obzir da je Ina podigla cijene nakon što je premijerka Jadranka Kosor najavila da Ina mora podmiriti svoja dugovanja državi do kraja ove godine. Franjo Božić, direktor sarajevskog "Energopetrola", koji je kupio konzorcij INA/MOL, tvrdi da nije točno da su cijene povećane zbog duga Ine jer se cijene formiraju po cijenama barela nafte na mediteranskom tržištu.

- Njihove konstatacije nisu točne, cijene formiramo na osnovu cijena na Mediteranskoj i Roterdamskoj burzi i najnovije poskupljenje goriva je isključivo prouzročeno kretanjem cijena na tim burzama - kazao je Božić. Podsjetimo, nedavno je u javnost procurila informacija da Ina duguje oko dvije milijarde kuna državi za doprinose i poreze, a tih je dvije milijarde država već ukalkulirala u svoj plan financiranja.

'Naftni derivati iz Siska loše su kvalitete'


No, Dušan Bogdanović, energetski analitičar i poznavatelj naftnih prilika u BiH, ne smatra da je Ina samo zbog toga povisila cijene, nego da je naučila da na BiH tržištu može kako hoće.

- Najviše naftnih derivata u BiH uvozi se iz Siska i ta nafta je lošeg kvaliteta. Mislim da se ta nafta iz Siska u sezoni i ne plasira na tržište Hrvatske. Mada je tržište slobodno, ako im je stalo do vanjskotrgovinskog deficita, država mora reagirati kroz, recimo, uredbe o kvalitetu naftnih derivata - smatra Bogdanović. Navodi i kako bi zabrana uvoza dizel goriva koji sadrži više od 50 ppm (miligrama sumpora po kilogramu) pozitivno uticala na poboljšanje tržišne pozicije domaće proizvodnje.

- Rafinerija u Brodu uskoro će imati kapacitete da podmiri čitavu BiH, pa čak da se probija na susjedna tržišta. Donošenjem uredbe o kvalitetu naftnih derivata na Ina će utjecati negativno, ali onda ćemo dobiti još jednog agresivnog igrača, a to je MOL - istakao je Bogdanović. Amela Kečo iz Udruženja prometnika nafte i naftnih derivata FBiH, smatra da je posljednje povećanje cijena posljedica podizanja rafinerijskih cijena prvenstveno rafinerija iz Hrvatske.

- Sve rafinerije su imale velike gubitke i povećanjem cijena, što je i logično, žele da nadoknade svoje gubitke. Svjedoci smo koliko dugovanja INA ima za poreze i doprinose - kazala je Amela Kečo.

Obveze Ine danas iznose 16,1 milijardu kuna, što je čak deset posto više nego krajem prošle godine. Gotovo dvije milijarde kuna Ina duguje za porez i doprinose. Točan iznos tih dugovanja je 1,98 milijardi, što je čak 182 posto više nego u istom periodu lani.
 
Legend
hahahha
pa glupani !
prodali su nacionalnu kompaniju (naftnu) naravno mislim na ENERGOPETROL, ovim hostaplerima u susjednoj HR koji sada mogu da rade sta hoce
po ugovoru trebali su da uloze u prvoj godini oko 1 milion maraka u razvoj ENERGOPETROLOVIH stanica, nisu nista uradili

a vec (3-4 godine su vlasnici) tek sada se nesto kao mjenja, nakon sto je bilo na 60 minuta

brankovica i kompaniju treba spalit, ukopat ih zive
gamad bozija :icon_mad::icon_mad:
 
Legend
ne valja bosanski ba, sigurno je bolji ovaj hrvatski
ccc :icon_mad:

i mi smo krivi..
 

MTR

Član
truba zesca , sve manipulatori , inace je drzava cijela u kriminal zagrizla , najveci kriminal je u vladi , odrade tako firme , rastale po 50 mil. i niko nista , neko ukrade 300 mara iz firme i ode u zatvor , mislim ovo je nebuloza do bola , dabogda svi propali
 
Član
Ja licno nisam primjetio neke mnogo vece cijene, a gorivo im je solidno. Samo jednom je bilo lose kad sam tamo sipao, a to se meni odmah osjeti na autu, pocne da trokira u leru, skoro kao da ce se ugasiti. Meni je ok, ja obicno sipam na Ini i OMV-u...
 
dizanje i spustanje cijena ovisi o mediteranskome trzistu, to je receno vec odavno i to se "amo" rec postivalo iako u americi, najvecem trzistu vrtoglavo pada cijena goriva nama je zbog mediterana dizu!
gledaj sada ovo!
sada kada mediteransko trziste stagnira i cak pomalo opada oni dizu cijene i novi razlog je roterdamska burza?!?
molim!
koja burza?!?
roterdamska, nabijen i vas i roterdamsku burzu, sta kada roterdamska burza bude ok, onda se egipatska burza biti u djiru!
ovo je sramota kako nam se rugaju, od sada samo OMV i znam da se necu opeci, sigurno i provjereno imaju kvalitetnije gorivo!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top